کاش خاتمی جسارت احمدی نژاد را داشت


به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، «احمدی‌نژاد؛ تیغ دولبه رد و تایید صلاحیت» این عنوان جدیدترین برنامه انتخاباتی خبرگزاری خبرآنلاین در کلاب هاوس است که ساعتی بعد از کاندیداتوری احمدی نژاد، احتمال تایید یا ردصلاحیت رئیس جمهور سابق مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

صادق زیباکلام، فعال و تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب در بخشی از اظهاراتش درباره کاندیداتوری احمدی نژاد گفت: بر خلاف آنچه آقای داوری گفتند اتفاقات، کارها و رفتار آقای احمدی نژاد در جریان ثبت نام من را شگفت زده و تعجب زده نکرد. با شناختی که از او دارم قرار نبود او شناسنامه و کارت ملی اش را بگیرد دست و برود ثبت نام کند و برگردد منزل. اساسا رفتارها، خوراکش، حرف زدنش، تحریک کردن دیگران است. 

وی با بیان اینکه پرونده آقای احمدی نژاد را تمام شده نمی بینم، گفت: من معتقدم قطعا ردصلاحیت می شود حتی قبل از این که بگوید اگر ردصلاحیت شوم در انتخابات شرکت نمی کنم اما او تمام شده نیست. شخصیت آقای احمدی نژاد کاریزماتیک است و رفتارهای پوپولیستی دارد. همین فردا اگر انتخابات شود آقای احمدی نژاد بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون رای می آورد و از آقای رئیسی قطعا بیشتر رای می آورد.

زیباکلام گفت: می توانیم وارد این بحث شویم که چه کسانی به او رای می دهند؟ این ۲۰ میلیون رای او در کدام اقشار اجتماعی است؟ این تجزیه و تحلیل پیچیده ای می طلبد که ساده اش این است: آقای احمدی نژاد مانند تمام چهره های پوپولیست دیگر، مانند ترامپ، هیتلر و موسولینی، رفتارهای پوپولیستی دارد. اولین ویژگی پوپولیستها این است که هوادارانش به دلیل اعمال سیاست های او هوادارش نیستند. اگر برای این ۲۰ میلیون طرفدار آقای احمدی نژاد را تا صبح قیامت استدلال کنید که در زمینه یارانه، عزل و نصبها، سیاست خارجی و … چه کرده است، هیچ چیز عوض نمی شود.

وی گفت:‌طرفداران او خیلی طرفدار اصول و ضابطه و تجزیه و تحلیل و افکار و عقاید و فلسفه سیاسی نیستند. فلسفه و جهان بینی سیاسی آقای احمدی نژاد چیست؟ طرفدار آزادی است؟ طرفدار غرب یا شرق است؟ با کشورهای اسلامی می خواهد رابطه داشته باشد؟ طرفدار شرع است یا مخالف آن؟ اصلا و ابدا پاسخ این سئوالات مشخص نیست تنها چیزی که مشخص است، حرارتی است که پوپولیستها دارند. می توانیم بگوییم آقای احمدی نژاد اگر فرضا دوباره رئیس جمهور شود و کابینه تشکیل دهد، او چه خواهد کرد؟ به سمت تنش زدایی با آمریکا می رود؟ به سمت دشمنی می رود؟ معلوم نیست.

زیباکلام گفت: با هسته ای چه می کند؟ معلوم نیست؟ پس چطور حمایت می شود؟ پاسخ این سئوال به جامعه شناسی ۲۰ میلیون هوادارانش برمی گردد. این افراد در احمدی نژاد مابه ازای خود را می بینند یا با او همذات پنداری می‌کنند. آنها کمتر تحصیل کرده هستند، مهاجران روستایی به شهرها هستند، کمتر درآمد دارند، بعضا متدین هستند ولی همه شان دچار سرخوردگی های عمیق اجتماعی هستند که در آقای احمدی نژاد جوری رابین هود می بنند که دارد حق ما را می گیرد. او هم فوق العاده باهوش است و از این عواطف و احساسات سرخورده استفاده کرد.

این فعال سیاسی گفت: در سال ۸۴ از این احساسات سرخورده استفاده کرد و خود را رابین هود معرفی کرد و گفت حق شما از حلقوم اینها که خورده و برده اند، می گیرم. کی این کار را کرد؟ این خاندان هاشمی رفسنجانی است و من احمدی نژاد آنچه آنها خورده و برده اند را از گلویشان بیرون می کشم. حالا آمده اند قالیباف و لاریجانی ها را هم انتخاب کرده اند. می گردند کسانی که می توانند آسیب پذیر باشند را می گذارند جلو و به طرفدارانشان می گویند می توانیم حق شما را بگیریم. من به هیچ وجه نمی گویم خاندان هاشمی یا قالیباف یا لاریجانی مشکلی نداشت. بحثم سوءاستفاده از عواطف و احساسات لایه های پایینی جامعه است.

این چهره اصلاح طلب تاکید کرد: شاید بگویید این برای ایران قابل فهم است ولی در جامعه آمریکا قابل قبول است؟ اتفاقات ترامپ هم مانند احمدی نژاد عمل می کند. ترامپ می گوید بدبختی های زیر سر مسلمانان، سیاهپوستان، چینی ها و مکزیکی ها است. ترامپ و احمدی نژاد از سرخوردگی های اقشار وسیع جامعه با دادن آدرس غلط خود را تبدیل به قهرمان می کنند. فاشیست های سفیدپوست فرانسوی و ایتالیایی و آلمانی هم اینطور رفتار می کنند. به گونه ای رفتار می کنند که اقشار کم سوادتر آلمانی بگویند تمام بدبختی های ما زیر سر مهاجران عرب و مسلمان است. اگر نگذاریم اینها به کشور ما بیایند آلمان آباد می شود. همه آنها به جای داشتن افکار و عقاید و نگاه و نگرش سیاسی و اجتماعی معنی دار عواطف و احساسات سرکوب شده مردم را برهم میزنند. 

زیباکلام گفت:‌چون در جامعه ایران احساسات و عواطف سرکوب شده بسیاری است، هنر آقای احمدی نژاد این است که سرخوردگی ها را بدون آنکه راه حلی داشته باشد، نشان می دهد.

زیباکلام ادامه داد: عرضم این است که احمدی نژاد پیام سیاسی ندارد، ایده اجتماعی یا شریعتخواهی ودین مداری ندارد. فقط منعکس کننده سرخوردگی های اجتماعی گروه وسیعی است که بروید کنار من آمده ام حقوق شما را بگیرم. به همین دلیل است در همان ۸ سال یعنی از ۸۴ تا ۹۲ یک بار احمدی نژاد در هیچ دانشگاهی سخنرانی نکرد. در حالی که بخش عمده سخنرانی های آقای خاتمی در دانشگاه ها بود. اولین سخنرانی مهمش در سال ۷۶ در دانشگاه شریف بود و عده ای از بسیجی ها مرگ بر آمریکا می گفتند و ایشان گفت دوست دارم در اجتماعاتی که با هم هستیم مرگ کسی را نخواهیم و دنیا شگفت زده شد یک رئیس جمهوری در ایران آمده که نیستی و نابودی دیگری را نمی خواهد. 

وی گفت: آقای احمدی نژاد، ترامپ و اینها هیچ پایگاه اجتماعی میان تحصیل کردگان جامعه ندارند. مقصودم این نیست اقشار تحصیل کرده دچار مصیبت های سیاسی اقتصادی و اجتماعی نیستیم. فراوان داریم ولی هیچ کدام به دنبال ناجی و قهرمان نیستیم که بیاید حقوقشان را بگیرد. ترامپ هم در دانشگاه ها هیچ بخت و اقبالی نداشت. احمدی نژاد در شهرستانهای دور افتاده و استانهای محروم می رفت و جمعیت به استقبال او می آمد. الان همینطور است. اگر نظرسنجی درستی و حسابی کنید، خواهید دید مثلا محبوبیت آقای احمدی نژاد در اسلامشهر و قلعه حسنخان خیلی بیشتر از برخی از مناطق دیگر است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: این پایگاه اجتماعی و طبقاتی حامیان اوست. درباره خود ایشان، او به شدت به دنبال قدرت و اقتدارگرایی است. البته این اقتدارگرایی و به دنبال قدرت بودن نکات مثبتی هم دارد. بگذارید هنر او را هم بگویم. ای کاش یک هزارم شهامت، جسارت، و شجاعت احمدی نژاد در آقای خاتمی و آقای روحانی و مرحوم هاشمی می بود. نبود. نبود!

زیباکلام گفت: بخشی از مصیبتها و گرفتاریها همین است. این شجاعت، جسارت و شهامت احمدی نژاد که آن هم کمک می کند قهرمان ۲۰ میلیون نفر سرخورده وفقیر و محروم شود، آنها هم شهامت او را می بینند. می بینند فیلم امروز که یکی از طرفداران احمدی نژاد توی گوش مامور وزارت کشور زد. چه جگری دارد! این جور کارها در جامعه ایرانی طرفدار دارد از بس جامعه سرخورده شده است. از بس توی سر جامعه از کرد، سنی، بلوچ، زن، تحصیل کرده، مرد و همه زده اند. این است که وقتی یک سری رفتار اینطوری پیدا می شود طرف برای ما بت و سمبل اقتدار و شهامت می شود.

وی گفت: مقصودم این نیست احمدی نژاد بهره برداری مطلوب از شهامت و جسارت خود می کند. دست کم در آن ۸ سال از آن جسارت برخورد مثبت نکرد که در جهت آزادی زندانیان سیاسی، رفع حصر و کم کردن قدرت و نفوذ نهادهای امنیتی کند. تا الان اینطور بوده. اگر روزی او نفوذ و قدرتی پیدا کند آیا مانند مهندس بازرگان و دکتر مصدق و ماهاتما گاندی استفاده می کنند یا مانند ترامپ و هیتلر برای اقتدار بیشتر استفاده می کند؟ این را آینده باید نشان دهد. 

زیباکلام تاکید کرد:‌قطعا شورای نگهبان او را ردصلاحیت می کند. نه برای این که این حرفها را زد بلکه برای اینکه اگر تایید صلاحیت شود احتمال رئیس جمهور شدن او بسیار زیاد است. از آقای رئیسی بسیار بیشتر رای می آورد. اگر احمدی نژاد نامزد شود، رای تمام اصولگرایان از آقای رئیسی و سردار سعید محمد و حسین دهقان، یک سرو گردن رای احمدی نژاد بالاتر از آنهاست. اصلاح طبان در انتخابات شرکت نمی کنند چه ظریف بیاید، چه نیاید، چه جهانگیری بیاید چه نیاید، اصلاح طلبان فعلا معلق هستند. مانند این که از بازی محروم شده اند. اما یک سر و گردن رای احمدی نژاد از رای مجموعه اصولگرایان بیشتر است.

 منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه