۱۲ قدم ساده برای داشتن محیط کاری جذاب


همانطور که می‌دانید بیشتر افراد، بیش از ۸ یا ۹ ساعت از زمان مفید روز خود را در محل کارشان سپری می‌کنند. طبیعی است که فضا و انرژی حاکم بر محیط کار نقش غیر قابل انکاری در خلق‌وخو و کارایی افراد ایفا می‌کند. بنابراین هنگامی که شما بیشترین ساعات بیداری خود را در محیط کار می‌گذرانید، باید به انرژی موجود در این فضا هم توجه کنید. یکی از مهم‌ترین عواملی که روی حس‌وحال شما در محیط کار تاثیر می‌گذارد، چیدمان اتاق کار است. هرچه دکوراسیون محل کار شما چشم‌نوازتر و البته خلاقانه‌تر باشد، بر روحیه و عملکرد شما هم تاثیرات بیشتری خواهد داشت. اما در بسیاری از شرکت‌ها وسایل و ابزار موجود بدون نظر متخصصان دکوراسیون و دکوراتورها فقط در گوشه و کنار اتاق قرار گرفته‌اند و برای چیدمان اتاق به نظر و احساس شما اهمیتی داده نشده است. در چنین شرایطی بهتر است خودتان دست به کار شوید و با ایجاد چند تغییر اساسی، محیطی بانشاط و خلاقانه فراهم کنید. در این حالت خودتان هم شاهد انرژی و روحیه‌ی بالاتر و در نتیجه بازدهی بیشتر کارتان خواهید بود. در این گزارش نکات و ایده‌هایی را ارائه کرده‌ایم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید محل کارتان را به محیطی دلنشین و جذاب تبدیل کنید. بنابراین در صورتی که شما هم ترجیح می‌دهید تغییراتی در محیط کارتان ایجاد کنید، مطالعه‌ی این مطلب را از دست ندهید.

اهداف خود در شرکت را روی دیوار نصب کنید

محیط کاری جذاب

یکی از بهترین راه‌ها برای آن که همواره در مسیر کاری صحیح خود قرار داشته باشید، یادآوری مداوم اهدافتان برای حضور در مجموعه است. شما می‌توانید همه‌ی این اهداف و ماموریت نهایی مجموعه را روی مقواهای رنگی مختلف بنویسید و آن‌ها را با آرایش و چیدمان جذابی روی دیوار مقابل یا یکی از نزدیک‌ترین دیوارها به میز کارتان نصب کنید. به این ترتیب در هر بار تردد نگاهی به این اهداف خواهید داشت و هر لحظه می‌دانید فعالیت‌های شما در راستای رسیدن به چه اهدافی است. همچنین استفاده از مقواهای رنگارنگ باعث ایجاد هیجان و انرژی بیشتر در محیط اطرافتان خواهد شد.

از طرح‌های هنری مختلف برای تزیین دیوارها استفاده کنید

از دیگر کارهایی که باعث روح‌بخشی به محیط کارتان می‌شود، نصب تابلوهای هنری و زیبا بر دیوارها است. البته نیازی به خریداری تابلوهای گران‌قیمت نیست. چند تابلوی رنگی که با رنگ دیوارها در تضاد است برای این منظور کفایت می‌کند. در صورتی که مایل نیستید هزینه‌ای برای تهیه‌ی تابلوها پرداخت کنید می‌توانید طرح‌های دلخواهتان را از اینترنت دانلود کرده و در ابعاد بزرگ چاپ کنید. این طرح‌ها را بدون هیچ قابی به سادگی روی دیوار بچسبانید تا انرژی جدیدی در فضا جریان پیدا کند. این موضوع باعث تعادل احساسات شما هم خواهد شد. چراکه تضاد رنگ دیوار و طرح‌ها باعث ثبات بیشتر چیدمان محیط می‌شود.

محیط کاری جذاب

از وسایل همرنگ با رنگ تجاری مجموعه بهره بگیرید

هنگامی که گوشه و کنار محیط کار شما نشانه‌هایی از رنگ برندتان داشته باشد، فضا به یک محیط کاری شباهت بیشتری خواهد داشت و هویت شرکتتان هم بهتر شکل خواهد گرفت. بنابراین بهتر است بعضی وسایل موجود در اتاق را همرنگ با طبف رنگ‌های لوگوی شرکتتان انتخاب و به مشتریان حس بهتری القا کنید. به عنوان مثال می‌توانید یک گلدان با رنگ موردنظر کنار میزتان قرار دهید تا یک تابلو با رنگ لوگوی مجموعه روی دیوار نصب کنید. در ابعاد بزرگ‌تر می‌توانید از مدیریت مجموعه بخواهید کاغذ دیواری یا دکوری‌های مختلف همرنگ با لوگوی مجموعه را تهیه کنید تا فضای محل کارتان به طور کامل بیانگر هویت مجموعه باشد.

میزتان را متناسب با علایقتان بچینید

طبق آمار داشتن احساس مالکیت روی بخشی که فضای کاری شما است، تعهد شما را بیشتر کرده و بهره‌وریتان را تا ۳۲% افزایش می‌دهد. بنابراین میز کارتان را به گونه‌ای بچینید که احساس راحتی بیشتری داشته باشید و حس آرامش مانند احساس حضور در خانه به شما القا شود. استفاده از وسایل شخصی برای میز کار مانند تابلوی عکس خانوادگی، فنجان یا ماگ اختصاصی، خودکارهای رنگی، دفتر یادداشت، کوسن و… باعث می‌شود میز کارتان به حریم شخصی و منحصر به فرد شما تبدیل شود. بنابراین با ورود به محیط کار می‌توانید بلافاصله احساس تعلق خاطر پیدا خواهید کرد و می‌توانید به دور از تنش و نگرانی به انجام امور خود بپردازید.

محیط کاری جذاب

پنجره‌ها را دست کم نگیرید

انسان به طور ذاتی به فضای آزاد و هوای تازه احساس خوشایندی دارد. بنابراین هر لحظه خواهان حضور در طبیعت و استفاده از هوای بیشتر است. در صورتی که نزدیک میز کار شما پنجره وجود دارد، از این موهبت استفاده کنید. می‌توانید چند گلدان بسیار کوچک روی لبه‌ی پنجره قرار دهید تا فضای دلنشین‌تری ایجاد کنید. در ساعاتی از روز پنجره را باز کنید و از هوای آزاد لذت ببرید. همچنین می‌توانید روی شیشه‌ی پنجره برچسب‌های رنگی کوچک بچسبانید تا ظاهر زیباتری به شیشه‌های پنجره ببخشید. از دیگر کارهایی که برای این بخش می‌توانید انجام دهید، تهیه‌ی توری برای پنجره به منظور جلوگیری از ورود حشرات موذی است. به این ترتیب در ساعات مختلف روز می‌توانید به راحتی پنجره را باز بگذارید.

به گل‌ها و گیاهان اهمیت بیشتری بدهید

اگر مجاور میز شما پنجره‌ای وجود ندارد یا بدتر از آن در طبقه‌ای کار می‌کنید که در آن خبری از پنجره نیست، می‌توانید با استفاده از گل و گیاهان مختلف طبیعت را به محیط کارتان بیاورید. برای این منظور می‌توانید با کمی تحقیق گیاهانی را پیدا کنید که شرایط نگهداری آسان‌تری دارند. به کارگیری گلدان‌های رنگی در ابعاد و اندازه‌های مختلف فضای جذاب‌تری برای شما ایجاد خواهد کرد. همچنین بهتر است گیاهان سبز رنگ را برای منظور انتخاب کنید. چراکه گیاهان دیگر به نور طبیعی بیشتری نیاز دارند و ممکن است چندان به کار شما نیایند. علاوه بر این رنگ سبز یادآور طبیعت بوده و احساس آشنایی بیشتری دارد.

محیط کاری جذاب

آینه‌ها را دوست داشته باشید

بر خلاف تصور بسیاری از افراد که وجود آینه در فضای کار را مانعی برای تمرکز افراد می‌دانند، آینه‌ها باعث می‌شوند شما احساس بهتری داشته باشید. چراکه باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن محیط‌های کوچک شده و احساس دلگیری فضاهای کوچک را از بین می‌برند. از طرفی با یک نگاه در آینه نسبت به ظاهر خود اطمینان خاطر کافی پیدا خواهید کرد و می‌توانید با ذهن آرام به کارتان بپردازید. بنابراین نیازی نیست به سرویس بهداشتی رفته و از آینه‌ی آن استفاده کنید. پس در صورت امکان می‌توان از یک آینه با قاب ساده استفاده و فضای جدیدی در محیط کارتان ایجاد کنید.

از رنگ‌های مختلف کمک بگیرید

پیشنهاد می‌کنیم خود را به یک یا دو رنگ محدود نکنید و در محیط کار خود از رنگ‌های مختلف استفاده کنید. به کارگیری هر رنگ باعث ایجاد جریانی از انرژی در فضا خواهد شد. بنابراین با استفاده از رنگ‌های مختلف می‌تواند هیجانات خاصی در محیط فراهم کنید. به عنوان مثال کمی رنگ قرمز یا نارنجی احساس رخوت و خواب‌آلودگی را از شما خواهد گرفت و با رنگ آبی یا بنفش روشن احساس آرامش و آزادی خواهید داشت. همچنین رنگ سبز روشن یا زرد هم برای محیط‌های کار باعث فعال شدن حس خلاقیت شما می‌شود. بنابراین هریک از وسایل خود را با یک رنگ تهیه کنید تا در طول روز احساس یکنواختی نداشته باشید.

محیط کاری جذاب

رایحه‌های خوب را فراموش نکنید

همانطور که دیدن ظاهر زیبا و جذاب در محیط کار می‌تواند شما را به سمت احساسات خوب ببرد، بوییدن عطرهای خوب هم برای حال بهترتان مفید خواهد بود. بنابراین تاثیرات بوهای مطبوع را دست کم نگیرید و برای این موضوع هم فکری داشته باشید. شما می‌توانید از عودهای مختلف یا خوشبوکننده‌های هوا برای پخش بوی خوشایند در فضای کار استفاده کنید. این رایحه‌ها می‌توانند بوی افراد مختلف یا بوی سیگار را به طور کامل در خود بکشند و یک عطر بسیار خوب در محیط پراکنده کنند که برای تغییر حال شما بسیار مفید خواهد بود.

تقویم‌ تعطیلات و مناسبت‌ها را روی میز بگذارید

روی تقویم میز خود همه‌ی مناسب‌ها، جلسات، تعطیلات و اتفاق‌های مهم را با ماژیک‌های رنگی علامت بزنید. با نگاه به تقویم در طول روز ضمن یادآوری مناسب‌های هیجان‌انگیز و تعطیلات مختلف می‌توانید برای جلسات و قرارهای کاری خود آماده باشید. چنین تقویم رنگارنگی یک انگیزه‌ی قوی برای سپری کردن روزهای کاری سخت خواهد بود و به شما خواهد گفت روزهای سخت هم گذرا هستند. با تهیه‌ی این تقویم شاهد تغییرات قابل توجهی در روحیه‌ی خود خواهید بود.

یک وایت برد به محل کارتان اضافه کنید

محیط کاری جذاب

یک تخته ساده و کوچک و چند ماژیک رنگی کافی است. این تخته می‌تواند برای ثبت نکات مهم، ارزیابی‌های مختلف و کارهای حیاتی شما مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین می‌توانید از آن برای نقاشی‌ در ساعات بین کار، بازی‌های گروهی، نوشتن جملات انگیزشی و… استفاده کنید. بنابراین در هر صورت وجود یک تخته‌ی ساده برای نوشتن در محل کار جذابیت دارد و می‌تواند روی روند کاری و بازدهی شما تاثیرات بسیار زیادی داشته باشد. اگر مایل نیستید هزینه‌ای برای این موضوع پرداخت کنید، می‌توانید از شیشه‌های پنجره به جای وایت برد بهره بگیرید.

نورپردازی محیط را بررسی کنید

یکی از مهم‌ترین نکات در محیط کار نور است. نورهای زرد تیره می‌تواند روحیه‌ی شما را ضعیف کرده و باعث افسردگی شود. در مقابل نورهای سفید تاثیر خوبی بر عملکرد شما خواهد داشت. علاوه براین شدت نور و زاویه‌ی تابش آن در حالت محیط کار نقش مهمی دارد. بنابراین به رنگ نور لامپ‌ها، تعداد لامپ‌های موجود در اتاق و محل قرارگیری آن‌ها توجه کنید و در صورت نیاز از مدیرتان بخواهید تغییراتی در آن ایجاد کند.
با اجرای همین ایده‌های ساده و کم هزینه می‌توانید فضای کاری خود را به محیطی شاد تبدیل کنید که بازدهی شما را چندین برابر می‌کند. درصورتی که از محیط کارتان لذت نمی‌برید بهتر است این راهکارها را امتحان کنید و از نتایج آن غافلگیر شوید.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه