چگونه پارکینگ خانه را مرتب کنیم؟


شاید در مجتمع‌های مسکونی بزرگ و ساختمان‌های چند طبقه پارکینگ فقط مکانی ایمن و حفاظت شده برای پارک خودرو باشد. اما در خانه‌هایی که معماری ویلایی دارند، به طور اختصاصی برای یک خانواده هستند یا ساختمان‌هایی که همه‌ی طبقات آن در اختیار افراد فامیل و آشنا با هم است، پارکینگ‌ها فقط به منظور پارک خودرو مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. برای چنین افرادی پارکینگ حکم محلی برای نگهداری از ابزار و وسایل مختلف مانند سایر وسایل نقلیه، ابزار یدکی و لوازم جانبی خودرو، ابزار باغبانی، وسایل بازی در فضای باز و… را دارد. بنابراین طبیعی است که در چنین شرایطی محیط پارکینگ شلوغ و پر از وسایل مختلف باشد. اگر شما هم چنین پارکینگی دارید، به احتمال زیاد از شلوغ و هرج‌ومرج آن گله دارید. چراکه در چنین فضایی قرار دادن وسایل گوناگون کنار هم یا مهم‌تر از آن دسترسی به لوازم مختلف با دشواری روبه‌رو خواهد بود. در این مطلب به ارائه‌ی نکات و ایده‌های کاربردی برای مرتب نگه داشتن پارکینگ پرداخته‌ایم. بنابراین در صورتی که شما هم با محیط نامنظم پارکینگ خانه‌ی خود مشکل دارید، بهتر است تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا با روش‌هایی برای مدیریت بهتر فضای پارکینگ خانه آشنا شوید.

چرا مدیریت فضای پارکینگ اهمیت دارد؟

بدون شک برای شما هم مانند بسیاری از افراد ماشینتان یک سرمایه گذاری چند رقمی است که بدون آن نمی‌توانید کارهای مهم خود را انجام دهید. خودرو مانند عصای دست در شرایط گوناگون راهکار خوبی برای شما خواهد بود. بنابراین پارک آن در فضای باز می‌تواند آسیب‌های مختلف مانند تابش اشعه ماوراء بنفش، افتادن فضولات پرنده و زباله‌های دیگر، کاهش بازدهی و عملکرد در گرما و سرمای شدید و… را برای خودروتان به همراه داشته باشد. نگهداری از آن در یک پارکینگ، علاوه براینکه خودروی شما را تمیز و پاکیزه نگه می‌دارد، می تواند طول عمر آن را افزایش دهد. پس مدیریت پارکینگ خانه در اولین قدم باعث فراهم کردن فضای پارک کافی برای وسیله‌ی نقلیه‌ی شما خواهد شد. همچنین این موضوع درباره‌ی دوچرخه، موتور سیکلت، اسکیت و… هم صادق است. کنار همه‌ی این موارد، مرتب کردن پارکینگ باعث ذخیره و نگهداری هوشمندانه‌تر وسایل و ولوازم مختلف خواهد شد. پس با ایجاد یک فضای مرتب و تمیز، می‌توانید از وسایل گران قیمت خود حفاظت کرده و محیط ایمن‌تری را برای نگهداری وسایل مختلف فراهم کنید.

برای مرتب کردن پارکینگ از کجا باید شروع کرد؟

پیش از هر اقدامی در نظر داشته باشید که ممکن است برای نظافت و مرتب کردن پارکینگ ناچار شوید بیش از چند روز زمان صرف کنید. پس صبورانه پیش بروید و کارها را به نوبت انجام دهید. در اولین قدم همه‌ی وسایل موجود در پارکینگ را به گروه بزرگ تقسیم کنید. وسایلی که قصد نگهداری آن‌ها را دارید، لوازمی که باید اهدا شوند یا به فروش برسند و همچنین وسیله‌هایی که وقت دور انداختن آن‌ها رسیده است. بخشی از پارکینگ یا حیاط را به طور کامل خالی کنید تا فضای کافی برای اجرای این طرح داشته باشید. سپس وسایل موجود در پارکینگ را یکی یکی بررسی کرده و در یکی از این سه گروه قرار دهید. چه وسایلی باید از پارکینگ خارج شوند؟ اسباب‌بازی‌های فراموش شده، وسایل کهنه و قدیمی، لوازم شکسته، مواد شیمیایی منقضی شده (ممکن است دور انداختن آن‌ها روش خاصی داشته باشد.) و هر چیزی که بیش از دو سال است از آن استفاده نکرده‌اید. اگر بعضی از این وسایل برای شما از نظر احساسی ارزش خاصی دارند، می‌توانید از آن‌ها عکس بگیرید و به عنوان یادگاری نگه دارید.
وسایلی که قصد نگهداری آن‌ها را دارید مانند تجهیزات ورزشی، ابزار دستی، لوازم یدکی و… را در گوشه‌ای مرتب کنار هم قرار دهید تا در مرحله‌های بعدی برای هریک جای مشخصی در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید در صورتی که کار جمع‌آوری و گروه‌بندی وسایل بیش از یک روز طول می‌کشد، این وسایل را در جعبه‌های محکم و ایمن قرار دهید تا در طول نظافت پارینگ آسیبی به آن‌ها وارد نشود. در آخر وسایلی را که قصد اهدا یا فروش آن را دارید در گوشه‌ای قرار دهید تا در اسرع وقت به دوستان و آشنایان بدهید یا به فروش برسانید.

هر وسیله را باید در کدام قسمت پارکینگ قرار داد؟

پارکینگ

گاهی وسایل موجود در پارکینگ حساسیت‌های زیادی دارند و نمی‌توانید به دلخواه خود آن را بچینید. در این بخش بعضی از این وسایل را با هم بررسی می‌کنیم.

قوطی‌های رنگ

اگر از آخرین نقاشی خانه چند قوطی رنگ باقی مانده است، بهتر است آن‌ها را در معتدل‌ترین بخش پارکینگ قرار دهید. چراکه گرما و سرمای شدید باعث آسیب به رنگ‌ها خواهد شد. پس کنار درب ورودی پارکینگ یا نزدیک فن جای مناسبی برای نگهداری قوطی‌های رنگ نیست.

کپسول‌های گاز

محیط گرم باعث اشتعال و انفجار کپسول گاز می‌شود. بنابراین این نوع وسایل را یا در خارج محیط خانه نگهداری کنید یا در گوشه‌ای خنک از پارکینگ قرار دهید.

محصولات کاغذی

ظروف یک بار مصرف، جعبه، کارتن یا هر وسیله‌ی دیگری که جنس کاغذی و مقوایی دارد، بهترین محل برای تجمع و رشد سوسک یا سایر حشرات خواهد بود. بنابراین بهتر است آن‌ها را از پارکینگ خارج کرده و در داخل خانه نگهداری کنید.

غذای حیوانات خانگی

موش‌ها و بعضی از حشرات موذی با کمی بو کشیدن جای این نوع غذاها را پیدا کرده و دردسرهای زیادی برای شما درست خواهند کرد. بنابراین بهتر است غذای سگ یا گربه را هم در پارکینگ قرار ندهید تا احتمال وجود حشرات موذی کمتر شود.

کپسول آتش‌نشانی

یکی از بهترین وسایل برای داخل گاراژ و پارکینگ کپسول آتش‌نشانی است. بنابراین یکی از آن تهیه کنید و در گوشه‌ای امن با دسترسی سریع و آسان در پارکینگ قرار دهید.

قاعده کلی در چیدن وسایل داخل پارکینگ چیست؟

در چیدن وسایل مختلف داخل پارکینگ خانه بهتر است چهار اصل را رعایت کنید. چراکه با توجه به این نکات علاوه براینکه پارکینگ خانه‌ی شما تمیز و مرتب خواهد بود، دسترسی به وسایل مختلف به سادگی امکان‌پذیر می‌شود و برای استفاده از هر وسیله نیازی به جابه‌جایی و به هم ریختن وسایل موجود در پارکینگ نخواهید داشت.

پارکینگ
۱- وسایلی که اغلب با هم مورد استفاده قرار می‌گیرند، مانند ابزار باغبانی، کودها، سم و وسایل شیمیایی باید کنار هم قرار بگیرند. همچنین وسایلی مانند ابزار تعمیرات خودرو و لوازم یدکی را پیش هم بچینید.
۲- تجهیزات و وسایل سنگین مانند پمپ باد، اره برقی، ماشین چمن زنی و… را در گوشه‌ترین و دورترین نقطه از محل پارک خودرو بگذارید. به این ترتیب احتمال آسیب به بدنه‌ی خودرو کمتر خواهد بود.
۳- لوازمی که بیشتر مورد استفاده هستند مانند دوچرخه، اسکیت و وسایل مشابه را نزدیک درب پارکینگ قرار دهید تا برای استفاده از آن‌ها مشکلی نداشته باشید.
۴- وسیله‌هایی که به صورت فصلی از آن‌ها استفاده کنید مانند پاروی برف‌روبی در مکان‌های دور و سخت قرار دهید تا دست‌وپاگیر نباشند.

برای چیدمان وسایل در پارکینگ به چه نکاتی باید توجه کرد؟

پارکینگ

۱- به منظور مدیریت بهتر فضای موجود در پارکینگ می‌توانید از ظروف و سطل‌های پلاستیکی شفاف درب‌دار استفاده کنید. اندازه‌های مختلفی از این ظروف تهیه کنید تا وسایلی با ابعاد کوچک و بزرگ به راحتی در این ظروف جای بگیرند. همچنین درب این ظروف اهمیت زیادی دارد. چراکه احتمال وجود گردوغبار در پارکینگ بسیار زیاد است و درب‌ها به خوبی می‌توانند از وسایل و لوازم مختلف حفاظت کنند.
۲- در صورت امکان یک کمد یا کابینه‌ی فلزی قفل‌دار تهیه کنید و مواد شیمیایی مانند سم، کودهای شیمیایی و… که نباید در دسترس کودکان قرار بگیرد را داخل آن قرار دهید. با این کار ایمنی بیشتری برای وسایل موجود در پارکینگ ایجاد خواهید کرد. همچنین می‌توانید محتوای موجود در کمد را روی یک برچسب نوشته و روی درب آن بچسبانید. به این ترتیب افراد پیدا کردن وسایل موجود در کمد محدودیتی نخواهند داشت.
۳- استفاده از قفسه‌ها در پارکینگ، بسیار بهتر از کابینت و کمدهای درب‌دار است. چراکه قفسه‌ها فضای کمتری اشغال می‌کنند و نیازی به تخصیص فضا برای درب ندارند. همچنین به شما اجازه می‌دهند با یک نگاه سریع محتوای موجود در قفسه را بررسی کرده و آنچه را به آن نیاز دارید، پیدا کنید. بنابراین بهتر است در اولین انتخاب قفسه را به کابینت و کمد ترجیح دهید، مگر اینکه بخواهید وسایلی را از گردوغبار مصون نگه دارید.
۴- سقف پارکینگ یک جای بسیار عالی برای آویزان کردن وسایلی است که شما به طور روزانه از آن استفاده نمی‌کنید، مانند نردبان و وسایل ورزشی فصلی. فقط در نظر داشته باشید که آویزان کردن وسایل از سقف مانع حرکت درب پارکینگ نمی‌شود. همچنین باید مواظب باشید این وسایل را بالای خودرو آویزان نکنید.
۵- با توجه به اینکه وسایل ریز و درشت مختلفی در پارکینگ وجود دارد، باید به نورپردازی پارکینگ اهمیت زیادی بدهید تا وسایل موجود در آن به خوبی قابل مشاهده باشد. شما می‌توانید لامپ های فلورسنت را انتخاب کنید که نور زنده و شفافی داشته و در دمای سرد هم کار می‌کنند.
با توجه به آنچه گفته شد شما می‌توانید مرحله به مرحله پارکینگ خانه‌ی خود را تمیز و مرتب کنید. همچنین با نصب چند قفسه‌ی ساده و قلاب‌های گوناگون از سقف و دیوار، وسایل موجود در پارکینگ را به طور کامل مدیریت خواهید کرد. این موضوع ممکن است کمی هزینه برای شما به همراه داشته باشد اما در آخر باعث حفاظت بهتر از وسایل شما خواهد شد.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • chat
    افزودن دیدگاه