لوگو سایت

رکورد شکنی رشد چاپ پول در اردیبهشت/ نقدینگی ۳۶۰۱ هزارمیلیارد تومان!


به گزارش اقتصادنیوز ؛ بنا به گزارش بانک مرکزی، رشد نقطه به نقطه نقدینگی در اردیبهشت ماه، ۳۸.۸ درصد به ثبت رسیده است. بنابراین حجم نقدینگی در پایان دومین ماه از سال جاری به ۳ هزار و ۶۰۱ هزار میلیارد تومان رسیده است، همچنین رشد ماهانه این متغیر تورم ساز در اردیبهشت ۳.۲ درصد برآورد می شود، این افزایش به ارزش ۱۱۲ هزار میلیارد تومان است.

پایه پولی نیز در پایان اردیبهشت با ۶ درصد افزایش نسبت به فروردین، به حجم بالغ بر ۴۸۹ هزار میلیارد تومان رسیده است. به دیگر بیان در ماه مذکور بالغ بر ۲۸ هزار میلیارد تومان پول توسط بانک مرکزی چاپ شده است. این رشد ماهانه در ۱۴ ماه گذشته بی سابقه بوده است. همچنین رشد نقطه به نقطه این متغیر پولی در اردیبهشت حدود ۳۰.۶ درصد است. به گفته بانک مرکزی افزایش چشمگیر پایه پولی در اردیبهشت ماه ناشی از افزایش سقف حساب تنخواه گردان خزانه بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰ بوده است. 

اوج گیری دوباره حجم پول در ۱۴۰۰؟

حجم پول موجود در اقتصاد ایران با رشد نقطه به نقطه ۴۷.۲ درصدی در پایان اردیبهشت ماه به بالغ بر ۶۹۴ هزار میلیارد تومان رسیده است. رشد ماهانه حجم پول نیز در همین ماه حدود ۵.۱ درصد برآورد شده است، این درحالیست که رشد ماهانه این متغیر در فروردین ماه منفی ۴.۳ درصد به ثبت رسیده بود. باید دید پس از چندین ماه که شاهد کاهش در نرخ رشد حجم پول بوده ایم، آیا دوباره شاهد اوج گیری ادامه دار این متغیر پولی در ماه های آتی خواهیم بود؟

شبه پول نیز با رشد ماهانه ۲.۷ درصدی در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین به رقم ۲ هزار و ۹۰۷ هزار میلیارد تومان رسیده است. به بیان دیگر پول موجود در حساب های بلند مدت بانکی به نزدیکی ۳ هزار هزار میلیارد تومان شده است. همچنین رشد نقطه به نقطه این متغیر پولی در دومین ماه از سال ۱۴۰۰، ۳۲.۹ درصد بوده است.

 منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه