چین تراکنش‌های بالای ۱۴,۰۰۰ دلار با ارز دیجیتال خود را رهگیری می‌کند


بانک مرکزی چین به بانک‌های چند استان این کشور دستور داده است تا تراکنش‌هایی با مبلغ بالای ۱۴,۰۰۰ دلار را ره‌گیری و به این نهاد گزارش کنند. به‌گفته برخی، توسعه ارز دیجیتال ملی چین نیز برای تسهیل ره‌گیری تراکنش‌‎های شهروندان این کشور است.

به گزارش کریپتو اسلیت، اگر پیشرفت‌های اخیر چین را در نظر بگیریم، توسعه یک فناوری نو، انگیزه چین برای ورود به حوزه ارزهای دیجیتال ملی نیست. برخی معتقدند که این کشور تنها به‌دنبال ره‌گیری مؤثرتر تراکنش‌هاست.

گفته می‌شود که چین برای نظارت بیشتر برای بر روی فعل‌وانفعالات مالی شهروندانش، به‌ فکر بهره‌گیری از فناوری بلاک چین افتاده است؛ ایده‌ای که با کلیت بیت کوین در تضادی کامل است.

 به گزارش خبرگزاری نیکی آسیا (Nikkei Asia)، چین به این قدرت رسیده است که تراکنش‌هایی که ارزش‌شان بیشتر از ۱۰۰۰۰ یوآن (۱۴ هزار دلار) است را نیز ره‌گیری کند و از این طریق می‌تواند با دقت بیشتری کلاهبرداری‌های مالی را بیابد.

از ماه ژوئن (خرداد)، بانک‌های استان هوبی تمام تراکنش‌های نقدی که مبلغ‌شان بیش از ۱۰۰,۰۰۰ یوآن است را ره‌گیری می‌کنند. این بانک‌ها ملزم شده‌اند تا گزارش‌ این تراکنش‌ها را به بانک مرکزی چین تسلیم کنند.

در نهایت و با عملیاتی‌شدن کامل یوآن دیجیتال، امکان بررسی آنی تراکنش‌ها برای قانون‌گذاران چینی فراهم خواهد شد. آنها از این اطلاعات برای یافتن کلاهبرداری‌ها در این کشورها استفاده خواهند کرد.

هنوز مشخص نیست که یوآن دیجیتال چه زمانی عرضه می‌شود، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که این ارز دیجیتال ملی تا پیش از المپیک زمستانی پکن که در سال ۲۰۲۲ برگزار می‌شود، عرضه شود. گفته می‌شود که ژی جینپینگ (Xi Jinping)، بر ضرورت عرضه سریع‌تر این ارز دیجیتال تأکید دارد.

بسیاری نیز اذعان می‌کنند که المپیک زمستانی پکن تماماً دیجیتالی خواهد بود و یوآن دیجیتال نیز نقشی محوری در طول برگزاری مسابقات ایفا خواهد کرد.

محدوده نقل انتقالات برای استاد شنژن نیز ۲۰۰,۰۰۰ یوآن معادل ۲۸,۰۰۰ دلار تعیین شده است.

حساب‌های تجاری نیز محدودیتی ۵۰۰,۰۰۰ یوآنی در این دو استان و استان ژیجانگ دارند. احتمالا این محدودیت‌های برای معاملات نقدی وضع شده باشد.

مدت‌هاست که دولت چین به‌دنبال شناسایی اشخاصی است که نسبت به قاچاق یوآن از چین و دریافت دلار آمریکا یا دلار هنگ کنگ اقدام می‌کنند. دولت مرکزی چین امیدوار است که بتواند با ایجاد یک سازوکار جامع ره‌گیری، خروج سرمایه از کشور را متوقف کند.

از سوی دیگر، تنش‌های تجاری میان چین و آمریکا باعث شده است تا بازارهای سهام در هر دو کشور متلاطم باشد. این تنش‌ها بر ارزش پول این کشورها نیز تأثیرگذار بوده است. نیکی در گزارشی می‌نویسد:

ذخایر ارز خارجی چین از ۳ تریلیون دلار فراتر رفته است. با این حال، نسبت به رشد بدهی دلاری این کشور و همچنین اوراق قرضه دولتی آمریکا که می‌توانند سریع‌ تسویه شوند، این رقم چندان بالا نیست.

داده‌های تاریخی نشان می‌دهد که جریان خروجی سرمایه باعث کاهش عرضه یوآن می‌شود و این مسئله در نهایت ارز ملی چین را تضعیف می‌کند و ذخایر خارجی این کشور را کاهش می‌دهد.

تنها در فاصله بین ماه‌های ژانویه (دی ۹۸) تا مارس (فرودین ۹۹)، سرمایه خروجی از چین بیش از ۳۰ میلیارد دلار عنوان شده است. صد البته باید به یاد داشت که مشخص نیست هدف چین از عرضه ارز دیجیتال ملی‌اش کنترل سرمایه‌های خروجی است یا نه. تنها چیزی که در حال حاضر با قطعیت می‌توان گفت، عرضه ارز دیجیتال ملی این کشور در آینده‌ای نزدیک است.منبع: ارزدیجیتال

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه