پیش از تغییر دکوراسیون داخلی خانه‌ ی خود، این مطلب را بخوانید


تغییر در طراحی داخلی خانه یکی از راه‌هایی است که باعث ایجاد تنوع در محیط می‌شود. به همین دلیل شما می‌توانید با ایجاد تغییرات کوچک یا بزرگ در چیدمان وسایل خانه‌ی خود، احساس تازگی و طراوت بیشتری را به محیط خانه وارد کنید. اما برای اجرای هر نوع تغییر و تحول در محیط، باید قواعد و قوانین مربوط به دکوراسیون و طراحی داخلی را بشناسید. شما می‌توانید با شناخت بهتر و عمیق‌تر قوانین مربوط به طراحی داخلی خانه انتخاب هوشمندانه‌تری برای چیدمان خانه داشته باشید. چه بخواهید قوانین را شکسته و خلاف آن‌ها عمل کنید و چه بخواهید براساس قوانین حاکم بر دنیای طراحی و دکوراسیون پیش بروید، باید ابتدا این قوانین را به خوبی بشناسید. سپس شما می‌توانید با پیروی از فرمول و قاعده‌های مشخصی اقدام به تغییر دکوراسیون خانه کنید. در این مطلب ناگفته‌های مربوط به دکوراسیون داخلی خانه را مطرح کرده‌ایم. بنابراین در صورتی که شما هم قصد دارید چیدمان خانه‌ی خود را عوض کنید، پیشنهاد می‌کنیم پیش از آن زمانی را به مطالعه‌ی این مطلب  اختصاص دهید. پس از آن با آگاهی و تسلط بیشتری می‌توانید به اعمال تغییر در چیدمان خانه‌ی خود بپردازید.

نکاتی درباره تغییر در طراحی داخلی خانه

در این بخش نکات مختلفی را به صورت جامع و کلی بیان کرده‌ایم. در صورتی که قصد دارید در چیدمان خانه‌ی خود تغیراتی ایجاد کنید، این نکات را دست کم نگیرید.

بافت‌های مختلف را امتحان کنید

در صورتی که شما هم مانند بسیاری از افراد نمی‌توانید بفهمید چرا در فضای خانه‌یتان هماهنگی وجود ندارد و فقدان چیزی را در خانه احساس می‌کنید، بهتر است به توصیه‌ی متخصصان طراحی داخلی گوش داده و بافت‌های مختلفی را به محیط خانه‌ اضافه کنید. برای این منظور می‌توانید موادی با جنس و بافت‌های گوناگون را در محیط داخلی خانه به کار ببرید. به عنوان مثال می‌توانید از چوب، فلز، شیشه، چرم و پارچه‌های مختلف برای دکوراسیون استفاده کنید. ترکیب شیشه و فلز باعث ایجاد محیطی با دکوراسیون مدرن در خانه می‌شود. همچنین ترکیب چوب و پارچه فضای گرم و سنتی فراهم خواهد کرد. بنابراین از جنس‌ها و بافت‌های مختلف در چیدمان بهره ببرید تا انرژی‌های گوناگون در محیط جریان پیدا کنند.

به نورپردازی اتاق توجه کنید

تغییر دکوراسیون داخلی

نور یکی از مهم‌ترین ابعاد هر اتاقی است که با استفاده از آن می‌توان انرژی‌های مختلفی را در محیط به جریان انداخت. بنابراین با کمی تغییر بر میزان و نوع تابش نور اتاق می‌تواند خلق‌وخوی خودتان را هم تغییر دهید. برای این منظور گاهی بد نیست کلیشه‌ها را دور بیندازید و از منظری جدید به چیدمان اتاق نگاه کنید. یعنی از یک لوستر یا لامپ آویز وسط سقف دست بکشید و زوایای مختلفی را برای نورپردازی اتاق بررسی کنید. از یک لامپ کوچک روی میز مطالعه گرفته تا نورهای ظریف پنهان در سقف اتاق، همه و همه می‌تواند راهی برای ایجاد تغییر در فضای داخلی اتاق باشد. همچنین شما می‌توانید از لامپ‌هایی با ابعاد و نورهایی با رنگ‌های گوناگون استفاده کرده و فضایی جدید برای بخش‌های مختلف خانه فراهم کنید.

از لوازم جانبی مختلف بهره بگیرید

بد نیست کمی خطرپذیر باشید و تصمیم‌های جسورانه‌تری بگیرید. شما می‌توانید با وسایل کوچک و بزرگ مختلف و لوازم جانبی متعدد فضایی جدید در خانه ایجاد کنید. برای این منظور می‌توانید از گلدان‌هایی با ابعاد غیرمعمول بسیار کوچک یا بسیار بزرگ با رنگ‌های متمایز در اتاق استفاده کنید. همچنین وسایلی مانند تابلوهای چند تکه، آویزهای مختلف، مجسمه‌ها و ظروف زینتی، چراغ‌های تزیینی و… فقط بخش کوچکی از دیگر وسایلی هستند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها تغییرات چشمگیر و متنوعی در اتاق‌های مختلف خانه ایجاد کنید. علاوه براین می‌توانید از وسایلی بسیار قدیمی در اتاق‌هایی با چیدمان جدید استفاده کنید تا این تفاوت فاحش، تاثیر قابل توجهی بر چیدمان خانه داشته باشد.

همیشه فضای اتاق را اندازه بگیرید

پیش از اجرای هر ایده و هر تغییر در اتاق‌های خانه، باید فضای قابل دسترسی خود را اندازه‌گیری کنید و به تناسب فضایی که در اختیار دارید به اجرای تغیرات مختلف در خانه بپردازید. این موضوع به ویژه زمانی اهمیت پیدا خواهد کرد که قصد تعویض مبلمان یا فرش موجود در یک اتاق را داشته باشید. چراکه تغییر در وسایل بزرگ خانه بحث بسیار حساسی است و این وسایل باید بیش از هر وسیله‌ی دیگری با ابعاد اتاق موردنظرتان هماهنگی داشته باشند. به این ترتیب پیش از ورود به فاز عملیاتی تغییر دکوراسیون متراژ اتاق و میزان فضای عمودی موجود را بررسی کنید.

برای کارایی اهمیت بیشتری قائل شوید

تغییر دکوراسیون داخلی

شاید یک تندیس تمام قد با همه جزییات و زیبایی‌ها برای هر فردی جذاب و جالب توجه باشد، اما همه‌ی افراد نمی‌توانند چنین مجسمه‌ای را گوشه‌ی اتاق نشیمن یا سالن پذیرایی خانه‌ی خود بگذارند. چراکه گاهی متراژ خانه کوچک‌تر از آن است که بتوان چنین تغییراتی را در آن اجرایی کرد. بنابراین پیش از انتخاب وسایل هر اتاق میزان کارایی این وسایل را بسنجید. به ویژه اگر فضای شما بسیار کوچک است، باید به گونه‌ای همه چیز را کنار هم قرار دهید که از هر سانتی‌متر مربع فضا بالاترین استفاده را کرده باشید. به این ترتیب می‌توانید کارایی و زیبایی را کنار هم در خانه فراهم کنید.

به حرف دلتان گوش دهید

اگر قرار باشد فقط یک قاعده را در چیدمان وسایل خانه به کار ببرید، آن قاعده توجه به میل و علاقه‌ی شخصی خودتان است. پیش از پرداخت هزینه برای هر وسیله از خودتان بپرسید آیا این وسیله را دوست دارید و با میل قلبی آن را خریداری می‌کنید؟ اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است، در خرید و اضافه کردن آن وسیله به چیدمان خانه‌ی خود تردید نداشته باشید. چراکه چنین وسایلی همان ابزاری هستند که شما در هر صورت برای آن‌ها در خانه جایی خواهید داشت و همیشه ارزش بالایی برای آن‌ها قائل هستید. در صورتی که فضای خانه را با چنین وسایلی دکور کنید، همواره احساس خوبی به خانه‌ی خود پیدا می‌کنید.

قوانین را نقض کنید

نیت بروک یکی از مشهورترین طراحان داخلی می‌گوید: “برای من بهترین و زیباترین اتاق‌ها همیشه اتاق‌هایی هستند که افراد برای چیدمان آن از قوانین خاصی پیروی نکرده نباشند.” او می‌گوید: “آنچه را دوست دارید در اتاقتان اجرا کنید، نه چیزی را که دوستان یا طراحان دکوراسیون می‌گویند.” البته در نظر داشته باشید در چنین حالتی هم قوانین معقولی وجود دارد که باید به آن پایبند باشید. به عنوان مثال قرار دادن تلویزیون پشت به فضای اصلی و رو به دیوار نقض قوانین محسوب نمی‌شود، بلکه کاری غیر عقلانی خواهد بود. بنابراین با توجه به چنین بدیهیاتی می‌توانید سایر قوانین را نقض کرده و خانه را به دلخواه خودتان بچینید.

از رنگ‌های برجسته استفاده کنید

تغییر دکوراسیون داخلی

شما می‌توانید برای ایجاد تغییرات چشمگیر، از رنگ‌های برجسته استفاده کنید. البته چنین ایده‌ای برای اتاق مطالعه که محلی ویژه‌ی تمرکز و دقت است، انتخاب صحیحی نخواهد بود. اما شما می‌توانید در سایر فضاهای خانه از وسایلی با رنگ‌های برجسته استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای ایجاد یک تغییر با روند طبیعی‌تر، همان رنگ‌های موجود در اتاق را تیره یا روشن‌تر کرده و تغییر خاصی در محیط ایجاد نکنید. در چنین حالتی فضای خانه وضعیت طبیعی‌تر نسبت به استفاده از رنگ‌های برجسته خواهد داشت. اما انتخاب بین این دو روش به طور کامل به شما، علایق و سبک زندگیتان بستگی دارد.

ارتباط بین عناصر مختلف را حفظ کنید

کلی ورسلر از دکوراتورهای بسیار باتجربه معتقد است هر قدر هم که بخواهید در فضای موردنظرتان تغییر ایجاد کنید، باید بتوانید ارتباط بین عناصر مختلف موجود در محیط را به خوبی حفظ کنید. این به معنای ایجاد تقارن در فضای خانه نیست، بلکه به معنای استفاده از وسایلی است که همسو با هم بوده و باعث ایجاد تعادل در محیط می‌شوند. به این ترتیب در چیدمان این وسایل سلسله مراتب مشخصی وجود خواهد داشت که باعث حفظ نظم ذهنی شما نیز می‌شود.

تغییرات در دیوارها را دست کم نگیرید

یکی از اساسی‌ترین بخش‌های هر اتاقی دیوارهای آن هستند. دیوارها زیرساخت و زمینه‌ی اصلی هر نور تغییر و تحول در اتاق‌ها و فضاهای مختلف خانه محسوب می‌شوند. بنابراین شما می‌توانید با ایجاد تغییر در دیوارها، فضایی متفاوت در اتاق‌های خانه ایجاد کنید. تغییر رنگ یکی از اضلاع دیوار، استفاده از برچسب‌های مختلف برای روی دیوار، کاغذ دیواری، تابلو یا آینه‌کاری و… بعضی از تغییرهایی هستند که می‌توانید برای دیوارهای خانه در نظر بگیرید. هریک از این تغییرات هزینه و بودجه‌ی خاصی می‌طلبد. پس شما می‌توانید به تناسب شرایط مالی خود یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و برای دیوارهای خانه‌ی خود از آن استفاده کنید.

فضای اختصاصی خود را داشته باشید

تغییر دکوراسیون داخلی

یکی از بهترین ایده‌ها برای ایجاد تغییر در محیط خانه، ساخت یک فضای اختصاصی برای خودتان است. شما می‌توانید با استفاده از عناصر ساده مانند کتاب‌های مورد علاقه‌تان، چراغ مطالعه محبوبتان، گلدان و تابلوهای خودتان، کوسن و صندلی راحتی، ظرف دلخواه و… یک فضای کوچک و ساده در کنج یکی از اتاق‌های خانه برای خودتان ایجاد کنید. بنابراین این مکان می‌تواند محل آسایش و تمدد اعصاب شما باشد. جایی که به طور ویژه مخصوص شما ساخته شده و به خودتان تعلق دارد. چنین فضاهایی احساس آرامش زیادی با خود به همراه خواهند داشت.
به طور خلاصه می‌توان گفت بهتر است جسارت بیشتری به خرج دهید، دل را به دریا زده و خانه را مطابق میل خودتان بچینید. خودتان را درگیر قوانین دست‌وپاگیر نکنید و سعی کنید از چیدمان منزل‌تان لذت ببرید. به این ترتیب خانه‌ی شما دکوری منحصر به فرد خواهد داشت که تنها مختص شما خواهد بود.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • chat
    افزودن دیدگاه