خانه پدری فروغ فرخ‌زاد ثبت ملی شد > خبرگزاری میراث آریا – مجله خبری اقتصاد پیشرو
مهر ۴, ۱۳۹۷
سال گذشته صد در صد واگذاری ها، به بخش خصوصی واقعی بود – مجله خبری اقتصاد پیشرو
مهر ۴, ۱۳۹۷

افتتاحیه تصفیه خانه مشهد – مجله خبری اقتصاد پیشرو
با حضور وزیر نیرو، استاندار خراسان رضوی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور و مدیرکل امور مالی و نظارت بر وامها و تسهیلات خارجی سازمان سرمایه گذاری، بزرگ ترین تصفیه خانه فاضلاب شرق کشور باظرفیت ۸۰ هزارمترمکعب درروز ۴ شهریور ماه ۱۳۹۵ در هفته دولت در شهر مشهد به بهره برداری رسید.

مهندس چیت چیان، وزیر محترم نیرو در مراسم افتتاح این تصفیه خانه اظهار داشت در ایام هفته دولت شاهد افتتاح تصفیه خانه بزرگ فاضلاب شماره ۴ مشهد (التیمور) با ظرفیت ۸۰ هزارمتر مکعب در شبانه روز هستیم که با تلاش مهندسین ایرانی به بهره برداری رسیده است. وی افزود، فاضلاب یک منبع ارزشمند برای بخش صنعت ، کشاورزی و فضای سبز است که در برخی کشورها با روش های جدید تصفیه فاضلاب حتی به مصرف شرب هم می رسد. وزیر نیرو ادامه داد خبر خوب دوم نیز افتتاح تصفیه خانه فاضلاب دیگر مشهد با ظرفیت ۸۳ هزار متر مکعب در شبانه روز است که طی چند ماه آینده به بهره برداری خواهد رسیدکه با اجرای این ۲ تصفیه خانه ظرفیت تصفیه خانه های فاضلاب مشهد به ۲۶۰ هزار مترمکعب در روز خواهد رسید. لازم به ذکر می باشد، پروژه احداث تصفیه خانه های التیمور و خین عرب با تسهیلات بانک توسعه اسلامی به میزان ۸۳/۵۲ میلیون یورو و در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۸۶ به تصویب رسید. هدف از اجرای طرح مذکور بهبود شرایط زیست محیطی در شهر مشهد می باشد. این پروژه در برگیرنده حدود ۶۰۰۰ هکتار و جمعیت ۹۰۲ هزار نفر خواهد بود. همچنین با اجرای این طرح تلاش می شود تا آب مورد نیاز ۴۴۴۵ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه تامین گردد. در حال حاضر آبی که برای مصارف آبیاری کشاورزی به کار می رود از چاههای آبی استخراج می شود که قابلیت استفاده به عنوان آب شرب را دارا می باشند. با جایگزین نمودن منابع آب از این دو تصفیه خانه می توان از منابع آب چاههای مذکور برای مصرف آب شرب جمعیت شهر مشهد استفاده نمود. این پروژه شامل؛ 

۱- اجرای تصفیه خانه فاضلاب التیمور با ظرفیتی بالغ بر ۸۰ هزار متر مکعب در روز که در منطقه شرق مشهد احداث می گردد و در ساخت آن از روش لجن فعال MLE استفاده می شود.

۲- تصفیه خانه فاضلاب خین عرب با ظرفیتی بالغ بر ۸۳ هزار متر مکعب در روز که در منطقه شمالی مشهد احداث می گردد و در ساخت آن از  فرآیند SBR استفاده می شود.مطلب افتتاحیه تصفیه خانه مشهد برای اولین بار در اینجا منتشر شده.

amir
amir
طراح و برنامه نویس وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *