نظافت کامل و آسان خانه در ۶ مرحله


نظافت خانه یکی از اموری است که برای برخی افراد ناخوشایند به نظر می‌رسد و هنگام انجام آن سردرگم هستند. گاهی نیز خانه به قدری شلوغ و کثیف می‌شود که ممکن است برای تمیزی آن ندانید از کجا شروع کنید. اما نظافت خانه آن قدرها هم که تصور می‌کنید سخت یا طاقت‌فرسا نیست. البته به شرط آن که مراحل صحیحی را برای این کار داشته باشید تا از دوباره‌کاری یا خستگی بیش از حد جلوگیری کنید. در این صورت می‌توانید نظافت خانه را به یک کار لذت‌بخش هم تبدیل کنید. ما در این مطلب، نظافت خانه را به شش مرحله کلی تقسیم کرده و هریک از مراحل را در چندین بخش جزیی‌تر توضیح داده‌ایم که با رعایت آن ضمن آن که خانه‌ی شما به طور کامل تمیز می‌شود، سرعت و راحتی بیشتری را هنگام نظافت خانه تجربه خواهید کرد. در صورتی که شما هم فکر می‌کنید نظافت منزلتان به یک چالش برای شما تبدیل شده است، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

مرحله اول

برنامه‌ریزی کنید و یک نقشه داشته باشید

هنگامی که یک نقشه برای نظافت خانه ترسیم می‌کنید، می‌توانید به طور دقیق مراحل کار را بسنجید و مانع از سردرگمی خود شوید.

زمان خود و میزان نظافت خانه را تعیین کنید

– این کار به شما کمک می‌کند که وقت خود را برای نظافت خانه به دقت تنظیم کنید. بنابراین با خود صادق باشید و بدون آرمان‌گرایی یا رویاپردازی به طور صحیح درباره این موضوع تصمیم بگیرید.
– در نظر داشته باشید برای نظافت خانه باید ازبالا به پایین کار کنید. به عبارت دیگر هنگام گردگیری از سطوح بالاتر شروع کنید و به ترتیب به سمت پایین حرکت کنید. همچنین اگر خانه‌ی شما دوبلکس است طبقات بالا نسبت به طبقات پایین اولویت دارند. در غیر این صورت احتمال دوباره‌کاری بسیار زیاد خواهد بود.
– نظافت سطحی اما روزانه نسبت به نظافت عمیق اما دیربه‌دیر ارزش بیشتری دارد. در نتیجه بهتر است نظافت خانه را به یک عادت روزمره تبدیل کنید تا در آینده دغدغه‌ی کمتری برای شما داشته باشد.
– همیشه سعی کنید کثیفی‌های آشپزخانه را بلافاصله تمیز کنید. اگر روغن روی کابینت ریخت یا گاز کثیف شد، نظافت سریع آن بسیار راحت خواهد بود. اما با گذشت زمان این نوع آلودگی‌ها کهنه شده و نظافت آن بسیار سخت می‌شود.

یک فهرست از کارهای نظافت تهیه کنید

– اتاق‌هایی که قصد نظافت آن‌ها را دارید به صورت یک لیست بنویسید و برای هر اتاق کارهایی را در نظر بگیرید. این فرایند علاوه بر اینکه سرعت بیشتری به کار شما می‌بخشد، مانع از تکرار بعضی کارها خواهد شد. چراکه در یک نظافت گروهی ممکن است افراد به اشتباه یک اتاق را دو بار نظافت کنند.
– شما می‌توانید به جای تهیه‌ی چک لیست روزانه، یک فهرست همیشگی داشته باشید و به عنوان یک الگو همیشه از همان فهرست پیروی کنید. به این ترتیب نظم ذهنی بیشتری هم خواهید داشت.
– می‌توانید فهرست خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که نظافت همه‌ی اتاق‌ها را همزمان پیش ببرید. به عنوان مثال اول همه‌ی وسایل پخش شده در اتاق‌ها را جمع کنید، سپس همه‌ی آن‌ها را گردگیری کرده و در آخر همه را جارو بکشید.

به صورت گروهی با سایر افراد خانواده کار کنید

– اگر جز شما افراد دیگری هم در خانه حضور دارند کار نظافت خانه نباید فقط به عهده‌ی شما باشد. شاید بهتر باشد بعضی وظایف نظافت خانه به صورت چرخشی انجام شود. به این ترتیب فشار کار بین افراد تقسیم می‌شود.

نظافت خانه
– اطمینان حاصل کنید وظایف محول شده به هر فرد با سن و توانایی او همخوانی دارد. به عنوان مثال کودکان دبستانی می‌توانند اتاق خود را نظافت کرده و وسایل پخش شده در خانه را جمع‌آوری کنند.

مرحله دوم

سرویس بهداشتی را تمیز کنید

نظافت سرویس بهداشتی برای هیچ‌کس خوشایند نیست. بنابراین بهتر است کارهای سخت را در اولویت بالاتر قرار دهید تا پیش از خستگی به آن‌ها برسید.

توالت را بشویید

– برای حفاظت از دست خود در برابر باکتری و آلودگی از دستکش استفاده کنید. دستکش‌های نظافت سرویس بهداشتی باید با دستکش آشپزخانه متفاوت باشند. با استفاده از اسفنج، مواد شوینده و آب گرم توالت را به طور کامل بشویید.
– پس از شستن بدنه‌ی توالت، ماده‌ی شوینده را روی لبه و داخل توالت ریخته و اجازه دهید چند دقیقه در این وضعیت باقی بماند. سپس به طور کامل توالت را بشویید و کف توالت را تمیز کنید.

نظافت خانه

حمام را تمیز کنید

– برای نظافت حمام ازسرامیک‌های کف و دیوار شروع کنید. سپس سراغ وان و شیرآلات حمام بروید. با استفاده از آب گرم، اسفنج و ماده‌ی شوینده می‌توانید به طور کامل وان و دوش حمام را جرم‌گیری کنید.
– برای شیشه‌ها و آینه‌های حمام از چند قطره صابون و کمی آب گرم استفاده کنید. پس از شستن شیشه‌ها برای جلوگیری ازایجاد لک روی آن‌ها می‌توانید با یک دستمال میکروفایبر خشک شیشه‌ها را پاک کنید.

آینه‌ها و روشویی را فراموش نکنید

– برای نظافت روشویی می‌توانید مقداری از مواد شوینده را بر سطح ریخته و اجازه دهید چند دقیقه باقی بماند. سپس می‌توانید سطح روشویی و کابینت آن را به طور کامل شسته و با دستمال مرطوب و خشک کار را تمام کنید.
– برای شستن آینه‌ها از صابون و آب یا سرکه و آب استفاده کنید. همچنین برای پاک کردن همه‌ی لکه‌ها می‌توانید از روزنامه‌های قدیمی استفاده کنید.

مرحله سوم

به سراغ آشپزخانه بروید

پس ازنظافت سرویس بهداشتی، پیچیده‌ترین بخش نظافت آشپزخانه است. بنابراین مقصد بعدی آشپرخانه است.

ظروف کثیف را از همه جای خانه جمع کنید

– از مهم‌ترین کارها برای نظافت آشپزخانه شستن ظروف است. پس همه‌ی ظرف‌های کثیف را از همه اتاق‌ها جمع‌آوری کرده و در ماشین ظرفشویی یا به صورت دستی بشویید.
– در صورتی که چند روزی از کثیفی ظرف‌ها گذشته، بهتر است سینک ظرفشویی را پر آب و ماده شوینده کرده و ظرف‌ها را در آن قرار دهید. اجازه دهید نیم ساعت ظرف‌ها در سینک بمانند.

اجاق و ماکرویو را تمیز کنید

– پس از شستشوی ظروف نوبت به نظافت اجاق گاز و ماکرویو است. چراکه این دو وسیله بیش از سایر لوازم خانگی در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. و بوی نامطبوع غذای مانده از ان‌ها ساطع خواهد شد.
– برای شستشوی ماکرویو مخلوط آب و لیمو را داخل ماکرویو اسپری کرده و برای چند دقیقه آن را روشن کنید. سپس با یک دستمال سطوح داخلی ماکروویو را تمیز بشویید.
– روی سطح اجاق گاز را کمی ماده‌ی شوینده اسپری کرده و چند دقیقه صبر کنید. سپس همه‌ی جرم‌ها را از روی آن بشویید.

سطح یخچال و کابینت را پاک کنید

نظافت خانه

– در این مرحله همه‌ی سطوح باقی مانده را تمیز کنید. کل بدنه‌ی یخچال و فریزر را با دستمال مرطوب و کمی ماده‌ی شوینده‌ی ملایم تمیز و خشک کنید.
– درب و سطح روی کابینت‌ها را با کمی آب و صابون دستمال بکشید. سپس روی این سطوح را هم تمیز و خشک کنید. در یک نگاه کلی مطمئن شوید این سطوح به خوبی لکه‌گیری شده باشد.
– در آخر کف آشپزخانه را دستمال کرده و همه لکه‌ها و کثیفی‌ها را از سرامیک‌های کف آشپزخانه جمع کنید.

مرحله چهارم

اتاق خواب را نظافت کنید

تا این مرحله از کار شما سخت‌ترین و وقت‌گیرترین بخش‌ها را نظافت کرده‌اید. در ادامه باید نظافت اتاق‌ها را انجام دهید.

ریخت‌وپاش‌های سطح زمین را جمع کنید

– در اولین گام باید لباس‌ها، کتاب‌ها و لوازم مختلف پخش شده روی سطح زمین را به طور کامل از کف اتاق یا روی تخت و صندلی جمع کنید.
– حین انجام این کار سطل زباله و سطل لباس‌های کثیف را کنار خود قرار دهید. به این ترتیب زباله‌های بزرگ و لباس‌های کثیف را به سرعت جمع و جدا خواهید کرد.

تخت را مرتب کنید

نظافت خانه

– با مرتب کردن روی تخت متوجه خواهید شد اتاق به میزان بسیار زیادی تمیزتر از پیش به نظر می‌رسد. با نظافت تخت ظاهر اتاق و حس خودتان هم بهتر خواهد شد.
– در صورت نیاز می‌توانید رو بالشی و رو تختی را تعویض کرده و در لباسشویی قرار دهید. به این ترتیب اتاق تازه‌تر خواهد شد.

داخل کمد و کشوها را منظم کنید

– بهترین کار نظم‌دهی روزانه به کمدهای لباس است. اما گاهی این موضوع از کنترل خارج خواهد شد. بنابراین می‌توانید آن را به طور هفتگی یا ماهانه پیش ببرید.
– همه‌ی لباس‌های داخل کمد را مرتب کنید و در صورتی که لباس‌های کثیف را هم به اشتباه داخل کمد قرار داده‌اید، آن‌ها را جدا کنید. همه‌ی لباس‌های رسمی، مهمانی، خانگی و… را دسته‌بندی و مرتب کنید.
– در صورتی که لباس یا وسایل قدیمی دارید، آن‌ها را اهدا کنید. خواهید دید که چگونه فضای کمد شما بازتر و بیشتر خواهد شد.

گردگیری را شروع کنید

– در آخرین مرحله با یک دستمال مرطوب روی میز، صندلی، درب کمد، لبه‌ی تخت و پنجره و… را گردگیری کنید تا فضا از گرد و خاک پاک شود.
– با یک دستمال مرطوب کفپوش را پاک و لکه‌گیری کنید. در آخر هم یک عود یا خوشبوکننده هوا در اتاق روشن کنید.
این مراحل را برای همه‌ی اتاق‌های موجود در خانه اجرا کنید.

مرحله پنجم

به بخش‌های عمومی‌تر رسیدگی کنید

پس از نظافت قسمت‌های اختصاصی خانه باید سراغ قسمت‌های مشترک و عمومی خانه بروید و مراحل زیر را در آن‌جا انجام دهید.

همه‌ی اتاق‌ها و کف خانه را جارو کنید

– رسیدگی به کفپوش‌ها یکی ازمهم‌ترین کارها برای نظافت خانه است. به تناسب کفپوش خانه از روش مناسب استفاده کنید. برای مثال از جاروبرقی با برس‌های بزرگ برای جارو و نظافت فرش، از دستمال مرطوب برای تمیزی سرامیک و موزاییک و از کمی روغن جلا برای تمیزی و برق انداختن کفپوش چوبی استفاده کنید.
– در صورتی که حیوان خانگی دارید باید به طور روزانه کفپوش خانه را جارو و تمیز کنید تا وجود موهای حیوانات خانگی باعث ایجاد بیماری‌های تنفسی نشود.

همه‌ی مبلمان را گردگیری و دستمال کنید

– برای این منظور با استفاده از یک دستمال مرطوب روی میز و مبلمان چرمی را تمیز کرده و لکه‌گیری کنید. همچنین می‌توانید دو یا سه قطره صابون در آب حل کنید و دستمال را در این مخلوط مرطوب کنید تا بهتر مبلمان را تمیز کند.

نظافت خانه
– برای مبلمان پارچه‌ای می‌توانید از پارچه خشک برای ضربه زدن روی مبل و پاک کردن گرد و خاک استفاده کنید. علاوه بر این می‌توانید دستمال را در جهت‌های مختلف روی مبل بکشید. این کار گرد و خاک را از بافت مبل خارج خواهد کرد.

وسایل چوبی را لکه‌گیری و تمیز کنید

– با استفاده از یک دستمال نیمه مرطوب همه‌ی سطوح چوبی را دستمال کنید تا گرد و خاک آن گرفته شود. برای سطوح چوبی از دستمال خیس استفاده نکنید.
– یک ماده‌ی ویژه شستشوی سطوح چوبی تهیه کنید و با استفاده از آن همه‌ی سطوح چوبی را لکه‌گیری کنید. به این ترتیب سطح‌های چوبی براق‌تر شده و به دلیل تاثیرات مغناطیسی دیرتر گردو‌خاک را جذب خواهند کرد.

پرده، کوسن و بالش‌ها را گردگیری کنید

پس از تمیزی همه‌ی قسمت‌‌های گفته شده نوبت به پرده‌ها وکوسن‌ها است. با تکاندن گردوخاک از روی آن‌ها نظافت را به پایان برسانید.
– کافی است در فضای باز ضربه‌های محکمی روی کوسن‌ها بزنید تا گردوخاک آن‌ها را به طور کامل بگیرید سپس با دست به آن‌ها فرم داده و در جای صحیح بگذارید.
– با جاروبرقی می‌توانید خاک روی پرده‌ها را از بالا به پایین بگیرید. با این روش گردوخاک در هوا پخش نشده و سایر قسمت‌های خانه کثیف نمی‌شود.

لباسشویی را روشن کنید

– لباسشویی را در چند مرحله روشن کرده و لباس‌های رنگی و سفید را بشویید. به این ترتیب هیچ لباس کثیفی در خانه باقی نخواهد ماند.

مرحله ششم

از بیرون خانه غافل نمانید

نظافت فقط برای فضای داخلی خانه نیست. شما باید فضای بیرون خانه را هم در نظر داشته باشید و برای نظافت آن‌ هم اقداماتی انجام دهید.

حیاط را جارو کنید

– برگ‌ و خاک‌های موجود در حیاط خانه را به طور کامل جارو کنید. این موضوع باعث حفظ زیبایی حیاط و نظافت بیشتر آن خواهد شد.
– در صورت وجود گل و گیاه در حیاط آن‌ها را هرس کرده و آبیاری کنید تا فضای حیاط نشاط بیشتری پیدا کند.

نظافت خانه

زباله‌ها را از خانه خارج کنید

– سطل زباله‌ی سریوس بهداشتی، آشپزخانه و اتاق‌ها را تخلیه و کیسه‌ی داخل آن‌ها را تعویض کنید. همه‌ی زباله‌ها را به بیرون خانه منتقل کنید.
– در صورت نیاز سطل‌های زباله را بشویید تا بوی بدی در آن‌ها باقی نماند.
با کمک همین شش مرحله‌ی ساده می‌توانید خانه‌ی خود را با سرعت بالا و سادگی بیشتری نظافت کنید. بنابراین در صورتی که ترجیح می‌دهید به صورت ماهانه به نظافت خانه بپردازید، این شش مرحله را در برنامه‌ی نظافت خود بگنجانید.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • chat
    افزودن دیدگاه