چگونه از وسایل شیشه‌ ای در چیدمان خانه استفاده کنیم؟


در سال‌های گذشته شیشه به ویژه شیشه‌های رنگی بیش از زمان حال در دکوراسیون و چیدمان خانه مورد استفاده قرار می‌گرفت. به طوری که کتاب‌خانه‌های شیشه‌ای یا میزهای تمام شیشه، درب و پنجره‌های دارای شیشه‌های طرح‌دار ساده یا رنگی و… یکی از رایج‌ترین انواع وسایل در خانه‌ها بودند. اما به تدریج با روی کار آمدن دکوراسیون مدرن، فلز و شیشه در چیدمان خانه با هم ترکیب شدند و سبکی جدیدی را در دکوراسیون داخلی به وجود آوردند. واقعیت این است که شیشه‌ها با هر رنگ و طرحی که باشند می‌توانند به فضای خانه انرژی جدیدی ببخشند. به همین دلیل جای تعجبی ندارد که هنوز هم وسایل شیشه‌ای در بسیاری از خانه‌ها برای دکوراسیون مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین ما در قالب یک گزارش بعضی ایده‌ها برای به کارگیری شیشه در خانه را مطرح کرده‌ایم. در صورتی که شما هم در خانه‌ی خود وسایل شیشه‌ای مختلفی دارید که نمی‌دانید چگونه از آن‌ها در چینش زیباتر خانه استفاده کنید یا قصد دارید از این ماده در چیدمان خانه بهره ببرید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

ایده‌‌هایی برای استفاده از شیشه در خانه

در این بخش چند ایده‌ی کاربردی برای چیدن وسایل شیشه‌ای در گوشه و کنار خانه را بررسی کرده‌ایم. شما می‌توانید متناسب با توان مالی و متراژ خانه‌ی خود بهترین و کارآمدترین ایده را انتخاب کنید.

میزهای شیشه‌ای ویژه‌ی ورودی خانه

بیشتر خانه‌ها ورودی شلوغی دارند. جاکفشی، رخت‌آویز، قفسه و… باعث شلوغ و شلخته به نظر رسیدن فضای جلوی درب خانه می‌شوند. شما می‌توانید با قرار دادن یک میز شیشه‌ای ساده با طراحی مستطیل یا نیم دایره کنار درب ورودی، این منطقه را دلبازتر، نورگیر و بزرگ‌‎تر کنید. چنین میزی با پایه‌های ظریف و بدون طرح‌های پیچیده زیبایی بیشتری به خانه‌ی شما می‌دهد. البته نباید روی این میز رومیزی یا وسیله‌ی دکوری دیگری قرار دهید. چراکه حالت ساده و زیبای میز را تحت تاثیر قرار خواهد داد. همچنین در صورتی که قفسه‌های کنار درب ورودی زیادی حجیم و بزرگ هستند، آن‌ها را با یک قفسه ساده‌تر تعویض کنید.

میز غذاخوری شیشه‌ای در سالن

محلی که برای غذاخوری افراد خانواده در نظر گرفته می‌شود اغلب به دلیل جمعیتی که در آن بخش گرد هم می‌آیند، شلوغ خواهد بود. همچنین وجود ظروف مختلف روی میز باعث تشدید شلوغی می‌شود و این موضوع می‌تواند حس کلافگی را در شما به وجود آورد. بنابراین یکی از بهترین مکان‌ها برای استفاده از میزهای شیشه‌ای، اتاق‌ غذاخوری است. یک میز غذاخوری شیشه‌ای با پایه‌های پر پیچ و خم و صندلی‌های ظریف علاوه بر بزرگ نشان دادن محیط، به تنهایی جلوه‌ی بسیار زیبایی دارد و می‌تواند به جذابیت چیدمان خانه‌ی شما بیفزاید.

شیشه‌ در چیدمان خانه

ترکیب شیشه و رنگ سفید برای نشیمن

اگر متراژ خانه‌ی شما بسیار کوچک است، یکی از بهترین شیوه‌ها برای بزرگ‌تر و دلبازتر نشان دادن خانه استفاده از ترکیب رنگ سفید با وسایل شیشه‌ای است. به عنوان مثال استفاده از پرده‌های سفید برای پنجره مناسب‌تر است. همچنین شما می‌توانید از ترکیب سطوح شیشه‌ای با وسایل سفید مانند میز گوشه سالنی شیشه‌ای با چند قاب عکس یا مجسمه سفید برای خانه استفاده کنید. در صورتی که خانه‌ی شما پنجره‌های قدی دارد یا به سمت حیاط و پاسیو است، می‌توانید پرده‌های حریر سفید یا لوستری با رنگ سفید برای خانه انتخاب کنید تا ترکیب شیشه با رنگ سفید فضا را دلبازتر نمایش دهد.

آشپزخانه با جزیره‌ی شیشه‌ای

استفاده از شیشه مخصوص اتاق‌ها و نشیمن خانه نیست، شما می‌توانید از شیشه‌ها در آشپزخانه هم استفاده کنید. یکی از بهترین ایده‌ها برای آشپزخانه، ساخت یک کابینت جزیره‌ای شیشه‌ای است. کابینت‌های جزیره‌ای وسط آشپزخانه قرار می‌گیرند و دسترسی‌های زیادی برای شما به همراه خواهند داشت. بنابراین در صورتی که جزیره‌ی آشپزخانه را از انواع شیشه‌ای انتخاب کنید حجم بزرگی که وسط آشپزخانه‌ی شما است، جلوی دیدتان را نخواهد گرفت و در عین حال که کاربری خود را به طور کامل حفظ می‌کند، جلوه‌ی بیشتری به فضای آشپزخانه‌ی شما خواهد بخشید و باعث می‌شود بزرگ‌تر از حد واقعی به نظر برسد.

نره‌های شیشه‌ای مختص تراس

شیشه‌ در چیدمان خانه

اگر منظره‌ی روبه‌روی بالکن خانه‌ی شما چشم‌نواز و زیبا است، می‌توانید لبه‌ی حفاظ بالکن را حذف کرده و به جای آن از شیشه استفاده کنید. به عنوان مثال در صورتی که منزل شما روبه‌روی پارک یا یک باغ واقع شده است یا در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که مجاور کوهستان یا دریا است، می‌توانید از این ایده بهره ببرید. به این ترتیب باز گذاشتن درب بالکن شما را با منظره‌ی کم‌نظیر مواجه خواهد کرد. شما می‌توانید نزدیک درب بالکن هم چند میز و صندلی راحتی قرار داده و آن‌جا را به محیطی دلچسب برای صرف غذا تبدیل کنید.

کفپوش شیشه‌ای دکوراسیون سرد

به طور کلی سه دلیل وجود دارد که باعث می‌شود شما بخواهید کفپوش شیشه‌ای برای بخشی از خانه‌ی خود انتخاب کنید. ممکن است طبقه‌های پایینی خانه‌ی شما نورگیر کافی نداشته باشند. در این صورت می‌توانید در طبقه‌ی بالا بخشی از کفپوش را حذف کرده و جای آن از شیشه استفاده کنید. گاهی هم احتمال دارد در زیرزمین خانه چیدمان و دکور خاصی وجود داشته باشد که بخواهید آن را از طبقه‌ی بالا به نمایش بگذارید. مانند یک استخر یا گلخانه در طبقه‌ی پایین که نمای زیبایی از بالا دارد. آخرین دلیل هم استفاده از کفپوش شیشه‌ای برای داشتن یک دکوراسیون سرد است. شیشه‌ها می‌توانند گرمای موجود در چیدمان خانه را کمتر کرده و کمی طیف سرد به محیط اضافه کنند. به این ترتیب برای خانه‌هایی که با رنگ‌های گرم چیده شده است، یک کفپوش شیشه‌ای ایده‌ی جالبی برای تعادل انرژی‌های محیط خواهد بود.

دیوارهای شیشه‌ای برای حمام

یکی از ایده‌هایی که برای سرویس‌های بهداشتی مورد استقبال زیادی قرار گرفت، استفاده از دیوارهای شیشه‌ای برای حمام بود. یک حمام شیشه‌ای باعث می‌شود فضای کوچک سرویس بهداشتی شما نورگیر و بزرگ‌تر به نظر برسد. به همین دلیل برای اغلب خانه‌های کوچک یا بزرگ می‌توان از این ایده استفاده کرد. البته ضرورتی ندارد از شیشه‌های شفاف برای این کار استفاده کنید. شما می‌توانید همه‌ی اضلاع حمام شیشه‌ای خود را با شیشه‌های مات بسازید و حریم شخصی بیشتری در حمام داشته باشید. با این کار داخل حمام هم احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. همچنین می‌توانید نیمی از شیشه‌ها را مات و نیمه‌ی دیگر را شفاف د نظر بگیرید تا فضای حمام هم دلگیر به نظر نرسد.

شیشه‌ در چیدمان خانه

اتاق تمام شیشه پیکنیک

اگر به دنبال یک ایده‌ی بسیار متفاوت هستید، می‌توانید به یک اتاق شیشه‌ای فکر کنید. در صورتی که خانه‌ی شما رو به منظره‌ای جذاب و زیبا است، این شانس را دارید که به طور ویژه از این زیبایی بهره ببرید. شما می‌توانید یک اتاق شیشه‌ای با تهویه و سایه‌بان مناسب در پشت بام خانه‌ی خود بسازید و گاهی ساعاتی را در آن سپری کنید. به عنوان مثال برای صرف ناهار یا چای عصرانه در هر فصلی می‌توانید از آن استفاده کنید. به شرط آنکه سیستم سرمایشی گرمایشی مناسب و تهویه قابل قبولی برای آن در نظر گرفته باشید. همچنین تماشای باران در یک اتاق شیشه‌ای لطف خاص خود را دارد و می‌تواند تجربه‌ای جدید برای شما رقم بزند.

فضاهای اجتماعی شیشه‌ای با صمیمیت بیشتر

فضاهای اجتماعی خانه‌ی شما محلی برای جمع شدن افراد خانواده، دوستان و مهمان‌ها گرد هم است. اما در صورتی که جمع‌های مختلفی به طور همزمان در خانه وجود داشته باشند، صدای صحبت و گپ هر گروه می‌تواند باعث برهم خوردن آرامش سایرین باشد. شما می‌توانید فضای اتاق نشیمن و پذیرایی خانه را با شیشه از هم جدا کنید، تا ضمن حفظ یکپارچگی و دلبازی محیط، افراد حاضر در هر محیط حریم مجزایی داشته باشند و هنگام صحبت‌ با هم مزاحمتی برای سایر افراد ایجاد نکنند. این ایده همچنین برای اتاق مطالعه هم می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اما اولویت بیشتر با فضاهای بزرگ و غیرشخصی خانه خواهد بود.

دکوری‌های شیشه‌ای برای نقاط مختلف

شیشه‌ها را می‌توان در حالات دیگری هم مورد استفاده قرار دارد و اگر نمی‌توانید بودجه‌ی زیادی صرف چنین تغییراتی کنید، می‌توانید ایده‌های کوچک‌تر را امتحان کنید. به عنوان مثال استفاده از مجسمه‌های شیشه‌ای روی میز چوبی یا بالای شومینه درخشش خاصی در محیط ایجاد می‌کند. بنابراین ظرف‌های زینتی، شمعدانی‌ها و مجسمه‌های شیشه‌ای را برای ایجاد چیدمان شیشه‌ای در خانه دست کم نگیرید و از آن‌ها روی میز، طاقچه، روی دیوار، اطراف میز تلویزیون، سرویس بهداشتی و… استفاده کنید.

لوسترهای شیشه‌ای نشیمن یا اتاق خواب

شیشه‌ در چیدمان خانه

از دیگر ایده‌های کوچک و قیمت مناسب برای استفاده از شیشه‌ها در خانه، تهیه‌ی لوستر شیشه‌ای برای خانه است. البته لوسترهای شیشه‌ای کریستالی که زرق و برق زیادی دارند هم می‌توانند انتخاب خوبی باشند، اما لوسترهایی از شیشه ساده مانند حباب‌های شیشه‌ای بزرگ با طراحی ساده و مینیمالیست حس نزدیک‌تری به شیشه‌ای بودن این وسایل دارند. بنابراین در صورتی که دکوراسیون خانه‌ی شما سنتی و شرقی است، لوسترهای کریستالی و اگر چیدمان ساده‌تر و معاصرتری دارید، آویزهای شیشه‌ای ساده انتخاب مناسب‌تری خواهند بود. در هر صورت دست شما برای تهیه‌ی هریک از این موارد باز بوده و انتخاب‌های متعددی پیش رویتان قرار دارد.

گلدان‌های شیشه‌ای برای همه‌ی اتاق‌ها

اگر به گل و گیاه علاقه دارید، استفاده از گلدان‎های شیشه‌ای می‌تواند شیوه‌ی مورد علاقه‌ی شما برای استفاده از شیشه در خانه باشد. شما می‌توانید در ظروف مناسب شیشه‌ای گیاهانی را در آب یا خاک قرار دهید تا خاک زیر گلدان یا ریشه‌های در آب به وضوح از بدنه‌ی گلدان مشخص باشند. چنین گلدان‌هایی به دلیل شکل ظاهری متفاوت خود محببوبیت خاصی دارند. البته در نظر داشته باشید اگر داخل گلدان خاک می‌ریزید، انتهای آن مانند هر گلدان دیگری حفره‌ها و منافذی برای خروج آب اضافه داشته باشد تا ریشه گیاه نپوسد. شما می‌توانید از این گلدان‌های شفاف شیشه‌ای در همه‌ی اتاق‌ها، نشیمن و آشپزخانه هم استفاده کنید.
در مجموع استفاده از شیشه در خانه نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارد. نورگیری بیشتر، دلباز بودن محیط، بزرگ‌تر به نظر رسیدن خانه، یکپارچگی بیشتر چیدمان و… از نقاط مثبت به کارگیری شیشه در خانه هستند؛ اما احتمال لک و کثیفی زیاد روی شیشه‌ها و نیاز به نظافت دائم هم از معایب شیشه است. بنابراین در صورتی که مشکلی با این موضوع ندارید، شیشه‌ها می‌توانند برای خانه‌ی شما جذابیت زیادی داشته باشند.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه