چگونه از فضای راهروهای خانه بیشترین استفاده را ببریم؟


راهروهای خانه از جالب‌ترین بخش‌های خانه محسوب می‌شوند که مسیر ارتباط از یک اتاق به اتاق دیگر هستند. در واقع می‌توان گفت راهروها اغلب مسیر حرکت شما از سایر نقاط خانه به سمت اتاق‌ها به شمار می‌آیند و به دلیل عبور از راهرو و عدم ماندن در آن بیشتر افراد به چیدمان و دکور آن توجهی نمی‌کنند. این در حالی است که راهرو اولین مکانی است که هر روز صبح به آن پا می‌گذارید و آخرین جایی است که شب‌ها پیش از رفتن به خواب می‌بینید. بنابراین آن‌ها سزاوار چیدمان و دکور بسیار زیباتری هستند. شما می‌توانید یک دکور زینتی برای راهرو در نظر بگیرید که گالری هنری خانه‌ی شما باشد یا به صورتی آن را بچینید که به یک فضای کاربردی برای شما تبدیل شود. گرچه کمی ناممکن به نظر می‌آید، اما استفاده‌ی بهینه از فضای راهرو بسیار ساده است. با توجه به اینکه اغلب خانه‌ها راهرو دارند، در این مطلب به ارائه‌ی ایده‌هایی درباره‌ی چیدمان کاربردی و استفاده‌ی کامل از راهروهای خانه پرداخته‌ایم. این ایده‌ها به ویژه برای خانه‌های کوچک که فضای کمی دارند بسیار کارآمد خواهد بود. بنابراین در صورتی که شما هم قصد دارید از فضای راهروهای خانه‌ی خود به بهترین نحو استفاده کنید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

ایده‌هایی برای استفاده از فضای راهرو

در این بخش بعضی از بهترین ایده‌ها برای افزایش کاربری فضای راهرو را به شما معرفی کرده‌ایم. شما می‌توانید متناسب با بودجه و معماری خانه‌ی خود هریک از این ایده‌ها را اجرا کنید.

ساخت کمدهای دیواری برای راهرو

یکی از کاربردی‌ترین ایده‌ها برای استفاده از فضای راهرو نصب کمد دیواری‌ در آن است. شما می‌توانید ابعاد دقیق راهروهای خانه را اندازه بگیرید و در ابعاد دقیق آن یک کمد دیواری سفارش داده و در راهرو نصب کنید. ممکن است با توجه به عرض راهروی خانه‌تان، پهنای این کمد دیواری نسبت به هر کمد دیگری باریک‌تر و فضای آن کمتر باشد؛ اما این فضا هرقدر هم که کوچک باشد برای نگهداری بخشی از لباس‌ها مناسب خواهد بود. مانند لباس‌های فصلی یا لباس‌هایی که فقط در بعضی مناسبت‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنید. همچنین این کمد برای نگهداری سایر لوازم شخصی مانند حوله، لوازم آرایش و… جای مناسبی است.

راهرو

تبدیل راهرو به اتاق کار

شما می‌توانید فضای راهروی خانه را به یک میز کار کوچک برای کارهای خود تبدیل کنید. البته این در حالی امکان‌پذیر است که راهرو پهنای قابل توجهی داشته باشد. برای این منظور می‌توانید یک میز باریک کنار راهرو قرار دهید و وسایل کارتان را روی آن بچینید. همچنین هنگام عدم استفاده از میزکار می‌توانید صندلی خود را در اتاق دیگری قرار دهید که فضای راهرو اشغال نشود. البته در نظر داشته باشید برای استفاده از راهرو به عنوان میزکار باید به نورپردازی این محیط هم توجه ویژه‌ای داشته باشید. بهتر است نور سفید و ملایمی را در چند زاویه بالای میز قرار دهید تا روشنایی اتاق برایتان کافی باشد.

نصب قفسه برای نگهداری وسایل اضافه

در اغلب خانه‌ها همیشه وسایل مختلفی مانند لوازم خیاطی، ابزار و تجهیزات مخلف وجود دارند که پیدا کردن جای مشخص برای آن‌ها دشوار است. شما می‌توانید قفسه‌هایی در راهروی خانه نصب کنید و چنین وسایلی را در سبدهای فانتزی زیبا روی این قفسه‌ها بچینید. در این حالت انتخاب تعداد قفسه، ارتفاع از زمین، فاصله بین قفسه‌ها و پهنای آن به انتخاب شما خواهد بود. پس وسواس بیشتری به خرج دهید و به تناسب عرض راهروی خانه قفسه‌ها سفارش دهید. به این ترتیب راهرو با ظاهری زیبا به یک انباری برای نگهداری وسایل دیگر تبدیل خواهد شد.

قرار دادن میز غذاخوری

اگر فضای خانه‌ی شما بسیار کم باشد، طبیعی است که بخواهید از هر سانتی‌متر آن به بهترین نحو استفاده کنید. یکی از منحصر به فردترین ایده‌ها برای چنین خانه‌هایی نصب یک میز به دیوار راهروی خانه است. البته هرچه راهروی خانه‌ی شما به آشپزخانه نزدیک‌تر باشد، استفاده از آن به عنوان میز غذاخوری راحت‌تر خواهد بود. شما می‌توانید یک میز کوچک بدون پایه را به دیوار راهرو نصب کنید و از چهارپایه‌هایی برای جلوی آن استفاده کنید. به این ترتیب در صورت عدم استفاده از میز می‌توانید چهارپایه‌ها را زیر میز قرار دهید تا جلوی راه را نگیرند. برای صرف غذاهای سریع مانند یک صبحانه‌ی سرپایی یا ناهار کوتاه این فضا کاربری مناسبی خواهد داشت.

فراهم کردن محیط مطالعه

فضای راهرو

راهروها از دنج‌ترین مکان‌های خانه هستند که کسی اعتنایی به آن ندارد. بنابراین شما می‌توانید از راهرو برای انجام یک فعالیت آرامبخش استفاده کنید. کافی است یک کاناپه با چند کوسن در راهرو قرار داده و آن‌جا را به اتاق مطالعه تبدیل کنید. برای راحتی بیشتر می‌توانید پایین کاناپه قفسه‌ی کوچکی قرار دهید که کتاب‌های در حال مطالعه را در آن بگذارید. به این ترتیب شما اتاق مطالعه‌ی شخصی خودتان را خواهید داشت. البته برای یک مطالعه‌ی راحت به نور کافی نیاز دارید. پس بهتر است هنگام اجرای این ایده، نور راهرو را هم بررسی و در صورت نیاز آن را بیشتر کنید.

آینه‌کاری راهرو برای پرو لباس

از ساده‌ترین و ارزان‌ترین ایده‌ها برای استفاده از راهرو، نصب آینه‌های قدی بزرگ در آن است. این موضوع علاوه براین فضای راهرو را بزرگ‌تر و دلبازتر نشان خواهد داد، شما را از ایستان در صف انتظار برای استفاده از آینه‌ی سرویس بهداشتی یا میز آرایش راحت خواهد کرد. شما می‌توانید پیش از خروج از خانه بدون مزاحمت لباس و آرایشتان را جلوی آینه‌های راهرو مرتب کنید. پس با نصب آینه در راهرو با یک تیر دو نشان خواهید زد. در نظر داشته باشید استفاده از قاب‌های جذاب و زیبا ظاهر آینه‌های شما را بهتر و فضای راهرو را چشم‌نوازتر خواهد کرد.

تهیه‌ی ویترین برای نگهداری ظروف

اگر شما هم از افرادی هستید که با تعداد زیاد ظروف خانه‌ی خود مشکل دارید، می‌توانید برای نگهداری آن‌ها از فضای موجود در راهرو کمک بگیرید. برای این کار کافی است ویترین ظروف دیر مصرفتان را در راهرو قرار دهید. اگر ویترین شما زیادی پهن است، می‌توانید آن را با یک ویترین ساده و کم حجم عوض کنید. همچنین در صورت داشتن بودجه‌ی کافی می‌توانید یک بوفه مناسب با ابعاد راهروی خانه‌یتان تهیه کنید. همچنین می‌توانید با قرار دادن ظروف زینتی در درب‌های شیشه‌ای بوفه‌ی موردنظر، ظاهر آن را زیباتر کنید تا فضای راهرو هم جلوه‌ی بیشتری داشته باشد.

پیاده‌سازی کتابخانه‌ی شخصی

اگر شما هم از افرادی هستید که علاقه‌ی زیادی به داشتن کتابخانه در خانه‌ی خود دارید، فضای راهرو یکی از بهترین مکان‌ها برای ساخت یک کتابخانه است. شما می‌توانید یک کتابخانه مناسب با ابعاد راهروی خانه‌ی خود سفارش دهید یا چند قفسه را به سادگی در راهروی خانه نصب کنید. قرارگیری کتاب‌ها با نظم یک کتابخانه در راهروی منزل می‌تواند روحی تازه به محیط راهرو ببخشد. همچنین می‌توانید بالای کتابخانه را با ریسه‌ی نور یا چند لامپ کوچک روشن کنید. این کار علاوه بر روشنایی بیشتر محیط، باعث زیبایی بیشتر راهرو و کتابخانه‌ی شما خواهد شد.

فضای راهرو

طراحی فضای گلخانه‌ای

طبیعت یکی از آرامبخش‌ترین عناصر برای انسان است. به همین دلیل استفاده از گل و گیاه در اغلب خانه‌ها رواج دارد. در صورتی که شما هم به گل و گیاه علاقه دارید، راهروی خانه بهترین مکان برای پرورش گیاهان است. شما می‌توانید گلدان‌های کوچک و بزرگ متعدد را در یک سمت راهروی خانه یا به طور زیگزاگ بچینید یا چند گلدان را از سقف آویزان کنید. در مجموع روش‌های مختلفی برای چیدمان گلدان‌ها در راهرو وجود دارد. گلدان‌های مختلف با گل‌های رنگی رنگی می‌توانند محیط راهروی خانه‌ی شما را با طراوت و شاداب کنند. همچنین باعث تصفیه‌ی هوای خانه خواهد شد.

استفاده به عنوان جاکفشی

کفش‌ها یکی از چالش‌برانگیزترین وسایل هستند که نگهداری از آن‌ها به فضای زیادی نیاز دارد. بنابراین بد نیست یک جاکفشی مناسب برای نگهداری از کفش‌ها تهیه کنید. البته در صورتی که راهروی خانه کنار درب ورودی باشد، این ایده بیش از پیش کارآمد خواهد بود. شما می‌توانید یک جاکفشی زیبا در راهرو قرار دهید و کفش‌ها را در آن بچینید. همچنین برای پوشیدن و درآوردن ساده‌تر کفش‌ها می‌توانید یک پاف یا صندلی فانتزی راحت و کوتاه در راهرو کنار جاکفشی بگذارید تا برای استفاده از کفش‌ها راحت‌تر باشید. چند گلدان کوچک و تابلوهایی با اندازه‌های مختلف هم می‌تواند فضای این جاکفشی اختصاصی را بیش از پیش جذاب کند.

راهرو

نصب عکس‌های خانوادگی

بسیاری از افراد به عکس‌های خانوادگی علاقه دارند و ترجیح می‌دهند روی میز عسلی یا بوفه‌های پایه کوتاه اتاق مهمان و نشیمن قاب‌های خانوادگی را قرار دهند. اگر شما هم در گروه همین افراد هستید اما به دلیل کمبود فضا نمی‌توانید چنین ایده‌ای را عملی کنید، از فضای راهرو برای این منظور بهره بگیرید. عکس‌های خانوادگی را در قاب‌هایی با اندازه‌ها و شکل‌های مختلف به دیوار راهرو نصب کنید و به تدریج با عکس‌های جدیدتر این فضا را گسترش دهید. با این کار در عمل یک گالری کوچک خانگی از عکس‌های خانوادگی تهیه خواهید کرد.
هریک از ایده‌های گفته شده برای راهروی خاصی مناسب هستند. بعضی از آن‌ها برای راهروهای عریض و بعضی دیگر برای راهروهای باریک کارایی بیشتری دارند. همچنین این ایده‌ها از نظر هزینه هم سطوح مختلفی دارند و می‌توانید متناسب با توان مالی خود آن‌ها را سنجیده و انتخاب کنید. اما در مجموع فراموش نکنید راهرو هم بخش جدایی ناپذیر خانه‌ی شما محسوب می‌شود و بهتر است همانطور که به سایر بخش‌های خانه اهمیت می‌دهید، به راهروهای خانه هم توجه کنید. در این صورت خانه‌ی شما طراحی یکپارچه و هماهنگ‌تری خواهد داشت.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه