ایده‌ های جذاب برای قرار دادن قفسه کتاب در منزل


بدون شک کتاب علاوه بر فوایدی که برای ذهن و روح ما دارد حتی وجودش در خانه جان تازه‌ای به فضای ما خواهد داد. زمانی که تعداد کتاب‌ها زیاد می‌شود، بهترین راه حل نگهداری آن‌ها تهیه قفسه‌ای برای کتاب‌هاست. خانه‌های امروزی کوچک هستند و اغلب افراد علت نداشتن قفسه‌ای برای کتاب‌هایشان را نبود فضای کافی اعلام می‌کنند. کتاب‌ها را نباید فقط در خانه انبار کنید و با چیدمان زیبای آن‌ها در خانه افراد و تمام اعضای خانواده را به مطالعه تشویق خواهید کرد. برای قرار دادن کتاب‌هایتان باید اتاقی داشته باشید که با قرار دادن قفسه کتاب درون آن در دکوراسیون و فضایی که در خانه برای شما باقی می‌ماند خللی ایجاد نشود یا باید کلاً برای نگهداری از کتاب‌هایتان خلاقیت به خرج داده و قفسه کتاب جدیدی که در عین حال کم جا و زیبا باشد را طراحی کرده و بسازید.

در این مقاله قصد داریم تا به شما درزمینه خلاقیت در طراحی قفسه کتاب مناسب کمک کنیم. پس بهتر است با ما همراه شوید.

مطالبی که در این مقاله می‌خوانید عبارت‌اند از:

  • قفسه کتاب را باید کجا قرار داد؟
  • چگونه قفسه کتاب زیبایی بسازیم؟
  • چه محل‌هایی برای ساخت قفسه کتاب و کتابخانه مناسب هستند؟

قفسه کتاب را باید کجا قرار داد؟

 اینکه قفسه کتاب را در کجای خانه و دکوراسیونتان قرار دهید کاملاً بستگی به سلیقه خودتان دارد و اینکه اتاق خواب یا قسمت نشیمن خانه را برای قرار دادن کتاب‌هایتان انتخاب می‌کنید تماماً بستگی به سلیقه و دکوراسیون خانه‌تان دارد. اکثر کتابخانه‌های معمولی که تا به امروز تولید شده‌اند دیواری هستند و قفسه به دیوار تکیه دارد و این گونه قفسه‌ها نیز فضای شما را بزرگ‌تر نشان می‌دهند و در ضمن فضای بیشتری برای قرار دادن سایز لوازم دکوری خانه شما باقی خواهد ماند. برای قرار دادن قفسه کتاب در خانه به محیط باز و بلا استفاده‌ای که در اختیار دارید دقت کنید تا بتوانید از تمامی محیطتان استفاده کنید و فضای زیباتری داشته باشید.

 قفسه کتاب

چگونه قفسه کتاب زیبایی بسازیم؟

برای قرار دادن قفسه کتاب در خانه به محیط باز و بلا استفاده‌ای که در اختیار دارید دقت کنید.

گاهی لازم نیست کلی هزینه کنید و قفسه یا کتابخانه را بخرید. می‌توانید با لوازمی قفسه مناسبی برای قرار دادن کتابخانه‌تان بسازید. امروزه داشتن قفسه کتاب شیک و بزرگ هزینه زیادی می‌برد و با کمی صبر و به خرج دادن سلیقه می‌توانید به‌راحتی قفسه کتابی زیبا و بزرگ برای کتاب‌هایتان بسازید و از آن‌ها مراقبت کنید. ساخت قفسه کتاب نیاز به هزینه زیادی ندارد. برای ساخت مدلی ساده از قفسه کتاب با کمک جعبه‌های میوه باید جعبه میوه چوبی به تعداد لازم، قلم‌مویی برای رنگ زدن جعبه‌ها، رنگ مخصوص چوب، سمباده، چند عدد میخ یا پیچ تهیه کنید.

 برای شروع ساخت جعبه‌های چوبی را سمباده بزنید و بعد از صاف شدن، آن‌ها را رنگ بزنید. انتخاب رنگ قفسه‌های چوبی به سلیقه شما و ترکیب رنگی دکوراسیونتان نیز بستگی دارد. پس از زدن رنگ و خشک شدن آن می‌توانید جعبه‌ها را روی هم قرار داده و آن‌ها را با پیچ به یکدیگر محکم کنید. با انجام این کار به هر ابعادی که دوست دارید می‌توانید کتابخانه‌ای زیبا و البته ارزان در اختیار داشته باشید.

چه محل‌هایی برای ساخت قفسه کتاب و کتابخانه مناسب هستند؟

همان طور که اشاره شد بهانه اغلب افراد برای نداشتن قفسه کتاب در خانه کمبود فضای کافی است که این مشکل را نیز با دقت بیشتر در فضاهای خالی خانه می‌توان حل کرد. به‌طور مثال می‌توانید از فضای اتاق خوابتان برای قرار دادن قفسه کتاب استفاده کنید. قفسه کتاب را در اتاق قرار دهید و تا هر زمان که خواستید از کتاب‌ها و خواندن مطالب جذاب آن‌ها استفاده کنید. کتابخانه‌ی دیواری در اتاق خواب زمانی که با کتاب‌های رنگارنگ پر شود روح و حس خوبی را به شما و فضای خوابتان منتقل خواهد کرد. راهروهای خانه را فراموش نکنید، دیوار راهروها دیوارهای بلااستفاده‌ای در خانه هستند که با قرار دادن قفسه کتاب در این مکان‌ها از فضایتان استفاده بهینه کرده و زیبایی بیشتری را به دکوراسیونتان بدهید. در راهروها بهتر است قفسه کتاب را در داخل دیوار قرار دهید یا قفسه را به دیوار تکیه دهید. این محیط‌ها اغلب تارک تر هستند با نورپردازی مناسبی مزاحمتی برای افرادی که از این مکان رفت و آمد می‌کنند ایجاد نخواهید کرد.

 حتی اگر قاب عکسی بزرگ دارید می‌توانید با قفسه بندی آن کتابخانه زیبایی بسازید و به‌راحتی از آن استفاده کنید. برای ساخت کتابخانه‌ای زیبا بهتر است به درها و کمدهای دیواری‌تان نیز سری بزنید و با استفاده از فن طبقه بندی و استفاده از یک درب کشویی از این مکان‌ها به‌درستی استفاده کنید و قفسه کتاب زیبایی بسازید. ایده‌های جدید خود را در ساخت و طراحی کتابخانه برای دکوراسیون منزلتان به کار ببرید. ساخت قفسه کتاب در زیر پله‌های خالی نیز امکان پذیر است. با ساخت این گونه کتابخانه‌ها از تمام فضایتان در خانه به بهترین شکل استفاده کرده‌اید و فضای زیادی هم از دکوراسیون خانه‌تان را نخواهید گرفت. قفسه کتاب در جزیره آشپزخانه بسیار زیبا و مناسب است. بله درست شنید اگر به کابینت احتیاجی ندارید می‌توانید قفسه‌ی کتابتان را در آشپزخانه قرار دهید.

ایده‌های جدید خود را در ساخت و طراحی کتابخانه برای دکوراسیون منزلتان به کار ببرید.

قفسه کتاب

لازم نیست تمام فاکتورهای اصلی در ایجاد قفسه کتاب را رعایت کنید و به‌طور مثال قفسه‌هایی افقی بسازید و فقط به این فکر کنید اگر هر فضای زیادی در خانه دارید از آن استفاده کنید تا ظاهر زیبا و چشم گیری به اتاق و خانه‌تان بدهید. در زیر صندلی نیز فضایی وجود دارد که با کمی حوصله می‌توانید آن‌ها را نیز به فضایی مناسب برای قرار دادن کتاب‌هایتان اختصاص دهید.

کتابخانه در هر جایی از خانه باشد باعث زیبایی و جلب توجه همه خواهد شد، فقط باید کمی در انتخاب فضای مناسبتان دقت داشته باشید. از تمام فضاهای خانه استفاده کنید برای مثال از زیر پله‌ها نیز مناسب‌اند و می‌توانید قفسه کتابتان را برای این مکان طراحی کنید و البته بهتر است به مواردی مانند نور پردازی مناسب و نحوه چیدمانتان نیز توجه داشته باشید.

دکوراسیون خانه را نباید تبدیل به فضایی کنیم که فقط اجسام لوکس در آن جای داشته باشند و باید کمی به فکر رشد ذهن و روح خانواده نیز باشید. ذهنیت اینکه برای قرار دادن قفسه کتاب نیاز به فضای زیادی دارید را باید دور بیندازید و به نکاتی که در این مقاله به شما یادآوری کردیم، توجه کنید. حتی در فضای کاملاً مدرن و امروزی با کمی دقت و سلیقه می‌توانید بهترین قفسه‌های کتاب را بسازید، از حداکثر فضایی که در اختیار دارید استفاده کنید و با حضور کتاب بیشتر مطالعه کنید و کودکان را نیز به انجام دادن این کار تشویق کنید.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه