جامعه ارزهای دیجیتال به فردی که تمام بیت کوین‌های خود را به‌خاطر کلاهبرداری از دست داده بود ۰.۷ بیت کوین اهدا کردند


چندی پیش اریک ساویکس (Eric Savics)، یکی از یوتیوبرهای مشهور در حوزه ارزهای دیجیتال، اعلام کرد که قربانی یک حمله فیشینگ شده و ۱۲ بیت کوین خود را از دست داده است. جامعه ارزهای دیجیتال برای جبران خسارتی که به او وارد شده است، ۰.۷ بیت کوین به او اهدا کرده‌اند.

به گزارش کوین تلگراف، ساویکس که اجرای پادکست پروتکل پادکست (Protocol Podcast) را برعهده دارد، روز جمعه در توییتی نوشت تمام ۱۲ بیت کوینی که طی ۷ سال از عمرش جمع‌آوری کرده بود، به سرقت رفته است. به‌گفته ساویکس، این اتفاق پس از آن افتاد که وی نرم‌افزار تقلبی کیف پول سخت‌افزاری کیپ کی (KeepKey) را نصب کرد. پس از وارد کردن عبارت سید (Seed)، تنها چند دقیقه طول کشید تا تمام دارایی‌هایش به سرقت برود.

ساویکس در ویدیویی که در توییترش منتشر کرد، می‌گوید:

قصد داشتم با این پول‌ها یک آپارتمان بخرم. تمام پس‌اندازم از دست رفت. هیچ بیت کوینی ندارم.

با احتساب قیمت فعلی بیت کوین، دارایی‌های ساویکس بالغ بر ۱۱۰,۰۰۰ دلار بوده است.

پس از انتشار این ویدیو در فضای مجازی، بسیاری از افراد مشهور در حوزه ارزهای دیجیتال به آن واکنش نشان دادند. چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل صرافی باینس، اریک ورهیس (Erick Voorhees)، مدیرعامل شیپ شیفت (ShapeShift) و جیمسون لوپ، مدیر ارشد فناوری کاساهودل (CasaHODL) از جمله این افراد بودند.

از سوی دیگر، برخی از افراد نیز به‌دنبال اهدای مقداری بیت کوین به ساویکس بودند. به‌عنوان‌ مثال، یک کاربر در توییتر با نام کاربری اورنج داگ (OrangeDog) در پاسخ به ویدیوی ساویکس نوشت:

اریک می‌شه آدرس بیت کوین خودت رو بذاری؟ می‌خوام کمی بیت کوین بهت بدم که موجودیت صفر نباشه.

تا به اینجا، آدرس کیف پول ساویکس ۰.۷۰۹ بیت کوین دریافت کرده است که معادل تقریبی ۶,۶۵۰ دلار است. ساویکس اعلام کرده است که اگر بتواند بیت کوین‌هایش را پس بگیرد، مبالغ اهدایی را به صاحبان‌شان باز می‌گرداند.

نکته جالب دیگر اینجاست که نوریل روبینی، برنده جایزه نوبل اقتصاد، در پاسخ به ویدیوی توییتری ساویکس نوشت:

یکی از هزاران کلاه‌برداری روزانه بیت کوین/شت کوین در دنیا. هیچ امنیتی در دنیای شت کوین‌ها نیست. روزانه میلیاردها دلار سرمایه از طریق دزدی و کلاه‌برداری به سرقت می‌رود. اگر کسی اطلاعات حساب بانکی یا کارت بانکی مرا بدزدد، با یک تماس یک دقیقه‌ای تمام سرمایه از دست رفته‌ام برمی‌گردانم.

توییت اریک
پاسخ نورینی به توییت اریک ساویکس

فروشگاه گوگل کروم مدتی است که به بهشت حملات فیشینگ تبدیل شده است و پر از افزونه‌های تقلبیِ کیف پول‌های سخت‌افزاری است. به‌عنوان مثال در ماه‌های گذشته چندین افزونه تقلبی کیف پول لجر در این فروشگاه یافت شد.

تنها در ماه مارس (اسفند)، یک افزونه کلاه‌برداری موفق شد تا چیزی در حدود ۱.۴ میلیون واحد ریپل، معادل ۲۶۹۰۰۰ دلار، سرمایه کاربران را سرقت کند.

در ماه آوریل (فروردین)، فروشگاه گوگل، ۴۹ افزونه مشکوک را که با هدف انجام حملات فیشینگ ایجاد شده بودند حذف کرد.منبع: ارزدیجیتال

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه