افزایش میزان سرمایه‌گذاری چندرشته‌ای‌ها در فروردین


شرکت‌های چند‌رشته‌ای که شرکت‌های بسیار بزرگی به‌حساب می‌آیند،‌ فعالیت اصلی آنها همان سرمایه‌گذاری در سایر شرکت‌ها است. تا قبل از سال ۹۹ در این گروه ۵ شرکت با نماد‌های «وغدیر»، «وامید»، «وبانک»، «وصندوق» و «ونیکی» حضور داشتند که در فروردین سال‌۹۹ شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌اجتماعی با نماد شستا نیز طی فرآیند عرضه اولیه به این گروه اضافه شد. در این گزارش به بررسی صورت پرتفوی یک ماه فروردین این شرکت‌ها می‌پردازیم.

«شستا»

شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌اجتماعی که یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های بازار سرمایه محسوب می‌شود، طی دوره یک ماه فروردین مبلغ ۲۸ هزار و ۵۱ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است. میزان جمع سرمایه‌گذاری‌های انتهای دوره فروردین‌‌ امسال نسبت به اسفند ماه سال گذشته یک درصد افزایش یافته است. میزان سرمایه‌گذاری پذیرفته‌شده در بورس «شستا» در پایان فروردین برابر با ۱۹ هزار و ۶۲۴ میلیارد تومان بود که ۷۰ درصد از کل سرمایه‌گذاری‌ها را شامل می‌شود.

بیشترین میزان سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس طی فروردین ماه دو صنعت محصولات شیمیایی و سرمایه‌گذاری‌ها به مبلغ ۹ هزار و ۷۰۴ میلیارد تومان و ۴ هزار و ۳۵۴ میلیارد تومان اختصاص یافت. ارزش بازار سرمایه‌گذاری‌هایی که در بازار سرمایه پذیرفته شده‌اند برابر با ۱۳۰ هزار و ۴۶۲ میلیارد تومان بود که نسبت به بهای تمام‌شده خود در پایان فروردین ۵۶۴ درصد بیشتر است. میزان سرمایه‌گذاری‌های خارج از بورس پایان فروردین مبلغ ۸ هزار و ۴۲۷ میلیارد تومان ثبت شد که ۳۰ درصد از کل سرمایه‌گذاری‌ها را دربر می‌گیرد.  بیشترین میزان سرمایه‌گذاری خارج از بورس در فروردین‌ صنعت اطلاعات و ارتباطات بود.

«وامید»

شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری امید که با نماد «وامید» در بازار سرمایه معامله می‌شود و دهمین شرکت برتر بازار سرمایه از لحاظ ارزش بازاری است، ارزش مجموع سرمایه‌گذاری این شرکت در انتهای فروردین ماه مبلغ ۱۱ هزار و ۴۳۸ میلیارد تومان ثبت شد. این عدد در ابتدای فروردین ۱۱ هزار و ۲۱۰ میلیارد تومان بود. میزان جمع سرمایه‌گذاری‌های انتهای دوره فروردین ماه امسال نسبت به اسفند‌ سال گذشته ۰۳/ ۲ درصدی افزایش یافته است. میزان سرمایه‌گذاری پذیرفته‌شده در بورس «وامید» در پایان فروردین برابر با ۹ هزار و ۳۱۹ میلیارد تومان بود که ۸۱ درصد از کل سرمایه‌گذاری‌ها را شامل می‌شود. بیشترین میزان سرمایه‌گذاری پذیرفته‌شده در بورس به صنعت استخراج کانه‌های فلزی با ۶ هزار و ۴۵۲ میلیارد تومان که معادل ۷۰ درصد می‌شود اختصاص داشت. ارزش بازاری سرمایه‌گذاری‌هایی که در بازار سرمایه پذیرفته شده‌اند برابر با ۱۶۴ هزار و ۴۳۹میلیارد تومان بود که نسبت به بهای تمام‌شده خود در پایان فروردین ۱۶۶۴ درصد بیشتر است. مقایسه ارزش بازاری سرمایه‌گذاری‌های پذیرفته‌شده در بورس پایان فروردین و ابتدای فروردین شرکت نشان از کاهش ۷ هزار و ۲۸۷ میلیارد تومانی در پایان فروردین می‌دهد. میزان سرمایه‌گذاری‌های خارج از بورس پایان فروردین مبلغ ۲ هزار و ۱۱۹ میلیارد تومان ثبت شد که ۱۹‌درصد از کل سرمایه‌گذاری‌ها را در‌بر می‌گیرد. بیشترین میزان سرمایه‌گذاری خارج از بورس در فروردین‌ماه صنعت خدمات فنی و مهندسی بود.منبع خبر

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه