قیمت دلار کانال 21 را پس گرفت/مقاومت سخت در بازار سکه


به گزارش اقتصاد نیوز، قیمت دلار آمریکا در شروع معاملات روز پنج‌شنبه به کانال 21 هزار تومان بازگشت. قیمت دلار بازار آزاد در ساعات انتهایی معاملات روز چهارشنبه 20 هزار و 800 تومان بود. بازار آزاد روند مذاکرات هسته‌ای را دنبال می‌کرد. انتشار اخبار مربوط به اختلافات پیش‌آمده بین مواضع ایران و آمریکا جهت محدود کردن برنامه هسته‌ای در شب چهارشنبه توجه تحلیل‌گران را به خود جلب کرد. تحلیل‌گران بازگشت دلار به کانال 21 هزار تومانی در روز پنج‌شنبه را محتمل می‌دانستند. همین اتفاق نیز رخ داد. قیمت دلار در شروع معاملات روز پنج‌شنبه روی 21 هزار و 50 تومان قرار گرفت و روند کاهشی سریع قیمت دلار در ابتدای امر متوقف شد.

تاثیر بازار متشکل ارزی بر دلار آزاد

واکنش دلار به اخبار و بازگشت آن به بالای مرز 21 هزار تومان در حالی اتفاق افتاد که قیمت دلار در بازار متشکل ارزی باز هم کاهش یافت. اولین قیمت دلار متشکل نسبت به میانگین قیمت دیروز 432 تومان کاهش داشت و روی 20 هزار و 439 تومان قرار گرفت. تنها یک روز از ورود دلار متشکل به کانال 20 هزار تومانی می‌گذرد و قیمت‌ها در این بازار با همان سرعت به سمت کانال 19 هزار در حال حرکت هستند. با توجه به این که شکاف بین نرخ دلار آزاد و سنا (که می‌تواند نهایتا یک درصد با متشکل اختلاف داشته باشد) همراه با کاهش قیمت‌ها خیلی کوچک شده بود، این ظرفیت وجود داشت که دلار متشکل و بازار آزاد قدری خلاف جهت هم حرکت کنند. باید دید روند قیمتی دلار متشکل و آزاد چگونه رقم می‌خورد و آیا قیمت‌های بازار آزاد همراه با متشکل افت می‌کنند، یا به سمت بالا باز می‌گردد. در معاملات روز پنج‌شنبه قیمت دلار متشکل در شروع یک باره 140 تومان دیگر نیز کاهش یافت، البته دوباره بالا رفت و در حوالی همان 20 هزار و 440 تومان قرار گرفت. قیمت دلار بازار آزاد در این مقطع رشدی که در طول ساعات ابتدایی داشت را از دست داد و روی 21 هزار تومان قرار گرفت.

دلار هرات زیر بازار داخل قرار گرفت

نکته قابل توجه دیگر افت قیمت دلار در بازار هرات و قرار گرفتن آن زیر قیمت دلار بازار داخل در مقاطعی از معاملات بود. دلار هرات که در روز گذشته کار خود را با قیمت 21 هزار و 220 تومان پایان داده بود، در شروع معاملات روز پنج‌شنبه روی 21 هزار و 200 تومان قرار داشت، قیمت دلار هرات در ادامه باز هم پایین آمد و زیر مرز 21 هزار تومان و روی 20 هزار و 930 تومان قرار گرفت. در این زمان قیمت دلار در بازار داخل بیش از بازار هرات بود.

قیمت درهم نیز روند کاهشی را دنبال کرد. درهم امارات روز گذشته کار خود را با قیمت 6 هزار تومان آغاز کرد و در پایان روز تا 5 هزار و 690 تومان نیز پایین آمد. قیمت درهم در شروع معاملات روز پنج‌شنبه 5 هزار و 850 تومان بود.

برایند تاثیر عوامل مختلف بر قیمت دلار مثبت بود

به نظر می‌رسد بازارهای مجاور و روند قیمتی بازار متشکل ارزی در روز پنج‌شنبه به عنوان نیرویی منفی بر قیمت دلار اثر گذاشته و اخبار مربوط به مشکلات به وجود آمده در مذاکرات و کاهش سریع قیمت‌ها در روزهای گذشته (چون این کاهش قیمت‌ها بسیار سریع و تحت تاثیر برداشت‌های روانی بود و ممکن است بازگشت کند) به عنوان نیرویی مثبت بر قیمت‌ها در بازار دلار اثر گذاشت. در نهایت دلار بازار آزاد معاملات نیمه اول روز را با قیمت 21 هزار و 80 تومان به پایان رساند.برخی اعتقاد دارند که اتفاق امروز برای قیمت دلار یک پولبک در بازار ارز بود.

کلمه پولبک در لغت به معنای بازگشت است. اما در تحلیل های فنی به عنوان خداحافظی یاد می شود. چراکه در این حالت، روند بعد از شکست سطح حمایتی یا مقاومتی معتبر خود، سعی می‌کند یک بار دیگر به آن سطح شکسته شده بازگردد. بر این اساس فعالان اعتقاد دارند بازگشت قیمت دلار به کانال 21 هزار تومان به معنای خداحافظی با این کانال است. اما برخی دیگر اعتقاد دارند با کاهش نرخ ارز افزایش تقاضا برای خرید دلار بالا رفته است. یکی از اعضای اتاق بازرگانی به نقل از یک صراف ادعا کرده است که با سفارش های خرید بالایی برای دلار زیر 20 هزار تومان مواجه شده است. به باور برخی تحلیل گران خبرهای این چنینی دست انداز نزول قیمت در بازار ارز شده است.

مقاومت سکه در برابر کاهش قیمت

قیمت انواع سکه و طلا/ امامی یک میلیون و 40 هزار تومان + جدول

قیمت طلای جهانی در معاملات روز پنج‌شنبه افزایش یافت و دوباره به مرز 1800 دلار نزدیک شد، سکه بازار داخل نیز به تبع آن قدری رشد کرد. قیمت سکه در انتهای معاملات روز چهارشنبه در حوالی 9 میلیون و 290 هزار تومان قرار داشت. صبح پنج‌شنبه سکه در حوالی 9 میلیون و 340 هزار تومان مبادله شد. با احتساب قیمت طلای جهانی معادل 1793 دلار و قیمت دلار معادل 21 هزار تومان، قیمت واقعی سکه امامی 8 میلیون و 866 هزار تومان و اندازه حباب 5.35 درصد به دست می‌آید. این اندازه حباب از اندازه‌های متعارف هفته‌های اخیر بزرگ‌تر است و حکایت از مقاومت سکه در مقابل کاهش قیمت دارد.

 

 

 

 

 منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه