امضای تفاهم نامه همکاری اقتصادی ایران و ویتنام – مجله خبری اقتصاد پیشرو

ایران و عراق تفاهم نامه همکاری اقتصادی امضا کردند/عراق خواستار ایجاد پنج شهرک صنعتی توسط ایران در مناطق مرزی بین دو کشور شد – مجله خبری اقتصاد پیشرو
تیر ۲۶, ۱۳۹۶
انعقاد تفاهمنامه سرمایه گذاری توسط شرکت شهرکهای صنعتی کرمانشاه در حاشیه سفر ریاست جمهوری به استان : – مجله خبری اقتصاد پیشرو
تیر ۲۶, ۱۳۹۶
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.


 

در ابتدای این نشست، وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: روابط ایران و ویتنام از اواخر دولت قبل به مدت چهار سال متوقف بود که از سر گرفته شده است. وی همچنین از رشد ۱۲۰ درصدی روابط تجاری ایران و ویتنام خبر داد و گفت: طبق صحبت‌های روسای جمهور دو کشور لازم است حجم این روابط به ۲ میلیارد دلار برسد. اما با وجود افزایش صورت گرفته هنوز حجم روابط تجاری دو کشور قابل قبول نبوده و ظرفیت‌های بسیاری برای رشد این ارقام وجود دارد. وی عنوان کرد: یکی از موانع توسعه فعالیت‌های تجاری میان دو کشور نبود روابط بانکی است که با مذاکراتی که دیروز با حضور معاون بانک مرکزی ویتنام و معاون بانک مرکزی کشورمان صورت گرفت، یقین دارم شاهد بهبود روابط بانکی خواهیم بود.

نعمت‌زاده با بیان اینکه سرمایه‌گذاری مشترک می‌تواند منجر به توسعه همکاری‌های دو کشور شود گفت: با توجه به میزان بارندگی بالا در کشور ویتنام و حاصلخیز بودن زمین‌ها، بخش کشاورزی یکی از زمینه‌های خوب فعالیت به شمار می‌رود و از سرمایه‌گذاران ایرانی می‌خواهم که امکانات سرمایه‌گذاری در حوزه‌های کشاورزی و دامداری ویتنام را بررسی کنند. وی ادامه داد: در برخی زمینه‌های معدنی مانند بوکسیت و آلومینا نیز امکان سرمایه‌‌گذاری‌های مشترک وجود دارد. همچنین با توجه به فراوانی انرژی و برق در ایران، در حوزه تولید آلومینیوم می‌توانیم با ویتنام همکاری داشته باشیم. وی در ادامه با اشاره به سرمایه‌گذاری یک شرکت ویتنامی در قشم گفت: از این بابت خوشحالیم و امیدواریم که میزان فعالیت‌های مشترک افزایش یابد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص توافق در زمینه تجارت ترجیحی گفت: امضای توافق‌نامه تجارت ترجیحی و کاهش تعرفه کالاهای تجاری برای توسعه مبادلات کالایی بین دو کشور ضروری است. وی افزود: با توجه به اینکه ویتنام عضو کشورهای آسه‌آن است و روابط تجارت آزاد با بسیاری از کشورها دارد، می‌تواند به‌عنوان یک هاب برای محصولات ایران باشد و در توسعه بازار محصولات ایرانی به ما کمک کند. وی در ادامه با توجه به عضویت ایران در اکو و امضای قرارداد با کشورهای اوراسیا گفت: ایران می‌تواند به مرکز مبادلات تجاری، فنی و همکاری‌های منطقه‌ای ویتنام تبدیل شود.

نعمت‌زاده تصریح کرد: تنوع محصولات و کالاهای قابل مبادله بین دو کشور بالا است و در این میان می‌توان به مواردی چون شیلات، محصولات صنعتی و دارو اشاره کرد. برهمین اساس سعی داریم با اعزام هیاتی به کشور شما مذاکرات لازم را صورت دهیم و در صورت همکاری شما در ثبت دارو می‌توان این خدمات را با کیفیت بین‌المللی و با قیمتی پایین‌تر از کشورهای اروپایی و ژاپن به دست هم‌میهنان شما رساند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فعالیت شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری ایرانی در بسیاری از کشورها گفت: این شرکت‌ها در انجام پروژه‌های بزرگی مثل نیروگاه، سد، تاسیسات مسکونی و… فعالیت دارند و در این حوزه ظرفیت‌های متعددی وجود دارد که امیدواریم این شرکت‌ها در کشور شما هم با ارائه این خدمات، حضور موثری داشته باشند. وی افزود: روز گذشته نیز مذاکراتی با مپنا صورت گرفته که این شرکت قادر است تمام تجهیزات نیروگاهی را تامین کند و در حال حاضر بیش از ۵۰درصد برق ایران با استفاده از تجهیزات این شرکت که ۹۰ درصد آن ساخت ایران است تامین می‌شود.

وی ادامه داد: ما می‌توانیم تمام ظرفیت تولید برق شما را پوشش دهیم و برای همکاری در زمینه‌های مختلف اقتصادی آمادگی داریم. نعمت‌زاده تاکید کرد: اگر تسهیلات بیشتری برای رفت و آمد تجار و دریافت روادید آنها صورت گیرد می‌توان در شرایط بهتری این موضوعات را دنبال کرد و ما امیدواریم روزی شاهد لغو روادید بین دو کشور باشیم و به‌عنوان مسوول کمیسیون مشترک دو کشور این موضوع را به وزارت امور خارجه منتقل می‌کنم. نعمت‌زاده همچنین خواستار برقراری پروازهای مستقیم بین دو کشور شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص الحاق به سازمان تجارت جهانی گفت: با وجود اینکه ایران جزو اولین کشورهایی بود که درخواست پیوستن به WTO را داده است اما به‌خاطر مخالفت‌های آمریکا و مسائل سیاسی درخواست ما عقب افتاده است در حالی‌که ما هیچ مشکل فنی نداریم و امیدواریم این مساله به‌زودی مرتفع شود. وی با اشاره به لزوم راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌ اینترنتی برای اطلاع‌رسانی روابط اقتصادی دو کشور گفت: یک سایت اینترنتی باید برای روابط دو کشور ایجاد شود تا دو طرف به آن دسترسی داشته باشند. از این طریق نظرات انعکاس شده پاسخ داده می‌شود.

وزیر کشاورزی و توسعه روستایی ویتنام نیز با اشاره به لزوم افزایش سطح روابط اقتصادی و تجاری ایران و ویتنام، گفت: دو کشور می‌توانند با همکاری مثبت سازنده، مکمل اقتصاد و تجارت یکدیگر باشند. نوین‌سون کونگ افزود: در زمینه اقتصادی و تجاری ویتنام عضو سازمان تجارت جهانی است و ۱۲ توافق‌نامه توسعه تجارت آزاد با سایر کشورها امضا کرده است. وی خاطرنشان کرد: این کشور سیاست باز و همگرایی به‌سمت همکاری‌های اقتصادی و تجاری را با کشورهای منطقه و جهان در دستور کار خود دارد. این مقام مسوول ویتنامی درخصوص حجم مبادلات ۲میلیارد دلاری برنامه‌ریزی شده در این تفاهم‌نامه گفت: این حجم پیش بینی شده، رقم کمی است و امیدواریم از این سطح فراتر رود.

وی اظهار کرد: به‌دلیل کمبود اطلاعات لازم است تا دو طرف رفت و آمدهای بیشتری داشته باشند. سون کونگ درخصوص تجارت ترجیحی بین دو کشور اظهار کرد: از وزارت صنعت و تجارت ویتنام خواستیم تا پیشنهاد توافقنامه تجارت ترجیحی وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران را مورد بررسی قرار دهد. وی افزود: زمینه‌های گردشگری، معدنی، شیلات و کشاورزی با توجه به پتانسیل‌های دو طرف گزینه مناسب و خوبی برای توسعه روابط تجاری است. وی همچنین تاکید کرد: پیشنهاد وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران مبنی بر انتخاب دو معاونت برای پیشبرد برنامه‌های مشترک مورد پذیرش ما نیز هست.مطلب امضای تفاهم نامه همکاری اقتصادی ایران و ویتنام برای اولین بار در اینجا منتشر شده.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *