ضرورت تشکیل تیم های بازرسی از مراکز واکسیناسیون


به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، علیرضا زالی، در دیدار با جمعی از مدیران و بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت موضوع واکسیناسیون و تاکید مقام معظم رهبری و سایر مسئولان ارشد بر تسریع در روند انجام آن، گفت: به دنبال افزایش واردات واکسن، نیاز به تقویت زیرساخت‌های لازم به نحو مقتضی حس شد، بر همین اساس دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز واکسیناسیون متعددی را وارد مدار خدمت رسانی کردند و به تبع آن در استان تهران نیز بالغ بر ۱۴۴ پایگاه تجمیعی راه اندازی شد.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد این مراکز در شهر تهران مستقر هستند، ادامه داد: امور اجرایی تعدادی از این مراکز توسط سایر دستگاه‌ها تعیین تکلیف می‌شود و نظارت و تأمین لجستیک آنها بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی است. تعداد این قبیل مراکز رو به افزایش است و با وجود همکاری‌های بی شائبه دستگاه‌های اجرایی، ممکن است با چالش‌هایی مواجه شود، بنابراین نظارت بر این مراکز اهمیت ویژه ای دارد.

زالی ادامه داد: برون سپاری امور و بهره گیری از ظرفیت نیروی انسانی سایر بخش‌ها در این مراکز تجمیعی، به علت تداوم فعالیت نیروهای بهداشتی در مراکز جامع خدمات سلامت و ارائه خدمت به مراجعین غیر کرونایی صورت گرفت.

وی اظهار کرد: تعدادی از مراکز تجمیعی واکسیناسیون نیز با اجرا، هدایت و نظارت کادر بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی و همکاری دانشجویان، بسیجی‌ها، گروه‌های داوطلب و هلال احمر فعالیت می‌کنند، بخش دیگری از پایگاه‌ها هم هستند که مدیریت آنها برون سپاری شده و نیروهای بهداشتی دانشگاه‌ها مشغول ارائه خدمت هستند. در هر سه نوع از این مراکز، نظارت اهمیت ویژه ای دارد.

زالی افزود: تعداد پایگاه تزریق واکسن در تهران باید افزایش پیدا کند و مراکز موجود به صورت دو شیفت و برخی مراکز به صورت شبانه روز به ارائه خدمت بپردازند تا آمار روزانه تزریق در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به ۱۲۰ هزار دوز در روز برسد.

وی تصریح کرد: به علت شرایط پیچیده و تراکم جمعیت در استان تهران، نیاز به اقدامی جهادی در روند واکسیناسیون حس می‌شود و بنا به تاکید وزیر بهداشت باید حلقه نظارتی در این خصوص شکل گیرد تا شرایط به طور کامل مدیریت شود و نیازسنجی مراکز صورت گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر لزوم تشکیل هرچه سریع‌تر تیم‌های بازرسی، از حاضران در این نشست به منظور رسیدگی به چالش‌ها و کمبودهای برخی مراکز بر اساس چک لیست تهیه شده درخواست همکاری کرد.

زالی ادامه داد: بررسی اطلاعات استخراج شده و تحلیل وضعیت موجود از بازدیدها در آینده‌ای نزدیک به بهبود روند ارائه خدمات و تسریع در روند واکسیناسیون منجر خواهد شد.

وی، مهم‌ترین مؤلفه قابل توجه در امر بازرسی مراکز را خدمت رسانی در ساعات تعیین شده دانست و گفت: نظم و جلوگیری از ازدحام، حضور پزشک، وجود تجهیزات مورد نیاز و رعایت موازین شرعی نیز از جمله مواد مهم محسوب می‌شود.

زالی از فعالیت مراکز جامع سلامت خبر داد که در شیفت صبح خدمات غیر کرونایی ارائه می‌دهند و در شیفت عصر، تزریق واکسیناسیون صورت می‌گیرد و گفت: اجرای این مدل نیز در آینده‌ای نزدیک به بهبود روند این فرآیند کمک بسیاری خواهد کرد.

وی اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به علت جمعیت بالای تحت پوشش پیشتاز تشکیل این تیم‌های بازرسی خواهد بود و سپس در سایر دانشگاه‌ها پیاده سازی خواهد شد.

زالی، یکی از مشکلات واکسیناسیون را مراجعه بدون نوبت در بسیاری از مراکز اعلام کرد و گفت: هرچه گروه‌های سنی کاهش پیدا کند، این مشکل کمتر می‌شود و در حال حاضر دو گروه در حال دریافت واکسن هستند؛ گروهی که مطابق با سال تولد از طریق سامانه وزارت بهداشت ثبت نام می‌کنند و گروه مشاغل که با معرفی نامه مجاز به تزریق هستند و تمامی گروه‌ها به صورت در حال واکسینه شدن هستند.منبع خبر

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه