همه چیز درباره‌ ی دکوراسیون ژاپنی


ژاپن از کشورهای قدیمی و باستانی محسوب می‌شود که فرهنگی بسیار غنی دارد. فرهنگ اصیل و چند هزار ساله‌ی این کشور با گذر زمان سبک زندگی خاصی برای ملت ژاپن ایجاد کرده است. به همین دلیل ژاپنی‌ها هم مانند سایر کشورهای باستانی برای همه‌ی بخش‌های زندگی خود چارچوب مشخصی دارند. مهم‌ترین و ملموس‌ترین قسمت زندگی با فرهنگ ژاپنی محیط خانه، طراحی داخلی و چیدمان آن است. چراکه این بعد از فرهنگ ژاپنی‌ها، بیش از هر بخش دیگر با زندگی مردم ژاپن عجین شده و به نوعی معرف ژاپنی‌ها است. دکوراسیون ژاپنی یکی از مشهور انواع چیدمان به شمار می‌آید که در نقاط مختلف دنیا افراد زیادی مایل به اجرای آن در خانه‌ی خود هستند. اجرای این دکوراسیون بین ما ایرانی‌ها هم مرسوم است. به همین دلیل در این مطلب به ارائه‌ی توضیحاتی درباره‌ی دکوراسیون ژاپنی پرداخته‌ایم. در صورتی که شما هم به چیدمان سبک ژاپنی علاقه دارید، مطالعه‌ی این گزارش را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

کلیات دکوراسیون ژاپنی

هر چیدمانی انرژی و فضای خاصی را در محیط خانه به جریان خواهد انداخت. به همین دلیل همه‌ی افراد سعی می‌کنند متناسب‌ترین دکوراسیون با اخلاق و سبک زندگی خود را انتخاب کنند. سبک ژاپنی هم مانند هر سبک دیگر انرژی‌ها و پیام‌های خاص خود را دارد. از مهم‌ترین پیام‌هایی که دکوراسیون فرهنگ ژاپنی به کاربر القا می‌کند، سادگی و صلح است. تاریخچه‌ی هزار ساله‌ی این فرهنگ بر زیبایی‌های معماری و طراحی داخلی ژاپن تاثیرهای بسیار زیادی گذاشته و محیطی کم‌نظیر در آن ایجاد کرده است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این سبک می‌توان به محیط گرم، صمیمی و صلح‌آمیز آن اشاره کرد. همه‌ی این موارد از دلایل محبوبیت این چیدمان هستند. در ادامه نکاتی اساسی برای اضافه کردن دکوراسیون سبک ژاپنی به محیط خانه را ارائه کرده‌ایم.

نکاتی برای اجرای دکوراسیون ژاپنی

با استفاده از این نکات می‌توانید خانه‌ی خود را با سبک چیدمان ژاپنی بچینید. این نکته‌ها کلیدی‌ترین موارد در دکوراسیون ژاپنی هستند و اجرای آن‌ها نیازمند صرف وقت یا هزینه‌ی چشمگیری نیست.

عناصر طبیعت در فضای داخلی

فرهنگ ژاپنی مملو از عشق و احترام به طبیعت است. از طرفی وارد کردن طبیعت به فضای داخلی خانه بهترین راه برای ایجاد یک ارتباط قوی جهان طبیعی محسوب می‌شود. در صورتی که می‌خواهید چیدمان ژاپنی را در خانه‌ی خود برقرار کنید، می‌توانید به سراغ گیاهان سنتی ژاپنی مانند بونسای و بامبو بروید. همین کار ساده خانه‌ی شما را به میزان اندکی با حال‌وهوای دکوراسیون ژاپنی آشنا خواهد کرد. البته نکته اصلی گیاهان سبز و براق هستند و ضرورتی برای استفاده از گیاه خاصی نیست. همچنین در نظر داشته باشید با توجه به اینکه نماد اصلی چیدمان ژاپنی رنگ سبز عمیق طبیعت است، نمی‌توانید گل‌های رنگارنگ را جایگزین گیاهان سبز کنید.

دکوراسیون ژاپنی

وان‌ و نیمکت حمام

صدای حباب‌ها و قطرات آب در حمام از گوش‌نواز صداهایی محسوب می‌شود که در فرهنگ ژاپن از آن به عنوان راهی برای مدیتیشن یاد شده است. به همین دلیل وان حمام برای یک خانه‌ی ژاپنی اهمیت زیادی دارد. یک وان کوچک و عمیق بهترین گزینه برای این دکوراسیون است. همچنین حمام‌های ژاپنی نیمکت‌هایی برای نشستن افراد در حمام دارند. چراکه حمام در ژاپن مکانی برای آرامش روحی است و افراد باید در آن احساس راحتی داشته باشند. این نیمکت اغلب در معماری داخلی حمام در نظر گرفته می‌شود. اما شما می‌توانید از یک نیمکت چوبی یا چرمی برای این منظور استفاده کنید.

درب‌های کشویی با پرده‌های نازک

هزینه‌ی بسیار بالای مسکن در ژاپن موجب شده است اغلب خانه‌های ژاپنی متراژ کمی داشته و بسیار کوچک باشند. به همین دلیل هر متر مربع از فضا اهمیت زیادی برای افراد پیدا خواهد کرد. بنابراین استفاده از درب‌های کشویی در خانه‌های ژاپنی رواج دارد. چراکه این درب‌ها هنگام باز و بسته شدن فضای زیادی اشغال نکرده و باعث صرفه‎جویی در اشغال فضا می‌شوند. همچنین این درب‌های کشویی به صورت شبکه‌بندی شده با پرده‌های بسیار نازکی پوشیده می‌شوند. جنس پرده‌ی مورد نظر اغلب از نوعی کاغذ نازک و نیمه شفاف است؛ اما گاهی نیز به جای آن می‌توان از شیشه‌های نازک مات استفاده کرد. این نوع پرده مشبک که بخشی از درب کشویی است، مسیر ورود نور طبیعی به خانه را مسدود نکرده و نورگیری خانه را به حداکثر مقدار آن می‌رسانند.

چوب طبیعی و بامبو

یکی از بهترین روش‌های هماهنگ‌سازی با طبیعت، افزودن عناصر چوبی طبیعی به خانه است. در یک خانه‌ی ژاپنی اغلب سطوح مانند کفپوش، در، دیوار و بسیاری از وسایل با چوب طبیعی مانند چوب افرا، سایپرس، کاج قرمز و… ساخته شده‌اند. همچنین چوب بامبو هم از محبوب‌ترین چوب‌ها در فرهنگ ژاپن است که بیشتر برای تزیین مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع بافت چوب را می‌توان در هر بخش خانه‌های ژاپنی دید. بنابراین برای ایجاد دکوراسیون ژاپنی در خانه از قفسه‌های چوبی یا کفپوش و دیوار چوب طبیعی استفاده کنید. چوب به دلیل جنس طبیعی خود یکی از منابع آرامش در خانه به شمار می‌آید.

جاکفشی کنار درب ورودی

یکی از اولین کارهایی که ژاپنی با ورود به خانه انجام می‌دهند، درآوردن کفش‌ها و پوشیدن دمپایی‌های راحتی است. با توجه به این عادت در خانه‌های ژاپنی وجود یک جاکفشی کنار درب ورودی ضرورت دارد. این جاکفشی یک قفسه یا کابینت ساده‌ی چوبی است که برای نگهداری کفش‌ها از آن استفاده خواهد شد. همچنین در خانه‌های ژاپنی کنار درب ورودی خانه یک نور ملایم سفید کار گذاشته می‌شود که حالتی از نور طبیعی ایجاد کرده و حس نزدیکی به محیط طبیعت را بیشتر می‌کند. به این ترتیب هنگام ورود به خانه انرژی مطبوعی به افراد وارد می‌شود.

مبلمان سبک ژاپنی

دکوراسیون ژاپنی

گرچه در بسیاری از خانه‌های ژاپنی اتاق‌های جداگانه با کاربری خاص مانند اتاق نشیمن، اتاق تلویزیون، اتاق غذاخوری و… وجود ندارد؛ اما همچنان می‌توان از این سبک برای خانه‌هایی با اتاق‌های مجزا استفاده کرد. بیشتر خانه‌های ژاپنی دارای مبلمانی با ارتفاع کم و نزدیک به زمین هستند. به طوری که در یک مراسم چای باستانی فقط از بالشتک و کوسن کف اتاق استفاده می‌شود. برای اجرای چنین چیدمانی می‌توانید از چند مبل کوتاه یا تختی با ارتفاع کم در اتاق خواب استفاده کنید. همچنین قرار دادن چند بالشتک با رنگ‌های ملایم در گوشه و کنار اتاق می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد.

دکوراسیون مینیمالیست چیدمان ژاپنی

در طراحی ژاپنی همه چیز بسیار ساده است. به عبارت دیگر خانه‌های ژاپنی چیدمان شلوغ و در هم ریخته‌ای ندارند. به طوری که گاهی در خانه‌های قدیمی و پر زرق‌وبرق ژاپنی هم خبری از مبلمان با شکوه و مجلل نیست. اگر می‌خواهید با وجود مبلمان در خانه همچنان به دکوراسیون ژاپنی نزدیک باشید، بهتر است از مبل‌های ساده‌ی چوبی استفاده کنید. علاوه براین نور خانه باید زاویه‌دار بوده و سبک مدرنی داشته باشد. به طوری که هرچیز خارج از سبک، بدون نظم، بی‌هذف یا بلااستفاده باید از چیدمان خانه حذف شود تا به یک دکوراسیون ساده و زیبا رسید.

فضای باز و روشنایی طبیعی

دکوراسیون ژاپنی

همانطور که گفتیم خانه‌های ژپنی از سبک مینیمالیست پیروی می‌کنند. یکی از اصول دکوراسیون مینیمالیست، نور و روشنایی محیط است. بنابراین برای دستیابی به این سبک باید خانه‌ای با پنجره‌های بزرگ و وسیع داشته باشید که با شیشه‌های ساده‌ی بی‌رنگ زینت شده باشد. چراکه تنها چنین پنجره‌هایی می‌توانند نور طبیعی را به خانه‌ی شما بازگردانند. همچنین از پرده‌های سنگین و ضخیم یا هر مانع برای ورود نور طبیعی به خانه پرهیز کنید. در صورتی که پنجره‌ها به یک پوشش نیاز دارند، از پرده‌های نازک کاغذی نیمه شفاف یا حریر مات برای ایجاد حریم در خانه استفاده کنید.

رنگ‌های محبوب دکوراسیون ژاپنی

خانه‌های ژاپنی به طور طبیعی با زیبایی‌ها و رنگ‌های غالب بر طبیعت همراه هستند. بنابراین رنگ‌های سبز گیاه، رنگ طبیعی چوب و رنگ خاکستری را می‌توان محبوب‌ترین رنگ‌های این چیدمان دانست. اگر قصد اجرای دکوراسیون ژاپنی را در خانه‌ی خود دارید، بهتر است از وسایل چوبی بیشتر استفاده کنید و با طبیعت آشتی باشید. بنابراین مبلمان یا قفسه‌های چوبی، کفپوش یا دیوار رنگ چوب روشن و گیاهان سبز کنار پنجره و گوشه‌های اتاق می‌تواند با مبلمان طوسی ترکیب کاملی برای دکوراسیون ژاپنی باشد. علاوه براین استفاده از پرده‌های نازک طوسی روشن و نور طبیعی محیط کم‌نظیر برای شما ایجاد خواهد کرد.

فضای مدیتیشن ذن

دکوراسیون ژاپنی

بهتر است یکی از اتاق‌های خانه را برای ایجاد محیط ویژه‌ی ذن در نظر بگیرید. چراکه حرکات یوگا و مدیتیشن در فرهنگ ژاپن جایگاه ویژه‌ای دارد. برای این منظور می‌توانید یکی از اتاق‌های دنج خانه‌ی خود را در نظربگیرید. در این اتاق از بالشتک‌های نرم و نور ملایم استفاده کنید. همچنین بهتر است به نحوه صدای ملایم آب را در این اتاق بگنجانید. می‌توانید از یک آبنمای کوچک در اتاق استفاده کنید تا صدای آن همه‌ی صداهای مزاحم را منحرف کند. همچنین به کارگیری رنگ‌های سبز گیاه و قهوه‌ای طبیعی چوب در این اتاق بسیار مهم است. پس چند گیاه سبز و وسایل چوبی برای این اتاق تهیه کنید تا فضای آرامش‌دهنده ویژه یوگا و حرکات ورزشی ذهن آماده کرده باشید.
با استفاده از همین ده نکته‌ی اساسی می‌توانید خانه‌ی خود یا بخشی از آن را با روش چیدمان ژاپنی بچینید. به این ترتیب علاوه بر تجربه‌ی یک سبک دکوراسیون جدید، می‌توانید ارتباط خود را با طبیعت قوی‌تر از پیش کنید. چراکه آشتی با طبیعت می‌تواند تاثیرات روانی بسیار زیادی برای شما به همراه داشته و انرژی‌های خانه‌ی شما را به سمت مثبت‌تری هدایت کند.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه