لوگو سایت

گوترش، به دنبال دور دوم دبیرکلی سازمان ملل؟


به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، شورای امنیت سازمان ملل قرار است در ماه جاری میلادی دبیرکل آتی این سازمان بین‌المللی را معرفی کند و آنتونیو گوترش، دبیرکل کنونی تنها کاندیدای این دوره است که هیچ رقیبی ندارد و به دنبال دور دوم دبیرکلی سازمان ملل متحد است.

آسوشیتدپرس نوشت، سفیر استونی که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برای ژوئن در اختیار دارد در یک نشست خبری گفت،‌ حتی اگر یک کاندیدا هم برای سمت دبیرکلی سازمان ملل وجود داشته باشد روند انتخاب دبیرکل همانند سابق است یعنی ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل باید فرد مورد نظر را برای مجمع عمومی سازمان ملل به منظور انتخاب دبیرکل معرفی کنند و این مجمع، دبیرکل آتی را باید تایید کند.

بر اساس سنت، کاندیداها از سوی یک کشور عضو سازمان ملل کاندیدا می‌شوند اما این یک الزام در منشور سازمان ملل یا قطعنامه نیست.

گوترش که دوره پنج ساله دبیرکلی‌اش ۳۱ دسامبر سال جاری میلادی پایان می‌یابد، کاندیدای کشور پرتغال، زادگاهش است اما در سال جاری میلادی هفت تن دیگر نیز درخواست خود را برای سمت دبیرکلی سازمان ملل ارائه کردند که مورد حمایت هیچ کشوری نیستند و یکی از آنها، رئیس‌جمهور سابق اکوادور است.

ماه گذشته میلادی رئیس مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود، قانون این است که درخواست‌ها تنها زمانی می‌تواند برای کاندیداتوری در نظر گرفته شود که نامه‌ای به امضای مشترک روسای مجمع عمومی سازمان ملل و شورای امنیت رسیده باشند و آنها، آن نامه را به تمامی کشورهای عضو ارسال کنند.

در همین حال، سفیر استونی در سازمان ملل با اشاره به درخواست‌ها برای سمت دبیرکلی این مساله را نیز به خبرنگاران تاکید کرد که از نظر قانونی و حقوقی تنها کشورها هستند که می‌توانند کاندیداهایی را برای این سمت معرفی کنند و گوترش تنها کاندید است.

وی ادامه داد: انتخابات در جریان ریاست دوره‌ای مجمع عمومی توسط استونی انجام می‌شود و این مساله بسیار مهم است. شورای امنیت سازمان ملل نشستی خصوصی را برگزار کرده و بیانیه‌ای را درباره این تصمیم و نتیجه انتخابات ارائه می‌کند. پس از آن پیش نویس قطعنامه درباره انتخابات در قالب نامه‌ای به شورای امنیت و رئیس مجمع عمومی سازمان ملل ارسال می شود و رئیس آن تصمیم می‌گیرد تا نشستی را در مجمع عمومی به منظور پذیرش فرد معرفی شده برگزار کند.

سفیر استونی در سازمان ملل همچنین اعلام کرد که قصد دارد روز پنجشنبه با رئیس دوره‌ای مجمع عمومی سازمان ملل دیدار کند و یک زمانبندی برای انتخاب کاندیدای مورد نظر تعیین شود.منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه