لوگو سایت

موضوعی به نام توافق اولیه در مذاکرات وین وجود ندارد / احتمالا کمیسیون مشترک این هفته جلسه برگزار می‌ کند


به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از  ایسنا، سعید خطیب زاده روز دوشنبه در نشست خبری با بیان اینکه امیدوارم به زودی آرمان بلند فلسطین تحقق یابد و شاهد آزادی فلسطین باشیم،  روز ارتباطات و روابط عمومی به فعالان رسانه ای تبریک گفت.

وی با اشاره به تحولات حوزه دپیلماسی در هفته گذشته گفت: حوزه سیاست خارجی هفته گذشته شاهد تحولات و اقدامات مهمی بود که بخشی از آن به تحولات در سرزمین اشغالی و برخی در منطقه و حوزه روابط خارجه ایران برمی گردد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: وزیر امور خارجه دوشنبه گذشته با همتای عراقی درباره تحولات عراق و سرکنسولی ایران در کربلا گفت و گو کرد. علاوه بر گفت و گوهای سران کشورها با یکدیگر، ظریف با همتای ترکیه‌ای خود صحبت کردند و پیامی منتشر کردند.

 خطیب زاده افزود: روز چهارشنبه هم نشستی با کمیته ملی المپیک و دیداری با آقای صالحی داشتیم تصمیمات خوبی گرفته شد تا وزارت خارجه  برای موفقیت کمیته در توکیو کمک کند.

وی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه به سوریه گفت: آقای ظریف هفته قبل به سوریه برای موضوعات دو جانبه و انتخابات پیش روی این کشور و تحولات فلسطین انجام شد و ایشان در این سفر در دیدار با گروه‌های فلسطینی حاضر در سوریه بر حمایت همه جانبه ایران از مقاومت فلسطین تاکید کردند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به سفر ظریف به اروپا گفت: سفر اروپایی وزیر امور خارجه پنج شنبه با سفر به اسپانیا آغاز شد و دراین سفر غیر از دیدار با همتای خود با وزیر اقتصاد این کشور هم تبادل نظر کرد.

خطیب زاده با اشاره به حضور  وزیر امور خارجه در نشست کنفرانس اضطراری مجازی وزیران خارجه کشورهای اسلامی گفت: ایشان دیروز وارد رم شدند و امروز هم با مقامات واتیکان دیدار داشتند و بعد هم با مقامات ایتالیا دیدار خواهند کرد. جلسات کمیسیون دو جانبه در وین پیگیری شده است و ادامه دارد.

 در صورت لزوم کمیسیون مشترک این هفته جلسه برگزار می‌کند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: منتظر هستیم در صورت لزوم کمیسیون مشترک این هفته جلسه ای در وین داشته باشد.

خطیب زاده درباره توافق اولیه با ۱+۴ گفت: هنوز گفت و گوها ادامه دارد هر سه کارگروه کارهای خود را انجام دادند. درصد قابل توجهی از مسائل باقیمانده در این کارگروه تکمیل شده درصدی هم به تصمیمات سیاسی نیاز دارد.

 سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: موضوعی به نام توافق اولیه وجود ندارد هیچ توافقی صورت نمی‌گیرد مگر اینکه همه شرایط اتفاق بیفتد.

 وی آرمان فلسطین را بلندترین آرمان ملل مسلمان در چند دهه گذشته عنوان و تصریح کرد: این اولویت دستگاه سیاست خارجی در این حوزه همواره مدنظر بوده است. برخی نمایش‌های عادی سازی اجرا شد تا موضوع اول جهان اسلام یعنی فلسطین را به فراموشی بسپارد درحالی که هیچ نمایشی نمی‌تواند این موضوع را به حاشیه ببرد.

 خطیب زاده خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران رایزنی‌های دیپلماتیک خود را با کشورهای اسلامی و منطقه در چارچوب دوجانبه و چند جانبه پیگیری کرد و سخنرانی دیروز وزیر امور خارجه چند بند داشت که از جمله می توان به ضرورت شناخته شدن جنایت های رژیم صهیونیستی به عنوان جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت اشاره کرد.

 سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درباره حملات به کشتی‌های ایرانی گفت: حملات به کشتی‌ها در حوزه آب‌های بین المللی در دریای مدیترانه بررسی و ریشه یابی شده است. من گزارش ها را ندیدم باید منتظر باشیم مراجع ذیربط گزارش نهایی خود را ارائه کنند.

وی با اشاره به تمهیدات وزارت امور خارجه برای برگزاری انتخابات در خارج از کشور گفت: از هفته‌های گذشته جلساتی در وزارت خارجه درخصوص ستاد برگزاری انتخابات در حوزه خارج از کشور داشتیم و این ستاد در معاونت کنسولی و پارلمانی وزارت خارجه تشکیل شد همه دستگاه‌هایی که باید عضو باشند عضو هستند و احکام صادر شده است. جلسات هم به طور منظم برگزار می‌شود.

خطیب زاده ادامه داد: همه پایتخت‌هایی که جمهوری اسلامی در آنها دفتر فعال دارد مانند دوره‌های قبل صندوق های اخذ رای خواهیم داشت. علاوه بر این تلاش شد در شهرهایی که ایرانیان حضور دارند،  در آن حوزه ها هم با کمک دولت محلی یا ایران اخذ رای داشته باشیم. در عین حال هرچه به زمان برگزاری انتخابات نزدیک شویم دقیق‌تر می‌توانم  درباره اقدامات توضیح بدهم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه درباره فایل صوتی منتشر شده از وزیر امور خارجه گفت: مسئول پیگیری این امر وزارت اطلاعات است و ما با آنها در تماس هستیم. به محض اینکه به نتیجه ای برسند یا مصلحت بدانند پروسه را بیان کنند حتما اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 وی یادآورشد: وزارت امور خارجه هم در کنار نهاد ریاست جمهوری تلاش می‌کند تا این موضوع زودتر به نتیجه برسد.

 خطیب زاده درباره شایعه ممنوع الخروجی همسر محمد جواد ظریف هم گفت: در خبرگزاری‌ها و رسانه‌های رسمی چنین خبری را ندیدم اما در فضای مجازی ده‌ها و صدها شایعه از این دست منتشر شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با توضیح روند کار خرید واکسن از روسیه گفت: میزان دقیق واردات واکسن را می توانید از وزارت بهداشت جویا شوید اما وزارت خارجه در کنار دانشمندان پرافتخار ایرانی در حوزه واکسن تلاش های گسترده ای داشتند و به دستاوردهای بسیار خوبی رسیدند و به ملت ایران بابت داشتن چنین فرزندانی تبریک می‌گویم.

وی اضافه کرد: برای آنکه تاخیری در خرید و دریافت واکسن  انجام نشود مذاکرات خود را چه با کواکس و چه به صورت دوجانبه آغاز و اقدامات اولیه را برای ارتباط گیری آغاز کردیم. موضوع همکاری ایران و کوبا در سفر ظریف به هاوانا کلید خورد و این واکسن در فاز سوم است. هم قرارداد واردات آن وجود دارد وهم تولید مشترک در فاز سوم در حال اجرا است.

 خطیب زاده ادامه داد: علاوه براین واکسن‌های اهدایی و خرید از چین که چند میلیون دوز توافق شد و در سفر مقام چینی به ایران و گفت و گوی ظریف با وی این امر ادامه یافت.

 به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی توافق با روسیه هم برای واردات ۶۰ میلیون دوز  واکسن و هم تولید مشترک است. میزان واردات در اختیار وزارت بهداشت است و ۶۰ میلیون دوز غیر از توافقات قبلی است که از نیمه خرداد آغاز می‌شود.

 وی خاطرنشان کرد: گرفتن واکسن گروه‌های سنی حساس و بالا در همین چارچوب فعالیت‌ها و تحرکات دیپلماسی وزارت خارجه با همکاری دستگاه‌های دیگر انجام می‌شود.

 سفرا دیپلمات‌های نظام هستند

خطیب زاده در واکنش به اظهارات یکی از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری که اعلام کرد همه سفرا را در صورت رییس جمهور شدن برمی‌گرداند، گفت: وزارت امور خارجه دستگاه حاکمیتی است و دیپلمات‌ها، دیپلمات‌های نظام هستند و در چارچوب ساز و کارهای حرفه‌ای و قانونی و بدون نظر به این دولت یا آن دولت، به کشورها اعزام می‌شوند.

 این دیپلمات عالیرتبه ادامه داد: دستگاه سیاست خارجی همواره رویه ای داشته که براساس آن رویه عمل می‌کند و در چند ماه آخر و نزدیک به انتخابات سفیری اعزام و امضا نمی‌کند. اما سفیرانی که اعزام می‌شوند به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران استوارنامه خود را به رییس کشور میزبان تسلیم می‌کنند. بنابراین این اظهارات، غیرحرفه‌ای و مضیق است.

 خطیب‌زاده  همچنین گفت و گوهای ایران با عربستان را درباره موضوعات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی عنوان و تصریح کرد: هر موضوع دیگری درباره این گفت و گوها اساسا صحت ندارد.

وی درباره توافق ایران و آژانس و موضوع دسترسی‌های پادمانی تاکید کرد: قانون مجلس الزام آور است. این قانون درباره منع دسترسی های فراپادمانی آژانس بود که از سه ماه گذشته آغاز شده و اکنون آژانس هیچ دسترسی فراپادمانی ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به توافق رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان با رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: توافق این بود که فیلم ها را ضبط کنند اما در اختیار آژانس قرار نگیرد و این تصمیم داخلی بود و این امکان وجود دارد در یک ماه این فیلم‌ها پاک شود. مهم این است آژانس بین المللی انرژی اتمی از همان زمان مصوب مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی ندارد.

 به گفته خطیب زاده اینکه ما به این توافق ادامه بدهیم هم نقض قانون مجلس نخواهد بود. چرا که قرار شد در صورت رسیدن به توافقی در وین، فرجه ای به آژانس داده شود.منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه