آزمایش در منزل چه مزایایی دارد؟


 به علاوه  بسیاری از متقاضیان انجام آزمایش به دلایل متعددی تمایل دارند که نمونه در منزل از آن‌ها گرفته شود. در این مقاله قصد داریم شما را با مزایای انجام آزمایش در منزل آشنا کنیم و در ادامه نیز مهم‌ترین آزمایش‌های خون را معرفی کنیم. 

مزایای آزمایش در منزل چیست؟

– در شرایطی که ویروس کرونا جهش یافته است و قدرت انتقال آن نیز به چندین برابر نسبت به گذشته افزایش یافته بهترین پیشنهاد به شما عزیزان این است که با حضور در اماکن درمانی مانند بیمارستان یا آزمایشگاه سلامت خود و اعضای خانواده‌تان را به مخاطره نیندازید. آزمایش در منزل راهکاری ایمن در این شرایط خطرناک است.

– برای حضور در مراکز آزمایشگاهی مجبور هستید ساعت‌ها در ترافیک شهری منتظر بمانید و در نهایت نیز با اعصابی برآشفته و خسته به منزل یا محل کار خود بازگردید اما با انتخاب آزمایش در منزل، تکنسین یا پرستار، نمونه را در منزل دریافت می‌کند و آن را با رعایت ضوابط بهداشتی به آزمایشگاه منتقل می‌کند.

– بسیاری از خردسالان از مراکز درمانی واهمه دارند و در زمان انجام تست به دلیل ترس زیاد اجازه گرفتن نمونه را به پرستار نمی‌دهند و در برخی از موارد نیز والدین مجبور می‌شوند بدون انجام آزمایش آن‌ها را به منزل بازگردانند!!.وقتی کودک شما در منزل و در اتاق خودش باشد خیلی راحت‌تر انجام تست و آزمایش را می‌پذیرد. 

– ماندن در ترافیک برای ساعات طولانی در زمان مراجعه به مراکز درمانی علاوه بر خطرات ذکر شده از لحاظ اقتصادی نیز برای شما مقرون به صرفه نخواهد بود. با انجام آزمایش در منزل برای وقت خود ارزش قائل می‌شوید. 

آزمایش خون

مهم‌ترین آزمایش‌های خون چیست؟

1) آزمایش HBsAg: این آزمایش در مواردی که پزشک مشکوک به بیماری هپاتیت نوع B می‌شود انجام خواهد شد. با توجه به شیوع این بیماری در کشور ما در اکثر آزمایشگاه‌ها از جمله هوم‌کا این تست انجا می‌شود. هپاتیت به معنای بروز التهاب در کبد است و کبد نیز مسئولیت دفع سموم از بدن و فیلتر کردن مواد مضر خون را بر عهده دارد.

2) آزمایش WBC : WBC  در آزمایش خون اغلب به معنای شمارش گلبول سفید خون است. آزمایش WBC وقتی تجویز می‌شود که پزشک به سیستم ایمنی بدن و به دنبال آن تعداد گلبول‌های سفید موجود در خون مشکوک شده باشد. انواع مختلفی از گلبول های سفید وجود دارد و خون معمولاً دارای درصدی از هر نوع است. در هر صورت بعضی مواقع ممکن است تعداد گلبول های سفید خون فراتر یا کمتر از محدوده طبیعی باشد. WBC  در آزمایش خون همچنین پزشک را برای بررسی اثر شیمی درمانی یا پرتودرمانی  بر تعداد گلبول‌های سفید بدن راهنمایی می‌کند.

آزمایش های دوره ای

3) آزمایش Lipase: Lipase در آزمایش خون به یک نوع آنزیم اشاره می‌کند که از طریق تجزیه چربی‌های داخل معده به جذب آن‌ها در سیستم گوارش کمک می‌کند. این آنزیم توسط لوزالمعده ترشح می‌‌شود. 

4) آزمایش  OB: آزمایش خون برای تشخیص مخفی در مدفوع برای بیمار‌هایی تجویز می‌شود که به منظور انجام آزمایش‌های دوره‌ای یا پیگیری کم‌خونی به پزشک مراجعه می‌کنند. وجود مدفوع در خون می‌تواند هشداری برای بیماری مخفی نظیر سرطان روده بزرگ محسوب شود.

5) آزمایش retic count: در این تست عملکرد بدن در فرایند خون‌سازی و عملکرد مغز استخوان مورد بررسی قرار می‌گیرد. رتیکولوسیت، یک گلبول قرمز نارس است که سطوحی از آن در خون هر انسانی یافت می‌شود و از مغز استخوان به داخل خون آزاد می‌شود. ارزیابی میزان رتیکولوسیت، به صورت درصدی می‌تواند تعداد RBC توتال را نشان بدهد.

6) آزمایش RF: آرتریت روماتوئید یکی از اختلال‌هایی است که در آن مفاصل بدن به خصوص کف دست، مچ پا و انگشتان درگیر می‌شوند و بیمار با احساس درد در این قسمت‌ها به پزشک مراجعه می‌کند. RF  نام یک نوع پروتئین است که در شرایط خاصی سیستم ایمنی بدن آن را تولید می‌کند.

7) آزمایش T۳: آزمایش T3 یا تیروئید برای ارزیابی تعادل  هورمون‌هایی که توسط غده تیروئید ترشح می‌شوند تجویز شود.

8) آزمایش T۴: تیروئید یک عضو پروانه‌ای شکل در جلوی گلو، بین مهره پنجم گردن و مهره اول سینه است که وظیفه ترشح دو هورمون T3 و T4 را بر عهده دارد. این هورمون‌ها باعث ایجاد تعادل در بدن برای استفاده از انرژی‌ها می‌شوند. بیشتر هورمونی که غده تیروئید ترشح می‌‌کند از نوع T4‌ است و در کبد به هورمون T3 تبدیل می‌شود.

9) آزمایش Urea: اوره یکی از موادی است که در بیشتر آزمایش‌های پزشکی به عنوان یک عامل مهم برای ارزیابی سلامت مورد بررسی قرار می‌گیرد. اما در مواردی نیز پزشک مشخصأ آزمایشی را تحت عنوان Urea test برای اندازه‌گیری مقدار آن در بدن و تشخیص بیماری تجویز می‌کند.

10) آزمایش Homocysteine: در تست هموسیستئین (Homocysteine Test) میزان هموسیستئین موجود در خون شما را اندازه‌گیری می‌شود. هموسیستئین نوعی اسید‌آمینه است که به مقادیر بسیار کم در سلول‌های بدن موجود است. وقتی شخصی با علائم کمبود هر یک از ویتامین‌های به پزشک مراجعه می‌کند آزمایش Homocysteine  تجویز می‌شود.

11) آزمایش ویتامین دی: در بدن هر انسانی 7 نوع ویتامین دی یافت می‌شود که از میان آن‌ها ویتامین D2 و D3 از سایر ویتامین‌ها مهم‌تر هستند. اگر جزء آن دسته از اشخاصی هستید که در معرض کمبود ویتامین قرار دارید لازم است این آزمایش را با تجویز پزشک انجام بدهید.

12) آزمایش کلراید: کلراید نوعی الکترولیت در بدن انسان است که بار منفی به همراه دارد و با بقیه الکترولیت‌ها مانند پتاسیم و سدیم در بدن هماهنگ می‌شود. این الکترولیت‌ها در کنار یکدیگر منجر به تنظیم مقدار مایع در بدن و تعادل اسید و باز می‌‌گردند. کلراید در تمام بخش‌هایی از بدن که مایعات در ان وجود داشته باشد پیدا می‌شود و میزان آن نیز در ادرار و خون اندازه‌گیری می‌شود. غلظت کلراید در خون نشان‌دهنده میزان سدیم است و در واقع  مقدار کلراید با مقدار سدیم در خون ارتباط دارد. اگر تعادل اسید و باز در بدن به هم بریزد، مقدار کلراید در مایعات بدن بدون توجه به میزان سدیم و بدون این که ارتباطی بین آن‌ها وجود داشته باشد دچار تغییر می‌شود.

اگر برای انجام آزمایش در منزل، به دنبال یک تیم حرفه‎ایی و متخصص همراه با قیمت مناسب هستید، هوم‌کا بهترین انتخاب است. همین حالا به سایت homeca مراجعه کرده یا با شماره 02191025595 تماس بگیرید و سفارش خود را به صورت رایگان ثبت نمایید.منبع خبر

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه