لوگو سایت

تصاویری دیدنی از ایران قدیم در نمایشگاه عکس های سوروگین مسکو


 هنرمندانی چون سوروگین و ژرماکف در زمینه جمع آوری منابع قوم شناسی و شرق شناسی تلاش کردند. با عکس های آنها تصاویری جذاب  از آداب و رسوم و سنتهای مردمان ایران و قفقاز جنوبی و آسیای غربی به جا مانده است. در زمان انقلاب مشروطیت در سال ۱۹۰۸ میلادی، آتلیه سوروگین در تهران تخریب و مورد دستبرد واقع شد. از مجموعه غنی  آرشیو هفت هزار قطعه ای او، تنها دو هزار قطعه عکس به جا ماند. فرزند او بخشی از عکس های به جا مانده را جمع آوری کرد.

 بخشی از نگاتیو این عکس ها در انستیتو اسمتسون نگهداری می شود و قسمتی از تصاویر در موزه ها و آرشیوهای هلند و روسیه باقی است.

 سوروگین در سال ۱۹۳۳ میلادی در تهران درگذشت و در قبرستان ارامنه تهران به خاک سپرده شد.


بازدید از موزه آثار مهاجرین روسیه 

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه از موزه مهاجرین روسیه با عنوان «آلکساندر سولژنیتسین» بازدید و با مسئولین این موزه دیدار و گفت و گو کرد.

جلالی در دیدار با ویکتور ماسکوین رییس موزه ضمن ارزشمند دانستن ایجاد چنین موزه ای، جمع آوری اسناد و مدارک و آثار مهاجرین روسیه از سایر کشورها را بخش مهمی از تاریخ روسیه عنوان کرد که در شناخت بیشتر از این کشور و مردم آن و راهی که تا به امروز پیموده اند کمک زیادی خواهد کرد.

تصاویر ایران قدیم در نمایشگاه عکس های سوروگین مسکو

 رییس موزه سولژنتسین نیز در این ملاقات به سابقه و تاریخچه این موزه اشاره کرد و افزود:معتقدم وقتی قشر عظیمی از مردم یک کشور در خارج زندگی می کنند باید پلی بین کشور اصلی و مهاجرین ایجاد کرد و این پل دوطرفه است.  

 وی از همکاری با ایران ازجمله دانشگاه تهران و رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان ابراز رضایت کرد و خواستار توسعه و گسترش بیشتر همکاری ها شد.منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه