استاندار سیستان و بلوچستان از غرفه شرکت شهرک های صنعتی استان در نمایشگاه پژوهش، فن آوری و فن بازار بازدید کرد : – مجله خبری اقتصاد پیشرو
خرداد ۳۰, ۱۳۹۶
نظرسنجی مرکز پژوهش های مجلس برای جدایی وزارت بازرگانی – مجله خبری اقتصاد پیشرو
خرداد ۳۰, ۱۳۹۶
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.


 

به اعتقاد سیدعلی صدری، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران، در دولت دوازدهم به یک وزیر چابک و سه قائم مقام در حوزه صنعت، معدن و تجارت نیاز داریم. ابوالفضل روغنی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران نیز با اعلام مخالفت این کمیسیون با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: در ۷۵ کشور پیشرفته شاهد مدیریت یکپارچه و متمرکز در بخش صنعت و تجارت هستیم. حسین حقگو، مشاور انجمن مدیران صنایع نیز با بیان اینکه این انجمن با لایحه تفکیک مخالف است، اظهار کرد: ۶ سال از ادغام این دو بخش می‌گذرد و در این مدت شاهد عدم اجرای دقیق قانون ادغام بوده‌ایم که این موضوع باید اصلاح شود. بخشی دیگر از این نشست به توضیحات محسن صالحی نیا، معاون وزیر صنعت در امور صنایع در رابطه با طرح رونق گذشت. وی از آغاز اجرای ابلاغیه بانک مرکزی برای اختصاص ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای ایجاد رونق در واحدهای تولیدی خبر داد. وی اظهار کرد: ۱۰هزار میلیارد تومان از این تسهیلات به ۱۰ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط اختصاص یافته است.

وی تصریح کرد: ۱۰ هزار میلیارد تومان نیز برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام در ۶ هزار واحد صنعتی در نظر گرفته شده و علاوه بر این، تسهیلاتی بابت به‌روزرسانی و نوسازی ۵ هزار واحد تولیدی پیش بینی شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه این تسهیلات بر مبنای ابلاغیه معاون اول رئیس‌جمهوری در چارچوب اقتصاد مقاومتی پرداخت خواهد شد، ادامه داد: تسهیلات مذکور به منظور اجرای طرح رونق تولید، نوسازی و بازسازی واحدهای صنعتی و معدنی و تکمیل طرح‌های موجود به واحدهای تولیدی اختصاص یافته است. وی در ادامه با اشاره به تسهیلات پرداخت شده در سال گذشته به تولیدکنندگان، اظهار کرد: متوسط تسهیلات پرداختی به واحدهای صنعتی و معدنی یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان و در واحدهای کشاورزی ۳۲۷ میلیون تومان بوده است. صالحی نیا در مورد مشارکت بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به بخش صنعت نیز گفت: بانک‌های ملی، صادرات، ملت، صنعت و معدن، تجارت، سپه، توسعه تعاون، رفاه، کشاورزی و توسعه صادرات به ترتیب در میزان پرداخت تسهیلات به بخش صنعت و معدن نقش داشته‌اند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: از بین ۱۲هزار واحد صنعتی که تسهیلات دریافت کرده‌اند بر ۶۶۰۰ واحد نظارت صورت گرفته است که در این ۶۶۰۰ واحد حدود ۱۱ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است و البته ۲۰۳ واحد نیز با کاهش اشتغال روبه‌رو بوده‌اند که دلایل آن در حال بررسی است. این مقام مسوول وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به برنامه‌های اقتصاد مقاومتی سال ۹۶، تصریح کرد: این برنامه در هشت محور تهیه و تدوین شده که یکی از مهم‌ترین آنها طرح خرید کالاهای مصرفی بادوام به‌صورت اعتباری است.

صالحی‌نیا اظهار کرد: این طرح تا پایان خرداد ماه با هماهنگی بانک مرکزی، سازمان برنامه و شرکت‌های تولیدی طرف قرارداد آغاز می‌شود که روش تامین منابع مالی، روش فروش، شیوه تامین تسهیلات و جامعه هدف آن تا ۲ هفته دیگر نهایی می‌شود. وی همچنین به ایجاد محدودیت‌هایی برای استفاده از ارز مبادلاتی به منظور حمایت از تولید داخل اشاره کرد و گفت: در این چارچوب نزدیک به سه هزار و ۳۰۰ ردیف کالایی از مجموع بیش از هفت هزار کالا مشمول ارز مبادله‌ای نمی‌شوند؛ علاوه بر این واردات ۴۸۸ ردیف کالایی برای دولت و دستگاه‌های دولتی ممنوع اعلام شده است.مطلب از نقد تفکیک تا آغاز مجدد طرح رونق برای اولین بار در اینجا منتشر شده.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *