لوگو سایت

هفته حساس و مهم برای بورس/ دورنمایی که در انتظار است


به گزارش اقتصادنیوز، بازار سهام از فردا هفته چهارم خرداد را با مذاکرات وین و آخر هفته را با انتخابات ریاست جمهوری دنبال میکند. از نگاه ناظران، این دو رخداد مهم، مطمئنا توجه بورس بازان را به خود جلب میکند. درحالی از فردا مذاکرات وین آغاز میشود و تا یکشنبه ادامه می‌یابد که وزیر خارجه چین در سخنانی قبل از آغز این دور از کذاکرات گفته که این دور مذاکرات دور پایانی است. البته دور ششم مذاکرات وین زیر سایه گزارش آژانس که در نشست شورای حکام ارایه شد، با تردیدها و امیدواری‌ها دنبال میشود.

بورس بازان به دقت تحولات وین را دنبال میکنند، زیرا که از دید آنان با بازگشت ایران و امریکا به برجام، ابرهای تیره و تار اقتصاد ایران مطمئنا کنار خواهند رفت و میتوان به آینده امیدوار شد. از دید بورس بازان تحریم ها به مثابه بن بست و مانع جدی تلقی میشوند که دورنمای اقتصاد ایران را نامعلوم و مبهم کرده اند. اگرچه تحلیلگران اعتقاد دارند نتایج این دور از مذاکرات به بعد از انتخابات موکول میشود اما در هر صورت به نظر میرسد ظرف دو هفته آینده نتایج روشنی از وضعیت بازگشت ایران و امریکا به برجام بدست آید.

بورس بازان روز نخست هفته را با این امید آغاز میکنند که فارغ از چالش های مربوط به گزارش آژانس در رابطه با عدم همکاری ایران، کار بازگشت ایران و امریکا به برجام تمام و نهایی شده است. از شب گذشته امریکا 5 شخصیت حقوقی و حقوقی را از لیست تحریم های خود خارج کرده که آن را نشان از حسن نیت خود میداند. البته انتظارات مثبت مربوط به مذاکرات وین میتواند وضعیت بهتری را برای بازار رقم بزند و سمت تقاضا را با این نیت که دورنمای بهتری در انتظار است برای حضور بلندمدت در بازار تحریک کند.

جنس این سطح تقاضا میتواند هم غیرحرفه ای ها غیربورسی باشد که دوباره به بازار برگردند که البته بعید است دوباره شاهد حضور این طیف خاص از سرمایه گذاری در بازار باشیم و دو طیف حرفه ای و نیم حرفه ای از سرمایه گذاران بورسی باشیم که به صورت مداوم یا گاه و بیگاه در بازار حضور داشته اند.

در همی حال، تازه ترین نظرسنجی اقتصادنیوز نشان میدهد طیف عمده ای از پاسخگویان اعتقاد دارند با توجه به فشار سمت عرضه در روز پایانی هفته گذشته، بازار مسیر تعادلی را دنبال خواهد کرد. هر چند که 20 درصد از پاسخگویان روند نزولی را پیش بینی کرده اند و 20 درصد هم از پاسخگویان روند صعودی را پیش بینی کرده اند.

البته این هفته حساسیت در بازار سهام بالاست، چرا که علاوه بر تعیین تکلیف مذاکرات وین، انتخابات ریاست جمهوری در ایران و تعیین رئیس جمهور میتواند چشم انداز جدیدی پیش روی اقتصاد ایران قرار دهد. از این منظر به نظر میرسد هفته مهمی نه تنها برای بازار سهام، بلکه برای همه بازارها در ایران خواهد بود. چرا که با تعیین تکلیف دو رُخداد، اقتصاد تکلیف خود را مشخص خواهد کرد و میتواند تا حدودی از وضعیت سردرگمی بیرون بیاید.منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه