لوگو سایت

تمام واکسن‌های کرونا موثر و کارآمد هستند


به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، دکتر عاطفه عابدینی با اشاره به کاهش آمار بیماران کرونایی اظهار کرد: هم اکنون در پیک چهارم بیماری قرار داریم و خوشبختانه آمار بیماران بستری و مراجعان سرپایی رو به کاهش است.

وی افزود: اگرچه تخت های بستری کرونا همچنان اشغال است، اما به‌نظر می رسد تعداد بیماران رو به کاهش است و به طور اطمینان همکاری مردم، رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک، فاصله گذاری و واکسیناسیون گروه‌های پر خطر به کنترل بیماری کمک موثری خواهد کرد.

نشانه های درگیری ریه در بیماران کرونایی

فوق تخصص ریه و مسئول آی سی یو اورژانس کرونا بیمارستان مسیح دانشوری در ادامه با بیان این که ۸۰ درصد افراد بیماری کرونا را بصورت خفیف تجربه می کنند و درگیری ریوی ندارند، بیان کرد: در سایر افراد جامعه به علت دارا بودن ریسک فاکتور هایی نظیر دیابت، فشارخون و ضعف سیستم ایمنی ممکن است شاهد درگیری ریوی، نارسایی تنفسی و حتی مرگ باشیم.

دکتر عابدینی افزود: معمولا درگیری ریه بنا به نوع موتاسیون (جهش) ویروس متفاوت است و ممکن است روز سوم و یا هفته دوم بیماری مشخص می‌شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ خاطرنشان کرد: در نوع کلاسیک ووهان درگیری و التهاب ریه هفته دوم مشاهده می شد اما در جهش های جدید این فاز التهابی زودتر شروع می شود و حتی روز چهارم نیز دیده می شود.

 وی شروع علایم تنفسی نظیر سرفه‌های خلط دار، بی اشتهایی، تب مداوم بیش از چهار روز یا تب مجدد پس از چند روز بهبودی، افت اکسیژن را از نشانه‌های درگیری ریه ذکر کرد.

دکتر عابدینی یادآورشد: براساس مطالعات بین المللی و تجربیات بدست آمده در ویروس انگلیسی، درگیری ریوی شدیدتر است و مردم بصورت خانوادگی و خوشه‌ای مبتلا می شوند و خاصیت سرایت پذیری ویروس بسیار زیاد است.

 این فوق تخصص ریه به وجود مرحله ای در بیماری کرونا بنام سندرم فاز التهابی یا شروع  آبشار سایتوکینین اشاره کرد که در آن بیمار در عرض چند ساعت وارد این فاز التهابی می‌شود.

تمام واکسن‌های کرونا موثر و کارآمد هستند

وی با تاکید بر اینکه، نکته مهم تشخیص سریع این سندروم فاز التهابی و درمان آن است، بی قراری، کاهش اشتها، افت اکسیژن، تنگی نفس، درد قفسه سینه را از نشانه های این فاز التهابی برشمرد.

 دکتر عابدینی درخصوص این که ریه بیمار کرونایی چه زمانی به حالت  نرمال برخواهد گشت نیز گفت: این موضوع به شدت  درگیری ریه بیمار، مدت زمان بستری در بیمارستان، نوع وسایل استفاده شده برای افزایش اکسیژن رسانی بستگی دارد، اما انتظار داریم که فرد سه تا ۶ماه بعد از بهبودی بتواند به زندگی معمولی خود برگردد.

 وی خاطرنشان کرد: هر چه درمان فاز التهابی در بیماران سریعتر و در شروع آن انجام شود، آسیب‌های ریوی بیمار کمتر و بهبودی وی سریعتر خواهد بود.

سیاه شدن لب ها و ناخن ها نشانه افت اکسیژن

این فوق تخصص ریه در ادامه، سیاه شدن لبها و ناخن های دست به دنبال فعالیت در بیماران را از نشانه های افت اکسیژن و درگیری ریه دانست و به افراد مبتلا توصیه کرد در صورت مشاهده این وضعیت به مرکز درمانی برای بررسی وضعیت ریه ها و اندازه گیری میزان اکسیژن خونشان مراجعه کنند.

دکتر عابدینی گفت: افرادی که مبتلا به کرونا شدند؛ در نوع خفیف و متوسط  بیماری چهار هفته و در نوع شدید شش هفته پس از بهبودی کامل می توانند واکسن دریافت کنند.

وی یادآورشد: کسی که واکسن دریافت کرده ناقل بیماری نیست، چراکه با توجه به این که واکسن ها از یک بخش پروتئینی ویروس یا ویروس کشته شده تولید شده‌اند، نمی توانند بیماری را منتقل کند.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ با اشاره به اینکه، واکسن ها برای افزایش قدرت دفاعی بدن استفاده می‌شوند، افزود: با تزریق واکسن که حاوی بخشی از ویروس یا ویروس کشته شده است، شرایطی ایجاد می شود که سیستم ایمنی فرد با آن مقابله و از بدن دفاع می کند.

وی ادامه داد: بنابراین واکسن در صورت مواجهه با ویروس اصلی می تواند دفاع خوبی از بدن داشته باشد و بیماری با عارضه کمتری تظاهر کند.

کدام واکسن بهتر است

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ همچنین با اشاره به شعار سازمان بهداشت جهانی مبنی بر این که واکسنی بهتر است که در دسترس قرار دارد گفت: هر واکسنی که در مراکز بهداشتی تزریق می‌شود موثر و خوب است.

وی با اشاره به این که هر واکسنی عوارض و فواید خودش را دارد افزود: واکسن کشته شده که کمترین عارضه را در فرد ایجاد می‌کند، ممکن است میزان ایمنی کمتری نیز ایجاد کند.

دکتر عابدینی با بیان اینکه، واکسن های حاوی بخشی از بدن ویروس زنده عوارض بیشتری در افراد دارند، اضافه کرد: ممکن است فرد دچار تب لرز و علایم شبیه کرونا در ۲۴ ساعت اول شود، اما ایمنی زایی آن نیز بیشتر است.

تمام واکسن‌های کرونا موثر و کارآمد هستند

وی در ادامه به هموطنان توصیه کرد: بهترین واکسن همان است که در دسترس شما قرار دارد بنابراین واکسیناسیون خود را انجام دهید.

این فوق تخصص ریه همچنین در بخش دیگری از بیان کرد: بیماران سرپایی در صورت ابتلا به بیماری کرونا می توانند به همکاران پزشک عمومی در مراکز ۱۶ ساعته مراجعه و لازم نیست به متخصص مراجعه داشته باشند، اما در صورت مشاهده نشانه های درگیری ریه باید به متخصص مراجعه کنند.

عوارض واکسنها

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ درخصوص عوارض واکسن ها عنوان کرد: برخی افراد هیچ عارضه‌ای حتی تب معمولی را پس از واکسیناسیون تجربه نمی کنند، اما در برخی  افراد نیز شاهد بروز عوارض ناشی از واکسن هستیم که این موضوع بسته به سیستم ایمنی بدن افراد و پاسخ آنها به واکسن متفاوت است.

دکتر عابدینی، داروی اومالیزوم را نوعی آنتی IGE دانست که در مبتلایان به آسم و کهیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: برای اثربخشی بیشتر واکسن به مردم توصیه می کنیم که این قبیل داروها نباید دو هفته قبل و بعد از تزریق واکسن مصرف شوند و پس از واکسیناسیون نیز بهتر است برای درمان آسم مقاوم نهایتا از پردنیزلون ۵ میلی یا ۷.۵ میلی استفاده شود.

این فوق تخصص ریه، تزریق واکسن را برای افرادی که دارای آلرژی هستند بلامانع دانست و گفت: این افراد حساسیت خود را هنگام واکسیناسیون در مراکز بهداشتی به مراقبان سلامت اعلام کرده و حداقل نیم ساعت پس از تزریق همانجا بمانند تا در صورت عوارض احتمالی تحت مراقبت قرار گیرند.

به گفته دکتر عابدینی. منعی برای تزریق واکسن در بیماران مبتلا به سرطان مزمن خون(cll) وجود ندارند اما نظر پزشک معالجشان مهم است.

این فوق تخصص ریه در خصوص رفع مشکل کم اشتهایی بیماران کرونایی پس از بهبودی نیز اظهارکرد: اگر این بیماران پس از بهبودی همچنان کاهش اشتها دارند، می‌توانند از ترکیبات روی یا شربت‌های اشتها آور یا نصف قرص سیپروهپتادین استفاده کنند.

دکتر عابدینی افزود: اما اگر در طول بیماری با کاهش اشتها مواجه هستند، حتما باید به پزشک مراجعه کنند، زیرا ممکن است دچار درگیری ریه شده باشند.

دبیر کمیته علمی ستاد کشوری کووید ۱۹ خاطرنشان کرد: بیماری کووید درحال حاضر مسئله مهمی در تمام دنیا است و ابعاد مختلف زندگی فردی، اجتماعی، سلامتی اقتصادی، رفاهی و فرهنگی را درگیر کرده است و بدون تردید کنترل آن بدون واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی میسر نمی‌شود.منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه