تاجیکستان مقصد نهایی اشرف غنی نیست


به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از یک منبع آمریکایی خبر داد که تاجیکستان مقصد نهایی «اشرف غنی» نخواهد بود.

ساعتی پیش بود که شبکه تلویزیونی طلوع نیوز افغانستان گزارش داد اشرف غنی افغانستان را ترک کرده است.

برخی منابع به روزنامه آیشا پلاس تاجیکستان گفته‌اند اشرف غنی، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی و فضل‌محمود فضلی، رییس اداره‌ی امور ریاست‌جمهوری از دوشنبه مرکز تاجیکستان به کشور سومی رفته‌اند.

طالبان پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرد با توجه به فرار رییس جمهور و مقامات افغانستان و تخلیه نیروهای امنیتی این کشور، به اعضای خود دستور داده وارد کابل شوند.

براساس بیانیه طالبان، در حال حاضر گزارشاتی مبنی بر تخلیه حوزه های انتخابیه در کابل، پلیس، وزارتخانه ها و نیروهای امنیتی و فرار مقامات دولتی مطرح شده است.

طالبان تاکید کرد: به دلیل اینکه سوء استفاده کنندگان از شرایط موجود استفاده نکنند به  نیروهای خود دستور داد تا وارد مناطق کابل شوند.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا نیز امروز گفت که پرسنل سفارت این کشور در کابل به فرودگاه منتقل شده‌اند تا این اطمینان حاصل شود که در بحبوحه پیشروی طالبان بتوانند به صورت ایمن و امن به فعالیت خود ادامه دهند.

وی که با شبکه خبری ای‌بی‌سی نیوز مصاحبه می‌کرد، گفت: «واقعیت موضوع این است که نیروهای افغانستانی قادر به دفاع از کشورشان نبودند».

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: «آمریکا به طالبان اعلام کرده در صورتی که به نظامیان آمریکایی حمله کند، با واکنشی سریع و قاطع مواجه خواهد شد».

«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس نیز امروز در پیامی در توییتر نوشت: «ما هرگز در امور داخلی افغانستان دخالت نکرده و قصد انجام این کار را نداریم. ما در افغانستان هیچ ذینفعی نداریم. هیچ راه حل نظامی برای مشکل افغانستان وجود ندارد و موضع پاکستان توسط جهان به رسمیت شناخته شده است. مسئله افغانستان باید از طریق گفت‌وگو حل شود».منبع خبر

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه