صدا و سیمای سیستان و بلوچستان واحد های موفق استان را رایگان معرفی می کند : – مجله خبری اقتصاد پیشرو
آبان ۲۴, ۱۳۹۶
تاکید معاون وزیر راه بر توسعه حمل و نقل ریلی – مجله خبری اقتصاد پیشرو
آبان ۲۴, ۱۳۹۶

مبادلات مرزی کردستان از ۳ میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلار گذشت – مجله خبری اقتصاد پیشرو


مبادلات مرزی کردستان از 3 میلیارد و 130 میلیون دلار گذشت

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان مبادلات مرزی استان را از ابتدای امسال تاکنون ۳ میلیارد و ۱۳۲میلیون دلار عنوان کرد.

به گزارش شاتا محمد دره وزمی در گرامیداشت بیست و یکمین سالروز ملی صادرات در استان کردستان افزود: استان کردستان به دلیل برخورداری از ۲۲۷ کیلومتر مرز با کشور همسایه دارای ظرفیت تجاری و مبادلات مرزی بالایی است.

وی تصریح کرد: کل مبادلات مرزی از طریق ۳ گمرک سنندج، باشماق و بانه استان کردستان در طول ۷ ماهه ابتدای سال ۹۶ حدود ۲۸۳ هزار تن به ارزش ۱۹۶ میلیون دلار بوده است.

به گفته دره وزمی از نظر سهم صادرات، استان کردستان ۸ دهم درصد کل صادرات کشور و مجموع صادرات استان در سایر گمرکات حدود ۲ درصد صادرات کشور است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان یادآور شد: به لحاظ صادرات در سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد رشد داشته‌ایم و ۹۷ درصد کل صادرات کردستان از گمرکات استان به کشور عراق و ۳ درصد به سایر کشورها بوده است.

وی عنوان کرد: سهم کل صادرات کشور ایران به کشور عراق ۱۶ درصد است که سهم استان کردستان از این میزان صادرات ۵ درصد است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه ۱۹٫۹ میلیون تن کالا به ارزش ۲۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار در ۷ ماهه امسال در کل کشور واردات انجام شده است افزود: در کردستان ۴۲ میلیون دلار واردات صورت گرفته که ۳۶ هزار تن به لحاظ وزنی و ۱۵ صدم درصد واردات کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد واردات به داخل کشور از مرز کردستان از کشور عراق انجام می‌گیرد، افزود: ۸۲ درصد صادرات و واردات استان از مرز باشماق انجام شده است.

دره‌ وزمی عنوان کرد: با توجه به حجم بالای مبادلات مرزی از مرز باشماق مریوان، توجه جدی به توسعه زیرساخت‌های این مرز برای تسهیل گری در امر صادرات ضروری است .

وی با بیان اینکه در طول سال‌جاری ۲ میلیارد و ۵۱۶ میلیون دلار ترانزیت در استان انجام شده ، گفت: مبادلات مرزی استان از ابتدای امسال تا کنون ۳ میلیارد و ۱۳۲میلیون دلار که لحاظ ارزش وزنی یک میلیون و ۶۲۰ هزار تن بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان از صادرات به عنوان شاه کلید رونق اقتصادی در هر کشوری نام برد و گفت: محصولی که صادر می‌شود باید قابلیت رقابت با محصولات موجود در بازار چه از لحاظ ارزش و چه کیفیت را دارا باشد.

دره وزمی گفت: تحقیق و توسعه در واحدهای تولید برای گرفتن نبض بازارهای بین‌المللی و سنجش ذائقه بازار برای متناسب کردن تکنولوژی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه واحدها باید خود را مجهز به علم روز کنند، اذعان کرد: یکی از خلاهای ما در حوزه صادرات نبود شرکت‌های تخصصی و قوی صادراتی است.

در پایان مراسم روز ملی صادرات در استان کردستان ، ۶ نفر از صادرکنندگان برگزیده استانی و ۹ نفر از خادمان صادرات تقدیر شدند.مطلب مبادلات مرزی کردستان از ۳ میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلار گذشت برای اولین بار در اینجا منتشر شده.

amir
amir
طراح و برنامه نویس وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *