قدرت آتش هوایی طالبان از یک سوم اعضای ناتو بیشتر شده است


به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، یک روزنامه انگلیسی روز چهارشنبه در گزارشی با اشاره به ادوات نظامی غنیمت گرفته شده از سوی نیروهای طالبان از نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان، نوشت که اینک  قدرت آتش نیروی هوایی طالبان بیش از یک سوم اعضای ناتو شده است.

روزنامه «دیلی میل» نوشت، طالبان یک نیروی هوایی به ارزش ده‌ها میلیون پوند از جمله بالگردهای آمریکای و هواپیماهای تهاجمی را به تصرف خود درآورده‌اند که به آنها از یک سوم اعضای ناتو قدرت آتش هوایی بیشتری می دهد.

طی چند ماه گذشته، نیروهای طالبان ۱۰ پایگاه هوایی مهم از «بگرام» تا «مزارشریف» را تسخیر کردند و به تازگی با یک فروند بالگرد ۶ میلیون دلاری «بلک هاوک» در نبرد با نیروهای مستقر در «دره پنجشیر» رفتند.

بر اساس این گزارش، روسای طالبان به نیروهای خود دستور داده‌اند تا خلبانان نیروی هوایی منحل شده افغانستان را که آموزش‌های گرانقیمت را از ایالات متحده و متحدانش برای پرواز با هواپیماهای جنگی و بالگردهای پیشرفته دیده‌اند، یافته و به خدمت بگیرند. دفتر بازرسی دولت آمریکا در ۳۰ ژوئن نیز اعلام کرد نیروی هوایی افغانستان ۱۶۷ هواپیما شامل ۱۰۸ بالگرد و ۵۹ هواپیمای نظامی دارد.

این درحالی است که ازبکستان قبل از سقوط کابل تایید کرد که ۴۶ هواپیمای افغانستانی از جمله ۲۴ بالگرد به منظور جلوگیری از افتادن آنها به دست طالبان وارد این کشور شده است.

ژنرال «فرانک مک کنزی» فرمانده‌ای که مأموریت تخلیه قوای آمریکا را به عهده داشت گفت که نیروهای آمریکایی ۷۳ فروند هواپیما را قبل از خروج از افغانستان از کار انداختند. گفته می‌شود ۴۸ فروند هواپیما توسط طالبان توقیف شده است، اگرچه هنوز مشخص نیست که این هواپیماها و بالگردها چه خرابی‌هایی دارند، با این وجود نیروهای طالبان قدرت هوایی بیشتری از ۱۰ عضو از ۳۰ عضو ناتو از جمله آلبانی، بوسنی، استونی، ایسلند، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مونته نگرو، مقدونیه شمالی و اسلوونی دارند.

در ناتو ایالات متحده با بیش از ۱۳۰۰۰ هواپیما در رتبه نخست قراردارد و پس از آن فرانسه با ۱۰۵۷، ترکیه با ۱۰۵۶، ایتالیا با ۸۷۶ و انگلستان با ۷۳۸ فروند هواپیما در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

هنوز مشخص نیست که طالبان چه تعداد خلبان سابق را جذب کرده است، اما ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می داد که گروهی از شبه نظامیان در حال پرواز با بالگرد «۱۷ Mi-۱۷» ساخت روسیه هستند.

یک فیلم دیگر نیز روز چهارشنبه نشان داد که یک بالگرد بلک هاوک به طرف دره پنجشیر در شمال شهر کابل، پایتخت افغانستان پرواز می‌کند. بعید است که یک خلبان مبتدی بتواند چنین بالگردی را از زمین بلند بکند، چه برسد به اینکه بتواند آن را فرود بیاورد.

بر اساس گزارش ۳۰ ژوئن دفتر بازرس کل ویژه بازسازی افغانستان مستقر در آمریکا، نیروی هوایی افغانستان دارای ۴۳ فروند بالگرد «MD-۵»، بالگردهای «Mi-۱۷ بلک هاوک»، ۱۹ فروند هواپیمای تهاجمی سبک «توربوپراپ» و ۳ فروند هواپیمای لجستیکی هرکولس «C-۱۳۰» است.

بالگرد بلک هاوک حدود ۶ میلیون دلار قیمت دارد، در حالی که یک هواپیمای ترابری هرکولس ۱۴ میلیون دلار قیمت دارد.منبع خبر

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه