موارد استفاده از چوب در فضا و طراحی داخلی خانه

[ad_1]

چوب به‌ عنوان عنصری از طبیعت به‌راحتی می‌تواند روح و طراوت را برای فضای داخلی خانه‌های ما به ارمغان بیاورد. قدرت چوب در خلق فضای گرم و خاص را هیچ عنصر دیگری در معماری داخلی ندارد. به ‌خصوص اگر چوب به همان حالت طبیعی استفاده شود و تمام گره‌ها و بافت‌های طبیعی آن حفظ شود.

 چوب می‌تواند در تمامی قسمت‌های خانه یا بخشی از آن و یا به‌صورت ترکیبی با بقیه مصالح استفاده شود. در این مقاله به بررسی این عنصر جذاب و موارد استفاده آن در فضا و طراحی داخلی آن می‌پردازیم.

سر فصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • انواع چوب
  • رنگ‌های مختلف چوب و تأثیر آن در فضا
  • چرا چوب متریال مناسبی برای استفاده در ساختمان است؟
  • کاربردهای چوب در اسکلت داخلی ساختمان
  • کاربرد چوب در مبلمان و وسایل تزیینی
  • چوب و آرامش

 انواع چوب

چوب‌هایی که در ساختمان استفاده می‌شوند، دو دسته هستند: پهن برگ‌ها و سوزنی برگ‌ها.

درختان پهن برگ مثل گردو، بلوط، اقاقیا، افرا، ممرز، توسکا، راش، چنار، صنوبر که بیشترین مصرف را در ساخت مبلمان و درب و دکور دارند. دسته دوم درختان سوزنی برگ مثل سرخدار، سرو، کاج هستند.

مبلمان و وسایلی که با چوب‌های نرم مانند راش، کاج یا صنوبر ساخته می‌شوند، ارزان‌تر از وسایلی هستند که با چوب‌های سخت مانند ماهون، گردو، افرا و بلوط ساخته می‌شوند. در این جا به بررسی خصوصیات دو چوب گردو و راش می‌پردازیم.

چوب راش

چوب راش چوب نیمه سنگینی است که رنگ آن از کرم تا قرمز متمایل است و دارای موج‌های زیباست. این چوب بافت مقاومی در برابر حشرات چوب‌خوار و قارچ‌ها دارد. به دلیل نرم بودن این چوب در ساخت مبلمان بسیار کاربرد دارد. داشتن استحکام، بافت یک دست و نداشتن گره و بافت منعطف در برابر برش و تراش باعث شده که به وفور در ساخت وسایل چوبی به کار گرفته شود. چوب راش گزینه مناسبی برای روکش کردن است و به‌عنوان سطوح به کار رفته در آشپزخانه استفاده می‌شود.

چوب گردو

چوب گردو چوبی بسیار زیباست که بافت‌های ریز دارد و رنگ آن از خاکستری مایل به تیره و گاهی سیاه است. این چوب، چوبی گران به حساب می‌آید و پیدا کردن تخته‌های بزرگ آن کاری دشوار است. چوب گردو چوبی است که برای خاتم کاری و تزیینات بسیار مناسب است و می‌توان روی آن کار کرد.

 چوب در فضا و طراحی داخلی خانه

چرا چوب متریال مناسبی برای استفاده در ساختمان است؟

شاید بتوان اولین ویژگی چوب به‌ عنوان عنصری برای طراحی داخلی را زیبایی و طبیعی بودن آن دانست. حس و حال و فضایی که هر قطعه از چوب برای ما به ارمغان می‌آورد منحصر به‌ فرد و گره‌ها و بافت‌های آن مخصوص به خود آن قطعه از چوب است. غیر از زیبایی و اصالتی که چوب برای فضای داخلی خانه ما به ارمغان می‌آورد شاید بزرگ‌ترین مزیت چوب انعطاف‌پذیری آن است. چوب را می‌توان به اشکال گوناگون درآورد و برای هر فضایی استفاده کرد. چوب را می‌توان به شکل تخته، الوار و یا چند لایی درآورد و یا کابینت، مبلمان، دکور، گلدان، مجسمه، ساعت، بشقاب و قاشق چنگال درآورد.

عنصر چوب با آنکه ضریب سختی پایینی نسبت به دیگر مصالح مثل سنگ و سرامیک دارد، اما به دلیل ارتجاعی بودن آن فرسایش بسیار کمی دارد و به همین دلیل عنصر مناسبی برای ساخت مبلمان و همچنین پوشش داخلی ساختمان به شمار می‌رود. از مزیت‌های دیگر چوب ظرفیت حرارتی بالای آن است که در زمستان به‌راحتی سرد نمی‌شود و برای کف‌پوش و مبلمان بسیار مناسب است. نوسانات دمایی چوب بسیار کمتر از بقیه مواد است و همین باعث می‌شود که هزینه‌های گرمایش و سرمایش کاهش یابد.

چوب در مقابل حریق مقاوم است و پس از رسیدن به دمای اشتعال خشک می‌شود و سخت‌تر می‌شود. از مزیت‌های دیگر چوب تجدید پذیر بودن آن است. در دنیای امروز، صرفه‌جویی در انرژی بسیار حائز اهمیت است وجوب یکی از منابع تجدید پذیر است؛ زیرا جنگل دوباره رشد می‌کند و استفاده از چوب برای ساختمان‌سازی درواقع یکی از راه‌های درست مصرف منابع طبیعی است. درواقع به دلیل این‌که نیمی از انرژی مورد استفاده برای تولید محصولات چوبی از خود چوب به‌صورت خاک‌اره، پوسته و کاغذ تأمین می‌شود، هیچ زباله‌ای در کارخانه‌های تولید محصولات چوبی باقی نمی‌ماند.

مزیت دیگر چوب نگه‌داری آسان از آن است. وقتی چوب ظاهر کهنه‌ای پیدا کرد می‌توان با روغن جلا یا لاک ‌الکل روی آن را پوشاند.

چوب به ‌عنوان عنصری سازگار با محیط ‌زیست، از بهترین مصالح قابل‌ قبول برای استفاده در ساختمان است.

چوب در فضا و طراحی داخلی خانه

کاربردهای چوب در اسکلت داخلی ساختمان

از چوب می‌توان برای ساخت در و پنجره، پله‌ها و نرده‌ها استفاده کرد. راه‌پله فضای مناسبی هست که می‌توان برای نرده‌ها از چوب استفاده کرد. چوب از زیباترین پوشش‌ها برای کف و دیوار ساختمان به شمار می‌رود؛ و یکی از پرکاربرترین راههای استفاده از آن به ‌صورت پوشاننده دیوار، سقف و کف است.

 کف‌پوش‌ها و دیوارهای چوبی مانند پارکت و لمینیت طرفداران بسیاری دارد. پارکت‌ها شکل‌های متنوعی دارند که قدیمی‌ترین آن‌ها به شکل الوارهای بلندی بودند که با ضخامت‌های متفاوت در کف خانه نصب می‌شدند. کف‌پوش پارکت با اینکه زیبایی خاص خود رادار است ولی مشکلاتی مانند مقاومت پایین در مقابل خش و رطوبت دارد و به همین دلیل محصولی به نام لمینیت با استفاده از چوب تولید شد که مشکلات پارکت را ندارد.

 همچنین می‌توان چوب را به شیوه‌های مدرن‌تر و خاص‌تر به‌عنوان کف‌پوش و دیوار پوش استفاده کرد. مثلاً چوب را به‌صورت قطعات عرضی از تنه و شاخه‌ها برش داد و به‌عنوان کف‌پوش یا دیوار پوش استفاده کرد. از دیگر کاربردهای چوب در فضای داخلی خانه، پانل است. می‌توان از چوب به شکل پانل استفاده کرد. پانل ها سبک هستند و به‌راحتی در فضای مورد نظر نصب می‌شوند.

 کاربرد دیگر چوب ساخت کابینت برای آشپزخانه است که در مقابل آب و حشرات بسیار مقاوم باشند. اگر شما به سبک کلاسیک علاقه دارید چوب عنصر مناسبی برای ساخت کابینت‌های کلاسیک است. کابینت‌های کلاسیک عمدتاً از چوب‌های قوی و محکم مانند بلوط ساخته می‌شود. کاربرد دیگر چوب در آشپزخانه ساخت کانتر است. برای نمای کانتر که اصولاً رو به سالن قرار می‌گیرد انتخاب یک نمای چوبی، بسیار جذاب است.

از دیگر کاربردهای چوب جدا کردن فضا است. چوب را می‌توان به‌عنوان پارتیشن در فضا استفاده کرد و حتی می‌توان آن را با متریالی مانند شیشه ترکیب کرد و مرزی خاص و شیشه‌ای خلق کرد.

چوب در فضا و طراحی داخلی خانه

رنگ‌های مختلف چوب و تأثیر آن در فضا

چوب‌ها طیف رنگی متفاوتی دارند؛ اما در اکثر آن‌ها طیفی از قهوه‌ای وجود دارد. طیف رنگ زرد یا نارنجی که در چوب‌هایی مانند چنار، بلوط، آبنوس و توسکا به چشم می‌خورد و گرمای بیش‌تری به خانه می‌بخشند. در عوض چوب‌هایی مانند افرا، ممرز، تبریزی و روسی دارای طیف سفید، کرم و نخودی هستند و سردی بیشتری دارند.

برای استفاده از چوب باید به‌اندازه فضا دقت کرد. اگر فضای کوچکی دارید، چوب‌های بارنگ روشن باعث می‌شوند که فضای شما بزرگ‌تر به نظر آید و در عوض چوب‌های بارنگ تیره فضای بزرگ را بسته‌تر و گرم‌تر نشان می‌دهند.

اگر تصمیم دارید از چند نوع چوب در خانه استفاده کنید، بهتر است که چوب‌هایی که دارای طیف رنگی شبیه به هم هستند استفاده کنید تا هارمونی فضا حفظ شود و جذابیت بافت طبیعی چوب گم نشود.

شما می‌توانید با توجه به کوچکی و بزرگی محل زندگی خود به نسبت از چوب‌های روشن یا تیره استفاده کنید.

کاربرد چوب در مبلمان و وسایل تزیینی

شاید بتوان چوب را شایع‌ترین ماده برای ساخت مبلمان به شمار آورد؛ و این به دلیل خاصیت انعطاف‌پذیری این ماده است که در قبل هم به آن اشاره شد.

علاوه بر مبلمان و میزها و عسلی های چوبی می‌توان وسایل تزیینی بسیاری را با چوب ساخت و آثاری هنری به خانه خود اضافه کرد. به‌ طور مثال می‌توان به مجسمه‌های مدرن و جاشمعی، ساعت، بشقاب‌های دیواری و بقیه اکسسوری های تزیینی ریز و درشت را با چوب ساخت و از تماشای بافت و تنالیته های مختلف رنگ‌ها لذت برد. قاب عکس‌ها و آینه‌ها نیز با چوب زیبایی خاصی به خود می‌گیرند.

در قدیم کنده‌کاری و خراطی روی مبلمان و وسایل چوبی بسیار رواج داشت که در نوع خود هنری ظریف و سخت به شمار می‌آید.

ایده ترکیب کردن چوب با منابع نوری از بهترین نمونه‌های تزیینی مدرن به شمار می‌رود. انواع لوستر، آباژور، چراغ‌خواب و جاشمعی‌های وارمر می‌توانند حال و هوایی گرم و صمیمی به فضای داخلی خانه بخشند. همچنین می‌توان با اضافه کردن قطعات دکوری چوبی به دیوار؛ جلوه دیوار را به‌کلی تغییر داد. برای مثال شلف های چوبی دیواری می‌توانند زینت‌ بخش دیوار شما باشند.

شلف های  چوبی طرفداران بسیاری دارد زیرا امکان اجرای طرح‌های مختلف با چوب به‌راحتی ممکن است.

از چوب می‌توان به ‌عنوان قاب دربرگیرنده اطراف تلویزیون نیز استفاده کرد که می‌توان در فضاهای کوچک جنس و رنگ آن را هماهنگ با کابینت‌ها یا سایر وسایل چوبی انتخاب کرد. تکنیک‌های متفاوتی برای رنگ آمیزی و طراحی چوب وجود دارد. می‌توان سطح چوب را کاملاً براق و صیقلی کرد و یا با لعاب و رزین‌های صنعتی کاری کرد که الیاف و رگه‌های نامنظم آن دیده شود.

رزین اپوکسی تکنیک جدیدی است که به ‌تازگی در ساخت مبلمان چوبی به کار می‌رود و ترکیب مصنوعی یا طبیعی بسیار چسبناکی است که در الکل قابل‌حل است و در رنگ‌های مختلف موجود است.

چوب در فضا و طراحی داخلی خانه

به دلیل خاصیت انعطاف‌پذیری چوب انواع وسایل کاربردی و تزیینی را می‌توان با آن ساخت. وسایلی مانند قاشق، چنگال و بشقاب و کاسه که از زیبایی خاصی نیز برخوردار هستند.

چوب و آرامش

به ‌طور کلی انسان‌ها وقتی در فضای طبیعت قرار می‌گیرند، آرام می‌شوند. استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی نیز ناخودآگاه باعث این آرامش می‌شود. عنصر چوب باعث تنظیم رطوبت هوا می‌گردد و انتخاب خیلی مناسب‌تری نسبت به فلزات یا مواد پلاستیکی است.

آزمایش‌های علمی ثابت کرده است که استفاده از عناصر طبیعت مانند گیاهان یا چوب به میزان قابل ‌توجهی باعث کاهش استرس و مشکلات عصبی و حتی کاهش فشارخون می‌شود.

فضاهایی که با چوب پوشانده می‌شوند، صداهای منتشرشده را به‌صورت ملایم جذب می‌کنند و بعد انعکاس می‌دهند. چوب خاصیت آکوستیک دارد و توانایی جذب بخشی از انرژی رادار است و شدت صوت را کاهش می‌دهد؛ بنابراین با استفاده از چوب به‌عنوان دیوار پوش می‌توان فضایی آرامش‌بخش و دور از هیاهو ایجاد کرد. این خاصیت چوب باعث شده که به‌عنوان عایق صدا در سینماها و سالن‌های اجتماعات استفاده شود.

چوب یک عایق صوتی بی‌نظیر است و به میزان قابل‌توجهی مانع از انعکاس صدا شده و آن را جذب می‌کند.

البته در انتخاب نوع کف‌پوش باید دقت شود. به‌طور مثال چوب گردو به علت تراکم بالا صدایی تولید نمی‌کند. در مقابل چوب درخت کاج به ‌عنوان کف‌پوش سروصدا تولید می‌کند.

چوب در فضا و طراحی داخلی خانه

امروزه بااینکه مصالح تازه‌ای وارد بازار شده است، اما چوب هنوز هم به‌عنوان یک عنصر باارزش و دارای ویژگی‌های فوق‌العاده در معماری کاربرد دارد. چوب عنصری بادوام، محکم، تجدید پذیر، همه‌کاره و قابل بازیافت است که می‌تواند تنوع فوق‌العاده‌ای به فضای داخلی خانه‌ها بدهد. از چوب می‌توان در ساخت خانه‌هایی با سبک معماری مدرن تا روستیک (روستایی)، استفاده کرد.

درمجموع کاربردهای چوب را در طراحی فضای داخلی می‌توان به موارد زیر دسته ‌بندی کرد:

دیوار، سقف، دیوارهای جدا کننده، کف‌پوش، درب و پنجره، مبلمان، نرده، راه‌پله، وسایل نور و روشنایی، کابینت و کانتر آشپزخانه، لوازم آشپزخانه و … اگر فضای خانه شما سرد است، استفاده از چوب راه‌حل بسیار مناسبی برای شما است و فضایی گرم و دل‌نشین را به خانه می‌بخشد.

[ad_2]

منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه