چند ایده برای تزیین خانه با شمع


شمع یکی از زیباترین وسایل برای دکور و تزیین محیط خانه است. اما این شعله‌های کوچک و دوست داشتنی تنها برای زیبایی به کار نمی‌آیند، بلکه فواید بی‌شماری دارند که از جمله‌ی آن می‌توان به جایگاه ویژه‌ی شمع در علم فنک‌شویی اشاره کرد. شمع‌ها با ابعاد و شکل‌های ظاهری مختلف علاوه بر فراهم کردن ظاهری چشم‌نواز در خانه، انرژی‌های بسیار زیادی را در محیط به جریان انداخته و باعث پاکسازی محیط از احساسات و انرژی‌های منفی می‌شوند. به همین دلیل شمع‌ها با هر ظاهری محبوبیت بسیار زیادی بین افراد دارند. در این مطلب، ضمن ارائه‌ی توضیحات مختصر درباره‌ی فواید استفاده از شمع در خانه، ایده‌های مختلفی را برای به کارگیری شمع در اتاق‌های مختلف خانه بیان کرده‌ایم. در نتیجه اگر شما هم قصد دارید برای چیدمان و دکوراسیون خانه‌ی خود از شمع‌های زینتی استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا از ایده‌های مطرح شده در این مطلب برای دکوراسیون خانه‌ی خود الهام بگیرید.

فواید استفاده از شمع در دکوراسیون خانه

همانطور که گفته شد شمع‌ها کارایی‌های زیادی دارند و فقط جنبه‌ی زیادی ندارند. در علم فنک‌شویی شمع را مجموعه‌ای از چهار عنصر اصلی می‌دانند. به طوری که شعله‌ی شمع نماد آتش، دود آن نماد هوا، ماده‌ی اصلی آن نماد خاک و حالت ذوب شده‌ی شمع هم نشانی از آب دارد.
استفاده از شمع در خانه و روشن کردن آن در هر اتاقی باعث پاکسازی محیط از انرژی‌های منفی شده و موجی قوی از انرژی‌های مثبت را به جریان خواهد انداخت. بسیاری از افراد هنگام مراقبه و سکوت ذهن نیز از شمع استفاده کنند. به همین دلیل می‌توان گفت شمع برای افراد مذهبی هم اهمیت بسیار زیادی داشته و این افراد معتقد هستند با روشن کردن شمع هنگام دعا و نیایش می‌توانند ارتباط قوی‌تری با خالق داشته باشند و خواسته‌های خود را با قدرت بیشتری بیان کنند.
یکی دیگر از نکات قابل توجه درباره‌ی شمع رنگ آن است. اغلب افراد معتقد هستند متناسب با نوع نیاز خود باید از شمع‌هایی با رنگ خاص استفاده کنند. بنابراین برای هر اتاق و به تناسب فضای آن رنگ خاصی از شمع را انتخاب می‌کنند. به عنوان مثال شمع‌هایی با رنگ قرمز نماد عشق و علاقه بوده و بهتر است برای اتاق خواب از چنین شمع‌هایی استفاده کرد. در حالی که شمع‌های آبی نمادی از ایمان و احساسات معنوی و شمع نارنجی نشانه‌ی سلامتی و تندرستی است. در نتیجه پیش از انتخاب شمع برای چیدمان خانه، بهتر است کاربری شمع در هریک از فضاهای خانه را مشخص کنید و شمع مناسبی برای هر محیط تهیه کنید.

ایده‌هایی برای استفاده از شمع در دکوراسیون خانه

به طور خلاصه می‌‌توان گفت شمع‌ها بهترین وسیله برای دکوراسیون خانه هستند که هم جنبه‌ی زیبایی دارند و هم کاربردی هستند. با استفاده از ایده‌های زیر می‌توانید خانه‌ی خود را با شمع‌ها آشنا کنید.

قرار دادن شمع‌های طلایی داخل شومینه اتاق نشیمن

تزیین خانه با شمع

شاید شما هم از افرادی باشید که شومینه را برای دکور و زیبایی آن در نظر می‎گیرید و علاقه‌ای به استفاده از آن ندارید. در این صورت می‌توانید روی شومینه یا فضای داخلی آن را با شمع‌های سفید و طلایی پر کنید. با توجه به ارتفاع فضای داخل شومینه بهتر است از چهار یا پنج شمع‌ با ارتفاع‌های مختلف بلند، متوسط و کوتاه برای دکور آن استفاده کنید. روشن کردن شمع‌های کوچک و بزرگ طلایی داخل شومینه ظاهر زیبایی به این آتشکده کوچک خواهد بخشید و در هر فصلی قابل استفاده است. همچنین در این دکوراسیون دیگر نگران سیاه شدن دیوار هم نخواهید بود.

استفاده از شمع در ظرف آب برای روی میز اتاق غذاخوری

روشن کردن چند شمع هنگام صرف غذا احساس خوشایند‌تری برای شما خواهد داشت. بنابراین شما می‌توانید روی میز ناهارخوری را با چند شمع زینت کنید. یکی از بهترین ایده‌ها برای این منظور قرار دادن شمع‌های وارمری در ظرف آب است. شما می‌توانید یک ظرف بزرگ با ارتفاع کم یا چند ظرف کوچک مانند شیشه‌های سس کوچک که خریداری می‌کنید را برای این کار انتخاب کنید. کف ظرف را سنگ‌های رنگی دلخواه بپوشانید و آن را از آب پر کنید. سپس شمع‌های وارمری را به طور شناور روی آب قرار دهید. این دکور زیبا و جمع‌وجور ظاهر بسیار چشم‌نوازی برای میز غذاخوری شما فراهم خواهد کرد.

ترکیب شمع و گلبرگ برای گوشه‌ی دیوار اتاق خواب

تزیین خانه با شمع

استفاده از شمع‌های قرمز برای اتاق خواب باعث ایجاد گرما و صمیمیت بیشتر خواهد شد. اما قرار دادن شمع کنار تخت‌خواب غیر ایمن است و احتمال آتش‌سوزی را افزایش می‌دهد. به همین دلیل شما می‌توانید گوشه‌ی اتاق خواب را برای این کار انتخاب کنید. کافی است سه یا چهار شمع قرمز و سفید با ارتفاع‌های مختلف به شکل مستطیلی یا استوانه‌ای را گوشه‌ی دیوار قرار دهید و اطراف آن‌ها را گلبرگ‌های خشک بریزید یا چند کاج قرار دهید. همچنین شما می‌توانید از شمع‌های معطر برای این کار استفاده کرده و حس خوشایندتری ایجاد کنید.

تهیه‌ی شمع‌های کوتاه برای شلف‌های دیواری اتاق و راهرو

اگر فضای کافی برای استفاده از شمع برای روی میز یا کنج دیوارها را ندارید، می‌توانید از شلف یا طاقچه‌های دیواری برای قرار دادن شمع‌های رنگی استفاده کنید. در صورتی که هیچ یک از اتاق‌های خانه‌ی شما طاقچه ندارد برای تهیه و نصب ظاقچه محدودیتی نخواهید داشت. کافی است طاقچه‌های چوبی یا شیشه‌ای دلخواهتان را روی دیوار مورد نظرتان نصب کرده و روی آن را با شمع‌های همرنگ دکور اتاق تزیین کنید. همچنین می‌توانید طاقچه‌ی پنجره را برای این منظور انتخاب کرده و در عوض از پرده‌های کوتاه برای پنجره استفاده کنید.

انتخاب شمع‌های آبی و صورتی برای سرویس بهداشتی

تزیین خانه با شمع

در صورتی که بخواهید از شمع برای دکور حمام و دستشویی استفاده کنید، بهترین رنگ برای منظور آبی و صورتی است. بنابراین اگر در حمام خود طاقچه دارید یا لبه‌ی وان حمام شما پهنای زیادی دارد می‌توانید از آن برای قرار دادن شمع‌های آبی و صورتی در حمام استفاده کنید. همچنین برای داخل دستشویی بهترین جا قفسه‌ی جلوی آینه است. همچنین شما می‌توانید قفسه‌هایی برای داخل حمام و دستشویی تهیه کرده و شمع‌های موردنظرتان را روی قفسه‌ها بچینید. همچنین در نظر داشته باشید استفاده از شمع‌های معطر برای داخل سرویس بهداشتی و حمام گزینه‌ی مناسب‌تری است.

به کارگیری شمعدانی‌های جذاب برای شمع‌های اتاق پذیرایی

شما می‌توانید به جای استفاده از گلبرگ، سنگ یا هر وسیله‌ی جانبی دیگر از شمعدانی‌های جذاب برای شمع‌های خود استفاده کنید. شمعدانی‌های شیشه‌ای و کریستال، فلزی و استیل، چوبی یا سنگی مختلفی در طرح‌ها و اندازه‌های متفاوت وجود دارند. شمعدانی‌هایی با ظاهر رسمی، سنتی، مدرن، مینیمال و… که برای هر چیدمانی مناسب به نظر می‌رسند. بنابراین برای استفاده از این شمعدانی‌ها به تناسب دکوراسیون خانه‌ی خود مشکلی نخواهید داشت و می‌توانید به راحتی هریک از آن‌ها را برای روی میز یا قفسه‌های مختلف خانه استفاده کنید. به عنوان مثال استفاده از شمعدانی‌ها برای اتاق پذیرایی که محیطی رسمی است، انتخاب ایده‌آلی خواهد بود.

جمع‌آوری شمع‌ها در سینی‌های زینتی روی میز آشپزخانه

تزیین خانه با شمع

علاوه بر چیدن شمع‌ها روی زمین راه‌های دیگری هم برای استفاده از شمع‌ها به صورت گروهی وجود دارد. شما می‌توانید سینی‌های کوچک زینتی در شکل‌های مختلف تهیه کرده و شمع‌ها را در سینی‌ها قرار دهید. سینی‌های چوبی بیضی یا دایره‌ای شکل از مرسوم‌ترین انواع سینی‌های زینتی برای دکور شمع‌ها است. سینی شمع‌ها را روی یک میز کوتاه گوشه سالنی یا کنج دیوار روی زمین قرار دهید تا زیبایی آن محیط را جذاب کند. با استفاده از سینی‌های زینتی شمع‌ها ایمن‌تر باقی مانده و احتمال کثیف شدن زمین هم کمتر خواهد شد.

نصب دکوری‌های آویز برای شمع‌های تزیینی در اتاق کودک

دکوری‌های آویز مختلفی در فروشگاه‌های لوازم خانگی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را از سقف یا دیوار آویزان کنید. با وجود این آویزها کودکان نمی‌توانند به شمع‌ها دست بزنند و مشکلی برای آن‌ها پیش نخواهد آمد. در صورتی که نمی‌خواهید برای تهیه‌ی دکوری‌های آویز ویژه‌ی شمع هزینه کنید، می‌توانید شیشه‌های کوچک مربا را با گل خشک یا سنگ پر کرده و شمع‌های زینتی را در آن قرار دهید. سپس این شیشه‌ها را آویزان کنید. به این ترتیب هزینه‌ی زیادی هم برای دکوراسیون با شمع روی دستتان باقی نخواهد ماند.

ساخت سینی شمع زینتی برای اتاق کار و مطالعه

بسیاری از افراد عادت دارند حین مطالعه یا انجام کارهای خود کمی خوراکی یا نوشیدنی کنار دستشان بگذارند. اگر شما هم جزو این افراد هستید بد نیست یک سینی ویژه برای این عادت خود تهیه کنید. برای این منظور کافی است سینی زینتی دلخواه خود را با یک ظرف کوچک شیرینی یا تنقلات، یک فنجان نوشیدنی، گلبرگ‌های خوشبو و چند شمع کوچک بنفش پر کنید و روی میز کار خود قرار دهید. رنگ بنفش شمع باعث افزایش تمرکز و دقت شما شده و شعله‌های آن محیط را از استرس و تنش پاکسازی خواهد کرد. همچنین خوردن و نوشیدن حین کار و مطالعه می‌تواند احساس خوشایندی برای شما به همراه داشته باشد.

استفاده از شمع‌هایی با شکل‌های نامتعارف

شمع‌ها فقط به صورت وارمری، استوانه‌ای، مستطیلی، کروی و سایر شکل‌های آشنا نیست. با کمی جستجو در بازار می‌توانید شمع‌هایی با شکل‌های عجیب مانند مجسمه‌های انسان یا حیوانات، شکل انواع گل و گیاه، ظروف مختلف، ابزار گوناگون، وسایل متنوع و… پیدا کنید. شمع‌هایی که علاوه بر کاربری به عنوان شمع در واقع یک مجسمه‌ی کم‌نظیر و زیبا هستند. شما می‌توانید به جای شمع‌هایی با ظاهری تکراری یک انتخاب جسورانه‌تر داشته و شمع‌های جدیدی را امتحان کنید. به این ترتیب ظاهر جدیدتری هم به فضای خانه خواهید بخشید.
با توجه به آنچه گفته شد در یک جمع‌بندی می‌توان گفت شمع‌ها انواع بسیار مختلفی دارند و در صورتی که بخواهید با استفاده از آن‌ها خانه‌ی خود را تزیین کنید، دستتان برای انتخاب بسیار باز خواهد بود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از شمع دکوراسیون جدیدی را در خانه تجربه کرده و از آن لذت ببرید.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه