نگرانی دولت‌های G20 از رشد استیبل کوین‌ها


دولت‌های بیست اقتصاد بزرگ جهان اعلام کردند ارزهای دیجیتال باثبات (استیبل‌ کوین‌ها) می‌توانند ثبات مالی را با تهدید مواجه کرده و باید به صورت مناسبی قانون‌گذاری شوند.

به نقل از کوین تلگراف، هیئت ثبات مالی (FSB) گروه ۲۰، در تاریخ ۱۴ آوریل (۲۶ فروردین)، مطالعه‌ای جامع بر روی استیبل کوین‌ها منتشر کرد که در آن ۱۰ توصیه برای قانون‌گذاری موثر آن‌ها، ارائه شده است.

استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتال دارای پشتوانه‌ای هستند که ارزش آن‌ها همگام با ارزش پشتوانه تغییر می‌کند. به عنوان مثال، ارزش یک استیبل کوین دلاری، همواره یک دلار است.

با معرفی ارز دیجیتال لیبرا توسط فیس‌بوک، قانون‌گذاران به اخذ تصمیمات تازه تحریک شده‌اند. لیبرا توانایی ایجاد استیبل کوین مستقل با پشتوانه‌ سبدی از ارزهای مختلف را دارد. اگرچه این ایده هنوز توسط لیبرا اجرا نشده، اما دولت‌های جهان همچنان مراقب این پروژه هستند.

در گزارش هیئت ثبات مالی، به این موضوع اشاره شده که قوانین مالی فعلی، به طور کلی بر روی استیبل کوین‌ها نیز قابل اجرا هستند؛ چیزی که از سوی قانون‌گذاران آمریکایی هم شاهد بوده‌ایم. با این حال، این هیئت معتقد است فارغ از نوع فناوری استفاده‌شده، قوانین مذکور باید برای تمام کسب‌وکارهایی که می‌توانند ریسک مالی داشته باشند، یکسان باشد.

ماهیت جهانی استیبل کوین‌ها باعث شده تا شکاف‌هایی را در مقررات تعیین شده در کشورهای مختلف شاهد باشیم. برخی از پیشنهادات، بر ایجاد یک چارچوب فرامرزی منعطف تأکید دارند. این چارچوب نباید به استیبل کوین‌ها اجازه دهد از تفاوت‌های موجود در هر حوزه قضایی، سوء‌استفاده کنند.

فراتر از آن، هیئت ثبات مالی، توصیه‌های مشترکی از جمله ایجاد سازوکارهای کنترلی دقیقی را برای مبارزه با پول‌شویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم، ارائه کرد.

خصومتی که در برابر لیبرا وجود دارد با پتانسیل فوق‌العاده‌اش برای کسب مقبولیت سریع، قابل توجیه است. این هیئت همچنین استیبل‌ کوین‌های فعلی، شامل کوین‌های الگوریتمی نظیر DAI را به رسمیت شناخت، اما به این نتیجه رسید که آنها به اندازه‌ای کوچک هستند که توانایی ایجاد خطرات سیستماتیک را ندارند.

مقاله ارائه شده توسط هیئت ثبات مالی، همچنین توضیح می‌دهد چرا استیبل‌ کوین‌ها می‌توانند یک تهدید باشند. برخی از این نگرانی‌ها تا حد زیادی به عدم پذیرش آن‌ها مربوط می‌شود، چراکه محققان بر این باورند حتی کوچک‌ترین انحرافات در پشتوانه استیبل‌ کوین‌ها می‌تواند پیامدهای مالی مهمی در سیستم‌های رایج داشته باشد.

همچنین، نگرانی‌های قابل توجهی در خصوص زیرساخت‌های اساسی آن‌ها وجود دارد. این هیئت معتقد است با توجه به مشکلاتی نظیر قطع شدن فرایند پرداخت که احتمالاً به دلیل مقیاس‌پذیری ضعیف آن‌ها رخ می‌دهد، اگر اقتصاد به این کوین‌ها متکی شود، شرایط خطرناکی به وجود می‌آید.

نگرانی دولت‌های G20 از رشد استیبل کوین‌ها
تصویری از گزارش اخیر G20

با این حال، به نظر می‌رسد مهم‌ترین مسئله کنترل سرمایه است. در گزارش G20 نوشته شده است:

در طول دوره‌هایی از بحران، ممکن است خانواده‌ها استیبل کوین‌ها را به عنوان یک ذخیره ارزش امن در مقابل ارزهای رایج موجود در نظر بگیرند و جریان‌های بی‌ثبات کننده سرمایه را افزایش دهند. جریان‌های پرنوسان سرمایه، می‌توانند تأثیری بی‌ثبات‌ کننده بر نرخ‌های تبادل و تامین اعتبار داخلی بانک و واسطه‌‌گیری داشته باشند.

اساساً، این هیئت معتقد است یکی از مهم‌ترین مزایای استیبل کوین‌ها، یعنی توانایی معامله و انتقال آزادانه، در عین حال یک تهدید اصلی برای ثبات مالی نیز به حساب می‌آید.

این موضوع در کشورهایی مانند لبنان، که در اواخر سال ۲۰۱۹ سیاست‌های کنترلی سخت‌گیرانه‌ای را بر بازار سرمایه اعمال کرده و بخش قابل توجهی از جامعه را از پس‌اندازهای بانکی‌شان محروم کرد، به وضوح قابل مشاهده است.

از آنجا که یکی از اهداف ارزهای دیجیتال، توانمندسازی افراد جامعه در موقعیت‌هایی مشابه این است، این واقعیت که دولت‌ها، ارزهای دیجیتال را به عنوان یک عامل تهدیدکننده ثبات مالی می‌شناسند، احتمالاً منجر به بروز پیامدهای مهمی در آینده خواهد شد.منبع: ارزدیجیتال

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه