لوگو سایت

گزارش لارا روزن، خبرنگار آمریکایی از گفت و گوهای وین /احیای برجام در دسترس است


به گزارش اقتصادنیوز به نقل از «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: انریکه مورا، مدیر سیاسی اتحادیه اروپا پس از دور چهارم گفتگو‌های بین المللی در وین به خبرنگاران گفت: ما طی ده روز گذشته پیشرفت چشمگیری داشته‌ایم، اما هنوز چیز‌هایی برای کار وجود دارد و هفته آینده دوباره تشکیل جلسه خواهیم داد تا به کار خود ادامه دهیم.

مورا اضافه کرد: من قولی نمی‌دهم چرا که آینده قابل پیش‌بینی نیست، اما من کاملا مطمئنم که توافق نهایی به زودی حاصل خواهد شد.

مورا گفت که او مطمئن است ایرانی‌ها در حال مذاکره درباره تمدید توافق نامه فنی با آژانس بین المللی انرژی اتمی هستند، توافقی که قرار بود در ۲۱ مه منقضی شود. رسانه‌های ایرانی اظهار داشتند که تمدید توافق می‌تواند در اوایل هفته آینده از سوی ایران اعلام شود.

مورا در گفتگو با روزنامه نگاران در خیابان پر سر و صدا و خارج از هتل بزرگ وین، محل تشکیل کمیسیون مشترک برجام، گفت: من می‌دانم این چیزی است که ایرانی‌ها اکنون با آژانس در حال مذاکره هستند و باور من این است که آن‌ها برای تمدید توافق فنی به مذاکره ادامه می‌دهند. اتحادیه اروپا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه، چین و ایران، امروز (۱۹ مه) دیدار کردند.

هیئت آمریکایی به سرپرستی فرستاده ویژه راب مالی قرار بود فردا (۲۰ مه) به واشنگتن بازگردد و هنوز در مورد چگونگی ارزیابی پیشرفت در مذاکرات در آخرین دور اظهارات اساسی ارائه نداده است.

جالینا پورتر معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا امروز به خبرنگاران گفت: من هیچ جزئیات خاصی برای ارائه ندارم، اما می‌گویم که به طور کلی فرستاده ویژه ما رابرت مالی در پایان هفته جاری برای مشورت به واشنگتن برمی‌گردد … براین اساس قرار است هیئت ما برای دور پنجم مذاکرات اوایل هفته آینده به وین بازگردد.

پس از سه دور قبلی گفتگو‌ها از آوریل، مقامات آمریکایی در ارزیابی خود از میزان پیشرفت به طور کلی احتیاط بیشتری نسبت به برخی از طرف‌های دیگر داشته‌اند. آن‌ها این سوال را مطرح کردند که آیا رهبران ایران اختیار سیاسی لازم را به مذاکره کنندگان ایرانی برای انعقاد معامله در مورد بازگشت آمریکا و ایران به توافق برجام را اعطا کرده‌اند.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه در ۶ مه گفت: این در نهایت یک تصمیم سیاسی است که باید در ایران اتخاذ شود.

ایران قرار است انتخابات ریاست جمهوری را در تاریخ ۱۸ ژوئن برگزار کند که در آن حسن روحانی رئیس جمهور پس ار دو دوره حضور بر مسند امور دیگر نمی‌تواند کاندید شود. برخی از ناظران مسائل ایران معتقدند که ایران ممکن است بخواهد از صدور اعلامیه بازگشت دوباره به برجام قبل از انتخابات جلوگیری کند.

سه طرف اروپایی (E۳) در توافق هسته‌ای ایران، یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان که دیدگاه‌های آن‌ها در مورد مذاکرات ایران به طور کلی با دیدگاه‌های دولت بایدن همسو است، امروز نیز اظهار داشتند که پیشرفت اساسی تری در دور آخر مذاکرات صورت گرفته است.

به گفته لورنس نورمن از وال استریت ژورنال، دیپلمات‌های تروئیکای اروپایی گفتند: ما پیشرفت محسوسی هم از طرف ایران و هم آمریکا داشته‌ایم، بر این اساس اکنون توافق نهایی پیش‌روی ما است.

آن‌ها افزودند: با این حال، موفقیت تضمین شده نیست چرا که هنوز مسائل بسیار دشواری پیش رو داریم. ما چالش‌های پیش روی خود را دست کم نمی‌گیریم.

علی واعظ، مدیر برنامه گروه بین‌المللی بحران در امور ایران گفت: حس من این است که آن‌ها در برخی از موارد کمتر بحث برانگیز پیشرفت کرده‌اند و تصور می‌کنم که اکنون یک پیش نویس مشترک دارند که تعداد زیادی پرانتز در آن است. بر این اساس اکنون وقت آن است که دستورالعمل‌های بیشتری از پایتخت‌ها بگیریم تا ببینیم آیا آن‌ها می‌توانند شکاف موجود را در مورد مسائل اصلی برطرف کنند.

وی برخی از موضوعات اصلی باقی مانده را بیشتر مربوط به تحریم‌های غیر هسته‌ای آمریکا و پیشرفت غیرقابل بازگشت ایران به ویژه در زمینه تحقیق و توسعه سانتریفیوژ دانست و خاطرنشان کرد که پیش بینی می‌شود این سخت‌ترین مورد اختلاف بین دو طرف باشد.

واعظ ادامه داد: من هنوز فکر می‌کنم که پایان دادن به این مذاکرات با یک نقشه راه کامل برای ورود مجدد به برجام تا اواسط ژوئن در دسترس باشد.

مذاکره کننده اصلی روسیه در این مذاکرات همچنین ابراز خوشبینی کرد که معامله برای احیای برجام در حال دستیابی است.

میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی، در توئیتر نوشت که شرکت کنندگان در کمیسیون مشترک خاطرنشان کردند که پیشرفت خوب یا قابل توجهی حاصل شده و توافق نهایی در دسترس است. کمیسیون مشترک اوایل هفته آینده کار خود را از سر می‌گیرد. امیدوارم که دور پنجم مذاکرات دور نهایی باشد.منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه