تأثیر قرنیز در زیباسازی فضای خانه


قرنیز خانه یکی از مواردی است که بسیاری از افراد به نقش آن در زیبایی فضای خانه توجهی نمی‌کنند. اما با توجه به مساحت زیادی که دیوارها و کف در خانه دارند، قرنیزها می‌توانند به عنوان المانی شیک و تکمیل کننده فضای آن تعریف شوند. امروزه طرح‌ها و مدل‌های متفاوتی از قرنیز را در دکوراسیون خانه برای شیک‌تر کردن و زیبایی آن در بازار وجود به فروش می­‌رسانند. از قرنیزهای آماده می‌توان برای بازسازی خانه‌های قدیمی یا در ساخت آپارتمان‌های جدید استفاده کرد. علاوه بر آن قرنیزهای کاربردی نیز امروزه برای تأمین گرمای خانه طراحی شده‌اند که استفاده از آن‌ها می‌تواند ایده خوبی باشد. شاید برخی افراد وجود قرنیز را بدون کاربرد و بیهوده می‌دانند که این امر صحیح نیست. برای آگاهی بیشتر از کاربردهای قرنیز خانه و نقش آن در زیباسازی فضای خانه توصیه می‌کنیم با ما در ادامه همراه باشید.

برای اطلاع از آخرین اخبار بازار مسکن به سایت هومینگ مراجعه کنید

کاربرد قرنیزها در فضای خانه

قرنیز خانه از گذشته در شکل‌ها و طرح‌های مختلف به منظور زیبایی فضای خانه و طراحی دیوارها استفاده می‌شده است. علاوه بر آن از قرنیزها به دلیل فضایی که در حاشیه دیوار ایجاد می‌کند برای جلوگیری از آسیب اثاثیه مختلف به دیوار نیز استفاده می‌شود. همچنین در گذشته قرنیزها را برای جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت به قسمت‌های فوقانی دیوار  استفاده می‌کرده‌اند. در حال حاضر علاوه بر کاربردهایی که گفته شد از قرنیز خانه برای پوشاندن درز انبساط در سطوحی که از جنس لمینیت هستند، نیز استفاده می‌شود. درز انبساط در کف­پوش‌های لمینیت همان‌طور که از نامش پیداست به منظور انبساط کف­پوش در مقابل تغییرات دمایی و جلوگیری از آسیب به آن طراحی می‌شود. چنانچه از قرنیز در کنار این کف‌پوش‌ها استفاده نشود، شیاری باریک و خالی مساعد برای جذب خاک و آلودگی در سرتاسر خانه خواهید داشت. قرنیز خانه همچنین از خیس شدن دیوارها در زمان شستشوی کف نیز جلوگیری می‌کند.

قرنیز خانه به عنوان یکی از آیتم‌های ضروری در دکوراسیون خانه از طرف کارشناسان و طراحان دکوراسیون داخلی مطرح می‌شود.

کاربرد قرنیزها در فضای خانه

کاربرد قرنیزها در فضای خانه


تأثیر قرنیز خانه در زیباسازی فضا

قرنیز خانه علاوه بر کاربردی‌هایی دارد یکی از مهم‌ترین تکمیل کننده‌ها و تثبیت کننده‌های دکوراسیون در خانه است. شاید برایتان عجیب باشد که قرنیز با ارتفاع کم خود چه نقشی در زیبایی دکوراسیون و فضا خواهد داشت؟ این امر مربوط به میزان سطحی است که در برمی‌گیرد. قرنیزها با توجه به سطح بالایی که در خانه از آن‌ها استفاده می‌شود، تأثیرات زیادی روی زیبایی و ظاهر خانه در عین کاربرد آن دارند. مهم نیست دیوار شما از چه جنس، رنگ و طرحی باشد قرنیز مناسب با آن را می‌توان به راحتی از بین گزینه‌های موجود در بازار خریداری کرد. برای انتخاب نوع قرنیز روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

یک قاعده کلی در انتخاب اندازه قرنیز وجود دارد، عموماً برای خانه‌های بزرگ و سالن‌هایی بیش از ۴۰ مترمربع از قرنیزهای بلندتر با ارتفاع ۹ سانتیمتر استفاده می‌شود. در مقابل اگر خانه شما کوچک است، می‌توانید از قرنیزهای کوتاه‌تر مثلا ۷ سانتیمتری استفاده کنید.

در انتخاب رنگ و طرح مناسب قرنیز با فضای خانه نیز ایده‌های مختلفی وجود دارد. اگر طرح کف‌پوش شما به صورت پارکت یا لمینیت و با طرح چوب است می‌توانید نوع قرنیز خود را هماهنگ با آن‌ها و از جنس و طرح چوب انتخاب کنید. در انتخاب رنگ نیز بهتر است رنگ قرنیزها یک یا دو درجه تیره‌تر از رنگ کف‌پوش انتخاب شود. در صورت تمایل نمونه‌های کنده‌کاری شده و طرح دار چوبی بسیاری در بازار موجود است که متناسب با تم دکوراسیون خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. لازم به ذکر است اگر تم دکوراسیون خانه شما مینیمال است بهتر است این امر را در انتخاب قرنیز نیز رعایت کنید. همچنین در خانه‌هایی با دکوراسیون مدرن عموما از انواع ساده قرنیزهای چوبی متناسب با رنگ کف‌پوش‌ها استفاده می‌شود.

چنانچه تمایل دارید قرنیزها را متناسب با طرح دیوار انتخاب کنید، بهتر است علاوه بر طرح به رنگ آن نیز توجه داشته باشید. در خانه‌های کوچک معمولا توصیه می‌شود که از رنگ‌های خنثی و روشن برای بزرگ‌تر نشان دادن فضا استفاده شود. می‌توانید همین ترکیب را در انتخاب رنگ قرنیزها نیز به کار ببرید. ایده جالب دیگری که ممکن است برای برخی افراد کاربردی باشد، انتخاب رنگی برجسته و متضاد برای قرنیزها به منظور برجسته‌تر کردن آن‌ها است. این رنگ را می‌توانید با قاب‌های درها، پنجره‌ها یا رنگ کابینت‌ها هماهنگ انتخاب کنید. این طرح نمایی فانتزی از دکوراسیون خانه را در اختیارتان قرار می‌دهد. برای دیوارهایی که کاغذدیواری شده‌اند انتخاب رنگ قرنیز را می‌توانید با رنگ اصلی آن هماهنگ کنید.

تأثیر قرنیز خانه در زیباسازی فضا

تأثیر قرنیز خانه در زیباسازی فضا

از جمله قرنیزهای طرح دار که امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند می‌توان به طرح‌هایی که با خطوط ساده در لبه بالایی آن‌ها به صورت برجسته قرار می‌گیرند، اشاره کرد. دیگر طرح‌های انتخاب قرنیز مناسب با فضای دکوراسیون خانه را می‌توانید در قسمت معرفی انواع قرنیز و ویژگی‌های آن مطالعه کنید.

به دلایل زیادی از جمله زیبایی بیشتر و اصولی دکوراسیون داخلی باید از قرنیز خانه استفاده کرد که انتخاب آن وابسته به نکات و اصول مختلفی است.


معرفی انواع قرنیز خانه

قرنیز خانه در حال حاضر دارای طرح‌ها و جنس‌های متنوعی است که آشنایی با آن‌ها به انتخاب بهتر شما برای دکوراسیون منزل کمک می‌کند. برای آشنایی بیشتر با انواع قرنیز خانه مطالب زیر را مطالعه کنید.

قرنیزهای لوکس سنگی

قرنیز سنگی یکی از انواع قرنیزهای کلاسیک است که عموما در خانه‌هایی که سطح آن‌ها از سنگ بود، قرنیز خانه نیز از همان جنس انتخاب می‌شد. به دلیل ناهمواری سطح سنگ که به طور طبیعی روی آن ایجاد می‌شود، این قرنیزها ظاهر یکنواختی ندارند. اما با توجه به طبیعی و سنگین بودن آن‌ها از قیمت بالایی برخوردارند. امروزه از این نوع قرنیز بیشتر در خانه‌هایی لوکس با کف‌پوش سنگ، سالن‌های بزرگ و مجلل استفاده می‌شود. نوع تراش‌خورده و طرح دار این قرنیزها از انواع لوکس‌تر و گران‌تر آن هستند. همچنین برخی رنگ‌های طبیعی خاص در سنگ‌های نادر نیز در افزایش قیمت این سنگ‌ها مؤثر است. اگر تم دکوراسیون خانه شما به شکل لوکس کلاسیک است یکی از بهترین انتخاب‌ها این نوع قرنیز است. در انتخاب این قرنیزها دقت کنید اگر طرح کف‌پوش سنگی شما به شکل شلوغ و طرح دار است بهترین گزینه می‌تواند انتخاب قرنیزهای ساده با رنگ‌های تیره‌تر از رنگ اصلی کف‌پوش باشد. همچنین مدل‌های تراش‌خورده و طرح دار آن را می‌توان برای تزئین خانه‌هایی با کف‌پوش‌های ساده انتخاب کرد. در نظر داشته باشید که هماهنگی بین اجزا در این انتخاب بسیار اهمیت دارد، بنابراین می‌توانید از فروشنده مورد نظر درخواست کنید تا نمونه‌ها را به منزل آورده و با قرار دادن آن‌ها در کنار دیوار و کف‌پوش بهترین انتخاب را داشته باشید.

قرنیزهای لوکس سنگی

قرنیزهای لوکس سنگی

قرنیزهای سرامیکی

این قرنیزها همان‌طور که از نامشان پیداست از جنس سرامیک بوده و دارای وزن زیادی هستند. علاوه بر مشکل وزن دارای قیمت بالایی نیز هستند که از همین رو مورد استقبال کمتری قرار می‌گیرند. توصیه می‌شود از این قرنیزها برای دیوارهای خالی و عاری از کابینت آشپزخانه‌هایی با کف‌پوش‌های سرامیکی استفاده کنید.همچنین از آن­ها می‌توان در فضای روشویی یا رخت‌کن سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها نیز استفاده کرد. این سرامیک‌ها عموما دارای طرح‌های برجسته، ساده و رنگ‌های متنوعی هستند که می‌توان آن‌ها را بر اساس نوع کف‌پوش انتخاب کرد.

قرنیزهای سرامیکی

قرنیزهای سرامیکی

انواع قرنیزهای ام دی اف

قرنیزهای ام دی اف که نمونه‌های معروف آن را با طرح چوب می‌شناسید یکی از محبوب‌ترین انواع قرنیز خانه است. این قرنیز که در رنگ‌ها و طرح‌های متفاوت و گسترده‌ای در بازار موجود است را تقریبا می‌توان با هر نوع کف‌پوشی ست کرد. گستره بالای انتخاب‌ها از نوع ام دی اف یا حتی اچ دی اف با روکش‌های متفاوت برای هر سلیقه‌ای امکان انتخاب را آسان می‌کند. یکی از رایج‌ترین کاربردهای این قرنیز در کنار کف‌پوش‌هایی از جنس پارکت یا لمینیت است. این قرنیز در دو سایز متداول ۷ و ۹ سانتیمتری تولید می‌شود که مربوط به ارتفاع آن‌هاست. مقاومت بالا و راحتی نصب آن از دلایل محبوبیت این قرنیزها است. لازم به ذکر است برخی انواع قرنیز ام دی اف با روکش پی وی سی نیز در بازار موجود است. از پرطرفدارترین طرح‌های آن می‌توان به شکل‌های مستطیل ساده یا انحنادار آن از طرح چوب اشاره کرد. این نوع قرنیز را می‌توان در خانه‌هایی با تم دکوراسیون مدرن و معاصر و مینیمال خریداری کرد. همچنین برای خانه‌هایی با طرح کلاسیک که در آن از چوب‌های طبیعی برای دکوراسیون استفاده شده نیز ایده مناسبی خواهد بود.

قرنیزهای پی وی سی

این قرنیز خانه رقیب جدی برای قرنیزهای ام دی اف شناخته می‌شود. قرنیزهای پی وی سی از جنس پلاستیک و از شاخه‌های پروفیل ساخته می‌شوند. در مراحل پایانی ساخت آن‌ها را آب‌بندی نیز می‌کنند. این قرنیزهای پلاستیکی که از چندلایه تشکیل می‌شوند طرح‌ها و رنگ‌های بسیار گسترده‌ای دارند. یکی از انواع قرنیزهای پی وی سی نوع دو لایه آن است که لایه میانی آن را برای عبور سیم تعبیه کرده‌اند. گستره بالای تنوع طرح و رنگ، سبک بودن، مقاومت، قابلیت شستشو، مقاوم در برابر نم و آب  از جمله ویژگی‌های برجسته این قرنیزها است. تنوع ارتفاع این قرنیزها نیز به میزان محبوبیت آن‌ها کمک کرده است. قرنیزهای پی وی سی را می‌توانید از میان انواع ۷ تا ۱۵ سانتیمتری آن انتخاب کنید. در انتخاب شرکت سازنده و نوع موادی که در تهیه قرنیز خانه خصوصا پی وی سی بکار می‌رود حتما تحقیقات لازم را به عمل آورید. زیرا نمونه‌های بی‌کیفیت آن از مواد بازیافتی تولید می‌شوند که به‌مرور زمان ممکن است گازهای سمی را از خود متصاعد کنند.

از دیگر قرنیزهای پی وی سی که طرفداران خاصی دارد انواع پلی استایرن آن است. این نوع قرنیز خانه نیز از پلاستیک تهیه می‌شود اما ویژگی‌های برتری مانند قابل بازیافت شدن، سازگاری با محیط‌زیست، مقاومت در برابر قارچ، مقاومت فشار بالا را علاوه بر مزایای عمومی قرنیزهای پی وی سی دارد.

لازم به ذکر است که از قرنیزهای پی وی سی عموما در کنار کف‌پوش‌های آن استفاده می‌شود. برای انتخاب رنگ و طرح نیز می‌توانید آن‌ها را هماهنگ با طرح کف‌پوش و از رنگی تیره‌تر از آن انتخاب کنید.

قرنیزهای پی وی سی

قرنیزهای پی وی سی

رادیاتورهای قرنیزی

علاوه بر نمونه‌های معمول قرنیز خانه امروزه رادیاتورهای قرنیزی نیز در دسترس عموم قرار گرفته‌اند. چنانچه تمایل به بازسازی یا نوسازی منزل خود دارید، می‌توانید از این رادیاتورها که ظاهری به شکل قرنیزهای معمولی دارند نیز استفاده کنید. بدین ترتیب علاوه بر بهره‌مندی از خواص قرنیزهای معمول خانگی از مزایای گرمایشی آن‌ها نیز استفاده کنید. سیستم گرمایشی این قرنیزها عموما از جنس آلومینیوم یا ترکیبی از آلومینیوم و مس ساخته می‌شوند. در استفاده از این قرنیزها نگران مناطق شکست دیوار و انحناهای موجود در کف یا دیوار نباشید. این قرنیزها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توان کل سطح خانه را به وسیله آن تزئین کرده و از خواص گرمایی آن‌ها لذت برد. عموماً رنگ‌ها و طراح‌های این نوع قرنیز خانه محدود است و از مدل‌های محبوب و پرطرفدار برای ساخت این نمونه‌ها استفاده می‌شود. ظرفیت حرارتی این قرنیزها تا ۲۴۰ کیلوکالری و بیشتر نیز می‌رسد. از این رادیاتورها برای گرم کردن یکنواخت محیط استفاده می‌شود، بنابراین انتخاب مناسبی برای سالن‌های پذیرایی و اتاق‌های نشیمن خواهند بود. روکش ظاهری این قرنیزها عموماً با طرح‌های چوبی تزئین شده است بنابراین می‌توانید از این قرنیزها در خانه‌هایی با کف‌پوش‌های پارکت، لمینیت و حتی پی وی سی طرح چوب نیز آن‌ها را هماهنگ با کف‌پوش‌ها استفاده کنید.

رادیاتورهای قرنیزی

رادیاتورهای قرنیزی

قرنیز خانه امروزه در طرح‌ها و جنس‌های متنوعی تولید می‌شوند که می‌توان آن‌ها را بر اساس دکوراسیون داخلی منزل انتخاب و خریداری کرد.

قرنیز خانه را شاید برخی افراد به عنوان آیتمی غیرضروری بدانند اما ویژگی‌های و کاربردهای آن آن‌قدر زیاد است که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. از قرنیزها علاوه بر زیبایی نقطه اتصال دیوار و کف برای محافظت از دیوار نیز استفاده می‌شود. در خانه‌هایی که دارای کف‌پوش لمینیت هستند وجود قرنیز ضروری است، زیرا پوشاننده درز انبساط این کف‌پوش است. در انتخاب نوع و رنگ قرنیز متناسب با دکوراسیون خانه نیز ایده‌ها و طرح‌های بسیاری وجود دارد. از انواع قرنیز خانه می‌توان به قرنیزهای سنگی، سرامیکی، ام دی اف، پی وی سی اشاره کرد که هر کدام دارای رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی هستند. علاوه بر این موارد در حال حاضر قرنیزهای رادیاتوری که وظیفه گرمایشی دارند نیز در بازار موجود است. آشنایی با ایده‌ها و قوانین استفاده از قرنیز در دکوراسیون داخلی به شما کمک می‌کند تا بهترین طرح را برای خانه خود انتخاب کنید.

این مقاله موردپسند شما قرار گرفته است؟


Download Homing applicationمنبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه