آینده بازار مسکن به چه سمتی می رود؟


در یک آمار رسمی، وضعیت معاملات مسکن در اواین ماه از سال ۹۹ منعکس شد. در فروردین سال ۹۹ در تهران حجم فروش آپارتمان با توجه به اطلاعات سامانه رهگیری معاملات به شکل بی‌سابقه‌ای سقوط کرد و تعداد معاملات در این بازار به کمتر از ۱۲۵۰ واحد مسکونی رسیده است. می‌توان گفت که این اتفاقات سبب شد تا دومین رکود معاملاتی در یکسال اخیر اتفاق بیفتد. رکود قبلی در مرداد ۹۸ و با ثبت ۲۹۰۰ فقره قرارداد برای فروش آپارتمان به پایین تر از کف متعارف معاملات ریزش کرده بود. اما در ابتدای امسال و با شیوع ویروس کرونا، رکورد تازه‎‌ای از رکود ملکی به ثبت رسید. این ویروس علاوه بر ایجاد رکود بر تورم مسکن غلبه کرده است. به طوری که در ماه گذشته متوسط قیمت مسکن با ۲ درصد کاهش نسبت به اسفند ۹۸، از ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.

هومینگ، سامانه خرید، فروش و اجاره خانه

دو عامل اصلی کاهنده معاملات مسکن را می‌توان قطع حقله اتصال بین خریدار و فروشنده در راستای طرح فاصله گذاری اجتماعی از یک سو و پرهیز از انجام معامله در ماه شیوع کرونا از سوی دیگر نام برد. با این حال شیوع ویروس کرونا تنها دلیل این رکود نیست.

کاهش حجم معاملات خرید مسکن در فرودین و به دلیل شیوع بیماری کرونا، سبب مهار تورم ملکی پایتخت شد. بر پایه آمارهایی که از سوی بانک مرکزی منتشر شده است نشان می‌دهد در شرایطی که بازار مسکن سال گذشته با جهش قیمتی به پایان رسید و رشد ۹ درصدی تورم ماهانه مسکن در اسفند ماه با قیمت ۱۵ میلیون تومان منجر به معامله هر مترمربع با میانگین قیمت ۱۵ میلیون و ۶۵۸ هزارتومان شد اما در فروردین‌ ماه حجم معاملات مسکن سقوط کرد و همین امر سبب مهار تورم ملکی در تهران شد. آمارهای رسمی حاکی از آن است که در فروردین امسال میانگین قیمت در شهر تهران به ۱۵ میلیون و ۲۹۵ هزار تومان رسید که این میزان در مقایسه با یک ماه قبل کاهش ۲٫۳ درصدی داشته است.

تحلیل های کارشناسی نشان می‌دهد عامل اصلی مهار تورم در تهران شیوع وبروس کرونا، کاهش متقاضی و مراجعه به بازار مسکن و در نتیجه، سقوط به سابقه معاملات مسکن در فروردین ۹۹ است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، ۱۲۴۳ فقره معامله خرید مسکن در تهران به ثبت رسیده است که در مقایسه با اسفند ۹۸ کاهش ۸۶ درصدی و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با افت بی سابقه ۶۰ درصدی همراه شده است. در آمارهای رسمی حجم ۱۲۰۰ فقره معاملات خرید مسکن کمترین میزان معاملات خرید واحدهای مسکونی در تهران در تاریخ ثبت تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی پایتخت است.

آینده بازار مسکن

آینده بازار مسکن

در تمامی فروردین ماه‌های سال گذشته به دلیل نیمه تعطیل بودن بازار مسکن معمولا تعداد کمی معامله خرید مسکن در شهر تهران ثبت می‌شد اما دست کم این معاملات به ۳ هزار فقره می‌رسید. حتی در فروردین سال گذشته که بازار مسکن با جهش قیمتی در وضعیت رکود به سر می‌برد تعداد ۴ هزار فقره خرید مسکن در آمارهای رسمی اعلام شده بود. همچنین در سال گذشته میزان معاملات در مردادماه به کمترین میزان خود رسیده بود. رکورد کمترین حجم معاملات خرید ملک معادل ۲۹۰۰ فقره معامله ثبت شد. این در حالی است که رکورد کمترین میزان معامله در تهران در فروردین امسال به روز شد و به ۱۲۴۳ فقره معامله رسید. ضربه کاری به بازار مسکن را کرونا به بازار خرید و فروش آپارتمان وارد کرد. در واقع مهم‌ترین دلیل این موضوع نگرانی متقاضیان از ابتلا به بیماری کرونا و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی بود. ضمن آنکه انتظار می‌رفت بازار مسکن در فصل بهار و به خصوص فروردین در کمای معاملاتی فرو رود.

به‌دلیل اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، بخش زیادی از متقاضیان خرید و فروش به دلیل نگرانی از ابتلا به بیماری کرونا، از ورود به بازار و انجام معامله خودداری کردند. با این حال تعدادی از متقاضیان خرید و فروش آپارتمان از جمله افرادی که به پول احتیاج داشتند، افرادی که به دلیل دریافت وام مسکن، به بودجه موردنظر برای خرید مسکن رسیدند، ۱۲۴۳ معامله واحد مسکونی را به ثبت رساندند. هرچند میزان معامله دراین ماه به معنای سقوط بی سابقه معاملات به لحاظ تعداد خرید واحدهای مسکونی محسوب می‌شود، با این حال سقوط بی‌سابقه‌ای که به دلیل بیماری کرونا بازار مسکن را تحت تاثیر قرار داد، مسیر تورم ملکی در پایتخت را نیز تغییر داد. این رویداد مسیر افزایش تورم ملکی در شهر تهران را نه تنها متوقف کرد، بلکه میانگین قیمت در فروردین ماه در مقایسه با اسفند معادل ۲٫۳ درصد کاهش یافت. درواقع نه تنها شیب تورم نقطه‌ای در فروردین امسال به ۳۴ در صد نسبت به ۴۲ درصد در اسفند پارسال رسید بلکه مسیر تورم ماهانه مسکن در این ماه نیز منفی شد.

با این حال سوال مهمی که در اینجا پیش می‌آید این است که آیا تحت تاثیر این سقوط بی‌سابقه و کاهش قیمتی مسکن، شرایط رکود سنگین و روند کاهشی قیمت مسکن ادامه‌دار است؟

این مقاله از هومگ موردپسند شما واقع شده است؟منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه