کشور نیازمند سامانه پویای پدافند غیرعامل است


سردار جلالی با اشاره به اینکه مبدع و مطالبه‌گر اصلی مباحث مربوط به پدافند غیرعامل در کشور، رهبر معظم انقلاب هستند، اظهار داشت: هر روز که می‌گذرد بر اهمیت پدافند غیرعامل افزوده می‌شود. این اتفاق به دو دلیل رخ داده است. نخست افزایش سطح دشمنی دشمنان و دلیل دوم افزایش و توسعه داشته‌ها و دارایی‌های ماست.

وی با بیان اینکه در پدافند غیرعامل ما با چند مولفه اصلی و اساسی روبه‌رو هستیم، توضیح داد: دارایی‌ها و زیرساخت‌ها، آسیب‌پذیری‌ها، تهدیدات و اثر تهدید بر آسیب‌پذیری و پیامدهای احتمالی ناشی از آن، مولفه اصلی و اساسی پدافند غیرعامل هستند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه ‌در حوزه دارایی‌ها و زیرساخت‌ها، به دلیل تحول فناورانه، در حال تغییر جنس دارایی‌هایمان هستیم، ادامه داد: پول نمونه بارز این مسئله است که زمانی، به صورت کاغذی و فیزیکی بود که در حال تبدیل شدن به یک دارایی دیجیتال است. مسلما صیانت از این دارایی، الزامات خاص خود را دارد.

رفع آسیب پذیری‌ها نیازمند راهبردهای نوین است

سردار جلالی تاکید کرد: همزمان با رشد و توسعه فناوری، ما با تهدیداتی مواجهیم که در ذات فناوری نهادینه شده است، بنابراین باید راه اشراف دشمن از این طریق را مسدود کرد.

وی با بیان اینکه متاسفانه نظام قانونگذاری کشور ما متناسب با سرعت فناوری شکل نگرفته و شاهد یک عقب‌افتادگی در این زمینه هستیم، متذکر شد: رفع آسیب‌پذیری‌ها نیازمند راهبردهای نوین و به ‎روز است و روش‌های قدیمی دیگر در برابر تهدیدات نوین و پیچیده پاسخگو نیست.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه نکته دیگر توجه به آسیب‌پذیری هاست، توضیح داد: منظور از آسیب‌پذیری‌ها، ضعف‌ها و مشکلات داخلی است که اتفاقا دشمن هم تهدیداتش را از طریق همین آسیب‌پذیری‌ها عملیاتی می‌کند.

اظهارات سردار جلالی درباره سامانه پویای پدافند غیرعامل

سردار جلالی با بیان اینکه تهدیدات در دو حوزه طبیعی و انسان‌ساخت تقسیم‌بندی می‌شوند، افزود: در حوزه تهدیدات طبیعی، مانند سیل، زلزله و … ماهیت تهدید همواره ثابت است ولی در تهدیدات عامدانه به دلیل وجود دو مولفه فناوری و انسان که هر دو پویا و سیال هستند، جنس تهدیدات هم به شدت در حال تغییر است و ضروری است که پدافند غیرعامل متناسب با این سطح تغییر، به روز باشد.

نیازمند سامانه زنده و پویای پدافند غیرعامل هستیم

وی با بیان اینکه در مواجهه با تهدیدات، نیازمند سامانه زنده و پویای پدافند غیرعامل هستیم، تصریح کرد: سازمان پدافند غیرعامل کشور در این حوزه در ۱۰ گرایش تخصصی، رویکردهای مبتنی بر پدافند غیرعامل را طراحی کرده و تلاش دارد اشراف زیرساختی دشمن را به حداقل ممکن برساند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه انتظار سازمان پدافند غیرعامل کشور از بنیاد مستضعفان به عنوان یک نهاد زیرمجموعه دفتر مقام معظم رهبری این است که متفاوت از سایر دستگاه اجرایی و دولتی در عمل به الزامات و ملاحظات پدافند غیرعامل اقدام کند، تصریح کرد: امسال یکی از مهمترین ماموریت‌های ما در حوزه زیرساخت‌های حیاتی این است که اجازه ندهیم از فناوری‌های وابسته به دشمن به ویژه آمریکایی در زیرساختهای حیاتی استفاده شود.

حاکمیت تفکر استراتژیک پدافند غیرعامل در بنیاد مستضعفان

سردار جلالی گفت: با توجه به گستره فعالیت‌های بنیاد مستضعفان، این بنیاد شرکت‌هایی را در زمینه مشاوره در حوزه‌های مربوط به پدافند غیرعامل تاسیس کند که متولی نهادینه‌سازی الزامات پدافند غیرعامل هم در شرکت‌های زیرمجموعه بنیاد باشد و هم بتواند به سایر سازمان‌ها و شرکت‌های خدمت‌رسانی کند.

وی اظهار داشت: با توجه به گستره فعالیت بنیاد مستضعفان، باید پدافند غیرعامل به عنوان یک تفکر استراتژیک در این نهاد و زیرمجموعه‌های آن مطرح شده و در دستور کار قرار گیرد.

ورود بنیاد مستضعفان به عرصه تولید محصولات راهبردی پدافند غیرعامل

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، بنیاد مستضعفان را یک نهاد انقلابی با رسالتی انقلابی عنوان و گفت: بنیاد مستضعفان باید به عرصه تولید محصولات راهبردی پدافند غیرعامل با حمایت از شرکت‌های دانش بنیان ورود کند.

سردار جلالی گفت ما در حال حاضر قریب به ۲۵۰ محصول راهبردی در سبد محصولات پدافند سایبری داریم که این تعداد باید توسعه پیدا کند. برای نمونه سازمان پدافند غیرعامل کشور با همکاری صنایع داخلی، توانسته است سامانه‌های اسکادای بومی را طراحی کند که از کیفیت به مراتب بیشتری از نمونه خارجی آن برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه سازمان پدافند غیرعامل کشور با ساماندهی و ساختارسازی قرارگاه و نظامات عملیاتی، توانسته‌ است ساختار منسجمی را در زمینه دفاع غیرعامل تشکیل دهد، توضیح داد: نتیجه این ساختار منسجم، تدوین، تصویب و ابلاغ «نظام عملیاتی آمادگی و رزمایش‌ها در دستگاه های اجرایی»، «نظام عملیاتی پدافند سایبری» و «نظام مصون‌سازی و عملیات پدافند شیمیایی کشور» است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: سازمان پدافند غیرعامل کشور تا سال گذشته نزدیک به ۴ هزار رزمایش را در حوزه‌های مختلف برگزار کرده است که هدف آن ارتقای آمادگی‌ و تاب‌آوری در زیرساخت‌ها است.منبع خبر

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه