طراحی سقف کوتاه بهتر است یا بلند؟


هرکدام از طراحی‌های سقف کوتاه خانه یا بلند ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. طراحی داخلی خوب یعنی تمام اجزای خانه را باید به‌دقت انتخاب کرد، میزان ارتفاع سقف نیز یکی از نکاتی است که از اهمیت بالایی برخوردار است.

 سقف بلند خانه به بزرگ‌تر نشان دادن آن بسیار کمک می‌کند. اما گاهی در معماری امکان ساخت سقف بلند خانه وجود ندارد. خصوصاً در خانه‌های قدیمی عموماً از سقف‌های کوتاه برای طراحی خانه استفاده می‌شده است. البته در معماری سنتی برخی از خانه‌ها خصوصاً سالن‌های پذیرایی و اتاق‌های نشیمن را با سقف‌های بلند می‌ساخته‌اند. امروزه ترفندهای ساده بسیاری برای بزرگ‌تر نشان دادن ارتفاع سقف کوتاه خانه وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان خانه را بزرگ‌تر نشان داد. سقف یکی از اصلی‌ترین سازه‌های داخلی هر خانه است که تأثیر بسزایی در دکوراسیون خانه دارد. روش‌های مختلفی برای زیباتر کردن سقف‌ها از قبیل آینه‌کاری، سقف کاذب، گچ‌بری و … وجود دارد. نور اصلی خانه نیز عموماً از طریق سقف تأمین می‌شود که با طراحی جای مناسب برای آن می‌توان میزان نور بیشتری را به خانه اهدا کرد.

سرفصل‌های زیر به بررسی انواع سقف و مزایا و معایب هرکدام اختصاص دارد:

 • ویژگی‌ها و مزایای سقف بلند خانه
 • انواع مختلف سقف کاذب
 • تیرهای چوبی راهی برای کاهش ارتفاع سقف
 • مزایا و معایب سقف کوتاه خانه
 • ترفندهایی برای بزرگ‌تر نشان دادن سقف کوتاه خانه

ویژگی‌ها و مزایای سقف بلند خانه

به‌منظور طراحی سقف خانه استاندارهایی از سوی مراجع ذیصلاح اعلام ‌شده که رعایت آن‌ها الزامی است. ارتفاع استاندارد سقف برای خانه‌های مسکونی در حدود ۲۸۰ سانتیمتر است. بنابراین هر واحدی که بیش از ۲٫۸ متر ارتفاع داشته باشد در زمره موارد با سقف بلند خانه قرار می‌گیرد.

در سال‌های اخیر بیشتر معماران و مهندسان خصوصاً در سازه‌های شیک اقدام به طراحی سقف بلند خانه کرده‌اند. در بسیاری از آگهی‌های املاک نیز این نکته را به‌عنوان مزیت خانه به‌صورت پررنگ برای فروش آن بکار می‌برند. تحقیقات نشان داده است که بیشتر مردم تمایل به سکونت در منازلی با سقف بلند دارند. دلیل این امر را هم در القای حس آزادی و تحریک بیشتر مغز برای جستجو در فضا دانسته‌اند.

از معایب سقف بلند می‌توان به مشکل بودن نظافت آن، پرداخت بها و مصرف انرژی بیشتر برای گرم کردن در زمستان، افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و…. اشاره کرد. حال که با معایب سقف بلند خانه آشنا شدید بهتر از مزایای آن نیز گفته شود. سقف‌های بلند طبیعتاً نور بیشتری را برای فضا به ارمغان می‌آورند. همچنین عموماً گردش هوا در فضای بزرگ با سقف بلند راحت‌تر انجام می‌گیرد. در خانه‌های با سقف بلند به همان تناسب پنجره‌های بزرگ‌تری نیز تعبیه می‌شود. بنابراین سقف بلند خانه در میزان نور و هوایی ورودی از پنجره‌ها بسیار تأثیرگذار است.

سقف بلند خانه به سقف‌هایی معمولاً از سه متر بلندتر گفته می‌شود که در آپارتمان‌های لوکس و نوساز حتی به بیشتر از آن نیز می‌رسد.

سقف کوتاه یا بلند

انواع مختلف سقف کاذب

با تمام مزایای که سقف بلند خانه به همراه دارد ممکن است برای برخی افراد غیر قابل ‌تحمل باشد. در چنین شرایطی با ترفندهایی می‌توان میزان ارتفاع سقف را کاهش داد. ازجمله راه‌های کاهش ارتفاع سقف خانه می‌توان به : تیرهای چوبی، سقف‌های کاذب و سقف‌های چوبی اشاره کرد.

استفاده از سقف‌های کاذب در سال‌های اخیر برای خانه‌هایی با سقف بلند طرفدارهای مختلفی از طراحان تا مالکین را به خود اختصاص داده است. از انواع مختلف سقف کاذب می‌توان به کناف، رابیتس، گریلیوم، آلومینیوم و سقف‌های پیش‌ساخته گچی اشاره کرد. هرکدام از سقف‌های کاذب فوق مزایا و معایب خاص خود  هزینه متفاوتی برای نصب دارند.

سقف‌های کاذب رابیتس نوعی ورق مشبک از جنس گالوانیزه است که توسط سیم آرماتوربندی به شبکه فرعی وصل می‌شود. مصرف زیاد گچ، وزن زیاد، سرعت اجرای پایین و محدودیت آب و هوایی هنگام گچ کاری از معایب این نوع سقف کاذب است.

برای کاهش ارتفاع سقف بلند خانه از سقف کاذب کناف نیز می‌توان استفاده کرد. سقف کاذب کناف از یک زیرسازی فولادی سبک‌وزن ساخته‌شده که پنل های گچی روکش‌دار بر روی آن نصب می‌شود. این سقف وزن بسیار سبکی دارد و قیمت آن نیز ارزان است. همچنین این نوع سقف نیاز به رنگ‌آمیزی نداشته و تعمیر و نگهداری آن نیز آسان است.

پنل های از پیش‌ساخته گچی که جنس آن از آلومینیوم است و قطعات از پیش آماده گچی درون آن قرار می‌گیرند. طرح‌های مختلفی را با استفاده از نوع سقف می‌توان به وجود آورد که در زیبایی خانه نیز تأثیر بسزایی دارند. این سقف از مقاومت بالایی در برابر حریق برخوردار است و با محیط‌زیست نیز سازگاری دارد.

برای کاهش ارتفاع سقف بلند خانه همچنین می‌توان از سقف گریلیوم نیز استفاده کرد. سقف کاذب گریلیوم  نوعی سقف تزئینی است که جنس آن از آلومینیوم یا آلیاژ است. نتیجه نهایی بعد از نصب سقف به‌صورت حفره‌های مربعی شکلی است که در مجاور یکدیگر نصب‌شده‌اند و طرح زیبایی را تشکیل می‌دهند.

سقف کاذب چوبی از حمله سقف‌های کاذبی است که نمای مدرن به خانه و محیطی که در آن کارشده، می‌دهد. در این روش با استفاده از چوب‌های تزئینی کل سطح سقف را با طرح‌های مختلف می‌پوشانند.

به ‌منظور کم کردن ارتفاع سقف بلند خانه می‌توانید از انواع مختلف سقف‌های کاذب متناسب با دکوراسیون و بودجه خود استفاده کنید.

سقف کوتاه یا بلند

تیرهای چوبی راهی برای کاهش ارتفاع سقف

به‌طورکلی تیرهای چوبی سقف ازنظر اجرا به دو نوع تقسیم می‌شوند :تیر چوبی حمل و تیر چوبی تزئینی. ازآنجاکه برای کاهش ارتفاع سقف بلند خانه‌هایی که زمان مشخصی از ساخت آن‌ها می‌گذرد نمی‌توان از تیرهای چوبی حمال استفاده کرد، بنابراین تنها می‌توان از تیرهای چوبی تزئینی استفاده کرد.

از تیرهای چوبی تزئینی  برای کاهش ارتفاع سقف بلند خانه استفاده می‌شود. این طراحی دکوراسیون به خانه‌ها نمایی شیک و آنتیک می هد. با ترکیب تیرهای چوبی در سقف و دیوارهای بلند سفید نمای خانه را می‌توان شبیه به خانه‌های اصیل قدیمی طراحی کرد. همچنین از این ترکیب بیشتر در ساخت ویلا استفاده می‌شود. برای استفاده از تیر برای سقف باید در نظر داشت که تیرها بیش ‌از حد سقف را سنگین نکنند. همچنین اگر تعداد تیرهای چوبی از میزان استاندارد بیشتر شود و تراکم آن زیاد باشد، سقف خانه تیره خواهد شد و باید منابع نوری بیشتری را در نظر بگیرید. برای تیره نشدن بیش‌ازحد سقف نیز می‌توان از چوب‌هایی با رنگ روشن استفاده کرد. چوب‌های توخالی تزئینی بارنگ‌های مختلفی در بازار برای سقف بلند خانه وجود دارد.

سقف کوتاه یا بلند

مزایا و معایب سقف کوتاه خانه

برخی از خانه‌های قدیمی یا طبقات پائینی برخی آپارتمان‌ها از سقف کوتاهی برخوردارند که این مسئله برای برخی افراد ناخوشایند است. سقف کوتاه خانه آن  گرم‌تر و صمیمی‌تر نشان می‌دهد. از دیگر مزایای سقف کوتاه می‌توان به‌صرف انرژی کمتر برای گرم کردن خانه در فصول سرد سال اشاره کرد. تعمیر و نگهداری و نظافت سقف‌های کوتاه نیز بسیار راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر از سقف‌های بلند است . چنانچه ارتفاع سقف خانه شما از ۲۸۰ سانتیمتر کوتاه‌تر باشد در دسته خانه‌هایی با سقف کوتاه قرار می‌گیرد. از معایب سقف کوتاه خانه می‌توان به عدم گردش هوا به شکل مناسب اشاره کرد. در خانه‌هایی که سقف کوتاهی دارند باید هنگام غذا پختن پنجره‌ها بازشوند زیرا بوی غذا ممکن است به‌آسانی از بین نرود.

در بسیاری از ساخت‌وسازها برای کاهش هزینه‌ها و اختصاص طبقات بیشتر به آن سقف واحدهای مسکونی را کوتاه در نظر می‌گیرند. همچنین در خانه‌های ویلایی قدیمی که دو یا سه‌طبقه دارند، عموماً واحد همکف را به‌صورت سقف کوتاه طراحی کرده‌اند. اگر از آن دسته افرادی هستید که سقف کوتاه خانه را می‌پسندید و تمایل به فضای گرم و صمیمی آن دارید، این قبیل خانه‌ها برای شما مناسب هستند. اما اگر سقف کوتاه خانه برایتان مناسب نیست می‌توانید با ترفندهایی در دکوراسیون آن را تبدیل به سقفی استاندارد و فضایی دل‌باز کنید.

سقف کوتاه خانه فضایی گرم و دلپذیر را برای خانه به همراه می‌آورد و میزان هزینه انرژی برای تنظیم دما را به حداقل می‌رساند.

سقف کوتاه یا بلند

ترفندهایی برای بزرگ‌تر نشان دادن سقف کوتاه خانه

ترفندهای ساده‌ای برای بزرگ‌تر نشان دادن سقف کوتاه خانه وجود دارد که هزینه چندانی را نیز به همراه نخواهد داشت. در ادامه روهای مختلفی برای بزرگ‌تر نشان دادن ارتفاع سقف کوتاه خانه اشاره‌شده است.

 • یکی از روش‌های کاربردی و ساده در بزرگ‌تر نشان دادن خانه‌هایی با سقف کوتاه استفاده از خطوط عمودی در دکوراسیون خانه است. در خانه‌هایی با سقف کوتاه نباید از خطوط افقی استفاده کرد زیرا این خطوط توجه بیننده را به عرض و بزرگی اتاق جلب کرده و باعث می‌شوند تا سقف کوتاه‌تر دیده شود. کاغذ دیوارهای شیک باقیمت مناسبی در بازار موجود است که می‌توان از آن برای ایجاد خطوط عمودی استفاده کرد. چنانچه تمایلی به خطوط هندسی در دکوراسیون خانه ندارید می‌توانید از طرح‌هایی که این خطوط را تداعی می‌کنند نیز بهره‌مند شوید.
 • در خانه‌هایی با سقف کوتاه بهتر است از مبلمان و دکوراسیونی با ارتفاع کم و کوتاه استفاده شود . در این روش با قرارگیری کمدها و مبلمان کم ارتفاع میزان فاصله تا سقف بیشتر شده و خانه شما بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. در اتاق‌خواب نیز می‌توانید تختخواب را با پایه کوتاه‌تر انتخاب کنید تا سقف کوتاه خانه‌ها را بلندتر نشان دهد.
 • در دیوارهای خانه‌هایی با سقف کوتاه بهتر است به‌جای یک تابلوی بزرگ چندین تابلو با اندازه‌های مختلف را قرار دهید. تابلوهای زیاد روی دیوارها علاوه بر بلندتر نشان دادن سقف فضایی مدرن را نیز به خانه می‌دهد.
 • طراحان حرفه‌ای دکوراسیون خانه با استفاده از رنگ‌های روشن، فضای خانه را بزرگ‌تر می‌کنند. رنگ‌هایی مانند سفید و رنگ‌های روشن خنثی اثری معجزه‌آسا در بزرگ‌تر نشان دادن سقف کوتاه خانه‌دارند.
 • برای بلندتر نشان دادن سقف آشپزخانه می‌توانید کابینت‌های پایینی را از رنگ‌های تیره انتخاب کرده و کابینت‌های بالایی را نیز از رنگ‌های روشن انتخاب کنید. این کار به بزرگ‌تر نشان دادن فضای آشپزخانه بسیار کمک می‌کند.
 • نورپردازی مناسب برای خانه‌های کوچک از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای بزرگ‌تر نشان دادن سقف کوتاه خانه بهتر است از لوسترهای ساده و نزدیک به سقف در دکوراسیون خانه استفاده شود.
 • استفاده از پرده‌هایی که از سقف تا کف خانه امتداد دارند می‌تواند در بزرگ‌تر نشان دادن خانه مؤثر باشند. نکته مهم در این روش استفاده از پارچه‌های ساده و بدون طرح کلید اصلی است. همچنین پارچه‌های حریر باضخامت کم نیز می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد.
 • قرار دادن آینه‌های قدی و بزرگ در خانه نیز به بزرگ‌تر نشان دادن فضای آن بسیار کمک می‌کند. کمدهای دیواری را می‌توانید با استفاده از آینه‌های بزرگ بپوشانید. این کار علاوه بر بزرگ‌تر نشان دادن خانه طرحی مدرن را نیز برای خانه شما به همراه می‌آورد.
 • جلوگیری از شلوغی خانه و درهم‌ریختگی آن نیز در بزرگ‌تر نمایش دادن خانه بسیار مؤثر است.

سقف کوتاه یا بلند

سقف کوتاه بهتر است یا بلند ؟

این مسئله بسیار به سلیقه شما و دید شما از خانه موردعلاقه‌تان بستگی دارد. سقف بلند خانه مزایا و معایبی دارد که می‌توان با توجه به نیازهای شما انتخاب شود. سقف بلند خانه نور و هوای بیشتری را برای خانه به همراه می‌آورد. اما در مقابل تنظیم دمای خانه‌ای با سقف بلند، هزینه‌های زیادی را برایتان به همراه خواهد آورد. چنانچه ارتفاع بلند سقف خانه برایتان ناخوشایند است می‌توانید با ترفندهایی ارتفاع آن را کاهش دهید. سقف‌های کاذب برای همین منظور طراحی‌شده‌اند که انواع مختلفی دارند.

سقف کوتاه خانه نیز مزایای خاص خودش از قبیل صمیمیت و کاهش انرژی لازم برای تنظیم دما را دارد. سقف‌های کوتاه را نیز می‌توان با ترفندهایی ساده آن‌ها را بزرگ‌تر نشان دهید. تمام آنچه برای زیبایی خانه نیاز دارید کمی سلیقه و زمان برای تزئین آن است.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
 • بدون دیدگاه.
 • افزودن دیدگاه