لوگو سایت

دست رد بورس به خرید اوراق دولتی


به گزارش اقتصادنیوز ، در دومین هفته برگزاری بازار اولیه حراج اوراق بدهی هزار و 560 میلیارد تومان اوراق از طریق بانک مرکزی فروخته شد. این بازار به منظور تامین کسری بودجه دولت از هفته نخست خرداد راه اندازی شده است. مشتریان در این بازار بانکها و نهادهای سرمایه ای و فروشنده اوراق دولت است. در مهمترین اتفاق هفته اخیر سهم بورسی ها از خرید اوراق صفر بوده و بانکها 100 درصد اوراق را خریداری کرده اند.

در همین رابطه پیرو اطلاعیه روابط عمومی بانک مرکزی در روز سه‌شنبه 4 خردادماه 1400 درخصوص برگزاری حراج اوراق مالی اسلامی دولتی به اطلاع می‌رساند، طی برگزاری دومین مرحله از این حراج، یک بانک سفارش‌‌ خود را به ارزش هزار و 560 میلیارد تومان در سامانه‌ بازار بین‌بانکی ثبت کرد. وزارت امور اقتصادی و دارایی ضمن پذیرش این درخواست با فروش هزار و 560 میلیارد تومان اوراق «اراد 85» با نرخ بازده تا سررسید 20.82 درصد به آن بانک موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق در روز سه‌شنبه 11 خردادماه 1400 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد. 

طی هفته منتهی به 11 خردادماه سال 1400، اوراق مالی اسلامی دولتی در بازار بورس فروخته نشد. بنابراین در این دوره، در مجموع هزار و 560 میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی دولتی توسط یک بانک خریداری شد.

اما کدام عامل مانع از خرید بورسیها در حراج اوراق شده است؟

با توجه به سودبالای اوراق و ترجیحات نهادهای سرمایه ای تنها عاملی که این عدم خرید اوراق بدهی دولتی را توضیح می دهد آن است که با وجود آنکه شرکتهای خریدار در بورس با مجدودیت هایی نامرئی در خرید اوراق دولتی مواجه هستند که مانع از خرید اوراق توسط این شرکتها شده است

 منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه