افزایش شهرهای قرمز به هشت شهر


حسن روحانی رئیس‌جمهور نیز روز گذشته در جلسه ستاد ملی کرونا، با تاکید بر اینکه شرایط ما همچنان شکننده است، گفت: ویروس هندی ممکن است از یک استانی پیدا شود و مردم مبتلا شوند و با موج جدید مواجه شویم، باید مراعات کنیم و حواسمان در مهمانی‌ها و دورهمی‌ها و سفرها و خریدها باشد و حتی‌الامکان محدود یا متوقف شود. همه جا باید پروتکل‌ها را به‌خوبی رعایت کنیم برای اینکه با مشکل جدید مواجه نشویم. همزمان روز گذشته برای اولین بار پس از دو ماه آمار مرگ‌های کرونایی به زیر ۲۰۰ نفر رسید و فوت ۱۸۷ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در کشور تایید شد. در همین مدت نیز آمار ابتلا به کرونا در کشور یک بار دیگر پس از چند روز که به بالای ۱۰ هزار نفر رسیده بود کاهش یافت و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، هشت هزار و پنج بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۱۷۵ نفر از آنها بستری شدند.

تاثیر کرونا بر شور انتخابات

در همین ارتباط روز گذشته رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به درپیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری و آغاز زمان تبلیغات نامزدها با بیان اینکه در همه استان‌ها از نقطه پیک کرونا عبور کرده‌ایم، گفت: مسیر ما کاهشی است مناطق قرمز بسیار محدود و بیشتر زرد و نارنجی است. او در عین حال تاکید کرد: باید تلاش کنیم به‌طور کامل از این پیک خارج شویم و در عین حال وارد پیک جدید هم نشویم.

به گزارش «ایرنا» رئیس‌جمهور ادامه داد: ما باید کاری انجام بدهیم که در ایام انتخابات یعنی یک هفته مانده به انتخابات شرایط آرامی از لحاظ کرونا داشته باشیم. اگر خدای‌نکرده در هفته‌های اولیه خرداد مراعات نشود و بخواهیم پایان هفته دوم و هفته سوم خرداد با پیک جدید مواجه شویم به این معنی است که نمی‌توانیم انتخابات مطلوب و باشکوه داشته باشیم.

روحانی افزود: مردم وقتی ببینند موج جدید شکل گرفته و این ویروس اوج گرفته،   برای حضور در انتخابات دچار مشکلی ‌شوند؛ بنابراین ما مسوولیت سنگینی داریم و حفظ جان مردم مسوولیت اصلی ما است.  وی خاطرنشان کرد: وقتی شورای نگهبان صلاحیت نامزدها را اعلام کند بعد از آن تبلیغات انتخاباتی آغاز می‌شود و به اعتقاد من مشکل‌ترین دوران، دوران تبلیغات انتخاباتی است. البته برای روز انتخابات ما باید مراعات فاصله‌ها و زمان را بیشتر کنیم.

راه‌اندازی اپلیکیشن شعبه‌یاب

رئیس دولت دوازدهم در ادامه گفت: تصمیم مهمی در جلسه اتخاذ شد برای اینکه زمان را برای ساعات انتخابات کمی افزایش بدهیم. وزارت کشور هم از پیش تصمیم گرفته صندوق‌ها را هم اضافه کند و اپلیکیشنی که شعبه‌یاب است، سریع در اختیار مردم قرار ‌بگیرد تا مردم در روز انتخابات بتوانند از روی موبایل تشخیص بدهند جاهایی که اطراف خودشان الان خلوت‌تر است، کجاست و به همانجا بروند که هم کمتر معطل شوند و هم با ازدحام مواجه نشویم.

روحانی افزود: وزارت کشور هر کجا که ببیند ازدحامی است فورا باید صندوق سیار را به آنجا برساند و همه اینها ان‌شاءالله برای روز انتخابات مراعات می‌شود. باز هم فرصت داریم که برای روز انتخابات اگر تصمیم دیگری هم لازم بود اتخاذ کنیم. رئیس‌جمهور تاکید کرد:  مقرراتی که در ستاد ملی کرونا وضع و ابلاغ می‌شود در شرایط کرونا حکم قانون دارد و همه باید آن را مراعات کنند برای اینکه تبلیغات ما حداقلی نشود و حداکثری باشد و اجتماع حداقلی باشد. ما می‌خواهیم اجتماع حداقلی اما تبلیغات ما حداکثری باشد.

کارناوال‌های تبلیغاتی ممنوع

از سوی دیگر علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره پروتکل‌ها و تصمیمات اتخاذشده برای چگونگی برگزاری انتخابات و تبلیغات نامزدها در شرایط فعلی کرونا توضیح داد. به گزارش «ایسنا» وی با تاکید بر اینکه تجمعات باید به حداقل برسد گفت:  هرگونه تجمع در فضای بسته برای نامزدها ممنوع است. این اماکن از قبیل سالن‌های اجتماعات، مساجد، سالن‌های ورزشی، سالن‌های پذیرایی و… به جز موارد خاص در صدا و سیما به شکل نشست خبری و با جمعیت محدود برگزار می‌شود اما در فضای باز این امکان وجود دارد که نامزدهای انتخاباتی با رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری فیزیکی بتوانند سخنرانی کنند. این مراکز همچون استادیوم‌های روباز، فضای باز مدارس و سایر سازمان‌هایی است که چنین محیطی دارند.

به گزارش «ایسنا» وی افزود: در  هشت متر مربع در فضای باز یک نفر حضور داشته باشد. استادیوم‌های ورزشی بزرگ می‌توانند با ۳۰ درصد ظرفیت در فضای باز فعال باشند. مسوولان باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که در ورود ‌و خروج مجزا باشد تا سبب تجمع نشود و کلیه شیوه‌نامه‌های بهداشتی باید رعایت شود. رئیسی ادامه داد: هرگونه مراسم استقبال و راه‌اندازی کارناوال تبلیغاتی ممنوع است. معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: در زمان رای‌گیری تعداد صندوق‌ها افزایش یافته و تمهیدی اندیشیده شده که فاصله‌گذاری برای افرادی که می‌خواهند رای دهند رعایت شود و صف بافاصله باشد و خط‌کشی منظمی وجود داشته باشد و بیشتر در فضای باز حضور داشته باشند.

زمان آغاز واکسیناسیون افراد بالای ۶۵سال

رئیسی همچنین  درباره آخرین وضعیت  واکسیناسیون با اشاره به آغاز واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال از دیروز گفت: امیدواریم طی این هفته افراد بالای ۷۰ سال را واکسینه کنیم تا از یکشنبه هفته آینده بتوانیم  واکسیناسیون بالای ۶۵ سال و ۱۰ روز بعد افراد بالای ۶۰ سال را آغاز کنیم. با اتمام واکسیناسیون بالای ۶۰ ساله‌ها یعنی ما قسمت عمده فاز دوم واکسیناسیون که سالمندان و بیماران زمینه‌ای هستند را واکسینه کردیم.  بنابر اعلام مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌‌رسانی وزارت بهداشت، تاکنون ۲ میلیون و ۴۷۸ هزار و ۹۳۶ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۴۵۱ هزار و ۷۲۱ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۲‌میلیون و ۹۳۰ هزار و ۶۵۷ دُز رسیده است.

اعلام نام شهرهای قرمز

اما براساس گزارش وزارت بهداشت، درحال حاضر هشت شهرستان در وضعیت قرمز، ۲۳۳شهرستان در وضعیت نارنجی و ۲۰۷ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت کرونایی آبی نیست.

براساس اعلام وزارت بهداشت، شهرستان‌های عسلویه و کنگان (استان بوشهر)، چابهار (سیستان‌وبلوچستان)، بندرعباس، پارسیان، جاسک، رودان و میناب (هرمزگان) در وضعیت قرمز قرار دارند. به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر  شهرستان‌های عسلویه و کنگان در این استان از نارنجی (پرخطر) به قرمز (خیلی پرخطر) تغییر رنگ داده‌اند.

ازسوی دیگر استان تهران هم‌اکنون در وضعیت نارنجی قرار دارد و در حال حاضر روند کاهشی کرونا در این استان روندی با شیب ملایم است. به گفته علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران مراجعان سرپایی در استان تهران کاهش داشته‌اند. زالی ادامه داد: در حال حاضر ۵۵۰۰ بیمار کرونایی در ۱۰۵ بیمارستان استان تهران بستری هستند.منبع خبر

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه