طراحی داخلی یک ‌خانه ایرانی چطور باید باشد؟


دکوراسیون خانه ایرانی به گرمی و معجزه‌های رنگی آن در دنیا معروف است. طرحی که چشم‌ها را به خود خیره می‌کند در تمامی المان‌های ایرانی به ‌جا مانده از سده‌های پیشین کاملاً مشهود است. طراحی دکوراسیون خانه برای بسیاری از افرادی که با هنر دکوراسیون آشنایی ندارند می‌تواند چالش ‌برانگیز باشد. برای طراحی دکوراسیون خانه ایرانی باید به ابعاد خانه و بودجه‌ای که برای طراحی آن در اختیار دارید، توجه داشته باشید. به همین منظور می‌توان خانه‌های ایرانی را ازنظر مساحت، سنتی یا مدرن بودن و شیک بودنشان طبقه‌بندی کرد.

در دکوراسیون خانه ایرانی کوچک باید نکات مهمی را مد نظر داشت که رعایت آن‌ها بسیار ضروری است. همچنین برخی از خانواده‌ها علاقه به طراحی دکوراسیون خانه ایرانی سنتی دارند که المان‌های خاص خود را دارا هستند. در دکوراسیون خانه ایرانی شیک نیز قوانین خاصی را در کنار بودجه‌ای نامحدود باید مدنظر داشت. خانه‌ها آینه تمام نمای سلیقه و ذوق صاحب آن هستند به همین جهت همه سعی در پیاده‌سازی بهترین سلیقه خود دارند.

در ادامه سرفصل‌های زیر می‌تواند راهنمای خوبی برای طراحی دکوراسیون خانه ایرانی باشند.

  • دکوراسیون خانه ایرانی کوچک
  • دکوراسیون خانه ایرانی سنتی
  • دکوراسیون خانه ایرانی شیک

خانه ایرانی

دکوراسیون خانه ایرانی کوچک

به‌ منظور طراحی دکوراسیون خانه ایرانی با مساحت کم باید به جزئیات هر قسمت توجه ویژه داشت. معمولاً هزینه‌های طراحی دکوراسیون از ابتدا و صفر بسیار زیاد می‌شود. بنابراین می‌توانید با استفاده از ترفندهایی خاص میزان هزینه‌ها را تا جای ممکن کاهش دهید.

نکته مهم و اساسی در طراحی دکوراسیون خانه ایرانی کوچک پرهیز از شلوغی و ناهماهنگ بودن وسایل است. همچنین نکات دیگری نیز باید در خانه‌های ایرانی برای زیبایی هر چه بهتر آن رعایت کرد که به شرح زیر هستند.

مبلمان خانه‌های کوچک را باید متناسب با مساحت سالن پذیرایی خود انتخاب کنید. بهترین انتخاب در این راستا مبلمان های متوسط چوبی هستند که از کوسن‌های زیادی در روی آن برخوردارند. همچنین نیم ست ساده و شیک با میز میانی بزرگ نیز از دیگر انتخاب‌های مناسب در این طراحی است.

از یک کاناپه دو یا سه ‌نفره راحتی نیز می‌توان در مقابل تلویزیون استفاده کرد.

یکی از بهترین گزینه‌ها برای دکوراسیون خانه ایرانی کوچک استفاده از میزها و صندلی‌های تاشو برای ناهارخوری است. ضمن اینکه می‌توانید از میزهایی که جدیداً وارد بازار شده‌اند و قابلیت افزایش سطح را دارند نیز استفاده کرد. همچنین از صندلی‌های زیبای غذاخوری می‌توان به‌عنوان مبلمان در زمان مهمانی بهره برد.

میزهای عسلی کوچکی که تودرتو بوده و فضای کمی را اشغال می‌کنند نیز از دیگر ترفندهای مناسب برای خانه‌های کوچک است.

پرده‌ها نقشی اساسی را در تزئین و دکوراسیون خانه ایرانی ایفا می‌کنند. پرده‌های بلند، رنگ روشن و کمی بزرگ‌تر از قاب پنجره خانه کوچک شما را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. بنابراین با در نظر گرفتن سلیقه شخصی و این نکات می‌توانید پرده مناسب را انتخاب کنید.

از دیگر اصول مهم در طراحی دکوراسیون خانه ایرانی کوچک انتخاب رنگ‌هاست. رنگ‌های خنثی و روشن عموماً خانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. در این روش طراحی می‌توانید از طرح‌های هندسی در قسمتی از دیوار یا حتی به‌عنوان فرش و کف‌پوش برای بزرگ‌تر نشان دادن خانه استفاده کنید.

نورپردازی مناسب از دیگر الزامات دکوراسیون خانه ایرانی است. توجه داشته باشید که نور زیاد چه به‌صورت طبیعی و چه از طریق نورهای مصنوعی خانه را هر چه کوچک باشد، بزرگ نشان می‌دهد. از نورافشان‌های سقفی و آباژورهای ایستاده که فضای کمی را اشغال می‌کنند می‌توان استفاده کرد.

در مورد کف‌پوش می‌توان از انواع سرامیک، لمینیت و پارکت بهره‌مند شد. علاوه بر هزینه‌ای که برای این منظور در نظر گرفته‌اید باید توجه داشته باید که از رنگ‌های روشن برای خانه‌های کوچک استفاده کنید. موکت‌های طرح دار نیز می‌تواند انتخاب مناسبی برای خانه‌های قدیمی و کوچک باشد. ایران یکی از معدود کشورهایی است که فرش‌هایی باشهرت جهانی دارد. بنابراین با خرید فرش‌های دستباف علاوه بر سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت می‌توان از طرح‌های زیبا و رنگی آن برای دکوراسیون خانه ایرانی استفاده کرد.

خانه‌های کوچک را می‌توان با استفاده از پاراوان یا پارتیشن‌های زیبا و طرح دار به قسمت‌های مختلفی تقسیم کرد. برای مثال چنانچه سرویس بهداشتی خانه در مقابل پذیرایی قرار دارد برای ایجاد حریم خصوصی از پاراوان یا پارتیشن طرح دار چوبی استفاده کرد.

نقش گیاهان مختلف را نمی‌توان در دکوراسیون خانه ایرانی نادیده گرفت. بنابراین از انواع مختلف گلدان‌های آویز سقفی و دیواری در خانه‌های کوچک که فضای کمی را نیز اشغال می‌کنند، می‌توان استفاده کرد. گیاهان مختلفی که در خانه‌های کوچک با میزان نور کم خورشید می‌توان پرورش داد، وجود دارد.

در دکوراسیون خانه ایرانی کوچک باید به‌اندازه وسایلی دکوری و کاربردی خانه بسیار توجه کرد و آن‌ها را متناسب با فضا خریداری کرد.

دکوراسیون خانه ایرانی سنتی

در دکوراسیون خانه ایرانی سنتی حتماً نباید از تمام وسایل ابتدایی در ساختار آن استفاده کرد. برای این طراحی می‌توانید از المان‌های مدرن در کنار نشانه‌های سنتی استفاده کرد و درواقع طراحی تلفیقی را ایجاد کرد.

خانه ایرانی

برای مبلمان دکوراسیون خانه ایرانی سنتی  بهتر است از مدل‌هایی که چوب بیشتر با نقوش برجسته دارند، انتخاب کنید. برای نوع پارچه نیز می‌توان از طرح‌های سنتی زربافت یا ابریشمی با نقش‌های برجسته نیز انتخاب کنید. کوسن‌هایی با طرح‌های سنتی نیز می‌تواند تکمیل‌کننده این دکوراسیون باشند.

فرش‌های بزرگ با طرح‌های سنتی قشقایی، ترکمن، بلوچ نیز از دیگر المان‌های دکوراسیون خانه ایرانی سنتی است. فرش‌های تبریز با طرح‌های خاصی که دارد می‌تواند زینت‌بخش دکوراسیون خانه ایرانی باشد.

آینه‌ها و شمعدان‌های نقره‌ای یا طلایی با لاله‌های شیشه‌ای سنتی ایرانی از دیگر المان‌های دکوراسیون خانه ایرانی سنتی هستند. رنگ آن‌ها را می‌توان با توجه به رنگ غالب خانه خود انتخاب کنید.

خانه ایرانی

آیتم‌های فراوانی ازجمله سینی‌های قلمکار ، تابلوهای قلم‌زنی و معرق با نقوش اسلامی و حتی طرح‌های شکارگاه نیز می‌توانند در خانه‌های ایرانی استفاده شوند. از دیگر تابلوهای زیبا در خانه‌های ایرانی می‌توان به تابلو فرش‌های دستبافت با طرح‌های مینیاتور است.

میز و صندلی غذاخوری در دکوراسیون خانه ایرانی سنتی به را می‌توان از جنس چوب‌های منقشی مانند گردو انتخاب کرد.

نقش پرده‌ها در دکوراسیون خانه ایرانی را باید جدی گرفت. پرده‌های این روش طراحی عموماً چندلایه و از پارچه‌های ریزنقش و پررنگ و نگار است.

برای رومیزی‌ها نیز باید از پارچه‌های ترمه با طرح‌های زرنگار می‌توان استفاده کرد. این رومیزی‌ها در اندازه و رنگ‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند برای خانه‌های ایرانی از آن‌ها بهره برد.

گلدان‌های مسی بزرگ یا حتی طرح‌های برنجی نیز می‌توانند زیبایی منحصربه‌فردی را به دکوراسیون خانه ایرانی سنتی ارمغان آورند.

از نورافشان‌های سنتی با لاله‌های زیبای بلور علاوه بر روشنایی، خانه‌های سنتی را زیباتر از پیش می‌کنند.

قاب‌های عکس خانوادگی و میز خاطره از دیگر ترفندهای زیبا برای دکوراسیون خانه ایرانی سنتی است. عموماً بهترین انتخاب در این حالت استفاده از قاب‌های نقره‌ای یا طلایی با نقوش برجسته است.

خانه ایرانی

در این شیوه طراحی می‌توانید از طرح‌های مختلف کاغذدیواری در برخی دیوارهای اصلی پذیرایی نیز استفاده کنید. همچنین قرار دادن شومینه در نشیمن یا پذیرایی نیز از دیگر اقدامات طراحی زیبا برای این خانه‌ها است.

در طرح‌های دکوراسیون خانه ایرانی سنتی عموماً از المان‌های بارز ایرانی در تزئینات خانه استفاده می‌شود و فضای گرم و دل‌نشین را ایجاد می‌کند.

دکوراسیون خانه ایرانی شیک

برای ایجاد طرحی متناسب در دکوراسیون خانه ایرانی شیک باید ملزومات خانه تلفیقی از شیشه، چوب،سرامیک، آینه، پارچه، شمع و… باشد. درواقع باید نمای نهایی خانه خود را به نحوی انتخاب کنید که هماهنگی تمام اجزاء را در پی داشته باشد. در این روش طراحی عموماً دیوارها، سقف و کف را بارنگ‌های خنثی و ساده رنگ می‌کنند. بنابراین برای ایجاد رنگ از وسایل تزئینی و دکوری در آن استفاده می‌شود.

مبلمان های راحتی و مدرن یکی از اصلی‌ترین المان‌های این طرح است. رنگ مبلمان نیز متناسب بارنگ اصلی طراحی داخلی و از رنگ‌های خنثی و حتی پاستل استفاده می‌شود. روکش پارچه‌ای مبلمان ساده و بدون نقش با تعداد زیادی کوسن با طرح‌های هندسی است. همچنین استفاده از کوسن‌هایی با رویه‌های کارشده در اندازه‌های مختلف نیز زیبایی دوچندانی را به همراه خواهند داشت.

در مورد فرش‌های متناسب با این روش از طرح‌های ساده، خلوت بارنگ‌های خنثی استفاده می‌شود. یکی از نقوش اصلی در این طراحی برای فرش‌ها استفاده از طرح‌های سیاه‌وسفید هندسی است.

خانه ایرانی

انتخاب پالت رنگی و طیف رنگ‌های اصلی که در دکوراسیون خانه ایرانی شیک استفاده می‌شوند از اهمیت بالایی برخوردار است. از ترکیب‌های رنگی مختلف می‌توان به خاکستری، سفید، سیاه یا حتی طرح‌های سفید، سیاه و طلایی اشاره کرد. از رنگ‌های مکمل این طیف رنگی می‌توان به آبی روشن، سبز روشن و صورتی نیز اشاره کرد.

استفاده از آینه‌های بزرگ با قاب‌های طرح دار مختلف نیز از دیگر المان‌های این روش طراحی است. آینه‌ها علاوه بر زیبایی روشنی بیشتری را برای خانه شما به ارمغان می‌آورد.

خزهای پرز بلند و بافتنی‌های دانه‌درشت نیز در سال‌های اخیر در این روش طراحی ترند شده‌اند. آن‌ها را می‌توان در روی مبلمان و یا صندلی‌های پذیرایی استفاده کرد.

در طراحی دکوراسیون خانه ایرانی شیک باید به جزئیات روی میزها دقت کرد. از گلدان‌های زیبا و شمعدان‌های کریستال می‌توان برای تزئین روی میزها استفاده کرد.

پرده‌ها نیز در این طراحی عموماً از رنگ‌های خنثی و طرح‌های ساده و پارچه‌های ضخیم برخوردارند. در این شیوه نیاز به استفاده از لایه‌های زیرین نیست اما چنانچه ملزم به استفاده از آن‌ها هستید باید از حریرهای نازک استفاده کنید. قانون کلی در انتخاب پرده‌های دکوراسیون خانه ایرانی شیک انتخاب تنها یک‌لایه پرده است.

دکوراسیون خانه ایرانی شیک را می‌توان از وسایل تزئینی کوچک با مواد اولیه مختلف مانند کریستال، چوب و سنگ شناخت. از این وسایل باید مانند طرح‌های مینی مال به‌جا و حتی به میزان کم استفاده کرد.

دیوارکوب‌های روشنایی و نورافشان‌های مدرن که از مواد مختلفی مانند شیشه و فلز تهیه می‌شوند را می‌توان در دکوراسیون خانه ایرانی استفاده کرد. رنگ اصلی بدنه این وسایل را با توجه به طیف رنگی که از قبل انتخاب کرده‌اید، خریداری کنید.

در این روش طراحی هر چیزی جای مخصوص به خود را دارد بنابراین استفاده از کمدهای دیواری یکی از ترفندهای خوب آن است. در یک سال گذشته بیش‌ازپیش شاهد کمدهای ریلی در کنار ورودی خانه با طرح‌های گوناگون برای آویزان کردن لباس‌ها و قرار دادن کفش تعبیه می‌شود. آینه‌های نیمه دودی با طرح‌های هندسی را نیز به‌عنوان روکش درب این کمدها انتخاب می‌کنند.

به‌منظور طراحی دکوراسیون خانه ایرانی شیک اولین و مهم‌ترین اقدام تعیین طیف رنگی برای کل خانه است که با استفاده از آن‌ها وسایل مورد نیاز خریداری شوند.

خانه ایرانی

طراحی دکوراسیون خانه ایرانی تنها نیاز به کمی سلیقه و خلاقیت دارد به همراه بودجه‌ای مناسب دارد. بسیاری از ملزوماتی که در دکوراسیون خانه سنتی استفاده می‌شود را به‌راحتی می‌توان از بازارهای دست‌دوم فروشی نیز باقیمت مناسب تهیه کرد.  در خانه‌های کوچک باید به‌اندازه وسایل و مبلمان  و همچنین رنگ آن‌ها برای بزرگ‌تر نشان دادن فضا دقت ویژه‌ای داشت. گلدان‌های گل طبیعی علاوه بر زیبایی فضای دل‌نشین و گرم به خانه شما اهدا می‌کنند. بنابراین از گیاهان مختلف با استفاده از گلدان‌های تزئینی و آویزهای دیواری در دکوراسیون خانه استفاده کنید.

رنگ دیوارها و طرحی که برای آن‌ها به کار می‌برید یکی از نکات اساسی برای تعیین نوع دکوراسیون خانه است. در دکوراسیون خانه ایرانی کوچک رنگ‌های روشن در بزرگ نشان دادن فضا بسیار مؤثر هستند. در دکوراسیون خانه ایرانی شیک باید به طرح‌های مینی مال برای زیبایی فضا رجوع کرد. می‌توانید با استفاده از مجله‌های طراحی دکوراسیون و طرح‌های طراحان معروف جهانی از آخرین تغییرات دنیای مدو و دکوراسیون منزل مطلع شوید.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • chat
    افزودن دیدگاه