در کدام محله‌ های آمل می توان خانه ی دانشجویی اجاره کرد؟


شهر آمل یکی از بزرگ‌ترین شهرهای استان مازندران محسوب می‌شود. این شهر شمالی آب‌وهوای معتدل و مرطوب داشته و از خوش آب‌وهواترین نقاط کشور به‌شمار می‌آید. آمل همواره شهر علم و ادب بوده و قدیمی‌ترین مراکز آموزشی کشور در این شهر قرار دارد. شهر آمل یکی از شش شهر اولیه‌ی جهان از نظر دارا بودن دانشگاه‌های قدیمی به‌حساب می‌آید. بسیاری از علما و دانشمندان برجسته‌ی کشور زاده‌ی شهر آمل هستند. در حال حاضر ۱۳ دانشگاه و موسسه آموزشی در این شهر وجود دارد. از مهم‌ترین دانشگاه‌های آمل می‌توان به دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت‌الله آملی، دانشگاه شمال، دانشگاه پرستاری و پیراپزشکی آمل و دانشگاه‌ تخصصی فناوری‌های نوین آمل اشاره کرد. با توجه به وجود دانشگاه‌های متعدد در شهر آمل بی‌شک بسیاری از دانشجویان قصد اجاره‌ی خانه‌ی دانشجویی در این شهر را دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا علاوه‌بر معرفی ویژگی‌های یک خانه‌ی دانشجویی مناسب در آمل به بررسی محله‌های مناسب برای اجاره‌ی خانه‌ی دانشجویی بپردازیم.

ویژگی‌های یک خانه‌ی دانشجویی مناسب

اگر قصد اجاره‌ی خانه‌ی دانشجویی در آمل را دارید بی‌شک باید نسبت به ویژگی‌های آن آگاهی کافی داشته باشید. در اغلب موارد دانشجویان برای اجاره‌ی خانه‌ی دانشجویی بودجه‌ی کمی دارند. بنابراین دانشجویان می‌توانند از خانه‌های با متراژ کم استفاده کرده یا به‌صورت گروهی و چند نفره برای اجاره‌ی خانه‌های با متراژ بیشتر اقدام کنند. خانه‌های با متراژ زیر ۱۰۰ متر بهترین گزینه برای دانشجویان است. از طرفی با توجه به بودجه‌ی اندک آن‌ها می‌توان از بسیاری از امکانات خانه صرف نظر کرد تا بهای کم‌تری برای اجاره پرداخت. اغلب دانشجویان به علت نداشتن ماشین نیازی به پارکینگ ندارند. بنابراین اجاره‌ی خانه‌های بدون پارکینگ انتخاب بهتری برای آن‌ها خواهد بود. از طرفی چون بیشتر دانشجویان در بازه‌ی سنی ۱۸ تا ۳۰ سال هستند سکونت در خانه‌های بدون آسانسور مشکلی برایشان ایجاد نمی‌کند. همچنین نبود انباری در خانه معضلی برای دانشجویان ایجاد نمی‌کند. در صورتی‌که دانشجویان خانه‌های بدون پارکینگ، بدون آسانسور و بدون انباری را برای زندگی انتخاب کنند باید بهای بسیار کم‌تری برای اجاره پرداخت کنند. علاوه‌بر این موارد خانه‌ی دانشجویی مناسب باید به ایستگاه‌های اتوبوس درون شهری و ایستگاه‌های تاکسیرانی نزدیک باشد تا دانشجویان سهولت رفت‌وآمد را تجربه کنند. همچنین اگر خانه‌ی دانشجویی به محل دانشگاه نزدیک‌تر باشد رفت‌وآمد دانشجویان راحت‌تر خواهد بود.

خانه ی دانشجویی در آمل

محله‌ی خیابان مدرس

محله‌ی خیابان مدرس به دلیل نزدیکی به دانشگاه شمال و دانشگاه تخصصی فناوری‌های نوین آمل یکی از محله‌های مناسب برای اجاره‌ی خانه‌ی دانشجویی محسوب می‌شود. این محله‌ی مسکونی در امتداد جاده‌ی هراز ساخته شده و به خیابان امام خمینی می‌رسد. در این محله مراکز خرید، رستوران‌ها، فست‌فودها و فروشگاه‌های متنوعی واقع شده است. همچنین ساخت بیمارستان امام خمینی و بیمارستان شمال در اطراف این خیابان به‌خوبی نیاز دانشجویان را به مراکز درمانی برطرف می‌کند. در این محله بیشتر خانه‌های مسکونی کنار طبیعت بکر و جذاب آمل ساخته شده‌اند که باعث بهره‌مندی بیشتر دانشجویان از آب‌وهوای کم‌نظیر شمال می‌شود. رود هراز در مجاورت این خانه قرار دارد که باعث زیبایی هرچه بیشتر این محله برای انتخاب خانه‌ی دانشجویی شده است. علاوه‌بر این مزایا در محله‌ی خیابان مدرس اغلب خانه‌های زیر ۱۰۰ متر به اجاره گذاشته شده‌اند که انتخاب مناسبی برای دانشجویان به‌حساب می‌آید. خطوط تاکسیرانی در این محله وظیفه حمل‌ونقل افراد را برعهده دارند.

محله‌ی بلوار امام خمینی

محله‌ی بلوار امام خمینی یکی از محلات مرکزی شهر آمل به‌شمار می‌آید. درواقع بلوار امام خمینی محله‌ای بین حومه‌ی شهر و مرکز آن است. بلوار امام خمینی بین خیابان مدرس و میدان ۱۷ شهریور قرار دارد. این محله بافت شهری بیشتری داشته و طبیعت زیبای شمال کم‌تر در آن به چشم می‌خورد. در این بخش از شهر ساختمان‌های مهمی همچون فرمانداری آمل، آموزش و پرورش آمل و مرکز پلیس راهنمایی و رانندگی آمل قرار دارد. یکی دیگر از ویژگی‌های این محله دسترسی آن به دانشگاه‌ آزاد اسلامی واحد آیت‌الله آملی، دانشگاه تخصصی فناوری‌های نوین آمل، موسسه آموزش عالی سمنگان و مرکز علمی کاربردی فذا است. فروشگاه شهر کتاب آمل که در محله‌ی بلوار امام خمینی واقع شده نیاز دانشجویان را به تهیه‌ی کتب دانشگاهی و سایر کتاب‌ها برطرف می‌کند. دانشجویان ساکن در این محله با مراجعه به ایستگاه‌های تاکسیرانی و اتوبوس‌های درون شهری به‌آسانی در سطح شهر تردد خواهند کرد.

محله‌ی خیابان طالقانی

خیابان طالقانی بین خیابان مدرس و خیابان معلم واقع شده و در کنار رود زیبای هراز قرار دارد. محله‌ی خیابان طالقانی ترکیبی از بافت شهری و طبیعت زیبای حاشیه‌ی رودخانه‌ی هراز است. به علت وجود چند بیمارستان‌، داروخانه و اورژانس هوایی آمل‌ در این محله نیاز دانشجویان به مراکز درمانی برطرف خواهد شد. محله‌ی خیابان طالقانی به دانشگاه‌ تخصصی فناوری‌های نوین آمل، موسسه آموزشی سمنگان و دانشگاه آزاد واحد آیت‌الله آملی بسیار نزدیک است. بنابراین رفت‌وآمد دانشجویان به دانشگاه بسیار راحت صورت می‌گیرد. هرچند در این محله نیز ایستگاه‌های تاکسیرانی برای حمل‌ونقل دانشجویان به همه‌ی نقاط شهر وجود دارد. یکی از ویژگی‌های خوب محله‌ی خیابان طالقانی وجود خانه‌های با متراژ زیر ۱۰۰ متر و اجاره بهای بسیار کم و اقتصادی است. این خانه‌ها شرایط مناسبی داشته و قابل سکونت هستند. به‌این‌ترتیب دانشجویان دیگر با مشکل کمبود بودجه برای اجاره‌ی خانه‌ی دانشجویی روبه‌رو نخواهند بود.

محله‌ی بلوار طالب آملی

یکی از بهترین محله‌ها برای اجاره‌ی خانه‌ی دانشجویی محله‌ی بلوار طالب آملی به‌شمار می‌آید. این محله از خیابان ۱۷ شهریور شروع شده و تا کمربندی آمل ادامه می‌یابد. با وجود اینکه محله‌ی بلوار طالب آملی ترکیبی از هر دو بخش مسکونی و تجاری شهر آمل است اما همچنان فضای سبز و پوشش گیاهی زیبای آن باعث پیوند این محله به طبیعت دوست‌داشتنی شمال می‌شود. دانشجویان در این محله به دانشگاه‌ پیام نور مرکز آمل، دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر، دانشگاه علوم قرآنی آمل، مرکز آموزش عالی بیت‌الهدی آمل و موسسه آموزش عالی آبان هراز دسترسی دارند. یکی از نکاتی که برای بعضی از دانشجویان مهم است قرارگیری باشگاه‌های ورزشی اصلی و استادیوم شهر آمل در این محله به‌حساب می‌آید. یکی دیگر از ویژگی‌های این محله مراکز خرید سنتی و مدرنی هستند که به ارایه انواع لوازم مورد نیاز افراد می‌پردازند. در محله‌ی بلوار طالب آملی خانه‌های با متراژ زیر ۱۰۰ متر و قیمتی اقتصادی و مناسب برای دانشجویان قرار دارد.

محله‌ی بلوار منفرد نیاکی

این محله در شمال شهر آمل و در مجاورت رودخانه‌ی هراز واقع شده و بخشی مسکونی از شهر به‌حساب می‌آید. دانشجویان در این محله به مرکز آموزش عالی سبز دسترسی دارند. احداث بیمارستان بزرگ امام رضا در این محله به‌خوبی پاسخگوی نیاز دانشجویان به مراکز درمانی است. دانشجویان با مراجعه به کتابخانه‌ی عمومی دانش‌پژوه در شمال این محله به انواع کتاب‌های علمی و غیرعلمی دسترسی خواهند داشت. یکی از جذابیت‌های محله‌ی بلوار منفرد نیاکی وجود پل تاریخی دوازده چشمه، موزه‌ی آمل و عمارت میر بزرگ قوام‌الدین مرعشی در این محله است. به‌این‌ترتیب سکونت در این محله برای دوست‌داران تاریخ جذاب خواهد بود. بیشتر خانه‌های محله‌ی بلوار منفرد نیاکی دست‌کم ده سال ساخت یا دارای قدمت بیشتر هستند. هرچند می‌توانید در این محله خانه‌های نوساز هم پیدا کنید. با وجود این نکته قیمت اجاره‌ی خانه در این محله نسبت به سایر محلات آمل بیشتر است.

خانه ی دانشجویی در آمل

محله‌ی بلوار ابن سینا

اگر به دنبال زندگی در مناطق شمالی شهر آمل هستید، محله‌ی بلوار ابن سینا انتخاب مناسبی برایتان خواهد بود. این محله از جاده‌ی آمل چمستان شروع شده و به بلوار ولایت می‌رسد. دانشجویان در این محله به دانشگاه‌های پیام نور آمل، دانشگاه غیر انتفاعی هراز و موسسه‌ی آموزش عالی آمل دسترسی دارند. شما با زندگی در محله‌ی بلوار ابن سینا علاوه‌بر نزدیکی به بعضی از دانشگاه‌ها می‌توانید از طبیعت زیبای زمین‌های کشاورزی نیز بهره‌مند شوید. این محله پس از عبور از بافت شهری و انواع ساختمان‌های بزرگ و کوچک به زمین‌های کشاورزی و خانه‌های روستایی می‌رسد. بنابراین افرادی که زندگی در مناطق دنج و ساکت را دوست دارند از زندگی در محله‌ی بلوار ابن سینا لذت خواهند برد. البته یافتن خانه در این محله به علت بافت روستایی آن کمی دشوار خواهد بود.

جمع‌بندی

وجود آب‌وهوای خاص و کم‌نظیر شهر آمل و پیشینه‌ی تاریخی این شهر باعث شده بسیاری از افراد این شهر را برای ادامه‌ی تحصیل انتخاب کنند. وجود ۱۳ دانشگاه مهم در شهر آمل گواه حضور دانشجویان زیادی در این شهر است. بنابراین آگاهی از محله‌های مناسب برای اجاره‌ی خانه‌ی دانشجویی بسیار حایز اهمیت است. اگر تمایل دارید علاوه‌بر سکونت در آمل از طبیعت جذاب این شهر شمالی بهره‌مند شوید محله‌های جاده‌ی هراز و بلوار ابن سینا انتخاب مناسبی برای شما هستند. با سکونت در محله‌های بلوار طالب آملی، بلوار امام خمینی و خیابان طالقانی بودجه‌ی کم‌تری برای پرداخت اجاره‌ی خانه نیاز خواهید داشت. در محله‌ی بلوار منفرد نیاکی خانه‌های قدیمی با متراژ بزرگ‌تر از ۱۰۰ متر خواهید یافت که گزینه‌ی مناسبی برای سکونت چند دانشجو با هم است. با وجود خطوط گسترده‌ی اتوبوس‌رانی و تاکسیرانی در سطح شهر پیش از اجاره‌ی خانه فاصله‌ی آن را با دانشگاه خود درنظر بگیرید.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • chat
    افزودن دیدگاه