چگونه دکوراسیون منزل را خودمان انجام دهیم؟


نقل مکان به خانه‌ی جدید همیشه جذابیت‌ و تازگی‌های خاصی با خود به‌همراه دارید. وقتی به خانه‌ای جدید می‌روید، امکان تغییر شکل و ایجاد فضاهایی جدید برایتان فراهم می‌شود که افزایش حس خلاقیت و نوآوری را در شما به‌دنبال دارد. دکوراسیون خوب در خانه، باعث ایجاد احساسی مثبت در دیگران نسبت به آن فضا می‌شود. شما می‌توانید خانه‌ی خود را متناسب با سلیقه و علایق خود دکور کرده و به شکلی ایده‌آل و فریبنده تبدیل کنید. چنانچه قصد تغییر مکان و زندگی در خانه‌ای جدید را ندارید، اصول دکوراسیون باز هم به کمک شما می‌آیند. با دکور کردن اصولی خانه، می‌توانید نواقص احتمالی آن را بپوشانید. در نتیجه خانه‌تان را بسیار زیباتر از آنچه که هست به نمایش بگذارید. از طرفی با وجود اهمیت دکوراسیون، برای واگذاری آن به گروه‌های متخصص باید بودجه‌ی زیادی درنظر گرفت. همچنین یافتن گروهی حرفه‌ای با احتمال ارتکاب اشتباهات کم کار آسانی نیست. در بعضی از موارد تیم‌های متخصص در امور دکوراسیون نه‌تنها باعث بهتر شدن فضای خانه نمی‌شوند، بلکه خسارات زیادی به آن یا وسایل موجود در خانه وارد می‌کنند. بنابراین بهترین راه انجام دکوراسیون خانه توجه به سلیقه‌ی خودمان است. اگر شما هم قصد دارید که خودتان امور دکوراسیون خانه را انجام دهید با مجله هومگ همراه باشید. در ادامه پس از بررسی اهمیت دکوراسیون خوب، می‌آموزیم که چگونه دکوراسیون منزل را خودمان انجام دهیم.

اهمیت دکوراسیون خوب

عموم افراد بیشتر زمان خود طی روز را در محیط‌هایی مانند خانه، محل کار، باشگاه، کتابخانه، مدرسه، دانشگاه و… سپری می‌کنند. بنابراین همیشه با دکوراسیون محیط و مسایل مربوط به آن درگیر هستند. صرف نظر از زیبایی یا عدم زیبایی یک فضا، یک دکوراسیون خوب و مطابق با اصول و ارکان تخصصی جلوه‌ی به‌خصوصی به آن فضا می‌بخشد. با دکور کردن مناسب یک محیط می‌توان آن را بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از اندازه‌ی واقعی خود نشان داد. همچنین دکوراسیون اصولی عاملی بسیار مهم در میزان نورگیری محیط و روشنایی آن محسوب می‌شود. ترکیب رنگ‌ها و اشکال به کار رفته در فضا علاوه‌بر تاثیری که در زیبایی و اندازه‌ی آن دارند، در خلق‌وخو و نوع رفتار افراد حاضر در محیط اثر به‌سزایی می‌گذارند. استفاده از رنگ‌های ملایم باعث القای حس آرامش به مخاطب و رنگ‌های تند باعث افزایش هیجان و انرژی در افراد می‌شود. اگر دکوراسیون یک محیط با توجه به اصول و قواعد صورت نگیرد، افراد حاضر در آن معمولا با حسی منفی و اضطراب ناشی از محیط دست‌وپنجه نرم می‌کنند. درنتیجه نوع و روش دکور کردن یک محیط بسیار حایز اهمیت بوده و علاوه بر تاثیرگذاری روی محیط، با روان و نوع واکنش‌های افراد سروکار دارد.

دیوارها را رنگ‌آمیزی کنید

اگر شما در خانه‌ای اجاره‌ای زندگی می‌کنید، به احتمال زیاد کمی مشکل برای اجرای این ایده سر راه شما قرار می‌گیرد. در غیر این‌صورت بهتر است با رنگ کردن دیوارها شروع به ایجاد تغییرات بزرگ در دکوراسیون خانه‌ی خود کنید. رنگ جدید دیوارها باید با سلیقه‌ی شما، کاربرد فضای موردنظر و میزان نورگیری خانه هماهنگ باشد. از آنجایی که تغییر رنگ دیوارها امری دایمی نیست به‌هیچ‌وجه از اشتباه در انتخاب رنگ نهراسید. اگر بر سر رنگی به توافق نرسیدید، می‌توانید از روش انتخاب چند رنگ برای دیوارهای گوناگون منزل‌تان استفاده کنید.

انجام دکوراسیون منزل

مبلمان جدید را امتحان کنید

مبلمان خانه از مهم‌ترین جنبه‌های دکوراسیون محسوب می‌شوند. اگر مبلمان منزل شما قدیمی شده‌اند یا دیگر راحتی و جلوه‌ی سابق را ندارند، جایگزینی مبلمانی جدید را درنظر بگیرید. در انتخاب مبلمان جدید به‌سراغ وسایل راحت، در رنگ‌ها و سبک‌هایی مطابق با شخصیت و سلیقه‌تان بروید. شاید جستجو و یافتن مبلی متناسب با علایق شما کاری دشوار به‌نظر برسد اما انتخاب مبلمان مطابق با شخصیت شما به‌مراتب از انتخاب وسایل کسل‌کننده و آماده در فروشگاه‌ها بهتر است. مبلمان موردعلاقه‌ی شما راحتی و احساسی مثبت در فضای خانه برایتان به‌ارمغان می‌آورد.

از فضاهای مناسب برای ذخیره‌سازی استفاده کنید

هم افراد منظم که وسایل سازمان‌یافته‌ای دارند و هم افراد شلخته با وسایل درهم‌ریخته نیاز به فضایی برای ذخیره‌سازی وسایل خود دارند. شما با استفاده از فضاهای طبقه‌بندی شده و تزیینی با یک تیر دو نشان خواهید زد. این فضاها علاوه‌بر نگهداری و مرتب‌سازی وسایل شما باعث ایجاد تنوع و زیبایی در دکوراسیون خانه می‌شوند. قفسه‌های کتاب، جعبه‌های تزیینی تودرتو، وسایل چوبی توخالی و… از جمله این فضاها هستند که با نگهداری از وسایلتان نظمی نسبی و آرامشی دلچسب فراهم می‌کنند.

جزییات تزیینی را افزایش دهید

هیچ‌چیزی مانند پرکردن دیوار با آثار هنری نمی‌تواند جلوه و زندگی به دیوارهای منزل شما ببخشد. دیوارهای منزل‌تان را با آثاری هنری مانند تصاویری از طبیعت، نقاشی‌های زیبا و چشم‌نواز، سخنان برجسته و خوش‌نویسی‌شده، پوسترهایی از هنرمندان و… پرکنید. در انتخاب این آثار هنری حتما به هماهنگی طیف رنگی آن‌ها با سایر وسایل دکور‌شده و سبک این آثار با شخصیت‌تان توجه کنید. دیوار خالی یکی از بدترین نکات در دکور خانه‌ی شما به‌شمار می‌آید. پس با استفاده از ترکیب قطعات بزرگ و کوچک آثار هنری زیبایی دکوراسیون منزل خود را تضمین کنید.

انجام دکوراسیون منزل

مبلمان و سایر وسایل‌تان را تعمیر کنید

با توجه به هزینه‌ی بالای خرید وسایل جدید اگر شما هم بودجه‌ی کافی برای تهیه‌ی مبلمان نو ندارید از ترفند تعمیر وسایل قدیمی استفاده کنید. شما می‌توانید با شستشو، تعمیر یا تعویض پارچه‌های مبل به آن‌ها رنگ و حالتی جدید ببخشید. همچنین رنگ‌آمیزی کابینت‌ها یکی دیگر از راه‌های تغییر دکوراسیون اقتصادی است. چنانچه بودجه‌ی کافی برای تعمیر مبلمان خود ندارید به‌هیچ‌عنوان نگران نباشید. فقط با جابه‌جایی مبلمان و تغییر مکان آن‌ها می‌توان تغییری جذاب در دکوراسیون خانه خلق کرد.

عکس‌ها و خاطرات‌تان را به خانه اضافه کنید

برای اینکه خانه‌ای منحصربه‌فرد و جذاب داشته باشید قاب‌عکس‌هایی از خاطرات به‌یادماندنی، سفرها، مردم و مکان‌ها به دکوراسیون خانه بیفزایید. شما می‌توانید از عکس‌های بزرگ برای نصب آن‌ها روی دیوار یا از عکس‌های کوچک برای قرارگیری آن‌ها روی میزها و سایر سطوح استفاده کنید. استفاده از عکس‌های خاطره‌انگیز همیشه برای مهمانان و مراجعه‌کنندگان به منزل شما جذاب است. همچنین با افزودن این عکس‌ها به دکوراسیون منزل، می‌توان هنگام استراحت یا نشستن روی مبل‌ها با تماشای آن‌ها و یادآوری خاطرات لذتی دوباره را تجربه کرد.

قفسه‌های شناور را اضافه کنید

قفسه‌های شناور ردیف‌های کوچکی از قفسه‌ها هستند که به‌طور مستقیم به دیوار منزل شما متصل می شوند. این قفسه‌ها به شما امکان قراردادن انواع قاب‌عکس‌ها، تصاویر جذاب، آثار هنری و سایر آیتم‌های کوچک دکوری را می‌دهند. گلدان‌های گل، بطری‌های کوچک تزیینی، چراغ‌های روشنایی در انواع و اندازه‌های مختلف یا چیزهایی که از مسافرت‌های خود جمع‌آوری کرده‌اید را به قفسه‌هایی مطابق با سلیقه و شخصیت‌تان و دکوراسیون داخلی منزل‌تان اضافه کنید. استفاده از این قفسه‌های شناور راهی آسان برای نمایش عکس‌ها و آثار هنری بدون آسیب‌رساندن و سوراخ کردن سطح دیوار است.

از پرده‌های جدید استفاده کنید

انجام دکوراسیون منزل

انتخاب پرده‌ای نامتناسب با سایر مبلمان خانه از بزرگ‌ترین اشتباهات دکوراسون منزل محسوب می‌شود. با کمی تلاش می‌توان پرده‌ای مناسب با اساس دکوراسیون خانه انتخاب کرد. استفاده از پرده‌های دارای بیشترین رنگ یا الگوهای متنوع تاثیر بسیار مثبتی در دکوراسیون منزل شما دارد. برای انتخاب پرده حتما روشنایی آن را درنظر بگیرید. یک پرده‌ی خوب باید باعث افزایش میزان روشنایی اتاق‌ها شود. در مواردی که اتاق یا فضای موردنظر شما نیاز به نور بسیار کمی دارد استفاده از پرده‌های با زمینه‌ی تیره گزینه‌ی خوبی خواهد بود. یکی از نکات فراموش شده در انتخاب پرده‌ها نوع میله‌ی نصب پرده است. شما می‌توانید علاوه‌بر میله‌های نصب پرده‌ی موجود در بازار از چوب‌‌پرده‌های ساخته‌شده توسط نجاران ماهر استفاده کنید تا فضای گرم و زنده به اتاق‌ها ببخشید.

از فرش‌های متنوع و متناسب با دکوراسیون منزل استفاده کنید

به‌طور کلی دو هدف عمده در استفاده از فرش برای دکوراسیون یک محیط وجود دارد. بعضی از افراد برای پوشاندن کثیفی‌ها یا نواقص کف‌پوش و برخی دیگر برای القای سلیقه و علایق خود به زمین محل زندگی فرش را برای دکور کردن زمین انتخاب می‌کنند. بخش‌ها و فضاهای خالی خانه را با فرش و قالیچه پر کنید. به‌این‌ترتیب منزل شما پر از وسایل به‌نظر می‌رسد حتی وقتی مبلمان زیادی در آن قرار نداشته باشد. فرش شما باید با سایر وسایل دکورشده مطابقت کند. هماهنگی رنگ و الگوهای به‌کار رفته در فرش با سایر مبلمان و پرده‌ها بسیار حایز اهمیت است. شما می‌توانید از فرش، گلیم و قالیچه در هر بخش از خانه استفاده کنید پس نگران تعدد فرش‌ها در منزل‌تان نباشید. اگر بودجه‌ی کافی برای خرید فرش ندارید با تهیه‌ی برش‌هایی از فرش و اتصال آن‌ها به یکدیگر فرش مناسب خودتان را بسازید. اگر فرش شما بسیار بزرگ است باید پایه‌ی همه‌ی مبلمان را داخل آن قرار دهید. برای فرش‌های متوسط فقط باید پایه‌ی جلویی مبل‌ها روی فرش قرار داشته باشد. اما اگر فرش کوچکی دارید، پایه‌ی همه‌ی مبل‌ها را خارج فرش بگذارید. به‌طوری که فرش جلوی همه‌ی مبل‌ها باشد.

از لامپ‌های خلاقانه استفاده کنید

یکی از مهم‌ترین بخش‌های دکوراسیون منزل استفاده از منابع روشنایی است. برای ایجاد دکور مناسب در خانه‌ی خود می‌توانید از لامپ‌های کوچک و خلاقانه کمک بگیرید. این لامپ‌ها با خلق نوعی سایه روشن، فضایی دل‌نشین و جذاب را در منزل شما به‌وجود می‌آورند. اگر از چندین چراغ یا منبع روشنایی در یک اتاق استفاده می‌کنید حتما از چراغ‌هایی با شکل، میزان نور، اندازه و رنگ متفاوت استفاده کنید تا باعث ایجاد حس سرزندگی در افراد حاضر در خانه شوید. از آنجاییکه روشنایی برای هر خانه ضروری است هیچگاه از استفاده از لامپ‌های متنوع نترسید.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه