لوگو سایت

سرقت ۳.۶ میلیارد دلار بیت کوین از یک صرافی!

[ad_1]

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از کوین تلگراف، حدود ۶۹,۰۰۰ بیت کوین به ارزش ۳.۶ میلیارد دلار به همراه دو برادری که مدیران این صرافی فعال در آفریقای جنوبی هستند ناپدید شده‌ است.

بر اساس گفته‌های بلومبرگ (Bloomberg)، هرچند که دادگاه هنوز به حقیقت ماجرا پی نبرده است، اما اگر اثبات شود که این اقدام کلاه‌برداری بوده و به هک شدن صرافی ارتباطی ندارد، یکی از بزرگترین کلاه‌برداری‌های تاریخ خواهد بود. در هر صورت علائم هشدار دهنده‌ای برای سرمایه‌گذاران وجود داشته است؛ طبق گزارش‌های به‌‌دست‌آمده از طرف کاربران، این صرافی قول بازدهی ۱۰ درصد در روز را به مشتریان خود داده بود.

بیت کوین

صرافی افری‌کریپت در سال ۲۰۱۹ توسط دو برادر با نام‌های امیر (Ameer) و رئیس کَجی (Raees Cajee) تأسیس شد. طبق گزارش‌ها، این صرافی در ۱۳ آوریل (۲۴ فروردین) به سرمایه‌گزاران خود پیامی مبنی بر هک شدن این پلتفرم ارسال کرده است. در آن زمان نزدیک به ۵۴ میلیارد رند (واحد پول آفریقای جنوبی) معادل ۳.۶ میلیارد دلار بیت کوین در این صرافی وجود داشت.

افری‌کریپت اعلام کرده است که فعلاً هرگونه فعالیت در این پلتفرم را متوقف کرده و تلاش خود را برای بازیابی دارایی دزدیده شده و اطلاعات به خطر افتاده کاربران آغاز خواهد کرد.

یک مؤسسه حقوقی در آفریقای جنوبی به نام هانکوم آتورنیز (Hanekom Attorneys)، پرونده این سرقت را از طرف کاربران متضرر شده پذیرفته است. به گفته این مؤسسه، پیامی که این صرافی به کاربران خود ارسال کرده بسیار مشکوک است.

در این پیام آمده است:

کاربران می‌توانند مراحل قانونی در مورد این پرونده را ادامه دهند، اما بدانند این اقدام تنها روند بازیابی مبالغ را به تأخیر خواهد انداخت.

مؤسسه حقوقی هانکوم آتورنیز گفته است:

ما بلافاصله مشکوک شدیم زیرا این اطلاعیه از سرمایه‌گذاران خواسته بود که هیچ‌گونه اقدام قانونی‌ای انجام ندهند.

این مؤسسه حقوقی همچنین ادعا کرده است که کارمندان صرافی افری‌کریپت، ۷ روز قبل از اعلام هک شدن این صرافی، دسترسی به کدهای بک‌اند (back-end) این پلتفرم را از دست داده‌اند.

هانکوم آتورنیز ادعا می‌کند که برادران کاجی حدود ۶۹ هزار بیت کوین (که پس از سقوط قیمتی اخیر ۲.۲ میلیارد دلار ارزش دارد) را از حساب‌ها و کیف پول مشتریان خود به سرویس‌های میکسینگ دارک وب انتقال داده و وجوه را به مبالغ بسیار کوچک و ریز تقسیم کرده‌اند تا غیرقابل ردیابی باشد.

دسترسی به این برادران با تماس تلفنی امکان‌پذیر نیست و تماس‌ها مستقیماً به پیغام‌گیر صوتی آنها وصل می‌شود. صرافی افری‌کریپت نیز از دسترس خارج شده است. این مؤسسه حقوقی پرونده را به یکی از واحدهای منتخب پلیس آفریقای جنوبی، به نام هاکس (Hawks) گزارش داده است.

دادگاه عالی گوتنگ ساوت (Gauteng South) واقع در آفریقای جنوبی، حکم ورشکستگی مشروط علیه برادران کجی را صادر کرده و به آنها تا ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) فرصت داده است تا به این حکم پاسخ دهند.

بر اساس گزارش خبرگزاری بیت کوین که (BitcoinKe)، افری‌کریپت با هدف‌قراردادن سرمایه‌گذاران ثروتمند و ترغیب آنها به دعوت دوستان خود به این صرافی، مشتریان خود را جذب کرده و به آنها سود روزانه ۱۰ درصد را وعده داده است.

جالب اینجاست که پیش از این هم یک طرح پانزی به نام ام‌تی‌آی (MTI) به مشتریان خود در آفریقای جنوبی با وعده سود ماهانه ۱۰ درصد را داده بود.

ام‌تی‌آی که به‌‌عنوان بزرگ‌ترین طرح پانزی در آفریقای جنوبی شناخته می‌شود، ۲۳,۰۰۰ بیت کوین که اکنون حدود ۷۷۴ میلیون دلار ارزش دارد را در سال ۲۰۲۰ از سرمایه‌گذاران خود سرقت کرد. گزارش‌ها حاکی از آن است که یوهان استینبرگ (Johann Steynberg)، مدیرعامل شرکت ام‌تی‌آی، برای فرار از مجازات، زمانی که شرکت در آستانه ورشکستگی قرار داشت به برزیل فرار کرده است.

[ad_2]

منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه