اجاره نشینی و مزیت های آن


از درگیری های ذهنی بسیاری از افراد مخصوصا در این شرایط اقتصادی این سوال مهم است که خرید خانه به صرفه تر است یا اجاره نشین بودن؟ اکثر افراد جامعه صاحب خانه شدن را به مستاجر بودن ترجیح می دهند اما در شرایط کنونی بازار که قدرت خرید مسکن به شدت رو به کاهش است و هزینه های دیگری مانند هزینه های جابه جایی و هزینه های نگهداری هم افزایش یافته است تکلیف چیست؟ شما با این شرایطی که گفته شد چطور فکر می کنید؟‌ تا چه اندازه برایتان فرق می کند که در ملک اجاره ای زندگی کنید یا خانه ای داشته باشید که برای خودتان است؟

برای اطلاع از آخرین اخبار مسکن به سایت هومینگ مراجعه کنید

عوامل متعددی در تصمیم گیری برای خرید یا اجاره تاثیرگذار است و این عوامل برای هر فردی می تواند متفاوت باشد. اما در طی سال های اخیر و با توجه به شرایط حاکم بر جامعه نسل جدید انگیزه و رویکرد متفاوتی را برای صاحبخانه شدن یا اجاره نشینی دارند که مواردی چون ازدواج و صاحب فرزند شدن، اشتغال و نرخ صاحب خانه شدن را در کشور کاهش داده است. تمامی این موارد یعنی انگیزه های شخصی و شرایط مسکن در این روزها دست به دست هم داده اند تا بازار اجاره بیشتر از هر زمان دیگری رونق داشته باشد. در ادامه به مزیت های اجاره نشینی خانه می پردازیم:

مزیت های اجار نشینی:

جابه جایی:

شرایط بسیاری از افراد در حال حاضر باثبات نیست و هر فردی ممکن است با توجه به نیاز شخصی خود مانند فرصت شغلی، تنوع و یا هر مورد دیگری قصد جابه جایی داشته باشد. در چنین مواردی اجاره نشینی یک مزیت محسوب می شود چرا که در کمترین زمان ممکن می توانید قرارداد را فسخ کرده و در محل جدیدی ساکن شوید. فرآبند فروش خانه و یافتن محل جدید برای خرید بسیار سخت و زمان برتر خواهد بود و در صورت اجاره نشینی خیلی راحت تر می توانید تصمیم خود را عملی کنید.

تقسیم اموال ساده تر:

همیشه زندگی طبق خواسته و معیارهای ما پیش نمی رود. درمواردی که مشکلاتی از قبیل متارکه زوجین و مواردی از این دست پیش می آید، اجاره نشین بودن سبب خواهد شد که پیچیدگی های حقوقی و قانونی تقسیم اموال کاسته شود. همچنین در صورت فوت و انحصار وراثت نیز این قضیه صدق خواهد کرد و روند و پیچیدگی های مواد قانونی آن کمتر می شود.

مزیت اجاره نشینی

مزیت اجاره نشینی

تصمیم گیری آسان تر:

همه ی ما دوست داریم که در محلی ثابت زندگی کنیم،‌ خانه ای که اختیار آن را کامل داشته باشیم. به این صورت که خانه را مطابق سلیقه ی خودمان دیزاین کنیم و رنگ بندی دیوارهای آن را خودمان انتخاب کنیم. برای افرادی که سن و سال بالاتری داشته باشند این قضیه بیشتر صدق می کند و طبیعتا خانه دار شدن بهترین انتخاب ممکن است. در شرایطی که قیمت مسکن هرلحظه در حال افزایش است اجاره نشینی می تواند بهترین راه باشد چرا که در هر زمانی که نتوانستید از عهده اجاره بهای سنگین آن برآیید می توانید قرارداد خود را فسخ کرده و خانه مناسب تر و با قیمت بهتری را برای خود اجاره کنید. شاید در این صورت دیگر نتوانید دیوارهای خانه را به هر رنگی که دوست دارید درآورید اما این نکته را فراموش نکنید که خانه ای که نیاز به تعمیرات اساسی دارد و لوله کشی های آن فرسوده است یا در مجاورت اتوبان قرار دارد، به مراتب شرایط دشوارتری را برای زندگی فراهم می کند.

دشواری فروش خانه:

در شرایطی که بخش معاملات مسکن روزهای رکود را می گذراند،‌ پیدا کردن مشتری دلخواه ممکن است مدت ها طول بکشد. بسیاری از افراد نه تنها هفته ها بلکه سالهاست ملک خود را برای فروش گذاشته اند اما نتوانسته اند متقاضی موردنظر خود را پیدا کنند. تجریه این را نشان می دهد که اگر ملکی برای فروش نتوانسته موفق شود حتی در یافتن مستاجر هم نمی تواند موفق شود، بنابراین ممکن است مدت ها خانه ای داشته باشید که نه برای فروش آن مشتری مناسبی هست و نه مستاجری که بتوان از طریق آن درآمدی کسب کرد مگر اینکه مالک انعطاف قیمتی نشان دهد و ملک خود را با شرایط قیمتی مناسب تری به بازار مسکن عرضه کند.

اجاره نشینی و هزینه کمتر:

برای این موضوع دو عقیده و نظر وجود دارد. عده ای از کارشناسان معتقدند که اجاره نشینی حتی با هزینه های نگهداری و تعمیرات، نسبت به خرید خانه گران تر و پرهزینه تر است و برخی دیگر تاکید می کنند که اجاره نشینی تصمیم ارزان تری است.  در خصوص این دو مورد بایستی گفت که هر دو مورد باتوجه به دلایل و ویژگی هایی که ارائه می دهند نظر درستی دارند. پس می توان گفت که هر دو دسته از افراد درست می گویند و این یک تصمیم بینابینی است. اما هر کدام از این نتایج به مواردی بستگی دارد. به عنوان مثال ارزان تر بودن اجاره نشینی به محلی که برای اجاره انتخاب می کنید بستگی دارد. در شهرهای بزرگ و کلانشهرها،‌ اجاره نشینی ارزان تر است در حالی که در شهرستان ها و شهرهای کوچکتر خرید خانه تصمیم منطقی تری محسوب می شود. در این بین به هزینه های نگهداری بسیار توجه داشته باشید چرا که در صورت خرید خانه تمام هزینه های نگهداری از خانه را باید خودتان بپردازید. ولی در صورت اجاره نشینی تنها هزینه های شارژ ساختمان به عهده شما است و هزینه های نگهداری از خانه از روی دوش شما برداشته می شود.

مزیت اجاره نشینی

مزیت اجاره نشینی

پیش از تصمیم گیری برای خرید یا اجاره خانه،‌ میانگین قیمت خرید و اجاره در محل مورد نظر خود را بدست آورید و با مقایسه قیمت ها بهترین تصمیم را بگیرید.

سخن آخر

به عنوان نکته پایانی باید گفت که تصمیم برای اجاره نشینی یا خرید خانه یک تصمیم بسیار شخصی است و بنابر شرایط افراد و اولویت های آن ها متفاوت خواهد بود. همان طور که در این مقاله به آن پرداختیم، در بعضی موارد اجاره نشینی بهتر از خرید خانه است. با اجاره نشینی شما دیگر وابسته به یک محل نیستید و با سختی های فروش خانه هم مواجه نیستید. مسائلی از این دست ممکن است فرصت های شغلی و زندگی ایده آل تر را از شما بگیرد و با اجاره نشینی می توانید در برخورد با تصمیم گیری های جدید انعطاف بیشتری داشته باشید.

این مقاله مورد پسند شما واقع شده است؟منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه