امن‌ ترین و اقتصادی‌ ترین مناطق همدان برای اجاره خانه دانشجویی کدام‌ اند؟


همدان یک از استان‌های تاریخی و قدیمی ایران است. نام آن برگرفته از هگمتانه پارسی باستان است که در کتیبه بیستون توسط داریوش هخامنشی نام آن آورده و ثبت است. پایتخت مادها همدان یا اکباتان می‌باشد که هرودت آن را دیده و در کتیبه‌های میخی اکباتان است.

امروزه استان همدان با جاذبه‌های فراوانی که دارد محلی خوش آب و هوا برای گردشگران ایرانی و خارجی است. در این مقاله قصد داریم نگاهی به این استان و محله‌های زیبا آن بپردازیم و بررسی که کنیم که کدام محله‌های آن برای زندگی مناسب‌تر است.

  • استان همدان چه ویژگی‌هایی دارد؟
  • وضعیت مسکن در همدان چگونه است؟
  • نقش دانشگاه‌ها در قیمت مسکن همدان چیست؟

استان همدان چه ویژگی‌هایی دارد؟

همان طور که اشاره شد استان همدان از قدمتی چند هزار ساله‌ برخوردار است و شهرستان‌های این استان عبارت‌اند از: همدان، ملایر، تویسرکان، نهاوند، اسدآباد، کبودرآهنگ، بهار و رزن. همدان از دریا دور بوده و در معرض هوای سرد شمالی و غربی است و در واقع آب‌ و هوای سرد کوهستانی دارد. همدان از نظر عملکرد اقتصادی موفق است. این استان فرودگاه فعالی دارد که در ۵ کیلومتری شهر همدان قرار دارد. فرودگاه بزرگ همدان خطوط هوایی زیادی دارد که روزانه حداقل دو پرواز به تهران داشته و پروازهای اهواز، بندرعباس، شیراز، تبریز و… دارد. شهرنشینی در همدان گسترش زیادی پیدا کرده و محله‌های قدیمی جایگاه خود را از دست داده‌اند و شکل و ظاهر و حتی جایگاه اصلی خود را ندارند.

محله‌های قدیمی گاهی امکانات محله‌های جدید را ندارند و افراد نیز به همین خاطر آن‌ها را رها می‌کنند، غافل از آنکه با کمی همت و کوشش با قیمت مناسب می‌توان در این محله‌ها زندگی کرد و هم از آن‌ها لذت برد.

همدان محلات قدیمی زیادی دارد که خانه‌های آن‌ها قیمت‌های مناسب دارند و برای زندگی افرادی با وضعیت اقتصادی متوسط و ضعیف مناسب‌اند. گلپا، محله حاجی، قاشق‌تراشان، کبابیان، چمن چوپان، جولان و… از جمله محلات قدیمی همدان است که حالت قدیمی دارند و اما برای زندگی و با کمترین درآمد نیز مناسب‌اند و می‌توان خانه‌های زیبایی در این محله‌ها پیدا کرد.

خانه دانشجویی در همدان

وضعیت مسکن در همدان چگونه است؟

رتبه نهم قیمت مسکن را همدان کسب کرده است و به‌طور تقریبی زمانی که می‌خواهید خانه‌ای ۵۰ متری در این استان بخرید باید ۴۵ میلیون و ۸۱۵ هزار تومان هزینه کنید. شهرها معمولاً به مناطق مختلفی تقسیم می‌شوند و شهر همدان نیز شامل چهار منطقه شهری می‌شود که مناطق یک و دو واقع در دامنه کوهستان الوند قرار دارد که بسیار خوش آب و هوا است و به بالای شهر همدان معروف است.

مناطق سه و چهار واقع در قسمت‌های شمالی شهر از قبیل شهرک‌ها و حواشی همدان است. این مناطق سه و چهار از نظر قیمت مسکن مناسب‌تر هستند و برای افراد کم درآمدتر مانند دانشجویان بسیار مناسب هستند. کارشناسان معتقدند که مسکن یکی از بهترین موارد سرمایه‌گذاری در همدان است، اما به علت بهره‌های بالای بانکی کسی حاضر به ریسک در این زمینه نیست. افرادی که پول نقد در دست دارند یکی از بهترین گزینه‌هایی که می‌توانند در آن سرمایه گذاری کنند، بخش مسکن و خرید آپارتمان در همدان است.

همدان علاوه بر محله‌های ارزان یکی از شهرهایی است که آپارتمان‌های گران‌قیمت نیز دارد و در محله‌های یک و دو آن قیمت خرید آپارتمان با ‌شرایط لوکس به متری ۲۰ میلیون تومان نیز می‌رسد. در حال حاضر قیمت مسکن در همدان نسبت به سایر شهرهای هم‌جوار خود بالاتر است و حتی با خانه‌های پایتخت‌نشینان برابری می‌کند.

جالب است بدانید جغرافیایی همدان به گونه‌ای است که جنوب شهر همدان بالای شهر همدان بوده و خانه‌های رؤیایی گران قیمتی دارد که مناسب اجاره برای دانشجویان و اقشار کم درآمد نیست و شمال همدان پایین‌شهر آن بوده و باوجود محله‌های ساده آن برای افراد کم درآمد به‌خصوص دانشجویان مناسب‌تر است.

خانه دانشجویی در همدان

اختلاف قیمت مسکن در همدان زیاد بوده و نمی‌توان نظری قطعی در مورد قیمت‌های آن‌ها داد. هستند جوانانی که برای ادامه تحصیل به این شهرستان سفر می‌کنند و باکمی بررسی می‌توانند در این مناطق خانه‌های کوچک و با هزینه کمی را تهیه کنند و دچار مشکلی نشوند.

البته باید این را فراموش نکنید که قیمت مسکن در محله‌های مختلف متفاوت همدان طبق نوساز بودن یا نبودن ملک مورد نظر قیمت‌ها متفاوت خواهد بود. به‌طور مثال طبق آخرین آمار تهیه شده از این استان زیبا قیمت آپارتمانی در منطقه سعدیه همدان از متری ۴ میلیون تا ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شروع می‌شود تا به بالا. رکود اقتصادی در قیمت آپارتمان تأثیر گذار است و آمارها نشان دهنده آن است که ۲۰ درصد قیمت مسکن در این شهر افت کرده و خرید و فروش زیادی در جریان نیست.

اختلاف قیمت مسکن در همدان زیاد بوده و نمی‌توان نظری قطعی در مورد قیمت‌ ملک در آن داد.

نقش دانشگاه‌ها در قیمت مسکن همدان چیست؟

دانشگاه‌ها در هر منطقه‌ای که باشند به آن مکان رونق کسب و کار مخصوصاً رونق اقتصادی می‌دهند. وضعیت مسکن نیز در مناطقی که دانشگاه در آن‌ها قرار دارند معمولاً بهتر است و به دلیل آنکه دانشجویان بتوانند از عهده کرایه‌ها بر بیایند مناسب در نظر گرفته می‌شوند. در همدان دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور و … دانشگاه‌های صنعتی این استان هستند و همدان را به‌عنوان یکی از قطب‌های دانشگاهی کشور تبدیل کرده‌اند. دبیرستان ابن سینا و تعداد از دانشگاه‌های مهم در خیابان طالقانی، چهارراه ابن سینا همدان واقع شده‌اند که این محله را برای زندگی بسیار مناسب دانشجویان و اساتید آن‌ها کرده است.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • chat
    افزودن دیدگاه