نظم عمومی در آپارتمان نشینی را چگونه برقرار کنیم؟


درباره آپارتمان نشینی و قوانین مربوط به آن چه می دانید؟ سالهاست که با تغییر ساختار شهرنشینی خانه های ویلایی جای خود را به آپارتمان ها داده اند و آپارتمان و آپارتمان نشینی تبدیل به کلمه های مستقل با معنا و مفهوم و به خصوص قوانین مرتبط به خود شده اند. چقدر به این حقوق پایبند هستید و تا چه اندازه این قوانین را می شناسید؟ آیا می دانید که نادیده گرفتن قوانین آپارتمان نشینی چه مشکلاتی را به وجود می آورد؟

برای بهبود و برقراری نظم عمومی ساختمان، قوانین متعددی توسط مراجع قانونی تدوین شده است تا افراد بتوانند با آرامش در کنار یکدیگر زندگی کنند. با ما در این مقاله از هومگ همراه باشید تا راهکارهای مقابله با نظم عمومی در آپارتمان را با بررسی کنیم.

برای اطلاعات جامع و دقیق از بازار مسکن به سایت هومینگ مراجعه کنید

گام اول

این نکته را باید همیشه به یاد داشته باشید که شما تنها کسی هستید که می توانید بر رفتارهای خود ناظر باشید و نظم و رسیدن به آرامش در آپارتمان را از شخص خودتان شروع کنید. شاید این سوال برای شما مطرح شود که چکارهایی برای آن باید انجام دهید. پاسخ این سوال ساده است. در قدم اول صداهای داخل منزلتان را کنترل و مدیریت کنید. شاید دیگران دوست ندارند فیلم یا موزیک های انتخابی شما بشنوند. پس به عنوان یک شهروند منضبط این صداها را کنترل کنید.

در هنگام آمدن مهمان ها یا هنگام رفتن آن ها، مراسم خوش آمد گویی و خداحافظی را داخل خانه انجام دهید، به این دلیل که ممکن است همسایه های شما در حال استراحت باشند و صدای بلند موجب سلب آرامششان شود.

فرزندان خود را از همان کودکی با فرهنگ آپارتمان نشینی آشنا کنید. درست است که کودکان نیاز به بازی و شیطنت دارند اما برای بازی های پرجنب و جوش آن ها را به پارک و مکانی ببرید که هم خوشان با آزادی بیشتر بازی کنند و هم مزاحمتی برای همسایه ها نداشته باشند.

همچنین این نکته خیلی مهم را فراموش نکنید که در مصرف انرژی صرفه جویی کنید. چرا که در صورت وجود کنتور مصرفی مشترک هم به خودتان و هم همسایه هایتان کمک شایانی می کنید.

سر و صدا در آپارتمان

سر و صدا در آپارتمان

قوانین مربوط به سروصدا

همان طور که گفته شد سرو صدا یکی از مهم ترین موارد اخلال در نظم عمومی ساختمان است. ماده ۵۹ قانون در این زمینه تصریح کرده است که سوکت کامل در مهمانی های شب های غیر تعطیل بعد از ساعت ۲۲ و در شب های تعطیل بعد از ساعت ۲۴ الزامی است. این مورد شامل برگزاری مهمانی ها و صدای موسیقی می شود و البته که ساکنان هم بایستی سکوت را رعایت کنند.

گام دوم

برای مواردی که جزو مشایعات ساختمان هستند مانند پارکینگ، انباری و حیاط به صورت انفرادی تصمیم گیری نکنیم. بر اساس قانون افرادی که وسایل اضافی برای انباری یا وسیله نقلیه برای استفاده از پارکینگ نداشته باشند، نمی توانند انباری و پارکینگ را به شخصی که در آن ساختمان سکونت ندارد اجاره بدهند. به این دلیل مهم که با این کار موجب رفت و آمد افراد غریبه به داخل ساختمان می شود. البته اجاره انباری یا پارکینگ به اهالی ساحتمان طبق قوانین هیچ مشکلی ندارد.

مشاعات ساختمان

مشاعات ساختمان

گام سوم

اطمینان از بسته بودن درهای ورودی و پارکینگ از اولین کارهایی است که هر فرد برای حفظ ایمنی ساختمان بایستی انجام دهد. با شرایط ساختمان ها و افزایش واحدهای موجود در ساختمان، برای کنترل ورود و خروج و مشاهده موارد مشکوک استفاده و نصب دوربین مداربسته امری مهم است. دوربین ها به گونه ای تنظیم می شوند که علاوه بر مدیر ساختمان، ساکنان واحدها از طریق دسترسی به تنظیمات آنتن مرکزی می توانند امنیت ساختمان را کنترل کنند.

گام چهارم

از آنجایی که صداهایی مانند سروصدای پمپ آب برای رساندن آب به طبقات بالایی، بوق زدن در پارکینگ، بازی کردن کودکان در حیاط ساختمان، روشن گذاشتن وسیله نقلیه برای طولانی مدت،‌ تردد و سر و صدا در راه پله ها در صورت نداشتن آسانسور مواردی هستند که از همه بیشتر ساکنان طبقات پایینی را بیشتر از سایرین آزار می دهد، با رعایت نظم و نکات اخلاقی سعی کنید تا خللی به امنیت و آرامش همسایه ها وارد نشود.

نظم عمومی در آپارتمان نشینی

نظم عمومی در آپارتمان نشینی

گام پنجم

قانون های آپارتمان نشینی برای نظم و آرامش ساکنان وضع شده است. ماده ۴ قانون تملک در مورد قوانین مربوط به شارژ ساختمان می گوید که شارژ هر واحد با توجه به متراژ آن در نظر گرفته می شود. برای اولین بار این قانون در سال ۱۳۴۳ تدوین و در سال ۱۳۶۷ اصلاح شد. این مقررات شامل مواردی است که تمامی افراد آپارتمان نشین بایستی آن ها را بدانند. یکی از ماده های آیین نامه آپارتمان نشینی پرداخت به موقع هزینه های مستمر برای حفظ، تعمیر و نگهداری از بخش های مختلف ساختمان است. در شورتی که مالکی سهم خود را نپردازد،‌مدیر ساختمان می تواند کتبا از طریق اظهارنامه هزینه را دریافت کند و اگر تا ۱۰ روز این هزینه پرداخت نشد، دادگاه ها موظف به رسیدگی به شکایات این چنینی خارج از نوبت هستند و فرد در صورت محکومیت علاوه بر پرداخت بدهی مکلف به پرداخت جریمه هم می شود.

بهترین راه حل

علاوه بر تمامی مواردی که گفته شد باید این موضوع را در نظر بگیرید که افرادی که در یک ساختمان زندگی می کنند فرهنگ های مختلفی دارند و اختلاف نظر و سلیقه در این میان بسیار طبیعی است. اگر همه ساکنان از قوانین به طور کامل آگاهی داشته باشند و تمامی موارد را شخصا رعایت کنند و در صورت وجود اختلاف آن را به هیئت مدیره بسپارند، در این شرایط همه ی مشکلات به خوبی حل شده و مشکلی برای نظم ساختمان به وجود نمی آید. چرا که با پافشاری بر روی نظرات شخصی و تشدید اختلاف ها،‌ساکنان ناچار می شوند به مراجع قانونی مراجعه کنند. همان طور که می دانید درگیر شدن در امور قضایی و پیچ و خم های اداری کاری بسیار وقت گیر است و باعث از بین رفتن انرژی می شود. پس بهترین کار این است که افراد به صورت مسالمت آمیز مشکلات میان اعضای ساختمان حل شود.

آیا برای شما مشکلاتی از جانب همسایه ها در برقراری نظم به وجود آمده است؟ این مشکلات را چگونه حل کردید؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه برای ما بنویسید.

این مقاله از هومگ مورد پسند شما واقع شده است؟منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه