لوگو سایت

خونِ بورس بَند میآید؟/ نقطه اشتراک استراتژی بورس بازان


به گزارش اقتصادنیوز، بورس امروز را درحالی آغاز میکند که دیروز در کف بازار خون ریخته بود و شاخص منفی ترین روز سال را (تاکنون) تجربه کرد. ریزش های متوالی شاخص که با فشارهای سمت عرضه امانش را بریده، امید بورس بازان را گرفته و در یک اجماع کلی، بیشتر بورس بازان امیدی به روزهای آینده با این حجم از فشارهای سمت عرضه ندارند.

براساس نظرسنجی به عمل آمده اقتصادنیوز، بورس بازان (تحلیلگران و فعالان بورس) تاکید دارند حقوقی ها کاری از پیش نمیبرند و نمیتواند در برابر فشار سمت عرضه تاب و مقاومت بیاورند. از این حیث، بازار امیدی به روزهای آینده و حمایت آنچنانی ندارد. در ماه انتخابات اگرچه حمایت از بازارها برای محدودکردن دامنه نوسان آن ها به طور معمول در پایان چهار سال اول دولت ها در دستورکار سیاست‌گذاران بوده اما این روند در چهار سال دولت اندکی متفاوت بوده است.

اکنون در آستانه پایان دولت دوم حسن روحانی، ریزش بورس همچنان ادامه دارد و بازار در بیشتر نمادها شاهد صف های فروشی است که دیگر امید چندانی به آینده این بازار ندارد. البته از نگاه حرفه‌ای ها، بازار مسیرش را تغییر خواهد داد و روزهای رونق هم فرا میرسد اما نیازمند صبوری و استراتژی درست بازیگران است.

بورس بازان استدلال می‌آورند که دورنمای روشنی از اقتصاد و سیاست در ایران ندارند و نمی‌دانند که واقعا در شرایط تحریمی و کرونایی، در نهایت انتخابات چگونه برگزار میشود و رئیس جمهور بعدی چه کسی خواهد بود، زیرا که هر انتخابی میتواند مختصات سیاست خارجه و اقتصاد ایران را تغییر دهد. انتخاب یک رئیس جمهور از دل جریان های سیاسی اصولگرا یا اصلاح طلب با انقلابی، تداوم مسیر کنونی مذاکرات وین یا مذاکرات منطقه‌ای را عوض می‌کند و این را از لابلای تحلیل‌ها و یادداشت‌های مفسران و تحلیلگران می‌شود کاملاً درک کرد.

با این دورنمای مبهم و سردرگم، نوسانات بازارهای موازی همچون بازار ارز، همانند موجی، دیگر بازارها را با خود همراه میکند. بورس از این ناحیه هم مورد تردید است که در نهایت نوسانات بازار ارز در چه دامنه ای محدود میشود و اثراتی که بر بورس بر جای می‌گذارد، چگونه خواهد بود.

بازار از دید ناظران امروز را هم در دنباله روز قبل ممکن است بی تفاوت به مولفه‌های اثرگذار و در تعطیلی آخر هفته بازار جهانی کامودیتی ها، به سر برد. البته شدت فشارها ممکن است توسط حقوقی ها کنترل شود اما موج های پی در پی، شاخص را همچنان به عقب میراند و از حیث باید در آستانه کف‌سازی های جدید برای شاخص باشیم.

نقطه اشتراک درباره روزهای آینده بورس

سنگین‌ترین ریزش بورس در سال 1400 با افت 2.4 درصدی شاخص‌کل همراه بود و به این ترتیب نماگر بازار از آخرین «کف» خود هم پایین‌تر رفت. خردادماه سال گذشته شاخص‌کل وارد کانال 1.1 میلیون واحد شد و حالا یک سال بعد از آن، بورس در حال از دست دادن این کانال روانی است.

صف فروش‌های سنگین روز شنبه اگرچه با تقاضای نسبی مواجه شد و همین مسئله به ریزش بیشتر شاخص منجر شد، اما به ندرت میشد نشانه‌های سبزپوش در بازار یافت و قدرت تقاضا در برابر سیل عرضه‌ها حرفی برای گفتن نداشت.

تمام نشانه‌های بازار روز شنبه بر هیجان فروش دلالت داشت.  افت 27 هزار واحدی، نزدیک شدن نماگر بازار به کف کانال 1.1 میلیون واحد، صف فروش 70 درصد نمادها، بازگشایی‌ها برخی نمادها با افت 50 تا 60 درصدی ، خروج نقدینگی از سوی سهامداران خرد و … .

یک سال پیش دفاتر کارگزاری‌ها مملو از سهامدارانی بود که به هر طریق ممکن میخواستند سرمایه داشته و نداشته‌شان را به بورس بیاورند و حالا همان گروه از سهامداران در سایه از دست رفتن اعتماد، با وجود افت 50 درصدی سرمایه میخواهند ولو با قرارگیری در صف فروش‌ها، سرمایه خود را از این بازار خارج کنند.

از نظر تکنیکالی می‌توان این گونه تحلیل کرد که بازار در آستانه نزدیک شدن به کف بعدی و حمایت قوی‌ای است که به دنبال آن، پایان روند نزولی و رشد بازار رقم خواهد خورد. از سوی دیگر برخی از سهامداران نیز باور دارند فشار عرضه‌ها در بازار این روزها به خاطر داغ شدن تنور انتخابات و تحرکات سیاسی است. اما نقطه اشتراک اغلب این تحلیل‌ها آن است که نباید در این روزها چشم‌انتظار صعودی شدن بورس باشیم و اگر قرار باشد اتفاق خاصی در بازار رخ دهد، در آینده انجام خواهد شد.

غمخوار دریا شدن یا مرغ ماهیخوار بودن

در داستان ها نقل شده است که مرغی بود که در یک دریا و سواحل آن زندگی میکرد. هر روز به افق می‌نگریست و غصه خشک شدن آب دریا را می‌خورد. که اگر آب دریا خشک شود چه خواهد شد؟ غافل از اینکه عمر او کوتاه است و باید از این دریا ارتزاق کند.

روزها گذشت و مرغ ماهیخوار با غصه خشک شدن آب دریا جان داد؛ اما دریا خشک نشد و ارتفاع آن نیز بالاتر آمد. وصف این قصه، شرایط فعلی بازار بورس را به یادمان می آورد.

اشخاص حقیقی مختلفی که غصه از بین رفتن بازار را می‌خورند اما هر روز راس ساعت ۸:۴۵ دقیقه صفوف طولانی فروش را شکل می‌دهند. شخصی که وارد بازار می شود و اقدام به خرید سهم میکند، عرفا «سهامدار» نامیده می شود. سهامدار؛ یعنی کسی که اقدام به خرید سهم و نگهداری آن می‌کند.

اکثر مردم ایران در تمام مباحث و موارد صاحب نظر هستند و منتقد همه امور؛ اما در رفتار خرد خود که تشکیل دهنده کلان بازار است تجدید نظر نمی‌کنند! از سوی دیگر ارکان بازار نیز واکنش حمایتی قوی ای از خود نشان نمی دهند.

شاخص کل امروز یکشنبه 2 خرداد را فرصت دارد که با ثبت یک کندل پوشای قوی کف ابر کومو را در تایم فریم هفتگی بدست بیاورد با به عبارتی زیر آن تثبیت نشود و کف کومو را از دست ندهد. در غیر این صورت کف جدید زیر ۱ میلیون خواهد بود.

روز شنبه فیلتر های ورود پول، در کدهای حقوقی ورود سنگین را نشان میدهد و پیش بینی فردا نیز ورود قطعی پول از جانب این کدهاست. اما با توجه به تاریخچه رفتار حقوقی ها چه بسا که فردا هم اقدام به فروش کنند.

به هر صورت این دوران میگذرد، و بازار متعادل خواهد شد. و نباید فراموش کنیم که رنج از دست دادن سهام، و فروختن سهمی که بعد از فروش ما صعود کند، کمتر از رنج خرید یک سهم و سپس نزول آن نیست. زمانی باید اقدام به خرید نمود که کف بازار خون ریخته است.

 منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه