لوگو سایت

رویداد بی‌سابقه در بهار 1400؛ جهش 316 درصدی معاملات اوراق


به گزارش اقتصادنیوز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 316 درصد افزایش به 845 میلیارد تومان رسید. این بیشترین حجم معاملات خرد در تاریخ معاملات بازار بدهی است. علت این افزایش معاملات بلوکی است که در نمادهای اخزا انجام شده است. این معاملات روی 35 نماد اخزا و 10 نماد اراد انجام شد. 

حجم معاملات عمده اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه به 6.3 هزار میلیارد تومان رسید که احتمالا به اجرای عملیات اعتبارگیری از بانک مرکزی مربوط می‌شود. همچنین میانگین نرخ سود هفتگی در بازار بین‌بانکی به 18.54 درصد رسید که 12 صدم درصد افزایش را نسبت به هفته قبل نشان می‌دهد.    

بررسی منحنی بازده استخراج شده از 35 نماد اخزا نشان میدهد که نرخهای بازده نسبت به آخرین روز معاملاتی تغییرات قابل توجهی داشته اند. نرخ اوراق با سررسیدهای یک سال با 4 دهم درصد کاهش به 21.84 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال نیز در سطح 22.22 درصد بدون تغییر بود. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با یک درصد افزایش به 23.23 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با 4 دهم درصد افزایش به 22.61 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

امروز روند نرخ بازدهی اوراق آتی شاهد رشد بود.  به این ترتیب  وطبق منحنی بازدهی اوراق آتی، نرخ بازدهی در سررسید 400 روز به 21.8 در 600 روز به 22.8 و در 800 روز به 24.2 رسید.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

N3

 منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه