افغانستان، ناامید از غرب، به شرق اعتماد می‌کند


به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، سقوط پی در پی ولسوالی‌ها توسط طالبان و عقب‌نشینی نیروهای امنیتی در برخی ولایت‌ها، شرایط را به قدری بغرنج کرده که رئیس مجلس نمایندگان افغانستان خواستار پاسخگویی مسئولان نهادهای امنیتی شده است.

این در حالی است که امریکا به رغم اتهام «خروج غیرمسئولانه» از افغانستان، طرحی برای تغییر استراتژی خود در قبال این کشور ندارد؛ موضوعی که بیش از همه طالبان را خرسند کرده و آن را به عنوان فرصتی طلایی برای برپایی آنچه خلافت اسلامی می‌نامد، ربوده است.

در این شرایط با توجه به سفر بی نتیجه «اشرف غنی»، رئیس جمهوری افغانستان به کاخ سفید، در حال حاضر تنها دغدغه طالبان و البته کورسوی امید مقامات افغانستان، فرضیه ورود چین و روسیه به پرونده افغانستان و همکاری‌های امنیتی قدرت‌های رقیب امریکا با این کشور است.

«سو کی»، کارشناس روابط بین‌الملل دانشگاه شانگهای به «ساوت چاینا مورنینگ پست» گفت: «نیروهای امنیتی افغانستان به تنهایی قادر به تأمین امنیت این کشور نیستند.

از سوی دیگر مسکو از بی ثباتی در مرز جنوبی و نفوذ تروریسم افراطی به آسیای مرکزی نگران است.» این در حالی است که به باور کارشناسان دغدغه پکن و مسکو برای حفظ قدرت حکومت کابل و خطر بروز جنگ داخلی در این کشور پس از خروج نظامیان امریکایی سبب شده است که هیچ یک به استقرار نیرو در خاک افغانستان فکر نکنند. بنابراین آنها با کمک بازیگران منطقه‌ای مانند پاکستان، هند و… طرح ایجاد ثبات و امنیت مرزها را در سر دارند؛شرایطی که در برهه فعلی مورد استقبال مقامات افغانستانی قرار دارد. گرچه به نوشته رسانه‌های داخلی افغانستان در حال حاضر با توجه به بسته شدن کنسولگری روسیه در بلخ پس از سفر مشاور امنیت ملی افغانستان به مسکو به نظر می‌رسد که روسیه هنوز تصمیمی به همکاری نظامی با افغانستان و خصوصاً در مرزهای شمالی ندارد اما به رغم تبعات نگران کننده این امر همچنان کارشناسان ناامید از مسکو نیستند.

از طرفی شماری از مقامات افغانستانی از جمله «حامد کرزای»، رئیس جمهوری پیشین این کشور چشم امید به چین برای برقراری صلح و مبارزه با افراط‌گرایی در این کشور دوخته‌اند.

او در مصاحبه با شبکه جهانی تلویزیون چین گفت: «من نسبت به آینده امیدوارم چون با خروج امریکا ما تنها هستیم و برقراری صلح به نفع همه است. در حال حاضر ما باید باور کنیم که به همکاری همسایگان و قدرت‌های بزرگ جهانی مانند چین که از همسایگان ما و قدرت جهانی است و روسیه نیازمندیم. پکن می‌تواند نقشی مهم در بهبود روابط و همکاری‌های افغانستان و پاکستان ایفا کند. چراکه این روابط هم می‌تواند به نفع هر دو کشور باشد و هم می‌تواند با افزودن پاکستان به تروییکای امریکا، روسیه و چین، افغانستان را به صلحی به سود مردم و همسایگانش نزدیک کند.

چین همچنین می‌تواند شریک اقتصادی ما باشد و در مذاکرات بین الافغانی نیز مانند گذشته نقشی کلیدی ایفا کند و صلح و ثبات را به کشور بازگرداند.»

در حالی که «دیلی بیست»، به نقل از یک منبع نزدیک به دولت کابل از توافق‌های پشت پرده افغانستان با چین برای گسترش پروژه 62 میلیارد دلاری کریدور اقتصادی چین- پاکستان برای ساخت بزرگراه، خط آهن و لوله‌های گاز میان پاکستان و چین و افغانستان خبر داده، به نظر می‌رسد چین به جز دغدغه‌های اقتصادی، دغدغه امنیت افغانستان را در مرزهای غربی خود دارد. به گزارش «طلوع نیوز» روز دوشنبه همین هفته «چاینا دیلی»، نوشته بود، وزیر امور خارجه چین از واشنگتن خواسته در قبال افغانستان مسئولانه و با صداقت رفتار کند.

او تأکید کرده بود، اولویت اصلی در افغانستان حفظ صلح و ثبات آن است و امریکا به عنوان آغازگر جنگ در افغانستان مسئول برآورده کردن امنیت آن است.منبع خبر

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه