جابه‌جایی ۲ رکورد جدید در بورس/سطح حمایت فروریخت


به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات اولین روز هفته شاخص کل بورس 27 هزار و 591 واحد افت کرد و با ثبت بیشترین ریزش در سال 1400 به سطح یک میلیون و 127 هزار واحد رسید.

بورس

شکسته شدن سطح حمایت

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در نیم ساعت ابتدایی 12 هزار واحد افت کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز چهارشنبه 27 هزار و 591 واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و 127 هزار و 253 واحد رسید. بدین ترتیب در اولین روز هفته شاخص سطح حمایت یک میلیون و 130 هزار واحدی را نیز از دست داد.

شاخص هم‌وزن در پایان معاملات 4 هزار و 897 واحد نسبت به روز چهارشنبه پائین آمد و در رقم 392 هزار و 85 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 128 واحد افت کرد و به رقم 17 هزار و 662 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 16 نماد رشد قیمت داشتند که 10 نماد بورسی و 6 نماد فرابورسی بودند. همچنین 332 نماد کاهش قیمت داشتند که 232 نماد بورسی و 102 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 4 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 79 درصد بازار افت قیمت داشتند.

رکورد خروج پول حقیقی 

در روز شنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی با رشد 72 درصدی نسبت به روز چهارشنبه به 983 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در 70 روز کاری گذشته از 14 بهمن سال گذشته به این سو است.

در معاملات امروز بیش ترین خروج پول حقیقی به سهام وملل (موسسه اعتباری ملل) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 80 میلیارد تومان بود. پس از وملل، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و خساپا (خودروسازی سایپا) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

همچنین نمادهای شبصیر (پتروشیمی قائد بصیر)،‌ فباهنرح (حق تقدم سهام مس شهید باهنر) و نمیرنو (ایران مرینوس) نیز بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز «فملی»، «فارس» و «بیمه ما» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس برکت صدرنشین است و شستا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فگستر، فتوسا و ساوه پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

در معاملات امروز قیمت سهام تمامی نمادهای گروه‌های «خودرو و ساخت قطعات»، «استخراج کانه‌های فلزی»، «شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی» و «فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» کاهش یافت و یکپارچه قرمزپوش شدند.

افزایش ارزش صف‌های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز چهارشنبه 43 درصد افزایش یافت و در رقم 173 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 15 درصد افزایش یافت و 4 هزار و 11 میلیارد تومان شد.

شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان (با نماد معاملاتی فتوسا) با صف‌ خرید 116 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت.

پس از فتوسا، شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان (با نماد معاملاتی فگستر)  و نمرینو (ایران مرینوس) بیشترین صف خرید را داشت.  

بیشترین صف فروش نیز به سمگا (سرمایه گذاری میراث فرهنگی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 196 میلیارد تومانی داشت. پس از سمگا، بنو (بیمه تجارت نو) و کویر (فولاد کویر) بیشترین صف فروش را داشتند.

رشد ارزش معاملات خرد 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 8 هزار و 51 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌چهارشنبه 41 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با رشد 4 درصدی نسبت به روز گذشته به رقم 2 هزار و 577 میلیارد تومان رسید.

وپاسار و خودرو صدرنشین بورس امروز

در معاملات امروز وپاسار (بانک پاسارگاد) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 128 میلیارد تومان بود.

پس از وپاسار، فملی بیشترین ارزش معاملات را داشت و برکت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن ایران خودرو و موسسه اعتباری ملل در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز ایران خودرو با تعداد 596 میلیون و 954 هزار و 444 سهم در صدر قرار گرفته است. سایپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وپارس تعلق داشت. خبهمن و وبصادر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 منبع خبر

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه