استانداردهای اتاق نشیمن و وسایل آن چگونه بایستی باشد؟


دکوراسیون اتاق نشیمن از آن‌ جهت که محل گردهمایی‌های خانوادگی است و افراد بیشترین زمان خود را در خانه در این محل می‌گذرانند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین یکی از اصلی‌ترین مکان‌هایی که باید در خانه شیک و در عین ‌حال راحت باشد، اتاق نشیمن است. از مبلمان تا دکور در دکوراسیون اتاق نشیمن، لازم است منعکس‌کننده سبک شما و نگاهتان از دنیای اطراف باشد. برای ایجاد چنین فضایی علاوه بر وسایل لازم نیاز به برنامه‌ریزی و نقشه کاملی خواهید داشت. از دیگر عواملی که درنتیجه نهایی بسیار تأثیرگذار است، تعیین سقف بودجه برای طراحی داخلی است. همچنین شناسایی محدودیت‌هایی که در روند تغییر دکوراسیون وجود دارد به شما در تصمیم‌گیری درست و منطقی بسیار کمک می‌کند. اتاق نشیمن در هر خانه‌ای اعم از لوکس و ساده استاندارهای مشترکی دارد که آشنایی با آن‌ها در ایجاد دکوراسیون بی‌نقص بسیار راهگشا خواهد بود.

سرفصل‌های زیر به معرفی استانداردها و ایده‌های جالب درزمینه دکوراسیون اتاق نشیمن اختصاص ‌یافته‌اند.

  • برنامه‌ریزی اصولی برای طراحی اتاق نشیمن
  • ایجاد احساس دلگرمی و راحتی
  • استفاده از رنگ‌ها برای ایجاد تم اصلی اتاق
  • نکات مهم در طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن

برنامه‌ریزی اصولی برای طراحی اتاق نشیمن

قبل از اینکه کیف پول خود را بیرون بیاورید و شروع به خرید کنید، به  کاغذ و مداد نیاز دارید تا یک برنامه و بودجه برای آنچه واقعاً به آن نیاز دارید، تهیه کنید. داشتن یک برنامه کمک می‌کند تا یک فضای کاربردی و جذاب در دکوراسیون اتاق نشیمن طراحی کنید. در این مرحله دو رویکرد وجود دارد. یا شما باید اتاق نشیمن را از صفر طراحی کنید یا تغییراتی را برای جذاب‌تر کردن آن ایجاد کنید. در هر دو صورت آگاهی به اطلاعات و استانداردهای لازم در این رابطه ضروری است.

اطمینان حاصل کنید که می‌دانید چه سبک دکوری می‌خواهید، این امر را باید بر اساس اندازه اتاق و وسایلی که در آن وجود دارد تعیین کنید. تعیین محدودیت‌های فضا اعم از پنجره‌های متعدد یا درب ورودی که در جای مناسبی قرار ندارد، بسیار ضروری است. بهتر است برای حصول نتیجه بهتر آنچه را که از یک اتاق نشیمن شیک و جذاب در نظر دارید را روی کاغذ پیاده ‌سازی کنید. سپس با توجه به محدودیت‌های فضای خانه آن‌ها را جایگذاری کنید.  در انتها نیز فهرستی از مبلمان موردنیاز همراه با هر وسیله جانبی یا آثار هنری ، تهیه کنید. در تعیین لیست ملزومات باید در نگاهی به هزینه و بودجه خود داشته باشید و برای فهرستتان اولویت‌هایی را در نظر بگیرید. همچنین اختصاص مبلغی برای موارد پیش‌بینی‌نشده نیز می‌تواند ایده خوبی باشد.

طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن نیز مانند هر کار دیگری نیاز به برنامه‌ریزی اصولی دارد تا نتیجه نهایی از هماهنگی و زیبایی برخوردار باشد.

ایجاد احساس صمیمت  و راحتی

یکی از موارد مهمی که در دکوراسیون اتاق نشیمن باید به آن توجه کنید، ایجاد احساس استقبال از مهمان و راحتی است. به این معنا که هر شخصی با هر سلیقه‌ای که به این فضا وارد می‌شود خود را در محیطی دلپذیر احساس کند که از حضور او استقبال می‌شود. همچنین افراد خانواده نیز باید در آن احساس راحتی کنند. برای ایجاد چنین فضایی نیاز به‌صرف هزینه‌های زیاد نیست و این امر معمولاً با ترفندهای خاص و ظریف ایجاد می‌شود. هدف شما از طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن باید انعکاس سلیقه شما باشد نه ایجاد نمایشگاه مبلمان و دکوراسیون. بنابراین با وسایل کوچکی مانند گلدان‌های گل و تابلوهای مختلف می‌توانید گرما و صمیمت لازم را به فضا القا کنید.

استفاده از رنگ‌ها برای ایجاد تم اصلی اتاق

برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن نیاز به انتخاب طیف رنگ‌های اصلی دارید. بدین ترتیب می‌توانید تمام وسایل و ملزومات حتی دیوار پوش و کف را بر اساس آن انتخاب کنید. انتخاب رنگ کاملاً به سلیقه شخصی شما وابسته است. گرچه همیشه می‌توان از ایده‌های برتر دکوراسیون اتاق نشیمن الهام گرفت و دکوراسیون خود را بر اساس آن طراحی کرد. بهتر است در انتخاب رنگ اتاق نشیمن از ترکیب رنگ‌های خنثی برای رنگ اصلی و رنگ‌های گرم به‌عنوان مکمل بهره ببرید. خاکستری و سفید ازجمله رنگ‌های پرطرفدار طراحان دکوراسیون است. از آنجا که رنگ‌های مختلفی را می‌توان به‌عنوان رنگ مکمل برای این ترکیب استفاده کرد بسیاری از افراد خاکستری و سفید را برای طراحی دکوراسیون خانه خود انتخاب می‌کنند. ازجمله رنگ‌های مکمل این ترکیب می‌توان به سبز روشن، صورتی مرجانی، بژ و طلایی اشاره کرد.

ایده دیگر در انتخاب رنگ مناسب برای نشیمن استفاده از طیف رنگ‌های گرم برای دکوراسیون است. برای مثال می‌توانید از خانواده گسترده رنگ قرمز و نارنجی با درصدهای رنگی مختلف برای این منظور استفاده کنید. ازجمله رنگ‌های مکمل در این طرح می‌توان به آبی، قهوه‌ای ، مسی و قرمز مایل به قهوه‌ای اشاره کرد.

ترکیب رنگی آبی و سفید نیز از دیگر رنگ‌های محبوب برای دکوراسیون اتاق نشیمن است. معمولاً طراحان دکوراسیون از رنگ‌های سبز، خاکستری و طلایی به‌عنوان رنگ مکمل در این ترکیب استفاده می‌کنند. همان‌طور که واقف هستید رنگ آبی در ایجاد آرامش برای محیط نقش بسزایی دارد اما میزان  استفاده از آن برای اتاق نشیمن  باید کنترل شود.

از دیگر سبک‌های معروف و محبوب برای رنگ‌آمیزی اتاق نشیمن استفاده از رنگ‌های پاستل و خنثی با رگه‌های کوچکی از رنگ‌های گرم است. این روش طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن مدرن بوده و اغلب مورد توجه خانواده‌های جوان است. طرح‌های متفاوتی را می‌توان با استفاده از این طیف رنگی ایجاد کرد. حتی می‌توان ترکیبی از تمام‌رنگ‌های این گروه را به‌صورت ترکیبی انتخاب کرد. نکته مهم در این روش استفاده هوشمندانه از رنگ‌های مکمل گرم برای جان بخشیدن به فضا است. برای مثال می‌توان از کوسن‌ها و یا فرش‌هایی با طرح‌های هندسی که رگه‌هایی از رنگ گرم دارند استفاده کرد.

ازجمله اقدامات اولیه و اصلی برای دکوراسیون اتاق نشیمن انتخاب طیف رنگی متناسب باسلیقه و روحیات فرد است.

استاندارد اتاق نشیمن

نکات مهم در طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن

نکات زیر دربردارنده مطالبی است که به انتخاب بهتر وسایل لازم برای دکوراسیون اتاق نشیمن بسیار کمک می‌کند.

انتخاب مبلمان اتاق نشیمن

به ‌منظور طراحی شیک و کامل دکوراسیون اتاق نشیمن باید در نظر داشته باشید که تعداد مبلمان هر چه کمتر باشد نتیجه زیباتری را به نمایش می‌گذارد. طرح‌های مینیمال طراحی دکوراسیون داخلی می‌تواند الهام‌بخش خوبی برای دکوراسیون اتاق نشیمن باشد. چنانچه در فضای نشیمن خانه شما فضا برای رفت‌وآمد سخت است یا برای پذیرایی از مهمانان خود باید میزها و دکوراسیون را تغییر دهید، همین امر نشان‌دهنده تعداد زیاد مبلمان است. همچنین در طراحی اتاق نشیمن باید از شلوغی بیش‌ازحد فضا خودداری کرد. یکی از روش‌های صرفه‌جویی در فضای داخلی استفاده از میزهای تاشو یا عسلی‌های تودرتو است. بدین ترتیب می‌توانید در صورت نیاز برای تعداد افراد بیشتر امکانات بهتری را فراهم کنید.

نکته مهم دیگر در انتخاب مبلمان دکوراسیون اتاق نشیمن، راحتی و آرامش است. یعنی مبلمان کلاسیک و طرح‌های رسمی برای این مکان چندان مناسب نیستند. بنابراین می‌توانید از مبلمان راحتی و یا حتی ترکیبی از کاناپه و مبلمان تک ‌نفره برای اتاق نشیمن استفاده کنید.

استاندارد اتاق نشیمن

استفاده از طرح‌ها و بافت‌های مختلف

مهم نیست که یک اتاق خنثی یا رنگی باشد، اما باید بافت‌های مختلفی داشته باشد، زیرا آن‌ها به اضافه کردن بعد و احساس زیبایی کمک می‌کنند. یک فرش با پزهای ضخیم و طرح‌های هندسی، کوسن‌هایی که دارای طرح‌های مختلف  هستند و لوازم جانبی مانند آباژورها  همگی در ایجاد روح و گرمی لازم به فضا کمک می‌کنند. در دکوراسیون اتاق نشیمن باید به جزئیات وسایل بسیار توجه کنید. انتخاب لوازم جانبی را می‌توان با در نظر گرفتن طیف رنگی اصلی که برای اتاق در نظر گرفته‌اید، انجام شود.

بافت و طرح‌های مختلف در قسمتی از دکوراسیون اتاق نشیمن به ایجاد زیبایی و روح بخشی به فضا نقش اساسی دارد.

دستگاه‌های صوتی و تصویری

در دکوراسیون اتاق‌ نشیمن هدف تنها پذیرایی از مهمانان است، اما برخی از خانه‌ها از فضای کافی برخوردار نیستند و بالاجبار باید سیستم‌های صوتی و تصویری را نیز در نشیمن قرار دهند. بنابراین برای طراحی هرچه بهتر دکوراسیون اتاق نشیمن به نحوه قرار گرفتن تلویزیون و مبلمان توجه ویژه کرد. در خانه‌هایی با اتاق نشیمن کوچک بهتر است مبلمان را در مقابل تلویزیون قرار داده و فاصله منطقی را برای تماشای آن در نظر بگیرید. یکی از ایده‌های زیبا و شیک برای این منظور که فضای خانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهد استفاده از تلویزیون‌های دیواری است. می‌توانید دیواری که تلویزیون روی آن قرار دارد را با کاغذدیواری‌های طرح دار نیز  تزئین کنید. مبلمان نیز بهتر است بافاصله‌ای معنادار در مقابل تلویزیون قرار گیرد به صورتی که از تمام نقاط بتوان به تصویر نگاه کرد.

استاندارد اتاق نشیمن

تقسیم‌بندی فضا

درصورتی‌که اتاق نشیمن شما بزرگ است یا از طراحی خاصی مانند طرح ال برخوردار است می‌توانید با استفاده از وسایل مختلف فضاها را از یکدیگر جدا کنید. یکی از اشتباهاتی که افراد در دکوراسیون اتاق نشیمن انجام می‌دهند قرار دادن مبلمان در اطراف اتاق به‌صورت گسترده است. به‌راحتی با استفاده از مثلاً دو مبلمان یک ‌نفره در جلوی شومینه یا قرار دادن تلویزیون و کاناپه‌ای در مقابل آن فضاها را از یکدیگر تفکیک کنید.

تزئینات مربوط به دیوارها

آثار هنری مختلف عناصری برای جان بخشیدن به فضای اتاق نشیمن هستند اما نباید از دیوارهای خالی را نادیده گرفت. این به این معنا است که خانه شما گالری نقاشی و آثار هنری نیست بنابراین از تابلوهای مختلف باید صورت مینیمال و در تعداد کم استفاده کرد. این امر علاوه بر زیبایی به شیک و بزرگ‌تر نشان دادن فضای اتاق نشیمن نیز کمک می‌کند. انتخاب یک با دو تابلوی بزرگ یا طرحی چندتکه از تابلو و آینه در این رابطه انتخاب مناسبی خواهد بود. آینه‌هایی با قاب‌های طرح دار یا تراش‌خورده یکی از طرح‌های بسیار شیک برای اتاق‌های نشیمن کوچک  هستند.

استاندارد اتاق نشیمن

از به ‌هم‌ ریختگی و شلوغی خودداری کنید

مهم نیست مبلمان و دکوراسیون اتاق نشیمن شما چقدر شیک و گران‌قیمت است وقتی شلوغ و به‌ هم‌ ریخته باشد. بنابراین برای چیدمان درست و کامل وسایل در دکوراسیون اتاق نشیمن باید برای هر چیزی جای مخصوصی را فراهم کنید. برای مثال می‌توانید از سبدهای کوچک رومیزی برای قرار دادن کنترل تلویزیون استفاده کنید. جای روزنامه‌هایی که زیر میز یا حتی مبلمان قرار می‌گیرند نیز می‌تواند ایده خوبی برای یادداشت‌ها و قبض‌ها باشد. وسایل پذیرایی نیز باید در جای مخصوصی قرار بگیرند و در صورت نیاز به آن‌ها رجوع شود.

به‌هم‌ریخته و شلوغی در دکوراسیون اتاق نشیمن جایی ندارد و باید برای هر چیز کوچک یا بزرگی محل خاصی را در نظر بگیرید که دور از دیدرس افراد باشد.

پاف و نیمکت در اتاق نشیمن

در دکوراسیون اتاق نشیمن برای زیبایی و راحتی بیشتر می‌توانید از انواع پافها و نیمکت‌ها برای نشستن نیز استفاده کنید. سایز آن‌ها را باید متناسب با مبلمان و فضای خانه انتخاب کرد. همچنین پافهای طرح دار که رنگ‌هایی بسیار جذاب و متفاوت با دکوراسیون خانه شما دارند می‌تواند در ایجاد حس سرزندگی فضا کمک کنند. البته لازم به ذکر است که از این موارد عموماً در خانه‌های کوچک که فضای کافی برای مبلمان بیشتر ندارند، استفاده می‌شود. اما در خانه‌های بزرگ نیز می‌توانید با استفاده از پافها قسمتی از فضا را تعریف و به آن معنا دهید.

استاندارد اتاق نشیمن

انتخاب فرش مناسب برای اتاق نشیمن

انتخاب فرش مناسب در دکوراسیون اتاق نشیمن یکی از سخت‌ترین و اساسی‌ترین خریدهایی است که باید انجام شود. اندازه فرش باید به‌گونه‌ای باشد که تا زیر پایه‌های مبل و صندلی‌های اطراف آن را در بربگیرد. با این کار مبلمان شما به‌عنوان نقطه مرکزی و اصلی اتاق نشیمن می‌شود و فضا را تعریف می‌کند. در خانه‌هایی که از رنگ‌های خنثی مانند سفید و خاکستری به شکل اغراق‌آمیزی استفاده‌شده است می‌توانید با انتخاب فرش رنگی و طرح دار فضا را گرم‌تر و صمیمی‌تر کنید. همچنین طرح و رنگ مبلمان نیز در انتخاب فرش بسیار مؤثر و مهم است. علاوه بر آنچه گفته شد باید توجه ویژه‌ای به متریال کف اتاق و رنگ آن نیز داشته باشید که فرش متناسب و هماهنگ با آن انتخاب شود.

نقش نورپردازی در دکوراسیون

از دیگر موارد مهم و استانداری که باید در دکوراسیون اتاق نشیمن به آن توجه کرد طراحی نور مناسب برای آن است. در خانه‌هایی که از نور طبیعی به میزان کافی برخوردارند می‌توانید برای زیبایی بیشتر از یک آباژور ایستاده به همراه لوستر سقفی استفاده کنید. در مقابل برای خانه‌هایی که نور طبیعی ندارند باید توجه بیشتری به نور شود. در این قبیل خانه‌ها می‌توان از لوستر سقفی، ریسه‌های مخفی نور و آباژور حتی دیوارکوب‌ها نیز استفاده کرد. حتی می‌توان برای تأثیر بیشتر از مجسمه‌ها و گوی‌هایی که نورانی هستند نیز در سطح کف نیز بهره برد.

استاندارد اتاق نشیمن

دکوراسیون اتاق نشیمن یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه برای طراحان است که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اتاق نشیمن هر خانه کانون اصلی برای گردهمایی افراد خانه و پذیرایی از مهمانان است. بنابراین طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن باید به‌گونه‌ای باشد که احساس صمیمیت و آرامش را به بیننده القا کند. برای این امر ترفندها و استاندارهای مهمی توسط طراحان مطرح‌شده که باید به آن توجه کرد. انتخاب تم اصلی و طیف رنگی برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن از اقدامات اولیه و اساسی طراحی است. همچنین باید بودجه خود را بر اساس لوازم و وسایلی که موردنیاز است و از اولویت بالایی برخوردارند تقسیم کنید. نکات مهم در طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن به لوازم و وسایل در کنار طرح‌ها و رنگ‌های آن اختصاص دارد. مبلمان اتاق نشیمن نقش اصلی را در طراحی دکوراسیون ایفا می‌کند. نورپردازی، استفاده از تابلو و وسایل  جانبی در رده بعدی اهمیت قرار می‌گیرند.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه