تزیین دیوارها با گلدان‌ های دیواری


طبیعت همیشه یکی از مهم‌ترین ابعاد زندگی بشر به شمار آمده است. چراکه به طور غریزی همه‌ی انسان‌ها به انس و ارتباط با طبیعت نیاز دارند و هرچه به آن نزدیک‌تر باشند، احساس آرامش و رضایت بیشتری خواهند داشت. این موضوع باعث شده است بیشتر افراد سعی کنند در خانه‌ی خود دست‌کم یک گلدان داشته باشند و با رسیدگی به آن احساس نیاز به طبیعت را در وجود خود اغنا کنند. افرادی هم هستند که پا را فراتر گذاشته و یک باغچه‌ی کوچک در خانه‌ ساخته‌اند. گرچه در نظر گرفتن یک فضای اختصاصی در خانه برای ساخت باغچه جذابیت بسیار زیادی دارد؛ اما کوچک بودن تراس و کمبود فضا برای چنین اقداماتی بسیاری از افراد را از داشتن گل و گیاه محروم کرده است. خبر خوب آن که طرفداران طبیعت با استفاده از گلدان‌های دیواری هم می‌توانند در خانه‌های کوچک به نگهداری گل و گیاه بپردازند. در این مقاله علاوه بر ارائه‌ی ایده‌هایی برای تزیین دیوارها با گلدان دیواری، به بررسی نکات مهم برای نگهداری گل و گیاه در گلدان‌های دیواری به پرداخته‌ایم. بنابراین در صورتی که شما هم می‌خواهید با استفاده از گلدان‌های دیواری فضایی با طراوت در خانه‌ی خود ایجاد کنید، بهتر است تا انتهای این  مطلب با ما همراه باشید.

ایده‌هایی برای تزیین دیوارهای خانه با گلدان‌های دیواری

این نوع گلدان‌ها انواع مختلفی دارند و شما می‌‌توانید متناسب با هدف یا نیاز خود مناسب‌ترین گزینه را برای خانه‌ی خود انتخاب کنید. اگر یکی از دیوارهای خانه‌ی شما به طور کامل خالی است، می‌توانید یک باغچه‌ی عمودی روی دیوار ایجاد کنید. همچنین در صورتی که فرصت کافی برای رسیدگی به چنین باغچه‌ای را ندارید، می‌توانید به چند گلدان دیواری روی بعضی دیوارهای خانه بسنده کنید. بنابراین انتخاب مقیاس مناسب گلدان‌های دیواری به شرایط خانه‌ و سبک زندگی شما بستگی خواهد داشت. در ادامه بعضی ایده‌ها برای استفاده از گلدان‌های دیواری را بررسی می‌کنیم:

نصب قفسه فولادی روی دیوار

در صورتی که قصد دارید سطح بزرگی از دیوار را به گلدان‌های دیواری خود اختصاص دهید، می‌توانید همه‌ی مساحت موردنظرتان را با قفسه‌های فولادی یکپارچه بپوشانید. انتخاب جنس فولاد به دلید مقاومت و دوام بسیار بالای آن است. با نصب یک قفسه‌ی فولادی سراسری می‌توانید در هر نقطه از دیوار گلدان‌های دلخواهتان را نصب کنید. برای این منظور کافی است به گلدان قلابی آویزان کنید یا یک حلقه‌ی محکم دور گلدان بیاندازید. سپس این قلاب یا حلقه را به قفسه‌ی فولادی متصل کنید. به این ترتیب یک سطح کامل از دیوار را با گلدان‌های کوچک و بزرگ خود خواهید پوشاند. این ایده برای ساخت یک باغچه‌ی عمودی مناسب‌ترین گزینه خواهد بود. چراکه استحکام فولاد برای نگهداری از گلدان‌ها نسبت به هر ماده‌ی دیگری بیشتر خواهد است. چنین ایده‌ای برای دیوار کنار آشپزخانه یا یکی از دیوارهای کنار پنجره‌های نشیمن جذاب‌تر است.

استفاده از قاب‌های چوبی مختلف

تزیین دیوار با گلدان‌

اگر تعداد گلدان‌های شما زیاد نیست، می‌توانید به جای قفسه‌ی فولادی از قاب‌های چوبی استفاده کنید. در این حالت دست شما برای انتخاب بازتر است. به عنوان مثال می‌توانید قفسه‌های چوبی را به صورت لوزی روی دیوار نصب و گلدان‌ها را در محل تقاطع اضلاع نصب کنید. همچنین می‌توانید گلدان‌ها را کنار هم به صورت متمرکز قرار دهید و با چوب یک قاب پهن چوبی ساده دور گلدان‌ها بسازید. با طراحی چنین قابی اینطور به نظر می‌رسد که یک تابلوی زیبا از گل و گیاهان طبیعی به دیوار نصب کرده‌اید. این نوع طراحی برای بخشی از دیوار اتاق پذیرایی مناسب خواهد بود.

تهیه‌ی گلدان‌های دیواری ویژه

گاهی ممکن است بخواهید فقط یک یا دو گلدان روی دیوار نصب کنید. در این حالت نیازی به ساخت قفسه‌های چوبی یا فلزی ندارید. کافی است چند گلدان ویژه‌ی دیوار تهیه و نصب کنید. این گلدان‌ها طراحی خاصی دارند. به عنوان مثال بعضی از این گلدان‌ها در سطح دهانه‌ی خود مانند دایره نیستند، بلکه شبیه به یک نیم دایره ساخته شده‌اند و می‌توانید آن‌ها را از ضلع صاف روی دیوار نصب کنید. همچنین انواع دیگر گلدان‌های دیواری هم هر طرح و نقشی که داشته باشند از سمت یک ضلع به طور کامل مسطح بوده و برای قرارگیری روی دیوار محدودیتی ندارند. بنابراین می‌توانید با تهیه‌ی گلدان‌های ویژه‌ی دیوار از آن‌ها در اتاق، آشپزخانه یا نشیمن استفاده کنید.

به کارگیری استند یا نگهدارنده گلدان

ممکن است تعداد گلدان‌های موجود در خانه‌ی شما کافی بوده و نیازی به خرید گلدان دیواری نداشته باشید. بنابراین می‌توانید از استندهای نگهدارنده‌ی گلدان استفاده کنید. این نوع استندها جنس‌های مختلفی مانند فلز یا چوب داشته و با استحکام زیادی به دیوار متصل می‌شوند. با نصب این نگهدارنده‌ها می‌توانید گلدان‌ها را روی آن قرار دهید. این استندها حالات مختلفی دارند. بعضی از آن‌ها مانند یک حلقه به دیوار نصب شده و گلدان داخل آن‌ قرار می‌گیرد. بعضی دیگر مانند طاقچه‌های چوبی هستند که می‌توانید گلدان‌های متعددی را روی آن بچینید. نوع بسیار رایج استندهای گلدان به گونه‌ای هستند که گلدان را در زاویه‌ای کج نگه می‌دارند. این حالت بهترین مدل برای حفظ گلدان‌ها است. بنابراین در صورتی که قصد تهیه‌ی استند دارید، این حالت را انتخاب کنید. اما در صورتی که می‌خواهید استندی تهیه کنید که گلدان را به حالت عمودی قرار می‌دهد، بهتر است آن را در ارتفاع پایین نصب کنید.

تزیین دیوار با گلدان‌

استفاده از قاب‌های کوچک پلاستیکی

از ساده‌ترین روش‌های تزیین دیوار با گلدان‌های دیواری، تهیه‌ی قاب‌های ساده‌ی پلاستیکی است. شما می‌توانید قاب‌هایی با شکل‌های هندسی مختلف تهیه کرده و گلدان‌های خود را داخل آن قرار دهید. این قاب‌های پلاستیکی ابعاد متوسطی دارند و برای نگهداری گلدان‌های کوچک و گیاهان کم برگ مانند کاکتوس مناسب هستند. این قاب‌ها شکل‌هایی مانند مربع، مثلث، ذوزنقه و چند ضلعی‌های مختلف دارند و برای دکوراسیون مینیمالیست انتخاب ایده‌آلی هستند. شما می‌توانید چند شکل یکسان از اسن قاب‌ها را کنار یکدیگر روی دیوار نصب کنید و گلدان‌های کوچک خود را داخل آن‌ها قرار دهید. این چیدمان ساده ظاهر بسیار چشم‌نوازی به اتاق خواب یا اتاق کار شما خواهد بخشید.

ترکیب گیاهان با آب و سنگ

از جالب‌ترین طرح‌ها برای دکور دیوار با گیاهان، استفاده از گیاهان آبزی است. این گیاهان برای آکواریوم مناسب هستند. بنابراین شما می‌توانید یک آکواریوم مستطیلی مسطح مناسب با ابعاد دیوار خانه‌ی خود تهیه کنید و داخل آن را با سنگ و گیاهان آبزی پر کنید. در نهایت چند ماهی کوچک می‌تواند این ترکیب را کامل کند. استفاده از ترکیب گیاهان با آب و سنگ یک اکوسیستم کامل در خانه‌ی شما فراهم می‌کند که باعث افزایش جریان انرژی در خانه خواهد شد. برای نصب چنین دکوری روی دیوار می‌توانید از یک طاقچه محکم به عنوان استند بهره بگیرید. این حالت بیشترین سطح ایمنی برای این آکواریوم کوچک را دارد. همچنین می‌توانید از بندهای محکم و پهن برای آویزان کردن آن از دیوار استفاده کنید.

خرید یا ساخت گلدان‌های شیشه‌ای

آخرین ایده‌ای که برای استفاده از گلدان‌های دیواری برای خانه ارائه کرده‌ایم، گلدان‌های شیشه‌ای هستند. این گلدان‌ها را می‌توانید تهیه کنید یا مطابق با سلیقه‌ی خود طراحی کرده و بسازید. از جذابیت‌های گلدان‌های شیشه‌ای امکان مشاهده‌ی خاک یا ریشه‌ی گیاه در آب است. به همین دلیل ظرافت و زیبایی گلدان‌های شیشه‌ای نسبت به سایر گلدان‌ها بیشتر است. گلدان‌های شیشه‌ای در مقایسه با انواع دیگر گلدان حساسیت بیشتری دارند. بنابراین باید با دقت بیشتری آن‌ها را روی دیوار نصب کنید. برای این منظور از آویزهای ایمن و مستحکم استفاده کنید تا شرایط گلدان‌ها ثبات بیشتری داشته باشید. شما می‌توانید سطح داخلی نزدیک به شیشه‌ی گلدان را با سنگ‌های رنگی یا صدف‌های زیبا پر کنید تا ظاهر گلدان زیباتر به نظر برسد.
با کمی جستجو در فضای وب و بازارهای ویژه گل می‌توانید ایده‌های بیشتری برای گلدان‌های دیواری پیدا کنید و دیوارهای خانه را با گیاهان زیباتر از پیش کنید.

تزیین دیوار با گلدان‌

ساخت یک باغچه‌ی دیواری مناسب

برای این منظور باید مراحل زیر را به ترتیب پیش ببرید:
– برای داشتن یک باغچه‌ی عمودی یا دیواری، پیش از هرچیز به یک دیوار مناسب نیاز دارید. دیواری محکم و مطمئن که مشکلی برای تحمل وزن گلدان‌ها نداشته باشد. بنابراین از دیوارهای کاذب برای این منظور استفاده نکنید و فقط سراغ دیوارهای اصلی خانه بروید.
– گلدان‌ها و گیاهان مناسبی برای نصب روی دیوار انتخاب کنید. چراکه هر گیاهی امکان قرارگیری روی دیوار را ندارد. به عنوان مثال گیاهانی که برگ‌های پهن و بزرگ دارند با نصب روی دیوار به میزان کافی فضا نخواهند داشت و نمی‌توانند به راحتی رشد کنند. همچنین گلدان‌های سنگین و بزرگ برای نصب روی دیوار مناسب نیستند.

تزیین دیوار با گلدان‌
– زمان‌های آبیاری گیاهان و وضعیت خاک موجود در گلدان را به طور مرتب بررسی و پیگیری کنید. به این ترتیب می‌توانید از شرایط مطلوب گیاهان و گلدان دیواری خود اطمینان خاطر داشته باشید.
– در صورت امکان گلدان را با فاصله‌های زمانی منظم بچرخانید تا همه‌ی زوایای آن به طور مساوی نور و گرما دریافت کند. اگر شرایط گلدان برای جابه‌جایی آن مناسب نیست، هنگام کاشت گیاه گلدان را خیلی شلوغ نکنید تا از یک زاویه همه‌ی گیاهان نور و گرمای کافی دریافت کنند.
– روی خاک گلدان را با مالچ یا خاک‌پوش مناسب بپوشانید تا گرما و رطوبت موجود در اعماق خاک گلدان حفظ شود. این موضوع در رشد بهتر گیاه و حفظ محیط ایده‌آل برای آن تاثیر بسزایی خواهد داشت.
در آخر فراموش نکنید با وجود انواع گلدان‌های دیواری دیگر بهانه‌ای برای عدم نگهداری گل و گیاه در خانه ندارید. بنابراین بهتر است به مناسب آغاز هر فصل یک گلدان کوچک به فضای داخلی خانه‌ی خود اضافه کنید تا با وجود فضایی شاداب و باطراوت پس از مدتی شاهد تغییر روحیه‌ی خودتان هم باشید.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • chat
    افزودن دیدگاه